FOTO: Indulis Burka

Lai skaistas mūža mājas… Kādu segumu ierīkot kapavietā? 16

Skujām un lapām piebirušas, nezālēm aizaugušas smiltis, ķērpjiem un sūnām klāti bruģakmeņi. Tas viss neiederas priekšstatā par rūpīgi ierīkotu tuvinieku atdusas vietu. Kā rīkoties, lai kapavieta būt sakopta? Konsultējis IK “Rekviēms” vadītājs Sandris Pļenkovs.

Reklāma
Reklāma

No bruģa jānotīra sūnas

Veselam
Lūk, kā izskatās nekopta sieviete: 7 pazīmes, kas par to liecina 30
Pircēja pasūta pilnīgi vienādas preces no “Temu”, “Shein” un “AliExpress”. Rezultāti bija pārsteidzoši 26
Kokteilis
“Man šķiet, ka runu var arī neteikt!” Soctīklos dalās ar premjeres Siliņas spožo Jaungada “apsveikumu” tautai 28
Lasīt citas ziņas

Ja kapavieta klāta ar bruģi, tā regulāri jāslauka ar piemērotu slotu. Taču ar laiku uz bruģa, tāpat kā uz pieminekļiem un kapu apmalītēm, sāk augt sūnas, ķērpji un aļģes. Tās visvieglāk notīrīt ar sūnu noņemšanai domātajiem līdzekļiem, piemēram, Sūnām – Stop. Lai šķīdums iedarbotos uz visu apauguma zaļo masu, to pirms apstrādes nevajag mehāniski notīrīt. Ļoti sausu virsmu gan vēlams nedaudz samitrināt, lai līdzeklis labāk iedarbotos. Bet ļoti slapjai virsmai vajadzētu ļaut mazliet apžūt.

Gatavo šķīdumu vienmērīgi uzsmidzina uz visu apstrādājamo virsmu. Vēlams, lai 5–6 stundas pēc apstrādes nebūtu nokrišņu. Pēc tam virsmu nevajag mazgāt vai kā citādi tīrīt. Sūnu vai aļģu apaugums atmirs dažās dienās, un to varēs viegli noslaucīt ar mīkstu sintētiska materiāla birsti.

Šķembas un oļi

CITI ŠOBRĪD LASA

Šķembas un oļus vislabāk notīrīt, izmantojot lapu pūtēju. Sausā laikā ar to viegli nopūst gan lapas, gan skujas. Var izmantot ar akumulatoru vai ar iekšdedzes dzinēju darbināmu pūtēju. Noderēs arī viegls un smalks plastmasas grābeklis, kas šķembas nerušinās, bet nogrābs gružus no virspuses.

Kapos ieteicams izmantot smalkas, līdz 5 mm frakcijas šķembas. Tās kopt ar grābekli ir visvieglāk. Mazgāt nav nepieciešams. Ja vēlas, var izsijāt caur atbilstošu sietu.

Vajadzētu atturēties no balto marmora oļu izmantošanas. Tie lieliski izskatās tikai pirmajā gadā.

Pēc tam oļi kļūst pelēki un neglīti, jo materiālā iesūcas netīrumi, veidojas pelējums, ko nav iespējams notīrīt. Granīta šķembas ir pelēkas, un uz tām sīki netīrumi nav redzami. Tāpat granītā neiesūcas mitrums.

Labāk mazgātas smiltis

Smilšu kopšana ir pavisam vienkārša. Tās nogrābj ar vieglu plastmasas grābekli. Kapos ierasts izmantot dzeltenās smiltis. Tās labi izskatās un ir samērā lētas, viegli iegūstamas. Nepieciešamības gadījumā segumu atliek tikai papildināt.

Taču šādas smiltis tomēr nav labākais risinājums. Lietus laikā smilšu daļiņas kopā ar šļakatām nokļūst uz pieminekļiem, un tie vienā mirklī kļūst netīri. Labāk izmantot mazgātās, 0–2 mm frakcijas smiltis. Tās ir smagas, un lietus piles nespēj smiltis pacelt uz augšu. Arī pēc lietus piemineklis ir tīrs.

Noderēs ģeotekstils

Zem šķembām un mazgātajām smiltīm vislabāk ieklāt ģeotekstilu. Tas kavēs nezāļu augšanu, un materiāls kopjot nesajauksies ar kapu grunti. Protams, smiltīs vai šķembās nokļūs arī kāda nezāļu sēkla no augšas, tomēr nezāles nebūs dziļi iesakņojušās un būs viegli izravējamas.

Reklāma
Reklāma

Ja nezāles saaugušas starp bruģakmeņiem, tās var apkarot ar kādu plaša spektra herbicīdu. Līdzeklis iznīcinās ne tikai auga virszemes daļu, bet arī saknes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.