Beverīnas novada iedzīvotāja Santa Paegle arī krīzes laikā turpina iesākto aktīvo dzīvesveidu – apceļo tuvākas un tālākas vietas Vidzemē ar velosipēdu. Te viņa izmēģina jauno Mežtaku.
Beverīnas novada iedzīvotāja Santa Paegle arī krīzes laikā turpina iesākto aktīvo dzīvesveidu – apceļo tuvākas un tālākas vietas Vidzemē ar velosipēdu. Te viņa izmēģina jauno Mežtaku.
Foto no Santas Paegles personiskā arhīva

Lai uzturētu sevi formā un pie labas veselības, ir jākustas. Kā ceļot pandēmijas laikā? 0

Nu jau pusotru mēnesi dzīvojam koronavīrusa pandēmijas dēļ izsludinātā ārkārtas stāvokļa apstākļos. Pulcēšanās grupās un ceļošana ierastajā izpratnē ir izslēgta no mūsu ikdienas aktivitāšu plāniem, taču tas nenozīmē burtiski sekot aicinājumam palikt mājās.

“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem 67
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās 54
Lasīt citas ziņas

Lai uzturētu sevi formā un pie labas veselības, ir jākustas, un vislabāk to darīt svaigā gaisā, gūstot prieku un uzmundrinājumu no plaukstošās dabas, protams, ievērojot distancēšanos un visas noteiktās personīgās higi­ēnas prasības.

Radoši domājot, iespēju ceļot arī šobrīd netrūkst, piemēram, mēs ar meitu vakaros braucam ar divriteņiem gar jūras krastu, vērojam fantastiskus saulrietus, gulbjus, pīles un citus caurceļojošos putnus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet daudziem individuālajiem ceļotājiem izturības latiņa uzlikta krietni augstāk.

Beverīnas novada izaicinājums

Indulis Ķerus savā ceļojumu blogā “https://indulisonthemove.home.blog” aprakstījis 4. aprīlī īstenotu iespaidīgu izziņas pārgājienu no Valmieras līdz Strenčiem – Gaujas plostnieku svētku pilsētai – astoņās stundās pieveikti 43 kilometri, pa ceļam apskatot daudz vēsturisku vietu un iemūžinot tās fotogrāfijās.

Šo ekspedīciju rosinājusi informācija par Beverīnas novada izaicinājumu iedzīvotājiem kustēties ārkārtas stāvokļa laikā. Indulis gan ir rīdzinieks, taču sagatavoties šim nopietnajam pārgājienam viņam ar padomu palīdzējusi vietējā novada pārzinātāja, aktīva krosmintoniste un veloentuziaste Santa Paegle.

Lai piedalītos pasākumā, savas aktivitātes bija jāreģistrē lietotnē “Endomondo”, ar ko gan visi nebija apmierināti, jo, pēc “Facebook” komentāriem spriežot, šī lietotne daudzkārt pievīlusi tās lietotājus, ceļā pazūdot savienojumam, tādēļ ieteikts lietot citu – “Strava”.

“Uzskatu, ka galvenais ir kaut ko darīt. Nav svarīga vieta un noietie vai noskrietie kilometri – galvenais šajā laikā “neiesūnot” un kustēties pat tad, ja neesi nekur atzīmējies,” raksta Oksana Fatejeva.

Arī Indulis Ķerus sekojis šai atziņai, bet pirms došanās ceļā labi izpētījis paredzēto maršrutu, lai apmeklētu iespējami vairāk interesantu vietu.

Pabūts Mīlestības takā, kas aptver Gaujas un Abula sateces apkaimi, redzēta slavenā soļotāja, pirmā latviešu olimpiskā medaļnieka Jāņa Daliņa dzimtā māja “Abullejas”, Jaunbrenguļu muižas kungu māja, Brenguļu alus darītava “Abula”, Rūtiņu kļava (6,0 m – lielākā Baltijā), Trikāta ar pieminekli ķēniņam Tālivaldim, Baznīcas ezeru, luterāņu dievnamu, pilsdrupām un smilšakmens iezi, kurā reiz iegravētā Tālavas taurētāja veidols tikpat kā vairs nav samanāms.

