Foto: pexels.com

Piecas mīlestības valodas – kura no tām ir primārā tavam bērnam 0

Mīlestība ir bērnu un vecāku attiecību pamatā, bet kas notiek tad, ja jūs katrs runājat savā mīlestības valodā? Tas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc jūsu starpā ir nemitīgs saspīlējums, kas nereti pārtop strīdos. Bērna mīlestības valodas iepazīšana ir viens no veidiem, kā nodrošināt harmoniskas attiecības. Portāla “Parents24” autori pievērsušies piecām mīlestības valodām, skaidrojot, kādas tās ir un kā zināt, kurā no tām runā tavs bērns.

Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu 118
Lasīt citas ziņas

Katram cilvēkam ir sava mīlestības valoda jeb veids, kādā citi tev liek justies mīlētam un īpašam. Tāpat tas ir veids, kādā tu labprāt izrādi savi mīlestību citiem, taču nereti veidojas situācijas, kad vecāki bērniem izrāda mīlestību citādā veidā, nekā viņi to vēlētos saņemt. Tas ir brīdis, kad attiecībās starp bērniem un vecākiem var sākt rasties plaisas. Lai no tā izvairītos, vecākiem ir svarīgi zināt, kas liek viņu bērnam justies mīlētam.

Ar piecām mīlestības valodām pasauli iepazīstināja vairāku grāmatu, to skaitā “Piecas mīlestības valodas bērniem”, autors Gerijs Čepmens. Viņš sīki un skaidri vēsta, kādas ir šīs mīlestības valodas un kā to atklāšana var palīdzēt uzlabot tavas attiecības ar bērniem.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Kad tu izrādi savu mīlestību tieši tādā veidā, kā otrs to grib saņemt, jūsu attiecības uzlabojas, jo tavs bērns jūtas mīlēts un vajadzīgs,” atklāj grāmatas autors.

Ir vairāki veidi, kā tu vari noteikt, kāda ir tava bērna mīlestības valoda, piemēram, novērojot, kā bērns pauž mīlestību citiem, kā arī ieklausoties, ko bērns visbiežāk lūdz vai par ko nemitīgi sūdzas.

Dažreiz vecāki par visām varītēm cenšas bērniem izrādīt savu mīlestību, taču šī uzmanība ne vienmēr tiek uztverta tā, kā viņi to ir vēlējušies. Šādas situācijas rodas tāpēc, ka tu savu mīlestību neizrādi tā, kā tavam bērnam tas ir vajadzīgs. Tā vietā, lai viņš justos mīlēts, iespējams, tu viņam liec justies kontrolētam vai atstātam novārtā.

Grāmatas “Piecas mīlestības valodas bērniem” autors uzskata, ka, ja bērnībā cilvēks nesaņem viņam vajadzīgos pieskārienus, vārdus vai citas mīlestības izpausmes, tad, izaugot lielākiem, viņi dodas šo mīlestību meklēt kaut kur citur, piemēram, pie pretējā dzimuma. Sākumā tas varētu šķist pavisam nevainīgi, taču dažreiz situācija var kļūt tik nokontrolējama, ka tava meita sevi vērtēs pēc tā, ar cik daudz puišiem viņa ir bijusi attiecībās. Šajā gadījumā scenāriji var būt dažādi, taču iemesls ir viens – bērnam augot, netika sniegts pietiekoši daudz mīlestības veidā, kādā viņam tā bija nepieciešama.

Lai saprastu, kura no piecām mīlestības valodām runā tavs bērns, vispirms ir jāiepazīstas ar to, kādas tās ir:

  • Mīlestības darbi,
  • Pieskārieni,
  • Vārdi,
  • Dāvanas,
  • Kvalitatīvi pavadīts laiks.
  • Mīlestības darbi

Tās ir lietas, ko vecāki ikdienā dara, lai izrādītu bērniem savu mīlestību un rūpes, piemēram, ēst gatavošana, drēbju gludināšana, aizvešana un skolu u.c. Taču vajadzētu atcerēties, ka pat tad, ja tas ir veids, kas liek tavai atvasei justies mīlētai, ar mīlestības darbiem nevajadzētu pārspīlēt. Jāatceras, ka jāļauj bērnam būt patsāvīgam un dažas lietas darīt pašam. Arī pirmsskolas skolotāji vecākiem iesaka nedarīt bērnu vietā to, ko viņš var izdarīt pats.

Pieskārieni

Pieskārieni ir viens no labākajiem veidiem, kā izpaust mīlestību. Tas ir arī veids, kādā apkārtējie zina, ka tev konkrētais cilvēks nav vienaldzīgs. Braucot mašīnā cauri pilsētas centram vai pastaigājoties pa parku, nereti nākas redzēt pārīšus, kas uz tuvējā soliņa apskāvušies skūpstās, vai vecākus, kas samīļo savas atvases.

