Latvijas pasts
Latvijas pasts
Foto: Ieva Leiniša/LETA

“Kur naudu ņēmi? Kur liksi?” Klientam iesaldē tūkstošus “Latvijas Pasta” kontā 12

Pusmūža kungs Māris pārdzīvojis nervus stindzinošas dienas, domājot, ka viņu ierindos nelegālas naudas atmazgātāju skaitā, viņš zaudēs godīgi nopelnītu naudu un iedzīvosies vēl nez kādās problēmās.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 45
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 108
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Par laimi, vismaz pagaidām viss beidzies labi, savu naudu viņš ir atguvis, vienīgās bēdas, ka tā vairāk nekā mēnesi bijusi aizturēta, tāpēc esot nobrucis viens ienesīgs darījums.

Protams, zaudējumos jāieraksta arī iztērētie nervi un laiks. Neviens arī viņam neesot atvainojies par nepamatotajām aizdomām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šķiet, Māris ir viens no upuriem Latvijas varas un finanšu iestāžu centīgi realizētajai politikai un praksei, lai mūsu valsts netiek iekļauta “Moneyval” pelēkajā sarakstā, – iespējams, viņa darījumi ar pārdesmit tūkstošiem eiro izskatījās kā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija.

Iesaldē naudu un liek skaidroties

Māris 15. jūlijā valsts akciju sabiedrībā “Latvijas Pasts” atvēra maksājumu kontu un līdz mēneša beigām tajā ieskaitīja vairāk nekā divdesmit tūkstošus eiro. “Latvijas Pastu” kungs izvēlējies reklāmas iespaidā: šī iestāde piedāvājusi skaidru naudu izņemt tik lēti kā neviena cita kredītiestāde: tikai par 0,1%.

25. jūlijā 12 tūkstošus kungam arī atļāva izņemt, bet pārējo naudu iesaldēja. Sākās sarakste, kā domā Māris, no “Latvijas Pas­ta” puses nekorekta, nepamatota un ilga.

Kungs klātienē neticis ne pie viena no “Latvijas Pasta” darbiniekiem, lai izskaidrotu naudas izcelsmi un iesniegtu dokumentus un pierādījumus, – tā vietā komunikācija notikusi tikai ar papīra vēstuļu starpniecību, turklāt Mārim licies, ka sarakste mākslīgi vilkta garumā, piemēram, “Latvijas Pasts” vēstules nosūtījis piektdienās, lai kungs to varētu savā pasta nodaļā saņemt tikai otrdien vai trešdien.

Pie savas naudas, kuras izcelsmi pacietīgi bija skaidrojis, Māris tomēr tika 2. septembrī, bet 29. septembrī “Latvijas Pasts” nolēma izbeigt attiecības ar klientu, lūdza pārskaitīt visu atlikušo naudu uz citu kredītiestādi un kontu slēdza. Māris uzskata, ka “Latvijas Pasts” nepamatoti aizturējis viņa naudu, nekorekti komunicējis.

Kur tad bija problēmas?

30. jūlijā, atsaucoties uz valsts normatīvajiem aktiem un Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu, kā arī īstenojot “Zini savu klientu” politiku, “Latvijas Pasts” lūdzis Māri paziņot, ar ko viņš nodarbojas, un par to iesniegt dokumentus.

Tāpat tika lūgts detalizēti aprakstīt un iesniegt dokumentus par uzņēmumiem, ar kuriem saistīts gan kā darba ņēmējs, gan kā īpašnieks. Arī bijis jāpaskaidro, kāds ir konta izmantošanas mērķis, kādi darījumi tajā tiks veikti un par kādām summām.

Konkrēti par 16. un 29. jūlijā kontā ienākušajiem 24 365 eiro “Latvijas Pastu” interesēja, cik ilgā laikā šī nauda uzkrāta un kā nopelnīta, par to iesniedzot dokumentus, kādi ir šīs naudas izlietošanas mērķi un kas ir darījuma patiesais labuma guvējs.

Tāpat “Latvijas Pasts” lūdza Māri iesniegt savu dzīvesgājuma aprakstu. Informācija bija jāiesniedz desmit darba dienu laikā. Prasību neizpildes gadījumā “Latvijas Pasts” brīdināja vienpusēji atkāpties no visiem līgumiem, kas noslēgti ar Māri.

Šo informāciju pieprasīja “Latvijas Pasta” Komercvadības departamenta klientu darījumu apstrādes daļas vadītāja I. Saliņa. Tikt pie viņas vai kāda cita “Latvijas Pasta” darbinieka, lai personiski iesniegtu dokumentus, saņemtu atbildes uz neskaidriem jautājumiem, Mārim neizdevās – visa komunikācija noteikta tikai papīra vēstuļu formātā.

2. augustā Māris nosūtīja “Latvijas Pastam” vēstuli, kurā norādīja, ka viņam Lietuvā vienpersoniski pieder sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas nodarbojas ar saimnieciskiem darījumiem, par ko tiek maksāti nodokļi Lietuvas valstij.

