Ehokardiogrāfijas laikā var pārbaudīt ne tikai sirds, bet arī tās asinsvadu veselību.
Ehokardiogrāfijas laikā var pārbaudīt ne tikai sirds, bet arī tās asinsvadu veselību.
Foto: Pijitra Phomkham/SHUTTERSTOCK

Laiks pārbaudīt asinsvadus! Nosprostoti asinsvadi ir biežākais miokarda infarkta un insulta iemesls 16

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Lasīt citas ziņas

 

Galvassāpes, reiboņi, paaugstināts asinsspiediens? Diskomforts – spiedoša smaguma sajūta krūtīs, elpas trūkums fiziskas slodzes laikā? Tas ir pietiekams iemesls, lai pārbaudītu savu asinsvadu veselības stāvokli.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Ateroskleroze un citas izmaiņas

Paaugstināts asinsspiediens un holesterīna līmenis, sirds ritma traucējumi un ateroskleroze – bīstama kombinācija, kuras dēļ var nākties piedzīvot insultu vai miokarda infarktu – pēkšņus galvas smadzeņu vai sirds asins apgādes traucējumus.

Augsta asinsspiediena dēļ asinsvadi zaudē elastīgumu un to sieniņās veidojas mikroskopiskas plaisiņas, samazinās asinsvadu elastīgums. Pie sieniņām pieķeras asinīs esošais zema blīvuma holesterīns, veidojot holesterīnu saturošās plāksnītes jeb pangas, pakāpeniski samazinot asinsvada diametru.

Kamēr panga vēl nav sacietējusi, tā var atrauties un veidot trombu, kurš kopā ar asins plūsmu var aizceļot uz galvas smadzenēm. Arī neārstējot sirds ritma traucējumus, kad sirds strādā nevienmērīgi, tās artērijās veidojas trombi, kuri ar asins plūsmu tiek aiznesti tālāk un pilnībā vai daļēji nosprosto asinsvadu.

Ļoti bīstams ir lielo kakla asinsvadu – miega artēriju nosprostojums, jo katra no tām apgādā ar asinīm aptuveni trešo daļu galvas smadzeņu.

Lielai daļai miokarda infarkta pacientu pirms tam bijušas stenokardijas lēkmes, kas parasti saistītas ar fizisku slodzi vai stresu. Diskomforts, sāpes, dedzināšana aiz krūšu kaula pāriet pēc dažām minūtēm, tādēļ cilvēki šos simptomus nesaista ar sirds, bet gan gremošanas sistēmas darbības traucējumiem un nevēršas pie ārsta.

Taču visbiežāk stenokardija liecina par aterosklerozes radītu sirds vainagartēriju sašaurināšanos un traucētu sirds muskuļa apgādi ar asinīm.

Savukārt viens no galvenajiem insulta attīstības riskiem ir neārstēti sirds ritma traucējumi, īpaši ātriju fibrilācija jeb mirdzaritmija, kuras dēļ sirds priekškambaros var veidoties trombi. Iekļūstot asinsritē, tie var nonākt galvas smadzeņu asinsvados.

 

Kā izmeklē artērijas?

Asinsvadu nosprostošanās aterosklerozes ietekmē parasti noris lēnām un nemanāmi, taču nereti uz galvas smadzeņu asinsrites traucējumiem norāda asinsspiediena svārstības, reiboņi, atmiņas traucējumi, galvassāpes. Lai par to pārliecinātos, jāveic brahiocefālā artēriju dupleksā doplerogrāfija.

Tā ir kakla galveno asinsvadu ultraskaņas izmeklēšanas metode, kuras mērķis ir izvērtēt asiņu plūsmas virzienu un ātrumu un laikus atklāt miega artēriju sašaurināšanos.