Šajā maršrutā necerēti atklājušies arī vairāki mazzināmi apskates objekti – skulptūra “Laika vīrs”, ko varētu dēvēt arī par “Krīvu krīvu” netālu no Atpiļu Upurozola alejas galā.

Savukārt Cempos dzīvojošā Santa Paegle šajā krīzes laikā nodarbojas ne tikai ar veloceļošanu pa tuvāku un tālāku apkaimi, būdama sporta un tūrisma kluba “Zaļā pēda” vadītāja, bet veido arī baznīcu un muižu maketus mērogā 1:25.

Līdz šim tapuši četri, no kuriem trīs (Trikātas, Vijciema luterāņu baznīcas, Mēru muiža) apskatāmi viņas māju pagalmā, bet Jaunjērcēnu kungu māja, kas dabā vairs neeksistē, atdota vietējo novadpētnieku pārziņā.

Tiekot domāts par vietu, kur šos maketus izstādīt publiskai apskatei, jo pašlaik Santa veido jau nākamo – Alūksnes Jaunās pils – maketu.

Dodies dabā!

“Kā jau ģeogrāfs esmu aizrautīgs dabas atklājējs. Ikdienā nodarbojos ar aktīvu un izzinošu pārgājienu organizēšanu dažādos Latvijas purvos, pārvietojoties ar purva vai sniega kurpēm, savukārt brīvajā laikā meklēju maršrutus, kur doties dabā un nesastapt ļaužu pūļus. Ar tiem nu vēlos padalīties mājas lapā “dodiesdaba.lv,” saka Kristaps Kiziks.

Viņš atzīst, ka minētās lapas tapšanu rosinājis ārkārtas stāvoklis, jo, slēdzot populārās dabas takas un apturot grupu ceļošanu, cilvēki sākuši vairāk interesēties par individuālām pastaigām.

Jaunāko maršrutu (~ 15 km, vidējas grūtības pakāpes) gar Strīķupīti Gaujas nacionālajā parkā (GNP) Kristaps izgājis pirms pāris nedēļām. “Pārgājiena sākums ir pie Rāmnieku tilta pār Gauju.

Tālāk ir posms gar Gauju pa nelieliem brikšņiem, Kuilene – veca Gaujas atteka ar bunkuriņu, skats uz Ērgļu klintīm no pretējā krasta, vecupju šķērsošana, stāvi krasti, dziļas gravas, burvīgs egļu mežs un visbeidzot dzintara nokrāsas upīte.”

Maršrutā apskatāma arī Kalēja ala. Kristaps iesaka brīvdienās celties agri, jo diezgan droši – no paša rīta ceļā nevienu nesastapsiet – GNP iekārtotajās atpūtas vietās cilvēki parādoties tikai ap pusdienlaiku.

Tomes mežu noslēpumi

Asociācijas “Lauku ceļotājs” eksperts Juris Smaļinskis garīgo atpūtu un jaunas emocijas smeļas Tomes apkaimes mežos, kas glabā arī dažu labu noslēpumu.

Apvienojot patīkamo ar lietderīgo, viņš meklē Tomes vēsturiskos ceļus, tostarp Pirmā pasaules kara vācu armijas šaur­sliežu dzelzceļu, kas gājis no stacijas “Lāčplēsis” caur Birzgali uz Daugavas kreisā krasta frontes pozīcijām.

“Tagad šeit skaisti meža ceļi, taisni kā dzelzceļa stigas, bet zeme izurbināta kā siets ar ierakumiem, bunkuru un zemnīcu vietām.
SAISTĪTIE RAKSTI

Pirmā pasaules kara laikā te Daugavas kreisajā krastā savas pozīcijas bija izveidojusi vācu armija un tā laika kartē iezīmēti daudzi meža ceļi, kuriem katram ir dots savs vāciskais nosaukums, piemēram, “Prinz Leopold Straße”, “Kaiser Damm”, “Gr. Kurfürsten Damm”, kura austrumu galā atradās tā sauktais Kurzemes piemineklis.

