Foto-Fotolia

Ko ņemt vērā, pērkot melnzemi 0

Kur iegādāties kvalitatīvu melnzemi siltumnīcai? DROSMA TUKUMĀ

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 264
VIEGLAIS TESTS. Ja nevari atbildēt 100% pareizi uz šiem jautājumiem, tad tu neesi pārāk gudrs
Lasīt citas ziņas

Valsts augu aizsardzības dienesta Agroķīmijas departamenta vecākais inspektors Kaspars Bušs skaidro: – Lai patērētājs iegūtu kvalitatīvu, drošu melnzemi vai komposta zemi, viņam pie ražotāja vai pārdevēja jānoskaidro, vai šis substrāts ir iekļauts Kultūraugu uzraudzības valsts informācijas sistēmas Mēslošanas līdzekļu un substrātu sarakstā. Saraksts publicēts VAAD mājaslapas www.vaad.gov.lv sadaļā “Reģistri un saraksti”. Tur pēc ražotāja nosaukuma vai arī pēc substrāta tirdzniecības nosaukuma (reģistrētiem substrātiem – arī pēc reģistrācijas numura) var pārbaudīt, vai tas ir reģistrēts, ar atļauju vai atzīts.

Lai reģistrētu substrātu, Valsts augu aizsardzības dienestā jāiesniedz akreditētas laboratorijas izsniegts testēšanas pārskats, kurā ir norādīti deklarēto rādītāju un nevēlamo piemaisījumu (smagie metāli, svešķermeņi, Escherichia coli, Enterococaceae, salmonellas) testēšanas rezultāti. Ja substrāta kvalitātes rādītāji atbilst Ministru kabineta 01.09.2015 noteikumu Nr. 506 “Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi” prasībām, tas tiek reģistrēts.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Pērkot melnzemi caur sludinājumu portāliem, vispirms jāpievērš uzmanība tās izcelsmei. Ja augsne ir iekopta, ar augstu trūdu saturu, ņemta no ģimenes dārziņiem, tās kvalitāte varētu būt laba. Daudz sliktāk ir, ja dārzkopis iegādājas augsnes virsējo slāni, kas nostumts no būvlaukumiem, vai arī piesārņotu zemi, kas vesta no atkritumu izgāztuvēm, – tajā nereti ir toksiskie smagie metāli, minerālvielas nesabalansētā līmenī, to skaitā mikrobioloģiskais piesārņojums, kas satur dažādas baktērijas un var izraisīt saslimšanas cilvēkiem. Ir bijuši gadījumi, kad melnzemes sastāvā lielā koncentrācijā atklāts pat preparāts simazīns, kas vairākus gadus smidzināts kultūraugu sējumos. Lai nebūtu vilšanās, iesaku pirkt tikai sertificētu komposta zemi pie ražotājiem, kaut arī tā maksā dārgāk, – uzsver Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes profesors Ģederts Ieviņš.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.