Veselam
Psiholoģija

Ļoti jūtīgi cilvēki: kā dzīvot un justies labi, ja esi viens no viņiem0

Foto – Fotolia/Oleksandra Voinova

“Tu esi pārāk emocionāla, jūtīga! Tu pārāk saasināti uz visu reaģē!”- ja gadījies dzirdēt tev adresētus šādus un līdzīgus izteicienus, iespējams, sarunu biedram ir taisnība, un tu tiešām neesi tāda pati kā citi cilvēki. Tu piederi pie ļoti jūtīgiem cilvēkiem – 15-20% iedzīvotāju, kuriem ir ļoti trausla nervu sistēma. Anastasija Dedjuhina pieskaiti sevi pie šādiem cilvēkiem un raksta blogu par šādiem cilvēkiem.

Saskaņā ar amerikāņu zinātnieces psiholoģes Elaines Aronas (teorijas par ļoti jūtīgiem cilvēkiem pamatlicēja) pārliecību, ļoti jūtīgi cilvēki dziļāk analizē informāciju. Viņiem ir aktīvāka smadzeņu daļa, kurā tiek apkopota visa informācija par apkārtējo vidi un cilvēka iekšējo stāvokli. Pateicoties lielākam skaitam spoguļneironu – smadzeņu šūnām, kas palīdz mums izprast citu cilvēku pārdzīvojumus, – viņiem piemīt lielākas empātijas spējas. Piemēram, viņi mēdz raudāt, skatoties filmu, kurā galvenajam varonim klājas slikti. Viņi ir jūtīgāki pret niansēm, labāk pievērš uzmanību detaļām un spēj saskatīt vismazākās vides izmaiņas.

Ļoti jūtīgi cilvēki ir vairāk pakļauti trokšņu, gaismas, smaržu iedarbībai – piemēram, sēžot blakus cilvēkam, kurš pirms desmit minūtēm izsmēķējis cigareti, jūtīgā persona var justies tā, it kā būtu ieslēgta smēķētāju telpā. Viņus nogurdina liels cilvēku skaits, lai gan ne visi ļoti jūtīgie cilvēki ir intraverti.

Ir svarīgi saprast, ka paaugstināta jūtība nav slimība vai slikta rakstura pazīme, bet mantoto gēnu kopums, kas aicināts palīdzēt visas sugas izdzīvošanai. Piemēram, visjūtīgākie zirgi skrien pa ganāmpulka malām, un, tiklīdz sajūt briesmas, viņu uzvedība mainās, tā brīdinot par briesmām visu ganāmpulku. Tas nozīmē, ka augsta jūtība ir noderīgs signalizācijas rīks. Problēmas rodas, ja mēs ignorējam šos signālus.

Neignorējiet jūtīgumu

Kopš bērnības ar vislabākajiem nodomiem mums bieži teica, ka nevajadzētu visu tik ļoti ņemt pie sirds. Sekas ir tādas, ka ļoti jūtīgi cilvēki sāk domāt, ka ar viņiem kaut kas nav kārtībā, un cenšas apspiest savu jūtīgumu. Tas īpaši izplatīts vīriešiem. Neraugoties uz to, ka augsts jūtīgums vienādā apmērā sastopams gan vīriešiem, gan sievietēm, sabiedrība neveicina vīriešu jūtīgumu. Bērnībā saklausoties izteicienus “neraudi, tu taču esi vīrietis!”, zēns izaug, kautrējoties no sava jūtīguma, uzliek ļoti maskulīnas būtnes masku vai nomāc jūtīgumu ar alkoholu un neveselīgu dzīvesveidu.

Vēl viena neveiksmīga pielāgošanās stratēģija ir izvairīšanās. Jūtīgi cilvēki bieži vien cenšas izvairīties no konfliktiem vai emocionālām situācijām. Šī iemesla dēļ viņus uzskata par vārguļiem vai nesaprātīgiem – lai gan patiesībā šie cilvēki pirms rīkoties tikai ilgi analizē situāciju un dara visu, lai nepieviltu citus, jo viņi tik asi izjūt citu pārdzīvojumus.

