Evija Unama
Evija Unama
Foto no privātā albuma (Oskars Ludvigs)

Grāmatas lietainam laikam. Evijas Unāmas rudens sajūtas 0

Bieži atceros pirmos dzejoļus, ko skolā, nostutēti grupiņās, skaļi kopā deklamējām. Kurš labāk tos bija iekalis, tas skaļākā balsī, kas šaubījās – klusāk, bet tie, kas noslinkojuši, tie sinhroni virināja muti. Šos dzejoļus domās skaitu brīžos, kad skatos uz pīlādzi mājas galā. Oranžie ogu ķekari ir tie, kas jau vasarā čukst – baudi mirkļus, tūlīt būs salnas… Un es tiem atbildu ar skolas laikā skaitītiem pantiņiem. Spītīgi. Gadu no gada.

Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 161
Lasīt citas ziņas

Ar viņu bieži saskrienos pie atkritumu konteinera. Viņš cītīgi ar garu mietu baksta tā saturu, komentējot savas darbības. Pēc viņa nodarbes paliek eksploziju cienīgs skats un sētnieka lamas. Kad eju viņam garām, vienmēr jūtu, kā savelku muti murskulī un griežu galvu prom. Lai skatieni nesaskrienas un man nepasprūk kāds nelāgs, nosodošs vārds.

Šorīt nepaspēju novērsties. Viņš, atstutējies pret konteineru, nekaunīgi blenž virsū. Nerunā. Tikai skatās. Apstulbstu no sevis, jo apstājos un prasu šim: kafiju gribi? (Jēziņ! Nu, kāpēc?!) Viņš pamāj. Dzirdu sevi sakām – tad pagaidi! Apgriežos ap savu asi un iesoļoju piemājas kūku tirgotavā. Rindu nav. Nopērku latti un eklēru. Viņš joprojām stāv savā vietā un gaida. Iedodu maisiņu ar kūku un kafijas krūzīti. Viņš paņem un turpina klusēt. Neatskatoties iesēžos auto. Nenociešos. Atpakaļskata spogulī redzu, kā viņš paosta krūzi un izlej latti zālītē. Tukšo trauku saudzīgi ieliek savos pārkrāmētajos ratos. Arī eklēra maisiņš tiek turpat ietūcīts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parādās sētnieks.

Ieslēdzu radio.

 

Sevi arvien biežāk mēdzu pārsteigt ar impulsīvu, negaidītu rīcību.

Kaut kas paurītī saslēdzas, un aidā. Rezultāts pat nav svarīgs. Jo kāds gan var būt rezultāts, ja pat mērķa nav!? Ja vien pašu procesu nesauc par mērķi.

Jau kādu laiku esmu ierakstījusi sevi pasīvajos vērotājos un novērotājos, un dažbrīd, lai dzīvību dzīslās sataustītu un mazāk moralizētu par citu kūtrumu, izlaužas pēkšņa savu iegribu realizēšana. Šos negaidītos izlēcienus neaptur pat tas, ka dažbrīd mani trekni pasūta trīs mājas tālāk, – kā tā tante, kurai no veikala piedāvājos palīdzēt maisiņus aiznest (sacēla tādu traci, it kā es viņu apzagt grasītos).

Neikdienišķais izkrāso dienas ar smiekliem.

 

Šodien vizinos. Līst lietus. Karsto tveici nomainījis patīkams dzestrums. Bezkaunīgi gavilēju. Nemīlu sutu. Esmu vēsā. Nedaudz rudenīgu smeldzi uzdzen vien dzeltēt sākušie bērzi Pleskavas šosejas malā. Mierinos, ka tas no ilgstošā karstuma, lai gan apzinos, ka mānu sevi.

Mašīnas loga tīrītāju ritmiskums sadziedas ar mūziku radiofonā. Ir mana atvaļinājuma pēdējās dienas. Dzenu prom domas par darbu. Tam vēl būs laiks.

Šodien sen gaidītais lietus un lielceļš.

Pamanu, ka stārķu vairs nav.

 

Jaunākajam bērnam šogad pēdējā vidusskolas klase. Mazliet mulsina, ka šis būs pēdējais gads, kad vēl uz mums attiecas Zinību diena, ziedi skolotājai un dažādas apņemšanās.

Acīm redzamais, ka mans pastarītis ir izaudzis, iedur kā ar adatiņu sirdī.

Šķiet, kad viņš beigs skolu, jau pavisam oficiāli skaitīšos veca. Būšu nopietna vecuma sieviete ar pieaugušiem bērniem. Tas uzdzen nelielu paniku. Šķiet, tā pamatīgi nostrādājis sen dzirdētais – bērni pabeigs skolu, un tad kā mamma savu pamatmisiju būsi izpildījusi. Varēsi dzīvot sev un savam priekam. Tas brīdis biedē. Neesmu nekad bijusi viena, un vienam priecāties ir tik vientulīgi. Bail kādurīt pamosties un secināt, ka nav jēgas celties. “Nomierinies, vēl ir tikai septembris…”

Domas par sadzīvisko vienmēr aizdzen drūmo domu mākoni. Jānopērk mazulītim soma. Pērnā neizturēja.