“Latvijas Pastā” kontu atvēris, lai kā rīdziniekam mazāk būtu jābraukā uz Lietuvu un būtu lētāk, ērtāk, piemēram, uzliekot uz konta skaidru naudu un lūdzot to nosūtīt saskaņā ar rēķinu uz kādu Eiropas valsti par automašīnu vai celtniecības materiāliem. Summas varētu svārstīties 10–30 tūkstošu robežās. (Te Māris piebilda, ka šīs skaidrošanās un naudas aizturēšanas dēļ nojucis kāds izdevīgs automašīnas iegādes darījums.)

Atbildot par 24 365 eiro izcelsmi, Māris paskaidroja, ka šī nauda iegūta, 2016. gada novembrī par 103 000 eiro pārdodot savu dzīvoklī Rīgā, Marijas ielā, pieliekot klāt vēstulei arī pirkuma līgumu. Šo naudu Māris regulāri aizdevis savai firmai, lai tā varētu veikt saimniecisku darbību, pēc tam to atgriezis sev atpakaļ.

Darījumu patiesā labuma guvējs esot pats. Vēstulei klāt Māris pielika arī Lietuvas Uzņēmumu reģistra izvērstu izrakstu uz sešām lappusēm latviešu valodā par savu uzņēmumu un “Šiauliu bankas” izdruku par naudas izcelsmi.

Savu dzīvesgājuma aprakstu Māris atteicās nosūtīt, jo nezinot, kurš likumdošanas akts atļauj no viņa to pieprasīt, jo viņš neesot ne Saeimas deputāts, ne ierēdnis, ne valsts amatpersona un viņam neesot arī vajadzīga pielaide valsts noslēpumam.

Māris lūdza “Latvijas Pastu” neskaidrību gadījumā ar viņu sazināties telefoniski vai pa elektronisko pastu. Taču “Latvijas Pasts” 6. augustā atkal rakstīja vēstuli papīra formātā un sūtīja to pa pastu, atkārtoti prasot klienta dzīvesgājuma aprakstu, kā arī dokumentus, kas apliecinātu, cik naudas klients aizdevis no personiskajiem līdzekļiem savai firmai, un Lietuvas bankas apliecinātu konta izdruku par 2018. un 2019. gadu, kas apliecinātu naudas nopelnīšanu un uzkrāšanu.

9. augustā Māris rakstīja atbildes vēstuli, klāt pieliekot konta iemaksas un pārskaitījumus no Lietuvas bankas, kam bija spiests aizbraukt pakaļ uz Šauļiem. Viņš aizsūtīja arī savu dzīves aprakstu.

14. augustā “Latvijas Pasts” atkal rakstīja un prasīja papildu dokumentus, kas apliecina Māra aizdevuma pamatsummas pārskaitījuma faktu paša firmai, kā arī skaidrot 28 500 eiro izcelsmi, kas 2018. gadā skaidrā iemaksāti Lietuvas bankas kontā.

19. augustā Māris atkal rakstīja “Latvijas Pas­tam” vēstuli, kurā izskaidroja pamatsummas pārskaitījuma faktu un par skaidro naudu – to saņēmis par dzīvokļa pārdošanu.

28. augustā “Latvijas Pasts” sūtīja atbildes vēstuli, kurā norādīja, ka pieņēmis lēmumu izbeigt darījuma attiecības ar klientu, veicot izpēti atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumam un “Latvijas Pasta” procedūrām. Taču naudai atļāva piekļūt, lūdzot to pārskaitīt uz citu kredītiestādi.

“Latvijas Pasts”: ievērojam normatīvus

Diemžēl “Latvijas Pasts” konkrēto gadījumu detaļās komentēt nevarot, jo neesot tiesīgs trešajām pusēm (šajā gadījumā žurnālistam) sniegt informāciju par saviem klientiem un to veiktajiem darījumiem, kā arī par “Latvijas Pasta” un klientu savstarpējām darbībām.

“Mēs varam sniegt vispārēju informāciju, abstrahējoties no situācijas ar konkrētu klientu, tas palīdzēs saprast, kā un kāpēc tiek veiktas noteiktas kontrolējošas darbības maksājumu iestādēs,” man saka “Latvijas Pasta” ārējo komunikāciju vadītāja Gundega Vārpa, kura norāda, ka “Latvijas Pasts” kopš 2019. gada 20. jūnija ir licencēta maksājumu iestāde, kuras darbības uzraudzību veic Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Tāpat kā kredītiestādēm, arī “Latvijas Pastam” saistošs ir Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas likums un ar to saistītie citi normatīvie dokumenti. Arī “Latvijas Pasts” ir daļa no sistēmas, kas cīnās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu, lai nodrošinātu, ka Latvija kā valsts netiek iekļauta “Moneyval” pelēkajā sarakstā.