Veselības centru apvienības poliklīnikas neiroloģe Dace Bērziņa stāsta, ka izmeklējuma laikā iespējams atklāt izlocītus kakla asinsvadus ar sašaurinājumu locījumu vietās, kas arī traucē normālai asinsplūsmai, rada asinsvadu sieniņu iekaisumu un citas izmaiņas.

Reizēm tiek atklāta aneirisma – maisveida asinsvada sieniņas paplašinājums galvas, retāk kakla, asinsvados. Jo aneirisma lielāka, jo asinsvada sieniņa vairāk iestiepta, plānāka. “Aneirisma galvas smadzeņu asinsvadā var izraisīt galvassāpes, jo rada sieniņas spazmu.

Taču aneirisma var arī plīst un galvas smadzenēs izveidoties plašs, dzīvībai bīstams asinsizplūdums. Ja ultrasonogrāfijas laikā atrastas asinsvadu izmaiņas, kas novēršamas ar operācijas palīdzību, kakla un galvas asinsvadi tiek papildus izmeklēti, veicot angiogrāfiju, kas precīzāk parāda gan izmaiņu smagumu, gan apjomu,” stāsta neiroloģe. Latvijā pieejama subtrakcijas, datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses angiogrāfija.

Datortomogrāfijas angiogrāfija ir asinsvadu izmeklēšanas metode, kuras laikā tiek uzņemti liels daudzums attēlu dažādās plaknēs, lai ar īpašas programmas palīdzību analizētu pacienta asinsvadu stāvokli. Digitālās subtrakcijas angiogrāfija ir invazīvās radioloģijas procedūra, kuras laikā lielajās artērijās vai vēnās, visbiežāk cirksnī, tiek ievadīts katetrs. To parasti izmanto sarežģītos gadījumos. Izmeklējums ir ļoti precīzs, taču to iespējams veikt tikai stacionārā.

Lai izmeklētu sirdi un lielos asinsvadus, kuri apasiņo sirds muskuli, tiek veikta ehokardiogrāfija – sirds izmeklēšana ar ultraskaņas palīdzību.

Izmeklējuma laikā ārsts izmanto ultraskaņas zondi, virzot to pa pacienta krūšukurvi, kaklu un vēderu. Veicot ehokardiogrāfiju, iespējams ne tikai novērtēt sirds un lielo asinsvadu uzbūvi, bet arī iegūt datus par asins plūsmu.

 

Paplašina ar stentiem

Ja pilnībā nosprostota vai bīstami sašaurināta artērija, kas piegādā asinis galvas smadzenēm, sirdij vai citiem orgāniem, pacientam slimnīcā tiek veikta artēriju angioplastija un stentēšana. Tā ir mazinvazīva ārstēšanas metode, ar kuras palīdzību paplašina asinsvadu, lai atjaunotu tajā normālu asins plūsmu.

Ievietotā metāla protēzīte – stents, – neļauj artērijai saplakt, stabilizē aterosklerotiskās pangas un artērijas sieniņas, mazinot insulta vai miokarda infarkta risku.

“Atkarībā no asinsvada atšķiras stenta diametrs un elastīguma pakāpe. Galvas smadzeņu asinsvados tiek ievietoti sīki stenti, kuri netraumē galvas asinsvadus, ļaujot izvairīties no asinsvadu sieniņas bojājuma vai atslāņošanas,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja Sanita Ponomarjova.

Sašaurinātu asinsvadu paplašināšanai dažādās ķermeņa vietās tiek izmantoti dažāda lieluma un materiāla stenti.

Parasti stenta ievietošana notiek pēc tam, kad trombs no asinsvada jau izņemts. Taču, ja liels trombs nosprostojis kādu no galvas asinsvadiem, tiek izmantots speciāls stents tromba izvilkšanai, kurš iekļuvis trombā, atveras un to “iesūc”. Šādu stentu asinsvadā atstāj tikai retos gadījumos.

