Foto – Shutterstock

Migrēna: nejaukās asinsvadu spēlītes + dažādu speciālistu ieteikumi 2

Galvassāpes mēdz būt dažādu slimību simptoms, bet vienas ir īpaši nežēlīgas, jo liek ciest un sabojā dzīvi pat vairākas dienas. Kas jāievēro migrēnas upuriem, stāsta trīs dažādu specialitāšu ārstes.

“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
Lasīt citas ziņas

Neiroloģe: dzīvot tā, lai migrēna atkāptos


No migrēnas cieš aptuveni desmitā daļa visu cilvēku. Slimnieku vidū sieviešu ir trīsreiz vairāk nekā vīriešu. To nosaka sievišķo hormonu svārstības menstruālā cikla laikā. Daudzām migrēna pāriet, kad iestājas grūtniecība, vai līdz ar menopauzi, kad hormonu balanss mainās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sāpes un citas nepatīkamās izjūtas rodas asinsvadu paplašināšanās dēļ, jo smadzeņu viela galvas struktūras komandē nepareizi. Notiek arī citi regulācijas traucējumi un bioķīmiskas izmaiņas, smadzeņu garoza nepietiekami kontrolē sāpju receptoru darbību.

Nereti migrēna mēdz kombinēties arī ar cita veida, piemēram, saspringuma, galvassāpēm, kas rodas, ilgstoši sēžot ar savilktu plecu joslu, un var veicināt migrēnas lēkmes sākšanos.

“Biežu galvassāpju gadījumā noteikti jāvēršas pie ārsta un jānoskaidro to iemesls, nevis jānodarbojas ar pašārstēšanos, kā nereti notiek. Diagnozi var noteikt jau pēc divām trim lēkmēm,” teic neiroloģe Tatjana Timofejeva. Parasti migrēna izpaužas ar stiprām, pulsējošām sāpēm vienā galvas pusē. Bieži ir arī slikta dūša, vemšana, paaugstināta jutība pret spilgtu gaismu, spalgām skaņām un dažādiem aromātiem. Lēkme ilgst no pāris stundām līdz trim dienām, apgrūtinot ikdienas aktivitātes.

Apmēram trešdaļai slimnieku no piecām minūtēm līdz stundai pirms lēkmes rodas smadzeņu garozas uzbudinājums, ko dēvē par auru. Tad acu priekšā parādās mirgojoši zibšņi, var būt redzes un runas traucējumi, tirpuma sajūta rokā, sejā vai kājā.

Nīderlandes zinātnieki sievietēm, kurām migrēna norit ar šādiem simptomiem, novērojuši asinsvadu spazmu radītu smadzeņu vielas bojājumu, kura dēļ pamazām pasliktinās atmiņa, uztvere, koncentrēšanās spējas un reakcijas ātrums.

“Lai cīnītos pret migrēnu, svarīgi veselību ierindot prioritāšu augšgalā, kā arī pašam kļūt par organisma komandieri, lai nevajadzētu paļauties tikai uz zālēm. Ja dzīve un prāts paliek mierīgāks, migrēna atkāpjas pati,” novērojusi ārste.

NEIROLOĢES ieteikumi


Izvairīties no lēkmi provocējošiem faktoriem: pārslodzes, negulētām naktīm un pārāk ilgas gulēšanas, spilgtas gaismas, alkohola lietošanas, uzturēšanās piesmēķētās telpās. Arī no noteiktu produktu – visbiežāk pikanta siera, šokolādes, sarkanvīna – lietošanas. Taču lēkmi katram var izraisīt citi ēdieni.

Vieglos gadījumos sāpes palīdz novērst relaksējoša masāža vai vingrojumi. Taču, ja tās mēdz būt ļoti mokošas, labāk jau laikus iedzert zāles. Nereti noder plaši lietotie pretsāpju līdzekļi, no kuriem parasti iesaka paracetamolu vai tā kombināciju ar kofeīnu. Ja lēkmes ir bieži un ļoti mokošas, ārsta izrakstītās zāles jālieto regulāri vairākus mēnešus, dienasgrāmatā fiksējot pašsajūtas izmaiņas.

75–90 procentos gadījumu stāvokli atvieglina triptānu grupas medikamenti. Taču tie sašaurina asinsvadus, tāpēc nav piemēroti sirds slimniekiem.

Ja ir ne tikai stipras sāpes, bet arī slikta dūša un vemšana, var saukt ātro palīdzību, lai injicētu zāles.

Nereti profilaktiski palīdz magnija un B vitamīna, ginka un magnija kombinētie preparāti, kā arī homeopātiskie līdzekļi.

Noder tautas dziedniecības paņēmieni – var apsiet aukstu (dažiem – siltu) dvieli ap galvu, ierīvēt deniņus ar citrona miziņu.