Elaine Arona parādījusi, ka ļoti jūtīgie cilvēki gūst lielākus panākumus nekā citi situācijās, kad viņu jūtīgums tiek cienīts un atbalstīts, kolektīvos ar pozitīvu emocionālo fonu. Sliktāki rezultāti ir, ja viņu jūtīgums tiek ignorēts, vai uzņēmumos, kur dominē negatīva emocionālā situācija. Ja bērnībā vecāki bērna jūtīgumam ļāva izpausties, tad parasti tāds cilvēks sasniedz ļoti daudz, jo viņš saprot citu cilvēku emocijas un saprot, kāda pieeja viņiem ir nepieciešama.

No izdzīvošanas uz uzplaukumu

Ja šajā aprakstā atpazini sevi, apsveic sevi: tu izdzīvoji un pielāgojies, neko nezinot par savu jūtīgumu! Pienācis laiks pāriet no izdzīvošanas uz uzplaukumu un iemācīties patiesi izmantot savu dāvanu. Es iesaku sešas vienkāršas stratēģijas, kā to izdarīt.

1. Pirmkārt – saprast un pieņemt, ka ar tevi viss ir kārtībā. Tādi kā tu visā pasaulē ir 1,4 miljardi cilvēku. Dabā nav nekā nevajadzīga, un, ja jūtīgums cilvēku un dzīvnieku pasaulē pāriet no paaudzes uz paaudzi, tad tas ir vajadzīgs. Ļaujiet sev būt īpaši jūtīgiem, pasaulei ir nepieciešama tāda dāvana.

2. Apzinies, ka lielākā daļa cilvēku uztver pasauli citādi nekā tu. 80% no cilvēces patiesi nesaprot, kāpēc tevi nomoka ēdiena smarža darbavietā, skaļa mūzika vai gaisa kondicionieris. Viņi var vispār pat nepamanīt to, kas ietekmē tavu pašsajūtu un produktivitāti. Kolēģiem var patikt viegla stimulēšana mūzikas fona veidā, bez tās viņu nervu sistēma nonāk ziemas miega stāvoklī. Izskaidrot, kas ir jūtība, tam, kam tā nepiemīt, ir tikpat viegli kā izskaidrot neredzīgajam, kas ir krāsa. Ja tev nepieciešams laiks, lai atgūtos no sapulces, nesaki, ka esi noguris no informācijas pārpilnības – pasaki, ka noiesi maliņā pierakstīt idejas, kas radušās pēc sapulces. Vai pajoko, ka tev vajadzētu sasildīties ar tasi tējas pēc vēsās sarunas ar klientu. Cilvēki baidās no nesaprotamā, tāpēc tu izmanto humoru, lai nepievērstu citu uzmanību savam jūtīgumam: nevienam nav pienākums izturēties pret tevi savādāk tikai tāpēc, ka tu esi jūtīgs cilvēks.

3. Izvairies no negatīviem cilvēkiem un kompānijām. Jūtīgos cilvēkus ļoti ietekmē citu cilvēku noskaņojums, un viņi mēdz uzņemties citu problēmas. Ja tev pastāvīgi jāsaskaras ar negatīviem cilvēkiem, šāda komunikācija tevi nogurdinās un iztukšos daudz vairāk nekā parastu cilvēku. Ja tavā darbā pastāvīgi kāds tiek kritizēts, apsūdzēts, aizvainots, tāds kolektīvs tev ir kontrindicēts. Meklē profesionālāku uzņēmumu – tādu ir daudz.

4. Atvēli sev laiku pārdomām un atpūtai. Pieņem faktu, ka lēmumu pieņemšanai tavām smadzenēm nepieciešams vairāk laika nekā citiem (galu galā, tavas smadzenes apstrādā vairāk informācijas). Tāpat ir ar atpūtu, lai nervu sistēma varētu atgūties. Neieplāno vairākas tikšanās reizes pēc kārtas. Ideāli būtu pārmaiņus komunicēt un strādāt vienatnē. Organizē savu grafiku, lai vairākas reizes dienā varētu palikt bez ārējas stimulācijas – pasēdēt klusā telpā, staigāt pa parku. Lai varētu kontrolēt savu dienas kārtību, daudzi ļoti jūtīgi cilvēki izvēlas sākt savu biznesu.

5. Noteikti regulāri ejiet pie dabas. Atceries, kad juties pilns enerģijas, priecīgs, ar vēlmi darboties? Esmu gatava saderēt, ka tas bija saistīts ar pabūšanu dabā. Padari iknedēļas braucienus ārpus pilsētas par ikdienas rutīnas daļu. Birojā un mājās audzē dažādus augus.

