Foto: LETA/AP

Kipra un Ēģipte paraksta vienošanos par gāzesvada būvi Vidusjūrā 0

Nikosija un Kaira trešdien parakstīja vienošanos par pirmā zemūdens gāzesvada būvniecību Vidusjūrā, pa kuru paredzēts transportēt Kipras dabasgāzi uz Ēģipti tās tālākai reeksportēšanai uz Eiropu.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

“Šodienas [vienošanās] parakstīšana ir svarīgs pagrieziena punkts ne tikai Kiprai, bet visam Vidusjūras reģionam,” pēc dokumenta parakstīšanas ceremonijas Nikosijā paziņoja Kipras enerģētikas ministrs Georgs Lakotripis.

No Kairas puses vienošanos parakstīja Ēģiptes naftas ministrs Tareks al Molla.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš norādīja, ka vienošanās ir izšķiroša, lai nodrošinātu dabasgāzes transportēšanu no Afrodītes gāzes lauka Kipras piekrastē uz Ēģipti un nepieciešamo daudzmiljonu dolāru investīciju piesaistīšanu atbilstošas infrastruktūras izveidei.

Projekta īstenošanas uzraudzībai 30 dienu laikā tiks izveidota divpusējā komisija.

Gāzes iegulas Kipras piekrastē 2011.gadā uzgāja Teksasā bāzētais naftas un gāzes ieguves uzņēmums “Noble Energy”, un tiek lēsts, ka Afrodītes gāzes lauks satur 4,5 triljonus kubikmetru dabasgāzes.

Taču Afrodītes konsorcijs, kurā piedalās arī izraēliešu uzņēmums “Delek” un britu-nīderlandiešu kompānija “Royal Dutch Shell”, pirms gāzes ieguves uzsākšanas vēlas grozīt sākotnējos nosacījumus.

Šobrīd konsorcijs ved sarunas ar Kipras valdību, cenšoties panākt lielāku tam atvēlētās peļņas daļu.

Lielo dabasgāzes iegulu atklāšana 2015.gadā netālu esošajā Zohras gāzes laukā Ēģiptes piekrastē vēl vairāk palielinājusi interesi par dabasgāzes ieguvi Kipras ūdeņos, raisot cerības, ka tur esošās iegulas varētu būt vēl bagātīgākas.

Trešdienas vienošanos atbalsta arī Eiropas Savienība (ES), kas cer tādējādi diversificēt savus energoresursus.

“Mēs būtībā runājam par Eiropas gāzesvadu, kurš domāts Kipras dabasgāzes transportēšanai uz Ēģipti, lai to reeksportētu uz Eiropu kā sašķidrināto gāzu (LNG),” uzsvēra Lakotripis.

Tomēr gāzesvada būvniecības temps būs atkarīgs no komerciālajiem līgumiem ar investoriem.

Kipra cer, ka dabasgāzes transportēšana uz Ēģiptes gāzes sašķidrināšanas iekārtām sāksies 2022.gadā, kad arī Nikosijas valsts kasē ieplūdīs pirmie ieņēmumi no dabasgāzes ieguves.

Kipra izsniegusi dabasgāzes iegulu izpētes licences arī Itālijas uzņēmumam ENI, ASV kompānijai “ExxonMobil” un Francijas firmai “Total”.