Pret sāpēm var palīdzēt kafija un tēja, tomēr pārspīlēt ar kofeīna uzņemšanu nevajadzētu.

Sievietēm auglīgajā vecumā līdzsvarot sievišķos hormonus asinīs, vienlaikus atvieglojot arī migrēnas lēkmes, var palīdzēt hormonālās kontracepcijas līdzekļu lietošana.

Migrēna nav ne kaprīze, ne izdomājums, kā dažkārt mēdz uzskatīt, jo nervu darbību nav iespējams apzināti vadīt. Šīs slimības piemeklētie lēkmes laikā ir ļoti jutīgi pret spalgām skaņām, dažādām smaržām un citiem apkārtējās vides apstākļiem, ko pārējie nereti neizprot.

KĀDI IZMEKLĒJUMI JĀVEIC


Ja migrēna ir iedzimta un norit klasiski – bez auras un neiroloģiskiem simptomiem, īpaši izmeklējumi nav nepieciešami, bet tāpat kā citu sūdzību gadījumā jāpārbauda asinsspiediens.

Ja aura izpaužas bez sāpēm, nepieciešama asinsvadu stāvokļa diagnostika, jo līdzīgi simptomi var liecināt par insultu.

Asinsvadu izmeklējumi jāveic arī tad, ja pulsējošas sāpes pastāvīgi ir vienā galvas pusē un lēkmes sākušās pēc 50 gadu vecuma.

Fizioterapeite: mainīt attieksmi pret slimību


Svarīgi noskaidrot, vai slimība ir ģenētiski noteikta vai arī to provocē kādi citi faktori. Piemēram, ja sāpes uzliesmo pēc maltītes ieturēšanas (tas var nenotikt uzreiz – arī nākamajās dienās), jāizvērtē ēdienkarte, atsakoties no aizdomās turētajiem produktiem. Ja migrēnas lēkmes pārsvarā sākas darbdienu pēcpusdienās, kad ilgstoši strādāts pie datora, pamats domāt, ka tās veicina saspringtais darba režīms, tādēļ jācenšas atlicināt laiku atpūtas pauzēm. Nereti ilgstošam muskulatūras saspringumam, sēžot pie datora, savu artavu pievieno nepareizs guļvietas iekārtojums, kas neļauj atslābt arī miega laikā.

“Vairums neatšķir galvassāpju veidus, jo šķiet vienalga, kurā vietā un kā sāp. Daudzi, kuri paši sev noteikuši diagnozi migrēna, patiesībā cieš no muskulatūras pārslodzes. Ja smeldze ir saistīta ar kakla un galvas muskulatūras saspringumu, nepieciešama citāda ārstēšana nekā tad, ja sūdzību iemesls ir vielmaiņas vai hormonālās sistēmas problēmas, vai emocionālais stāvoklis. Lai gan visbiežāk dažādas situācijas kombinējas,” atzīst fizioterapeite Elita Salgrāve.

Mazkustīgiem, kā arī ļoti emocionāliem cilvēkiem lēkmes mēdz būt smagākas un biežāk. Gadās, ka migrēna skar sievietes, kurām nav partnera. Izveidojoties attiecībām, sāpes mazinās. Fiziski aktīvajiem, kuri ir norūdījušies, sakārtojuši darba un atpūtas režīmu, daudz laika pavada svaigā gaisā un jūtas apmierināti ar dzīvi, slimības izpausmes ir vieglākas.

Fizioterapeits izvērtēs sāpju cēloņus, kas saistīti ar kakla un galvas stāvokli, kā arī ieteiks, kā dzīvot veselīgāk, ierādīs piemērotus vingrojumus. Taču ārstēšanai un profilaksei jābūt kompleksai, kopā ar ģimenes ārstu, neirologu, fizioterapeitu un citiem speciālistiem cenšoties atrast vispiemērotāko metodi, lai varētu justies labāk.

FIZIOTERAPEITES ieteikumi


Lai tiktu skaidrībā, kas izraisa lēkmes, rakstīt dienasgrāmatu, atzīmējot fiziskās aktivitātes, uzturā lietotos produktus, stresa līmeni un citus apstākļus.

Nodarboties ar ārstniecisko vingrošanu, lai atslābinātu muskuļus un palielinātu kustību apjomu mugurkaulā un locītavās.

Stiprināt veģetatīvo nervu sistēmu norūdoties, kā arī mēģināt izprast savu psiholoģisko problēmu risināšanas iespējas.

Mācīties pārvaldīt stresu un savu emocionālo stāvokli, ievērot atbilstošu darba un atpūtas režīmu. Šim nolūkam apgūt meditāciju, kas palīdz relaksēties un mazināt sāpes.

Muskuļu atslābināšanai, asinsrites, limfas plūsmas un vielmaiņas uzlabošanai apmeklēt masieri vai osteopātu.

