Foto – Shutterstock

Kuplo krūšu posts… Ko piedāvā plastiskā ķirurģija? 2

Daudzas sievietes vēlētos lielākas krūtis, bet citām to dēļ grūti iegādāties piemērotu veļu un apģērbu, ir emocionāls diskomforts, kā arī veselības problēmas. Vai izšķirties par operāciju, un kādi var būt riski?

 

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pilī valda haoss”: izskanējušas runas, ka karaliene Elizabete II tronī varētu iecelt princi Viljamu, apejot princi Čārlzu 11
17 stundas
LE
LETA
Laukos
“Nevīžīgi, uzdzīvojoši kolēģi.” Verdzībā apsūdzētā “Aduga” darbinieki runā par darbiniekiem, kuri sūdzējās 139
2 dienas
DM
Daiga Mazvērsīte
Stāsti
Pasaulē nākšana Sibīrijā, smags darbs un atteiktā pilsonība. Izcilās dziedātājas Margaritas Vilcānes dzīvesstāsts 27
1 diena

Lai spriestu, vai krūtis ir pārāk kuplas, noteicošais ir nevis krūštura izmēra burts, bet gan krūšu kausiņa atbilstība apkārtmēram un augumam. Par lielām pieņemts uzskatīt E izmēra un vēl apjomīgākas krūtis, taču trauslai sievietei diskomfortu var sagādāt jau C izmēra apaļumi.

Kā stāsta plastikas ķirurģe Evija Rodke-Sproģe, lielas krūtis mēdz būt neviendabīgas, graudainas, pilnas ar cistām, no kurām pat izdalās zaļgans šķidrums. Reizēm ir izteikta mastopātija. Dažkārt lielas krūtis sastāv gandrīz tikai no taukaudiem un dziedzeri ir atrofiski.

Siltā laikā zem tām mēdz veidoties izsutumi, ar kuriem nākas cīnīties, lietojot talku vai antiperspirantus. Ja rodas ekzēma, nepieciešama nopietna ārstēšana.

Protams, apjomīgi apaļumi apgrūtina fiziskas aktivitātes. Ārste uzsver, ka neatkarīgi no krūšu izmēra sportojot tās ir jāsatur, lai audi neizstieptos, tāpēc jānēsā īpašs šim nolūkam paredzēts sporta krūšturis.

 

Kāpēc tik lielas

Krūtis var palielināties jebkurā sievietes dzīves periodā. To apjomu ietekmē hormonālas svārstības: pubertāte, grūtniecība, bērna zīdīšana, menopauze, endokrīnas slimības un aptaukošanās. Reizēm pusaudža vecumā viena krūts aug izteikti, bet otra tikpat kā neattīstās.

Ja mēnešreizes sākušās agri, piemēram, 11 gadu vecumā, sieviete būs nobriedusi jau 21 gada vecumā, bet, ja tas noticis 14 gados vai vēlāk, krūtis un ķermenis pilnībā attīstīsies līdz 23 gadu vecumam. Ņemot to vērā, krūšu samazināšanas operāciju pieņemts veikt ne agrāk kā no 18 gadu vecuma, taču mēdz būt izņēmumi. Protams, jebkurā gadījumā sāk ar hormonu līmeņa noteikšanu asinīs un rūpīgu veselības stāvokļa pārbaudi.

Pēkšņas krūšu augšanas sindromu medicīna joprojām nespēj izskaidrot. Kā stāsta Evija Rodke-Sproģe, kādai 19 gadu vecai pacientei ar B izmēra krūtīm pēkšņi pāris mēnešu laikā viena izaugusi līdz nabai. Tā samazināta, taču pēc pāris gadiem tikpat ātri palielinājusies arī otra. Jauniete krūšu asimetrijas dēļ pat kautrējusies apmeklēt skolu.

– Lai cik paradoksāli, bet kuplu krūšu īpašniecēm piena ir mazāk nekā tām, kuras apveltītas ar nelieliem apaļumiem. Neesmu arī novērojusi, ka pēc bērna barošanas krūtis kļūtu apjomīgākas, – stāsta daktere Rodke. – Tieši otrādi, ja tās bijušas gana kuplas, nereti zaudē tvirtumu un noslīd kā spaniela ausis. Parasti krūtis piebriest līdz ar vecumu, notiekot hormonālām pārmaiņām organismā, palēninoties vielmaiņai un nogulsnējoties taukiem.

Bojā veselību

Parasti krūšu samazināšanas operāciju veic nevis kāda iedomāta skaistuma etalona, bet gan veselības problēmu dēļ. Ja krūtis ir sievietes augumam un kaulu struktūrai par smagu, ne velti daudzviet, izņemot Latviju, operāciju apmaksā valsts. Tās nepieciešamību izvērtē pēc diviem galvenajiem kritērijiem.