6. Baro savu dvēseli. Ļoti jūtīgi cilvēki nav ieinteresēti vienkāršā naudas pelnīšanā, viņiem ir svarīgi būt par kā lielāka sastāvdaļu. Ja tavs darbs ir rutīnas darbs un vienkārši ļauj apmaksāt rēķinus, iegūsti hobiju, kas palīdzēs mainīt pasauli uz labu. Vari pieteikties kā brīvprātīgais. Daudzi jūtīgie cilvēki aizraujas ar mākslu un literatūru vai strādā radošajā jomā. Ir svarīgi pārtraukt atkārtot citu cilvēku pārliecību, ka “tas viss ir muļķības, ja ar to nevar nopelnīt” un atrodi laiku nodarbēm, kas baros tavu dvēseli.

Kā komunicēt ar ļoti jūtīgu cilvēku

Neraugoties uz dažkārt slikto reputāciju, jūtīgi cilvēki var būt labi darbinieki un draugi. Viņi ir ļoti atbildīgi, patstāvīgi, pievērš uzmanību detaļām, viņi vienmēr domā par to, kā jūtas citi cilvēki.

Komunicējot ar jūtīgiem cilvēkiem, paturi prātā, ka viņi var reaģēt uz daudzām lietām, kuras tev neradīs nekādu reakciju. Pieņem faktu, ka tās nav viņu fantāzijas, bet viņi tiešām jūt pasauli. Ne vienmēr viņiem “acis ir slapjā vietā”, bet viņi tik tiešām var sākt raudāt, kā tev šķitīs, uz līdzenas vietas.

Jūtīgi cilvēki ātri nogurst, ja informācijas ir par daudz, jādod viņiem laiks to “sagremot”. Ja kāds no taviem padotajiem nepārtraukti lūdz atļauju strādāt mājās, iespējams, ka viņš neizvairās no darba, bet vienkārši ir ļoti jūtīgs cilvēks un šādā veidā cenšas atrast līdzsvaru.

Ja tavam bērnam ir paaugstināts jūtīgums, nenosodi viņu, bet palīdzi mācīties tikt galā ar emocijām un izpaust tās konstruktīvi – piemēram, zīmējot vai dejojot. Noderēs arī stingrs režīms un psiholoģiskās robežas. Pārliecinies, ka tādam bērnam visu laiku nav ieslēgts dators – viņam vajag atpūsties, pat ja viņš to vēl nesaprot. Paturi prātā, ka bērna jūtīgumu ļoti spēcīgi emocionāli ietekmē situācija ģimenē un skolā. Ja bērns pēkšņi ātri nogurst vai ir kaprīzs, uzzini, kas notiek viņa vidē.

Ļoti jūtīgi cilvēki, kuru bērnība bija normāla, neatšķiras no citiem, un pat, saskaņā ar pētījumiem, ir nedaudz laimīgāki nekā citi. Tāpēc rūpējies par savu paaugstinātas jūtības bērnu vai savu iekšējo bērnu, ja pats esi ļoti jutīgs cilvēks – un esiet vislaimīgākie cilvēki!

Profesionālā kouča Anastasijas Dedjuhinas lapā bez maksas var izpildīt Elaines Aronas izstrādāto jūtīguma testu. Veselības problēmu gadījumā nenodarbojieties ar pašārstēšanos, konsultējieties ar ārstu!

Avots: organicwoman.ru

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Atklāj, cik Covid-19 slimnieku Rīgā, Bauskā un Priekuļu novadā. Kuras pilsētas no vīrusa brīvas?
2 dienas
LE
LETA
Veselam
RSU zinātnieki īstenos pētījumus Covid-19 seku mazināšanai
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Neviena jauna Covid-19 slimnieka – vai esam palikuši uzmanīgāki?
2 dienas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
Patiesība par Valsts prezidenta ģimeni, pilsonību un izglītību. Egils Levits atbild uz “Latvijas Avīzes” jautājumiem 19
Intervija 11 stundas
LE
LETA
Veselam
Perevoščikovs: Slimnieki kļūst jaunāki un katrs trešais Covid-19 gadījums ir saistīts ar saslimšanu ārzemēs
1 stunda
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Aptauja: Vai sācies Covid-19 otrais vilnis?
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Kāds būs B variants, ja Covid-19 dēļ mācības klātienē notikt nevarēs?
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Ģenerālprokurors Stukāns: Fakts, ka prokuroriem lietvedība ir vairāki simti lietu, nenorāda patieso to noslodzi
4 stundas