Foto – KOZUB VASYL/SHUTTERSTOCK

Kur mana mīļā sedziņa? Kādu izvēlēties un kā pareizi kopt? 0

Mēs miegam veltām septiņas astoņas stundas diennaktī, tāpēc ļoti svarīgi ir gulēšanas apstākļi, gultasveļa un ar kādu segu sedzamies. Vai tā nodrošina labu miegu un atpūtu vai darbojas pretēji.

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 531
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Izdarot segas izvēli, svarīgs faktors ir lietotāja prasības, paradumi (vai nu siltummīlis, kas kāro pēc smagas un biezas segas, vai gluži otrādi), veselības stāvoklis (nosliece uz astmu vai alerģiju), kā arī cik silta vai vēsa ir guļamistaba. Vēl noteikti jāņem vērā, ka katram lietotājam vajadzētu būt vismaz divām segām – ziemas un vasaras sezonai.

Dūnu un spalvu segas

Ja savulaik tās bija lielas un smagas, mūsdienu dūnu segu ražošanas tehnoloģijas ir attīstījušās līdz tādam līmenim, ka vieglākā sega no zosu dūnām sver tikai 200 gramu. Tiesa, kopšanai gan jāvelta vairāk uzmanības un laika nekā, piemēram, sintētiskajām segām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar dūnām vai spalvām pildīto segu kvalitāti un kalpošanas ilgumu lielākoties ietekmē stepējums. Tās segas, kas stepētas kvadrātos, kalpo ilgāk nekā segas ar stepējumu paralēlās līnijās. Bet vēl izturīgāks ir kasešu stepējums, kad segas pildījums sadalīts ar speciālām šuvēm.

Dūnu segu pildījums dažkārt jau pirmajā mazgāšanas reizē saplok. To noteikti nevajadzētu pieļaut, jo arī pēc mazgāšanas un žāvēšanas segai jāsaglabā savas labās īpašības. Lai tas nenotiktu, jāiepazīstas ar informāciju, ko norādījis ražotājs uz birkas, kas piešūta segai. Tur parasti norādīts gan ieteicamais mazgāšanas veids, gan ūdens temperatūra.

Visi dūnu izstrādājumi regulāri jāvēdina un jāpurina, taču nevajadzētu tos dauzīt, kā ierasts darīt ar paklājiem, izklapējot putekļus. Ja mazgā ar rokām, nepieciešams liels ūdens daudzums, savukārt no mazgāšanas līdzekļiem ieteicams izmantot šķidrās ziepes, nevis pulveri. Ar līdzekļa daudzumu nevajadzētu aizrauties, bet ņemt divtik mazāk, nekā ierasts. Izmantojot veļas mazgājamo mašīnu, minimālajam ierīces tilpumam jābūt deviņiem kilogramiem, citādi sega kārtīgi neizmazgāsies un centrifūga neefektīvi izspiedīs ūdeni.

Pēc mazgāšanas sega pēc iespējas ātrāk jāliek žāvēties. Mazgājot ar rokām, izstrādājums kārtīgi jānospiež, lai notecinātu pēc iespējas vairāk liekā ūdens. Visefektīvākais rezultāts būs no veļas žāvētāja ierīces, bet, žāvējot istabas temperatūrā, svarīgi segu ik pa brīdim papurināt.

Ja tomēr nav pārliecības, kā labāk mazgāt dūnu segu, tā jāuztic speciālistiem ķīmiskajā tīrītavā.

Vilnas segas

To pildījumam izmanto dažādu šķirņu aitu, kazu un kamieļu vilnu. Šis pildījums ļoti labi absorbē ķermeņa izdalīto mitrumu, tāpēc gulētājs paliek sauss un silts, nodrošina gaisa cirkulāciju, tam ir liela siltumnoturība. Vilnas segu mīnuss – specifiskais aromāts, šis dabiskais materiāls patīk putekļērcītēm, kas gulētājam var izraisīt alerģiju.

Reklāma
Reklāma

Lai zem šīm segām būtu vienāda siltuma atdeve, aitas vilnu pilda visvairāk, kamieļpūka ir vidējā daudzumā, bet kašmira kazu vilnas – vismazāk. Tātad sega ir vieglāka, taču tikpat sildoša kā pirmās divas.

Segas ar vilnas pildījumu regulāri jāvēdina vai vismaz jāizklāj telpā, lai tās varētu elpot. Reizi pāris gados vēlams aiznest uz ķīmisko tīrītavu. Mājas apstākļos nav ieteicams mazgāt. Ja to dara, jāievēro, ka ūdens temperatūra nedrīkst pārsniegt 40 ºC, citādi vilna savelsies.

Foto – DUDAEVA/SHUTTERSTOCK

Sintētiskās un kokvilnas segas

Tie, kam daudz svarīgāka šķiet gultasveļas ērta un ātra kopšana, jāizvēlas sintētiskā sega. Tā ir kompakta, ļoti viegla, var izmazgāt veļasmašīnā, izžāvēt, un – sega gluži vai jauna.

Pirmajā brīdī šāds pildījums var viest neuzticību, kaut patiesībā daudzi no jaunajiem materiāliem ir ļoti praktiski un piemēroti mūsdienu alerģiskajai sabiedrībai. Putekļērcītes, kas visbiežāk izraisa alerģijas, sintētiskajās šķiedrās nav dzīvotspējīgas. Šāda segas piemērotas mitrām telpām, jo bieži var mazgāt. Tām ir dažāda mazgāšanas temperatūra – vienām der 95 º C, bet citām nepieciešams delikātāks režīms.

Kokvilnas segas ir smagākas nekā sintētiskās, neizraisa alerģiju, bet krietni atpaliek siltuma ziņā. Ir viegli kopjamas – drīkst mazgāt veļasmašīnā.

PADOMI

Ilustratīvs attēls
Foto – FIZKES/SHUTTERSTOCK

* Ja ir nosliece uz alerģiju, nav vēlams lietot segu ar vilnas vai dūnu pildījumu, labāk izmantot ar sintētisko šķiedru pildītās. Tajās neieperinās putekļērcītes, kas ir alerģijas izraisītājas.

* Nozīme ir arī segas virsaudumam. Ja tas darināts no sintētiskajiem materiāliem, gulētājs pastiprināti svīst; ja tikai no kokvilnas, pēc vairākkārtējas mazgāšanas materiāls var zaudēt savas īpašības un izdilt. Optimālais variants – kokvilnas un sintētisko šķiedru kombinācija.

* Segu uzreiz pēc naktsmiera nav ieteicams likt gultasveļas kastē, bet kādu laiku atstāt turpat uz gultas, lai izvēdinās. Segai jāļauj atbrīvoties no cilvēka radītā pienesuma – arī no dažādiem mikroorganismiem.

* Beidzoties sezonai, segu vajadzētu izmazgāt vai ķīmiski iztīrīt un glabāt sausā, labi vēdināmā telpā.

* Šad un tad sega jāiznes laukā saulē vai ziemas salā, jo putekļērcītes nepanes karstumu un salu.

Konsultējusi veikala Miedziņš pārdevēja ANITA FELDBERGA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.