“Minētais likums uzliek mums par pienākumu īstenot “Zini savu klientu” politiku: iegūt informāciju par klientu un viņa nodarbošanos, veikt klienta naudas līdzekļu un labklājības izcelsmes izpēti, kā arī noskaidrot darījumu faktiskos patiesā labuma guvējus.

Šo visu īstenojot, “Latvijas Pasts” saviem klientiem ierakstītu vēstuļu formātā nosūta informācijas pieprasījumus, lūdzot klientus sniegt rakstiskas atbildes uz noteiktiem jautājumiem un iesniegt darījumus pamatojošus dokumentus.

Ja klients sniedz daļējas vai vispārīgas atbildes un neiesniedz dokumentus pilnā apjomā, tiek sūtīti papildu informācijas pieprasījumi. Informācijas pieprasījumos tiek norādīts tālruņa numurs, pa kuru zvanot var saņemt atbildes uz klientus interesējošiem jautājumiem tādā apmērā, kādā to ļauj iepriekš minētais likums.

Taču detalizēta informācija par klientu un tā veiktajiem darījumiem pa tālruni netiek sniegta, jo “Latvijas Pasts” nevar attālināti identificēt klientu, tas ir, pārliecināties, vai persona, kas zvana, tiešām ir attiecīgais klients. Tādā veidā mēs nodrošinām klientu konfidencialitāti.

Lai nodrošinātu Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasību pilnīgu izpildi un objektīvu lēmuma pieņemšanu par klientu veiktajiem darījumiem, “Latvijas Pasts” neparedz attiecīgās jomas darbinieku tiešu kontaktu ar klientiem.”

G. Vārpa apliecina, ka pasta norēķinu sistēmas kontos netiek ierobežotas neviena klienta darbības, kurš sniedz pamatotas atbildes atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas likuma un ar to saistīto normatīvo aktu prasībām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 45
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 108
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
13 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai darba devējs drīkst atlaist tikai tāpēc, ka esi pensionārs?
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 57
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 108
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. ASV prezidenta Baidena paziņojums pēc vēsturiskās tikšanās ar Krievijas prezidentu Putinu 32
5 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Tās ir pilnīgas šausmas, kas notiek resorā, kopš tur iestādīts Briseles invazīvais meženis. Egila Līcīša feļetons 4
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šos pabalstus viņiem būtībā samaksāja citi cilvēki.” 500 eiro saņēmušas arī personas, par kurām nav maksāti nodokļi 41
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Itālijas izlase demonstrē stabilu sniegumu un Eiropas čempionātā izcīna jau otro panākumu
00:04
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Kā izpildīt neizpildāmo? Skaidrs, ka VARAM līdz Saeimas brīvdienu beigām nekādas auto ekoloģijas brīnumzāles neatradīs 3
22:51
LE
LETA
Ziņas
Vai ES plāno apstiprināt Krievijas izstrādāto Covid-19 vakcīnu “Sputnik V”? Jaunākā informācija 2
22:22
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas sāksies vismaz nedēļu garš karstuma vilnis 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 57
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc pilsētas, kurās jaunu Covid-19 gadījumu skaits atklāts visvairāk 1
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par seksuālu vardarbību, nacistiskām dziesmām un ekstrēmistiskām izdarībām vācu karavīriem liek pamest Lietuvu 18
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Velsas izlase notur pārsvaru un EČ finālturnīra otrajā spēlē uzvar Turciju
4 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Šo rīcību var salīdzināt ar Trešā reiha darbībām!” Kā propagandas mediji no karoga stāsta uztaisa viltus ziņu 98
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīrietis sakosts galvā un kaklā: Slovākijā lācis nogalinājis cilvēku 12
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai “AstraZeneca” vakcīna aizsargā no Covid-19 Indijas paveida? 39
15 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītājas vēstule: Vai no naida izpausmēm jāpasargā tikai homoseksuāli cilvēki? Pārējie nē? 17
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais politiķis Jānis Jurkāns jau gandrīz gadu vairs nedzīvo Latvijā 26
14 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
izglābt ķiršu ražu?
12 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 45
17 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Zupa, omlete, salāti: 3 receptes ar spinātiem! Un kā zaļumus uzglabāt līdz ziemai?
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Zaudējam miljonus, bet viņi neparko neatbild. Uzņēmējs par ierēdņu visatļautību 58
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina “nopietni apsvērt” atsevišķu pakalpojumu sniedzējiem noteikt obligātu vakcināciju pret Covid-19 156
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 438
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā vērojams Covid-19 Indijas varianta pieaugums. Nosauc pilsētas un novadus, kur tas reģistrēts 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 55
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča atklāti pastāsta par savām jaunajām attiecībām: kā viņas meitas pieņēmušas mīļoto vīrieti? 34
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Vārīt, cept, ietīt? Kā pareizi pagatavot kraukšķīgos sparģeļus: 4 ēdienu receptes
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Teikas un Juglas iedzīvotājus pārsteidz pa ielām klaiņojoši auni 17
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Kāds šodien pret tevi var izturēties ļoti skarbi… Horoskopi 16.jūnijam
1 diena