Mazuļi tiek mīļoti un uķināti jau no savas pirmās dzīves dienas. Mammas un tēti dara visu, lai liktu mazajam sajust drošības sajūtu, kuru sniedz tuvība. Čepmens uzskata, ka tie bērni, kuri tiek apskauti biežāk, pieaugot ir drošāki izpaust savas emocijas. Arī psihologi ir atzinuši, ka fiziskais kontakts bērna attīstībai, sevišķi pirmajos dzīves gados, ir ļoti svarīgs. Mūsdienu zinātnieki var nosaukt kā minumums septiņus medicīniskus iemeslus, kādēļ tev tuliņ pat vajadzētu iet un samīļot savu atvasi.

Dažiem bērniem šī var būt primārā mīlestības valodas, kas nozīmē, ka tavi apskāvieni, bučas un glāsti viņam liek justies mīlētam daudz vairāk nekā dāvanas, uzslavas vai citi mīlestības valodas veidi.

Čepmena grāmatā ir atrodami arī vairāki piemēri, kur bērni skaidri pasaka, kāda ir viņu mīlestības valoda. Grāmatas autors licis bērniem desmit ballu skalā novērtēt, cik daudz mīlestības viņi izjūt no mammas, bet cik – no tēta. Piemēram, septiņus gadus vecā Sofija, kurai pieskārieni ir primārā mīlestības valoda, teica, ka viņa zina, ka mammīte viņu mīl, jo viņa meiteni visu laiku apskauj, turpretim tētis to nedara tik bieži.

Neskatoties uz to, ir bērni, kuru mīlestības valoda nav pieskārieni, tāpēc viņi nelabprāt apskauj ne tikai savus vecākus, bet arī draugus vai vēlāk savu otro pusīti.

Ja esi pamanījis, ka tavs bērns nelabprāt nododas fiziskam kontaktam, tad labāk viņam to nespied. Ja mazais ilgosies pēc apskāviena, viņš pats iesēdīsies tev klēpī un ļausies mīlstības izpausmēm.

Vārdi

Foto: pexels.com

Vārdi ir spēcīgs ierocis, to zina visi, bet sevišķi spēcīgi tie var ietekmēt bērnus. Taču ir mazie, kuri jūtas mīlēti tieši tad, kad tu viņus glaimo ar frāzēm, kas ietilpst kādā no turpmākajās rindās minētajām grupām.

Apliecinājuma vārdi

Tie ir vārdi, ar kuru palīdzību tu slavini savu bērnu un izsaki viņam dažādus komplimentus, nevis uzslavē paveikto vai sasniegto skolā, mājās vai sportā.

Paturi prātā, ka vajag izteikt savam bērnam tikai patiesus komplimentus, nekādā gadījumā nemelojot.

Ja tev šķiet, ka viņam ir skaists smaids, tad tā arī pasaki. Izmanto tādas frāzes kā “Tev piestāv smaidīt” vai “Tu vislābāk izskaties tad, kad smaidi” u.c. Ja esi ievērojis, ka tavs mazais ir īsts gudrinieks, tad nekautrējies viņam par to izteikt komplimentu. Pievērs uzmanību sava bērna izskatam, iemaņām vai rakstura īpašībām.

Slavinājuma vārdi

Šajā grupā ietilpst tādas frāzes, kas bērnu paslavē par ieguldītajām pūlēm vai sasniegumiem skolā, mājās vai kur citur, piemēram, “Tu paveici lielisku darbu!”. Taču grāmatas “Piecas mīlestības valodas bērniem” autors iesaka vecākiem savus bērnus slavēt nevis par sasniegumiem, bet par ieguldītajām pūlēm un centieniem. Citādāk vecāki var, pašiem negribot, virzīt bērnu uz labiem sasniegumiem, nepievēršot uzmanību tam, kā tie tiek sasniegti.

Taču slavinājumi var iedzīt tevi strupceļā – līdzko tu pārstāj bērnu slavēt par labi padarītu darbu, viņam var sākt likties, ka tu viņus nemīti tikai tāpēc, ka nepaslavē. Ja nonāc šādā situācijā, centies bērnam pierādīt pretējo un paskaidrot, ka arī tad, ja tu viņu nemitīgi neslavē, tu viņu tāpat ļoti mīli. Varbūt sarunas laikā atklāj arī citus veidus, kā tu savam bērnam ikdienā izrādīsi savu mīlestību.

Iedrošinājums

Bieži vien tieši vecāki ir tie, kuriem vislabāk izdodas bērnu motivēt. Mamma un tētis ir viņa lielākie varoņi un autoritātes, sevišķi dzīves pirmajos gados, taču vecākiem šis nozīmīgais statuss ir jāmāk izmantot gudri un bērna labā.

