Foto – Shutterstock

Kas īsti ir šī uzmācīgā slimība – roze? 0

Daudzi no tiem, kuri nav ārsti vai kuriem nekad dzīvē nav nācies saskarties ar tā saukto rozi – sāpīgu, sārtu, liesmas zīmējumam līdzīgu plankumu uz ādas, dzīvo ar cerību, ka viņiem šī liksta ies secen, jo ko tad darīs, ja kaut kas tāds sāks izpausties. Meklēt dziedniekus vai tantiņas, kas it kā spēj no tās atbrīvot? Ir pat dzirdēti  ieteikumi – sajūtot kaut ko rozei līdzīgu, uz zila papīra ar baltu krītu  jāvelk krustiņi, tad roze atkāpjoties. Ārsti zina stāstīt, ka neviens vien ar tādu zilo papīru, kas pielikts pie kājas, pat nācis ārstēties slimnīcā. Daudzi no tiem, kuri nav ārsti vai kuriem nekad dzīvē nav nācies saskarties ar tā saukto rozi – sāpīgu, sārtu, liesmas zīmējumam līdzīgu plankumu uz ādas, dzīvo ar cerību, ka viņiem šī liksta ies secen, jo ko tad darīs, ja kaut kas tāds sāks izpausties. Meklēt dziedniekus vai tantiņas, kas it kā spēj no tās atbrīvot? Ir pat dzirdēti  ieteikumi – sajūtot kaut ko rozei līdzīgu, uz zila papīra ar baltu krītu  jāvelk krustiņi, tad roze atkāpjoties. Ārsti zina stāstīt, ka neviens vien ar tādu zilo papīru, kas pielikts pie kājas, pat nācis ārstēties slimnīcā.

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim 24
Lasīt citas ziņas

“Roze ir akūta ādas un zemādas infekcijas slimība, kas, par laimi, nav lipīga,” norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Gaiļezers ķirurģijas rezidents Jānis Fridrihsons. “To izraisa streptokoks – baktērija, kas šajā gadījumā ieperinājusies ādā un kaut kādu provocējošu faktoru ietekmē radījusi iekaisumu. Būtībā roze ir infekcijas tiešā izpausme.”

Slimība biežāk parādās tiem, kuriem ir nomākta imūnsistēma, piemēram, pēc pārslimotas vīrusslimības. Tā var izpausties noteiktos apstākļos, kad kājās, retāk – rokās rodas kādi nelabvēlīgi faktori, piemēram, apakšējās ekstremitātēs ir vēnu mazspēja, kuras dēļ radusies tūska. Šāda ilgstoša tūska traucē ādai atjaunoties, tāpēc tā kļūst uzņēmīgāka pret infekcijām, savukārt tās imūnā sistēma ir nomākta. Līdz ar to baktērijas, kas atrodas uz ādas, spēj pārvarēt aizsargbarjeras, pakļūt zem ādas un izraisīt infekciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Roze lielākoties parādās cilvēkiem gados,” Gaiļezera ārsta stāstīto papildina Jūrmalas slimnīcas ķirurģe Jevgeņija Kipenska. “Jauniem ļaudīm tā noteikti būs retums, jo viņu vecumā parasti nav hronisku slimību, turklāt jauns organisms labāk spēj pretoties provocējošajiem faktoriem, kā pārkaršana, saaukstēšanās, stress, trauma.

Ar rozi galvenokārt saskaras tie, kuriem ir kāda hroniska saslimšana, piemēram, sirds mazspēja ar kāju tūsku vai cukura diabēts. Vainojamas var būt neārstētas varikozas vēnas. Rozes parādīšanos var rosināt arī jebkuras, pat ļoti sīkas brūcītes: skrāpētas, durtas, sistas. Pārsvarā slimība parādās uz kājām, retos gadījumos – uz sejas.”

Pirmā pazīme – slikta pašsajūta

Pēc abu dakteru teiktā, visbiežāk roze sākas ar vispārēji sliktu pašsajūtu. Tai raksturīgs vētrains slimības sākums, kas parasti norit ar augstu ķermeņa temperatūru (ap 39 grādi). Tāda tā ir vidēji trīs dienas, taču var saglabāties līdz piecām dienām, bet tajā pašā laikā nekādu saaukstēšanās vai gripai raksturīgu simptomu nav. Var būt intoksikācijas pazīmes: slikta dūša, reizēm arī vemšana.

Kolīdz sliktā pašsajūta mazinās un ķermeņa temperatūra normalizējas, konkrētā ķermeņa vietā mēdz parādīties karstuma sajūta, stipras sāpes, pietūkums. Dažu stundu vai dienu laikā uz karstās vietas pamazām sāk uzziedēt roze, respektīvi, veidojas apsārtums.

Shutterstock ilustrācija

Jāizvēlas nevis dziednieki, bet zāles

Uz jautājumu, vai situācijā, kad parādījusies roze, momentā jādodas pie ārsta vai tomēr var uzticēties dziedniekiem, kā daudzi to dara, dakteris Jānis Fridrihsons atbild: “Ja ir roze, noteikti vispirms jāvēršas pie ārsta – vislabāk uzreiz doties uz slimnīcu, kur atkarībā no slimības pakāpes kļūs saprotams, vai tā būs jāārstē stacionārā, vai arī ar to spēs tikt galā ģimenes ārsts.