Angioplastija ir mazinvazīva procedūra, kas noris vietējā narkozē. Pacienta cirkšņa artērijā tiek ievadīta tieva caurulīte – mikrokatetrs, kurš rentgena kontrolē lēnām virzās uz sašaurinājumu smadzeņu asinsvados. Sasniedzis savu mērķi, saspiestais stents izplešas.

Stentus var ievietot ne tikai galvas smadzeņu un sirds, bet arī kāju, roku vai vēdera dobuma asinsvados. Lai neveidotos trombi, pacientam kādu laiku pēc stenta ievietošanas jālieto medikamenti, kas novērš trombu veidošanos, jāatmet smēķēšana, jānormalizē asinsspiediens un ķermeņa svars, vairāk jākustas.

 

Kas bojā asinsvadu veselību

* Mazkustīga dzīvesveida, palielināta ķermeņa svara, paaugstināta asinsspiediena un holesterīna līmeņa asinīs, smēķēšanas, kā arī paaugstināta cukura līmeņa asinīs kombinācija veicina aterosklerozes attīstību, izraisot asinsvadu sašaurinājumu jeb stenožu attīstību. Šādi sašaurinājumi var rasties jebkuros ķermeņa asinsvados, taču bieži tie attīstās sirds vainagartērijās jeb koronārajās artērijās.

* Smēķētājiem risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām nākamajos 10 gados ir divas reizes lielāks, nekā tiem, kas nesmēķē.

* Ateroskleroze var sašaurināt kāju artērijas – tas rada sāpes kājā staigājot. Galvenais apakšējo ekstremitāšu amputācijas cēlonis ir perifēro asinsvadu slimība, kuras nozīmīgākais riska faktors ir smēķēšana.

* Ilgstoši paaugstināta asinsspiediena ietekmē asinsvadi zaudē elastību, kļūst cietāki. Tas apgrūtina asins piegādi sirdij, nierēm, smadzenēm un citiem orgāniem.

* Sirds un asinsvadu slimību risks pieaug proporcionāli kopējā holesterīna līmenim asinīs un otrādi.

* Svarīgi ir laikus atklāt ģimenes hiperholesterinēmiju, kad paaugstināts holesterīna līmenis asinīs tiek pārmantots no vecākiem. Slimībai ir raksturīgi, ka vairākiem ģimenes locekļiem ir augsts holesterīna līmenis asinīs (parasti >8 mmol/l) un agrīni – nereti jau kopš 30 gadu vecuma – attīstās sirds artēriju nosprostošanā.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Sirds un asinsvadu slimību risks palielinās līdz ar vecumu, vīriešiem – pēc 45, bet sievietēm – 55 gadiem.

Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kā atpazīt aplamības un patiesību par sirds veselību
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Laiks celt algas! Nekur Baltijā nav tik izdevīgi nodarbināt par minimālo algu kā Latvijā
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Par dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem aizturētas piecas VID amatpersonas
Kārlis Streips: Konstitucionālo tiesu nepatīkamie spriedumi. Vai divus mēnešus vecam embrijam ir dvēsele?
Latvijā gaidāms ekstremāli stiprs karstums! Kā sevi pasargāt?
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
VIDEO. Krievi joprojām nesaprot, ka braukt pa mīnu lauku ir slikta ideja. Nofilmēts, kā tanks uzsprāgst
Laiks celt algas! Nekur Baltijā nav tik izdevīgi nodarbināt par minimālo algu kā Latvijā
FOTO. Siguldā turpinās piecus gadus vecās meitenes meklēšana
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Otrdien vietām Latvijā gaidāmas pērkona lietusgāzes
14:53
Kārlis Streips: Konstitucionālo tiesu nepatīkamie spriedumi. Vai divus mēnešus vecam embrijam ir dvēsele?
14:48
VIDEO. Krievi joprojām nesaprot, ka braukt pa mīnu lauku ir slikta ideja. Nofilmēts, kā tanks uzsprāgst
14:24