Sevišķi svarīgs vecāku iedrošinājums un motivācija bērniem ir septembrī, kad viņi pirmo, otro, trešo vai pat septīto reiz dodas uz skolu, lai smeltos jaunas zināšanas. Lielākā daļa bērnu nav sajūsmā par skolas sākšanos, bet vecāki ar savu atbalstu un iedrošinājumu viņus var lieliski motivēt mācīties.

Dāvanas un kvalitatīvi pavadīts laiks

Kvalitatīvi pavadīts laiks

Foto: pexels.com

Bērni, kuru mīlestības valoda ir kvalitatīvi pavadīts laiks, jūtas mīlētāki tad, kad kopā ar vecākiem dara visdažādākās lietas, sākot ar došanos izbraucienos līdz paslēpju spēlēšanai mājās. Viņiem ir gandrīz vienalga kur un ko jūs darāt, galvenais, ka darāt to kopā.

Šajā mīlestības valodā mamma un tētis liek bērnam justies mīlētam, veltot mazajam savu laiku un uzmanību – tieši tas viņam liek justies īpašam un vajadzīgam.

Ja šī ir tava bērna mīlestības valoda, tad Čepmens kā vienu no kvalitatīva laika pavadīšanas veidiem iesaka izvēlēties sarunas.

Taču centies bērnu mudināt runāt vairāk – ne tikai par to, kā viņam šodien gājis skolā un ko viņš ēdis pusdienās. Tāpat, ja uzdod savai atvasei jautājumu “Kā tev šodien gāja?”, neesi mierā ar atbildi “labi” vai “normāli”, bet censties bērnu iesaistīt garākās un nopietnākās sarunās.

Dāvanas

Varētu šķist, ka šī ir visu bērnu mīlestības valoda, taču der atcerēties, ka saņemt dāvanas patīk daudziem, bet tas nebūt nenozīmē, ka tā ir viņu primārā mīlestības valoda.

Šo mīlestības valodu nevajadzētu jaukt ar materiālismu, vēlmi pēc jaunām mantām un daudz naudas. Tā izpaužas pavisam citādāk – tam, ko tu uzdāvini, nav tik liela nozīme, svarīgākais ir, ka esi veltījis tam savu laiku un pūles, kas bērnam parāda, ka tev viņš patiesi rūp.

Tāpat dāvanām nav jābūt dārgām. Savā grāmatā Čepmens sniedz piemēru, kurā bērns māmiņai pasniedz pļavā salasītus ziedus.

Protams, tā nav zelta kaklarota vai kristāla auskari, taču māte to uztver kā ļoti jauku žestu. Pat maza zīmīte vai šokolādes konfekte, kas atstāta uz bērna mācību galda, var likt viņam sajust vecāku mīlestību.

SAISTĪTIE RAKSTI

Taču vecākiem jāzina, ka, ja ģimenē dāvanas tiek izmantots kā motivācijas ierocis, ar kura palīdzību mamma un tētis var pierunāt bērnu, piemēram, sakārtot istabu vai izmācīties, nevajadzētu uzskatīt, ka tava bērna mīlestības valoda ir dāvanas. Čepmens atzīst, ka lielākoties ir tieši pretēji – ģimenēs, kurās ir ierasts šādi risināt problēmas, bērns mīlestību no vecākiem labprāt saņemtu citā veidā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Trīs pazīmes, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu – to var pamanīt arī ikdienišķās sadzīves situācijās
“Latvija ir valsts, kur daudz lieto alkoholu… Narkologiem dīkstāves nav nevienu brīdi,” tā narkologs Mārtiņš Ennītis
smieties vairāk, un kāpēc tas ir veselīgi
Vīram pēc insulta galvas asinsvadā ielika stentu. Vai tas tur paliks uz mūžu?
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
Uz Saules atklāts jauns milzu caurums. Jau tuvākajās dienās Zemes iedzīvotāji izjutīs tā sekas
FOTO. Vai zināji, ka Latvijas mežos mīt šādi dzīvnieciņi un drīz tie modīsies no ziemas miega?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Valsts žēlo naudu cilvēka cieņpilnai aiziešanai – mērķis ieviest hospisa pakalpojumu atkal tiks novilcināts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
Nepārvaramais krievu šķērslis vārdā Bahmuta. Lielā kauja starp pēdējo impēriju un civilizēto pasauli vēl priekšā
Kad beidzot Latvijā sāks kursēt jaunie vilcieni? Ministrs pats regulāri zvanot “Pasažieru vilcienam” par šo
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
“Slaktiņš Eiropas sirdī” – Klūniju ģimenes izveidotā juristu komanda izmeklē Krievijas noziegumus Ukrainā
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
VIDEO. Čārlzs III dažu minūšu laikā ieguvis tūkstošiem vāciešu simpātiju: ko Lielbritānijas karalis izdarīja, viesojoties Vācijā?
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
21:06
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
21:00
Levits: Rietumvalstis mācījušās no kļūdām attiecībā uz Krieviju
20:36