Foto – Aija Geida

Mazgājam veļu ar pelniem: eksperiments, vai tiešām tas ir tik vienkārši 1

Kāds praktisks cilvēks no Kazahstānas draugiem ierādīja, ka drēbes var mazgāt pelnūdenī – izsijātus pelnus aplej ar verdošu ūdeni un pēc diennakts vai divām izkāš. Eksperimentējam, vai tiešām tas ir tik vienkārši.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Romiešiem ir stāsts, kā radušās ziepes. Senos laikos Sapo kalnā upurēja dzīvniekus. Kad lietus noskalojis pelnus un dzīvnieku taukus mālainajā kalna pakājē pie upes, kur sievietes mazgājušas veļu, atklājies, ka ar šo mālaino pelnu–tauku maisījumu drēbes izmazgājas tīrākas. Tas bija ceļš uz ziepju apzinātu gatavošanu. Klasiski ziepes gatavo, taukus ar nātrija sārmu (NaOH) pārvēršot ziepju masā. Nātrija sārms ir kodīga un bīstama viela, tāpēc jāievēro drošības pasākumi (cimdi, labi vēdināma telpa, metāla trauki, izvairīšanās saskarsmē ar ādu, elpošanas ceļiem), kas daudzus attur no ziepju vārīšanas mājās. Tāpēc būtisks jautājums – ja pelni ir noderīgs un viegli iegūstams sārms, vai ar tiem iespējams iztīrīt traipus?

Ne visi pelni derīgi

Mazgāšanas šķīdumu, kas iegūts tikai no pelniem, bez taukiem un sārma pievienošanas, sauc par pelnu sārmu. Tā iegūšanai piemēroti tikai koka pelni (akmeņogļu un kūdras nederēs). Bērza pelni tiek uzskatīti par visvērtīgākajiem, jo no tiem var izvilkt visvairāk sārmaino vielu, kas savukārt ievērojami ietekmē mazgāšanas kvalitāti. Šajā ziņā uz pusi nevērtīgāki ir priežu koka pelni, egle ierindojas aptuveni pa vidu starp bērzu un priedi. Pēc sastāva atšķiras arī pelni, kuri iegūti malkas plītī vai kurtuvē, jo pēdējā temperatūra mēdz būt augstāka, kas ietekmē pelnu ķīmisko sastāvu. Eksperimentējot ar dažādiem pelniem, jāsaka, ka patiešām no kurtuves iegūtie un izsijātie neizveidoja kvalitatīvu sārmu, tāpēc drēbes neizmazgājās tīras.

Kā pareizi sagatavot?

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvienkāršākais variants ir izsijāt pelnus, iebērt tos metāla bļodā, pārliet ar verdošu ūdeni, līdz iegūta šķidra masa, un nolikt uz divām diennaktīm iestāvēties. Vismaz pāris reižu dienā apmaisa. Aptuvenās proporcijas – kilograms pelnu uz 3 litriem ūdens. Pēc tam izkāš caur blīvu kokvilnas vai lina dvieli vai 6–8 kārtās salocītu marli.

Brīnums – tīras drēbes?

Eksperimentā izmēģinājām, kā izmazgāt drēbes automātiskajā veļasmašīnā. Ielējām 250 ml pelnu sārma un ieslēdzām ekonomisko režīmu. Vidēji netīras drēbes ar traipiem izmazgājās tīras.

Izmēģinājām, kā ar sārmu mazgāt baltās drēbes. Ielējām 250 ml pelnu sārma un papildus vēl 75 g citronskābes. Režīmā, kur paredzēta karsēšana līdz 90 grādiem, arī virtuves dvieļi un bērnu gaišie krekliņi izmazgājās tīri. Ar pelnu sārmu neizdevās iztīrīt eļļainus traipus, ogu traipus, bet arī ar veļaspulveri tie ne vienmēr izmazgājas jau pirmajā reizē (vajadzīga iepriekšēja mērcēšana un traipu tīrīšanas līdzekļi).

Mazgājot drēbes ar rokām, nebija tik labu rezultātu, iespējams, ilgāk jāberž.

Arī traukus ar pelnu sārmu bija daudz vieglāk nomazgāt nekā ar tīru, siltu ūdeni.

UZZIŅA

Vienā ēdamkarotē ir 6 grami pelnu, vienā litrā – aptuveni puskilograms.

PADOMS

Pelnu sārma ūdenī labi izmazgājas lina un kokvilnas audumi, nav ieteicams tajā likt tīras vilnas un dabīgā zīda drēbes, jo sārms var tās sabojāt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.