 

Lietus mitējies. Stikla tīrāmās slotiņas žēli nočīkst, skrāpējot sauso stiklu. Pamanot ziedošu mežrozīšu krūmu, piestāju ceļmalas pieturā. Krūms atspiedies pret soliņu, pilns ar maziem auglīšiem un ziediem. Kā divas paaudzes sastapušās – briedums ar ziedoni. Vai otrādi.

Iztusnīju no auto un acumirklī nožēloju. Garāmbraucošā fūre ietriec sejā vēja un netīra ūdens pilienu miksli. Aizsitas elpa. Brilles nošķiestas, seja mitra. Lūpām pieķeras krītoši smilšu graudiņi. Caur pēkšņām dusmām uzvirmo mežrozīšu smarža. Pēc mirkļa trauslo ziedu aromātu jau nomāc slapjā asfalta un izplūdes gāzu smārds.

Raušos atpakaļ mašīnā un meklēju salvetes.

 

Nopērku grāmatas lietainam laikam.

Ieeju grāmatnīcā, lai iegādātu vien sava skolasbiedra sarakstīto, bet paslīdu. Zinu, ka, par spīti sinoptiķu solījumiem, īstais lasāmlaiks būs tikai nākamā mēneša beigās, tomēr krītu kārdinājumā. Uz naktsskapīša jau gulst kaudzīte ar dažāda apjoma sacerējumiem, kas gaida savu kārtu aiznest lappaspušu pasaulēs, bet nespēju atturēties. Vēl tikai tēja, citroni un pleds pirkumu sarakstā. Būšu nodrošinājusies. Oktobrim.

 

Atvaļinājums ir tādēļ, lai pabeigtu iekavētos mājas darbus. Tiem, kas neprot sagrupēties ikdienā. Es neprotu. Pārāk ātri nogurstu vai vienkārši esmu par slinku. Visticamāk, ka otrais. Pirmajās brīvlaišanas dienās sastādu sarakstu ar veicamajiem darbiem. Tagad – pēdējās – pētu, kas padarīts. Nopūšos un to izmetu. Jāmeklē cits veids, kā sevi mobilizēt. Galvenais – nesākt sev kaut ko pārmest, jo primārais ir paveikts – par darbu brīvdienās nedomāju. Nu, vismaz pārāk bieži ne.

 

Kolēģes dāvinātais pipars uz palodzes pamatīgi sakuplojis un beidzot zied baltiem ziediņiem. Izskatās, pašus piparus sagaidīšu vien ap Ziemassvētkiem. Nekas, es nesteidzos, un, šķiet, pipars to jūt. Mums individuālais grafiks! Vien uz palodzi attiecināms un kalendārā neierakstīts. Vakar, stāvot pie loga, pierakstījos uz pirmo veselības pārbaudi. Pat nemanīju, kā pirksti nervozi virpina auga lapiņu. Pēc sarunas tā noskretusi nokarājās. Šodien skatos – jau atžirgusi, ne atšķirt no pārējām. Ir, no kā ņemt priekšzīmi. Svarīgi, lai aplaistīt neaizmirstas.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 2
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 161
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi?
VIDEO. Pacients aizkustināts līdz asarām, kad terapijas zirgs mierīgi noliek galvu uz viņa krūtīm
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai 1
C vitamīnam nepatīk, ja to cep vai vāra
Kā noteikt savas atmiņas kvalitāti un rūpēties par tās saglabāšanu 4
Vēstule par rezervēm – Pabrikam, Pavļutam un visiem deputātu kandidātiem, kas domās sevi redz sēžam aizsardzības vai veselības ministra krēslā 21
“Ir jāanulē Latvijā līdz šim izdotās uzturēšanās atļaujas un vīzas tiem, kas atbalsta Krievijas agresiju,” rosina Egils Levits
VIDEO. Henriks Danusēvičs par partiju solījumiem: “80% no solītā viņi izdara pretēji!” 8
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
FOTO. “Viņi parādīs, kas ir īstie karaliskās ģimenes locekļi”: princis Viljams un Keita Midltone dosies uz Ameriku
FOTO. Vērmanes dārzā par 78 tūkstošiem eiro atklāta atjaunotā Rīgas vecākā strūklaka 5
Līvānu novadā skolēniem arī nākamajā mācību gadā būs brīvpusdienas 4
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku 100
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Manā istabā neskan vairs mūzika!” Saruna ar dzejnieku Daini Deigeli 5
20:57
Līgatnes dabas takās varēs izzināt susuru dzīvesveidu
20:34
Galvenie iemesli, kāpēc jauni un lietoti auto kļūst dārgāki 1
20:15