1. Smagā audu masa iestiepj audus, ar laiku deformē kaulus, krūšturu lencīšu vietā iespiežas bedres, rodas sāpes krūtīs un mugurkaulā, tas deformējas un veidojas kupris. Mēdz būt sajūta, kā staigājot ar kaklā uzkārtiem vairākus kilogramus smagiem smilšu maisiem.

2. Ja krūšu samazināšanas operāciju veic pirmsmenopauzes vecumā, sākoties hormonu svārstībām, ievērojami sarūk ļaundabīgu audzēju risks. Turklāt krūtis pēc tam iespējams pilnvērtīgi izmeklēt. Pārāk kuplos apaļumos neviendabīgo audu dēļ ne vienmēr ultrasonoskopijā un mamogrāfijā var saskatīt sabiezējumus un citas nevēlamas izmaiņas.

 

Izlabo pāris stundās

Lielo audu masu no krūtīm plastikas ķirurgs var izņemt 2–3 stundu laikā. Operācija notiek narkozē un nav sāpīga. Ja sieviete ir korpulenta, atbilstīgas būs C–D izmēra krūtis, taču parasti tās, kuras meklē plastikas ķirurga palīdzību, vēlas B–C izmēra apaļumus.

Dažkārt krūšu dziedzerus noņem pilnībā un pēc tam ievieto implantus, lai samazinātu audzēja attīstības risku, kā to darīja slavenajai aktrisei Andželīnai Džolijai.

Ja vēlas būtiski samazināt arī ķermeņa svaru, tas jādara pirms krūšu operācijas, jo notievējot, visticamāk, saruks krūšu apjoms un tās noslīdēs uz leju.

– Sievietēm auglīgajā vecumā lielākajā daļā gadījumu iespējams izvēlēties tādu ķirurģijas metodi, lai pēc tam būtu iespējams zīdīt mazuli, – stāsta daktere Rodke. – Pacientes parasti uzreiz pēc operācijas priecājas par vieglo sajūtu un jauno ķermeņa izskatu. Protams, sākumā krūtis ir klātas ar diedziņiem, krevelītēm un plāksteriem, taču pamazām, izzūdot tūskai, arvien labāk var novērtēt jauno izskatu.

Plastikas ķirurģe krūšu samazināšanas operāciju salīdzina ar jauna tērpa šūšanu, jo nosacīti arī tās veido pēc piegrieztnēm. Pirmajā pielaikošanā tiek iespraustas kniep­adatas, nav izgludinātas vīlītes. Var spriest, kā kleita izskatīsies, taču uz balli vēl nevar doties. Līdzīgi ir ar krūšu samazināšanu. Ārējos diegus izņem 10.–12. dienā. Trīs mēnešu laikā izveidojas stabili rētaudi, izšķīst iekšējie diegi un krūtis pielāgojas turpmākajam izskatam.

Kas jāielāgo

Pēc operācijas no daudzām problēmām, piemēram, asiņošanas un asinsizplūdumiem, klausot ārsta ieteikumus, iespējams izvairīties. Svarīgi ievērot miera režīmu, taču pavisam no kustībām nevajag atteikties. Nelielas fiziskas aktivitātes uzlabos asinsriti un limfas atteci, brūce labāk dzīs, mazināsies tūska un trombu risks. Lai neatvērtos kāda šuve vai asinsvads, nedrīkst karsēties pirtī vai vannā, nav pieļaujama fiziski smaga slodze. Īpaši jāuzmanās pirmajās 12 dienās pēc operācijas, kad var būt asiņošana. Pēc mēneša drīkst sportot un sauļoties, aizsedzot rētas.

Atšķirībā no krūšu palielināšanas operācijas, kad paliek tikai viena gandrīz nemanāma rētiņa, apaļumus samazinot, veidojas tā sauktais enkurs jeb apgriezts T burts. Rētas saglabājas ap krūtsgalu, no tā vertikāli uz leju un krūts krokā horizontāli. Parasti tās ir tik sīkas kā matiņi, taču atkarībā no sievietes organisma īpatnībām reizēm ir biezākas un pamanāmākas. Pēc desmit dienām var novērtēt, kā āda reaģē uz diegiem, cik izteikti veidojas zilumi un kā notiek rētošanās, ko daļēji var prognozēt, ņemot vērā iepriekšējo pieredzi, un, ja nepieciešams, censties to ietekmēt.

Saistītie raksti

Lielāks risks veikt operāciju pastāv smēķētājām, sievietēm, kurām ir pietiekami nekompensēts cukura diabēts vai slikta asinsrite citu iemeslu dēļ, jo brūces dzīs sliktāk.

