“Multiplā skleroze ir jaunu cilvēku slimība.” Neiroloģe par to, kāpēc daudzi pacienti nemaz nenonāk pie ārsta 26
Dr. Apinis

Multiplā skleroze ir jaunu cilvēku slimība, tā kanāla TV24 raidījumā “Dr. Apinis”, atbildot uz jautājumu par slimības norisi, teica Daina Pastare, RSU docente, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Tā ir slimība, ar ko saslimst 20-40 gadu vecumā. Biežākais slimības norises veids ir recidivējoši remitējoša. Tas nozīmē, ka ir paasinājums – recidīvs, bet pēc tam seko remisija jeb miera periods.

Daudzi pacienti nemaz nenonākot pie ārsta, jo vienā brīdī vairs nejūtot nekādas sūdzības. Piemēram, kādam ar šo slimību sirgstošajam esot bijusi tirpšana abās kājās, saglabājoties divas nedēļas. Cilvēks pierakstījies pie neirologa, bet tā arī neaiziet, jo pēc divām nedēļām viss pārgājis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Un tā esot lielākā daļa jeb 80% pacientu, kas saslimst jaunībā.

Sliktā ziņa esot tā, ka pēc 15-20 gadiem puses vai vairāk no šiem pacientiem pāriet sekundāri progresējošā norisē. Tas nozīmē, ka simptomi vairs neizzūd, bet pieaug aizvien vairāk un pieaug invaliditāte.

Piemēram, cilvēks saslima 20 gados, tas nozīmē, ka pēc 15 gadiem, kad viņam ir 35 gadi, viņam var būt grūtības staigāt bez atbalsta.

Pastare atzīmēja, ka slimības sākumā parasti esot novērojama iekaisīgā autoimūnā reakcija, pret kuru patlaban esot ļoti labas zāles. Bet jau pēc tiem 15-20 gadiem notiekot neirodeģeneratīvie procesi, pret kuriem zāles vairs tik labi nedarbojoties.

Šajā stāvoklī cīņa ar slimību vairs neesot tik vienkārša.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.