Gandrīz visos gadījumos rozi izraisošie streptokoki ir ļoti jutīgi pret antibiotikām, tāpēc slimība jāārstē ar antibakteriāliem preparātiem. Šāda terapija parasti ilgst vismaz septiņas dienas. Sasirgušajam paralēli var tikt doti medikamenti pret iekaisumu, alerģiju. Protams, notiks arī hroniskās saslimšanas terapijas korekcija.

Ņemot vērā, ka rozes izraisītājs streptokoks ir salīdzinoši neizturīga baktērija, iespējams, kādam organisms pats spēs ar to tikt galā, bez zālēm. Tāds gadījums droši vien ir brīdis, kad tautas dziednieku ārstēšana izskatās efektīva, tā sakot – dziednieks darbojas, bet infekciju faktiski uzvarējis pats organisms.”

“Ārstēšanas taktika atkarīga no tā, cik lielā mērā streptokoks savā varā pārņēmis slimnieka organismu,” teic ķirurģe Jevgeņija Kipenska. “Roze var būt gan pavisam vieglā, gan smagā formā. To nosaka arī tas, cik ielaista pacientam ir hroniskā slimība, cik stiprs bijis provocējošais faktors un cik pats organisms spējīgs pretoties saslimšanai.

Dziednieki var pieveikt vieglu slimības formu. Bet to ir ļoti daudz – no vienkārša apsārtuma līdz tik nopietnai kaitei, kad parādās apdegumiem līdzīgi pūšļi vai pat ādas atmiršana jeb nekroze. Šādā situācijā noteikti jāvēršas slimnīcā, jo vajadzīga profesionāla konsultācija.

Ar tantiņām ir tā – psihoemocionālais faktors pacientiem vienmēr ir svarīgs. Tas, ka tic tantiņai, var palīdzēt. Bet profesionāļa konsultācija vajadzīga ne tikai saistībā ar rozi, bet ar fona slimību, kas padarījusi iespējamu tās uzliesmojumu. Turklāt ne vienmēr cilvēka paša diagnoze sakrīt ar daktera noteikto – iekaisīgais laukums var nebūt roze.”

Apsārtums pāriet, bet var atgriezties

Pēc abu dakteru teiktā, tūska rozes vietā parasti saglabājas līdz trim mēnešiem. Ja roze ir uz rokas vai kājas, ļoti liela nozīme ir elastīgās saites vai kompresijas zeķu lietošanai, kas šajā agrīnajā atveseļošanās periodā neļaus limfātiskajiem vadiem paplašināties. Līdz ar to var gaidīt mazākas un vieglāk panesamas sekas un ātrāk atjaunot ekstremitātes izskatu un funkciju, un panākt pilnīgu sūdzību izzušanu.

“Ja roze tiek pareizi ārstēta, apsārtums noteikti pāriet, tomēr reizēm provocējošu faktoru dēļ var atjaunoties,” norāda daktere Kipenska. “Lai tā nenotiktu, pats svarīgākais pacientam ir rūpēties par savu veselību un, cik vien iespējams, samazināt provocējošos faktorus. Piemēram, diabēta gadījumā vēlams sekot savam cukura līmenim asinīs un nepieļaut brūču rašanos, hronisku sirdsslimību gadījumā – likvidēt tūskas, kā arī noteikti ārstēt vai operēt varikozas vēnas. Bet, ja uzradusies kāda brūce, to vēlams pareizi apstrādāt un veicināt sadzīšanu.”

Pieredze

Laila, 49 gadi:

– Divas dienas es slikti jutos, domāju, ka esmu saaukstējusies, tāpēc dzēru paracetamolu un ibuprofēnu. Man arī ļoti sāpēja galva. Trešās dienas rītā, kad temperatūra bija jau 39,9 grādi, vīrs izsauca ātro palīdzību, kas mani aizveda uz Infektoloģijas centru. Jau tolaik man uz pieres virs uzacīm bija tāds kā neliels apsārtums un šī vieta nedaudz kņudēja un niezēja, bet, kad jau biju nokļuvusi slimnīcā, parādījās arī tūska.

Slimnīcā bija trīs versijas. Pirmā, ka tā ir alerģija, jo esmu ārste un darbojos ar zālēm. Otrā – gripa. Un trešā – roze. Pēc analīzēm noteica, ka tā ir roze. Man deva dažādus medikamentus, to skaitā arī antibiotikas. Stacionārā pavadīju piecas dienas – mans veselības stāvoklis uzlabojās, un tiku izrakstīta mājās, lai ārstētos ģimenes ārsta uzraudzībā. Ģimenes ārsts man vēl papildus izrakstīja antibiotikas.

Daudzi man teica, ka esot jāiet pie tantiņām. Tā kā no medikamentozās ārstēšanas man rezultāts bija gana labs, es tomēr nolēmu uzticēties tikai dakteriem.

Notikušais bija aprīlī. Pagaidām nekas nav atkārtojies, un gribas cerēt, ka tā tas arī paliks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
Kokteilis
“Esi sveicināts, mazais rīdziniek!” Rīgas mērs Ķirsis piedzīvojis dienu, kad pats no sevis saņem sirsnīgu apsveikumu
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Veselam
Jučkoviča par VM izstrādāto ziņojumu: “Aptieku skaita samazināšanos visvairāk izjutīs iedzīvotāji reģionos”
Veselam
pareizi dzīvot nākotnei?
Veselam
Psiholoģe Evita Štāla par emocionālo veselību darbā: Kā attīstīt prasmi risināt problēmas?
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58