Bīstama ir iekšēja asiņošana, ja atvēries kāds lielāks asinsvads, ko var provocēt asinsspiediena pēkšņa paaugstināšanās. Tad krūts uzblīst krietni lielāka, kļūst cieta, tāpēc tā jāatver, lai iztīrītu sakrājušos asiņu recekļus. Tomēr, kā uzsver Evija Rodke-Sproģe, ievērojot ārsta ieteikumus, nopietni sarežģījumi pēc krūšu samazināšanas operācijas gadās reti.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Olainfarm” ziedo līdzekļus Covid-19 analīžu aprīkojuma iegādei
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā ar jauno koronavīrusu inficējušies vēl 1192 cilvēki; seši miruši
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Veselības ministrija paziņo, kad Latvijā varētu būt pieejamas vairāku ražotāju vakcīnas pret Covid-19 5
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 uzliesmojums Salaspilī: mācības tagad būs attālināti
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pilī valda haoss”: izskanējušas runas, ka karaliene Elizabete II tronī varētu iecelt princi Viljamu, apejot princi Čārlzu 11
17 stundas
LE
LETA
Laukos
“Nevīžīgi, uzdzīvojoši kolēģi.” Verdzībā apsūdzētā “Aduga” darbinieki runā par darbiniekiem, kuri sūdzējās 139
2 dienas
DM
Daiga Mazvērsīte
Stāsti
Pasaulē nākšana Sibīrijā, smags darbs un atteiktā pilsonība. Izcilās dziedātājas Margaritas Vilcānes dzīvesstāsts 27
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Pēc visiem rādītājiem situācija kļūst arvien sliktāka.” Rīt varētu lemt par jauniem ierobežojumiem 22
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dāņu meteorologi nāk klajā ar prognozi ziemai un paziņo, kad gaidāma lielākā siltuma anomālija 16
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā inficēšanās ar koronavīrusu apstiprināta vēl 232 cilvēkiem; četri miruši
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, cik Rīgas izglītības iestādēs pagājušajā nedēļā konstatēta saslimšana ar Covid-19
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svētdien Latvijā atklāti 116 Covid-19 gadījumi, bet miruši deviņi saslimušie
15 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Gudri izmukt no ātro kredītu “cilpas”: kā koronavīruss izmainījis Latvijas iedzīvotāju paradumus 9
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Titled” noraida pretenzijas par piegādāto respiratoru neatbilstību prasībām 1
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 vakcīna: vai Latvijā tā visiem pietiktu, kā palīdzētu un ko domā infektologs 15
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosaukti “Spēlmaņu nakts” balvu ieguvēji
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu magnāts – cilvēku tirgotājs? Pašvaldībā neesot bijuši nekādi signāli par briesmu lietām uzņēmumā 6
6 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Reiboņi, tirpas rokās un kājās. Nevarēju vairs nostāvēt. “Covid-19 pacienta Austra stāsts 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Viņi īsti nenožēlo izdarīto.” Dati ir satraucoši: par pedofilu upuriem kļūst arvien jaunākas personas
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pēc visiem rādītājiem situācija kļūst arvien sliktāka.” Rīt varētu lemt par jauniem ierobežojumiem 22
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Premjers skaidro, vai 6. decembrī varētu pārtraukt ārkārtējo situāciju 7
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Sieviete mira mediķu rokās… Kaimiņi nespēj saprast, kā tik klusā ielā varēja notikt šāda traģēdija
6 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Teātra pērļu zveja pandēmijas laikā. Kurās nominācijās bijuši karstākie žūrijas strīdi?
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Jehovas liecinieki” tiesājas ar Latvijas valsti 41
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Dāņu meteorologi nāk klajā ar prognozi ziemai un paziņo, kad gaidāma lielākā siltuma anomālija 16
2 dienas
DM
Daiga Mazvērsīte
Stāsti
Pasaulē nākšana Sibīrijā, smags darbs un atteiktā pilsonība. Izcilās dziedātājas Margaritas Vilcānes dzīvesstāsts 27
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Sagatavo augus ziemošanai, griež skujotus zarus, cērt kokus. Kas darāms dārzā no 23. līdz 29.novembrim
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Horens Stalbe gandrīz 50 gadu vecumā kļūs par tēti ceturtajam bērnam 11
Intervija 1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kāda materiāla gultas veļu izvēlēties?
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Zigrīda, Zigfrīda un Zigrīds
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latvijā notiks vēl nebijis šovs: izdzīvo karantīnā!
18 stundas
LE
LETA
Laukos
“Nevīžīgi, uzdzīvojoši kolēģi.” Verdzībā apsūdzētā “Aduga” darbinieki runā par darbiniekiem, kuri sūdzējās 139
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Nosaukti “Spēlmaņu nakts” balvu ieguvēji
00:05
SK
Skaties.lv
Ziņas
Sieviete mira mediķu rokās… Kaimiņi nespēj saprast, kā tik klusā ielā varēja notikt šāda traģēdija
21:36
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu magnāts – cilvēku tirgotājs? Pašvaldībā neesot bijuši nekādi signāli par briesmu lietām uzņēmumā 6
21:18