No tā gan nekas vairs nav palicis pāri, taču, ja zina konkrētu vietu, tad desmit metru rādiusā bezveģetācijas peri­odā ar kāju pamatus var sataustīt, tāpat kā Šautuves ceļa malas droši vien ir pilnas ar vācu patronu čaulītēm,” atklāj J. Smaļinskis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
Lasīt citas ziņas
Ukraiņi cenšas paralizēt munīcijas piegādes no Ziemeļkorejas: Krieviju satricina vēl viens milzīgs sprādziens uz dzelzceļa līnijas Burjatijā
Vai jūtat izmaiņas arī savā naudas makā? Vidējās algas līmenis turpina strauji pieaugt
VIDEO. Policisti Valmierā pieķer autovadītāju – agresīvu ziemas baudītāju
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Viņa izskatās sensacionāli un visu laiku turas vīra tuvumā!” Keita un Viljams pēc ilgāka pārtraukuma atkal kopā izgājuši sabiedrībā
Vai snigšana turpināsies? Laika prognoze sestdienai
14:54
Ukraiņi cenšas paralizēt munīcijas piegādes no Ziemeļkorejas: Krieviju satricina vēl viens milzīgs sprādziens uz dzelzceļa līnijas Burjatijā
14:46
Vai jūtat izmaiņas arī savā naudas makā? Vidējās algas līmenis turpina strauji pieaugt
14:05
TV24
“Nauda nesmird…” Adamovičs stāsta par atrasto krievu “Shahed” dronu, kurā ievietots Ukrainā ražots akumulators
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
TV24
Izglītības ministre: Man ļoti simpātiska šķiet ideja par obligātu mācīšanos līdz 18 gadu vecumam
Turcijā ceļa malā nogalinātu atrod palagā ietītu bijušo krievu modeli un viņas 15 gadus veco meitu. Pieļauj, ka slepkavību veicis Lietuvas pilsonis
Kokteilis
FOTO. “Nekad nedomāju, ka jums kaut ko tādu atklāšu!” Adriana Miglāne ļoti patīkami pārsteidz savus sekotājus
Latvijas, Lietuvas un Polijas prezidenti Lukašenko dēļ boikotē COP28 kopbildi
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Vienbalsīgs tiesnešu balsojums! Latviešu dejotāja uzvarējusi prestižākajā vogue ballē Parīzē
Sniegs un apledojums visā Latvijā apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem
Kremlis baidās par neveiksmju karā Ukrainā ietekmi uz prezidenta vēlēšanām
TV24
Horens Stalbe: “Tiklīdz jūs nonākat Rīgā, tā jūs saprotat, ka mašīna sadalīsies gabalos!”
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
Knifi, kā pagatavot 24 dienu Adventes kalendāru
Kokteilis
FOTO. VIDEO. Ir jādzird! Iemīļoto mūziķu apvienība “Tev tuvumā” savas Ziemsvētku sajūtas ietērpusi jaunā dziesmā
Traģisks negadījums pie Liepājas: ceļu satiksmes negadījumā gājusi bojā autobusa pasažiere
Arī šogad valsts mežos katra ģimene drīkst cirst vienu eglīti Ziemassvētkiem
Kokteilis
FOTO. Slavenības un kino mīļotāji pulcējas Dž.Dž.Džilindžera pirmās spēlfilmas – erotiskās drāmas “Ekstāze” pirmizrādē
Dārzs
Alveja, zelta stīga un citi vērtīgi “dakteri” uz palodzes
TV24
Kas notiks ar pastāvīgi dzīvojošiem Krievijas pilsoņiem Latvijā pēc 2. decembra?
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
Receptes
Sautēti kāposti visām gaumēm. 5 dažādas versijas
Izraēlas armija paziņo par kauju atsākšanu Gazas joslā
Ir divi scenāriji: bijušais Putina runu autors stāsta, kā var mainīties vara Krievijā
Pēc spēcīgās vētras Krimā pazuduši okupantu apmācītie kaujas delfīni