Kursa veidā doties uz slinga terapiju, nodarboties ar jogu, kalanētiku un citām fiziskām aktivitātēm, kas uzlabo elpošanu un stiprina muskuļus.

Reizēm der aplikt ap pleciem vilnas lakatu, jo siltums palīdz atslābināt plecu muskulatūru.

Jūtot lēkmes tuvošanos, veikt elpošanas un kakla muskuļu stiepšanas vingrinājumus, doties pastaigā.

Akupunktūras ārste: meklēt saspringtos punktus


No Austrumu medicīnas viedokļa ir svarīgi, lai enerģija organismā plūstu vienmērīgi. Būtiski arī, lai domas un jūtas saskanētu ar mūsu rīcību un abas smadzeņu puslodes sadarbotos. Domājot un jūtot vienu, bet runājot ko citu, rodas liels enerģijas patēriņš un saspringums. Nevajadzētu strādāt netīkamu darbu un būt attiecībās, kas dara nelaimīgu.

“Pacienti mēdz brīnīties, kad vaicāju, vai viņi ir apmierināti ar savu dzīvi. Bet zinot, kādas domas un emocijas cilvēkā valda, kļūst skaidrs, kurās meridiānu sistēmās nepieciešams līdzsvarot enerģiju,” uzsver akupunktūras ārste Sigita Siliņa. “Nereti tiem, kuri sirgst ar migrēnu, ir problēmas arī ar aknām, žultspūsli un gremošanas sistēmu kopumā.”

Migrēnas lēkmes bieži vien brīdina, ka organismam nepieciešama atpūta. Ja tās izpaužas ar auru, kas izraisa ar redzi un dzirdi saistītas nepatīkamas sajūtas, iespējams, cilvēks negrib saskatīt to, kas viņam jāredz, vai baidās dzirdēt to, ko vajadzētu saklausīt,” pieļauj ārste.

Rakstot migrēnas dienasgrāmatu, dažkārt uzskatāmāk atklājas, ka slimība paasinās brīvdienās vai no rīta. Pēc atpūtas pašsajūtai vajadzētu uzlaboties, bet, ja tā nenotiek, acīmredzot dzīvē kaut kas nav kārtībā. Sāpju lēkmju iemesls var būt arī pastiprināta jutība, ko izraisa elektromagnētiskā lauka ietekme. Reizēm migrēna saasinās, mainot dzīves, darba vai atpūtas vietu.

PSIHOTERAPEITES ieteikumi


Profilaktiski, īpaši pēc saspringtas darbdienas, ar pirkstu galiem izbungot galvas, sejas, kakla un apakšstilbu saspringtos sāpīgos punktus, kā arī izmasēt pēdas. Tas īpaši svarīgi tiem, kuri vienlaikus domā vairākas domas. Savukārt speciālists var labi palīdzēt, veicot Kamisimo masāžu sejai.

Rakstot migrēnas dienasgrāmatu, atzīmēt emocijas, kas bijušas pirms lēkmēm, kā arī pirmo saspringto un sāpīgo punktu, kurā aizsākušās sāpes. Tas liecina par enerģijas sastrēgumu, ko var izkliedēt, masējot šo vietu pretēji pulksteņa rādītāju virzienam.

Masēt he gu punktu, kas atrodas uz spilventiņa starp īkšķi un rādītājpirkstu un, rodoties pirmajām migrēnas auras pazīmēm, kļūst arvien cietāks. To dara, kamēr sāpes pāriet un punkts kļūst mīkstāks.

Lai spētu atvairīt lēkmi, apgūt samērā vienkāršos cigun elpošanas vingrinājumus, kuru pamatā ir elpošana ar vēderu.

Iedarboties uz punktu, kas atbild par emocijām – dusmām, bailēm, trauksmi, četrus pirkstus novietojot virs potītes kauliņa kājas iekšējā pusē un dziļi piespiežot. Ja šīs emocijas traucē, tas ir sāpīgs. Vienlaikus sev pajautāt: kāpēc šodien biju dusmīgs, nobijies, uztraucies? Bieži vien, rodot atbildi, iestājas sirdsmiers un sāpes mazinās.

Daudziem simptomu vājināšanos izdodas panākt, ar plauk-
stām stipri saspiežot galvu, vienlaikus dziļi elpojot, iesaistot diafragmu un iztēlē izpūšot gaisu caur sāpīgo punktu.

Lēkmi var atvieglot pēdu un plaukstu masāža. Sāpīgos pun-
ktus meklē pirkstgalos, augšējo falangu iekšpusē.

Galvassāpes atvieglo ausu ļipiņu masāža, kurās mēdz būt sāpīgie punkti, tādēļ reizēm problēma mazinās, izdurot tajās caurumus auskariem. Profilaksei no rītiem kārtīgi jāizmasē ausis.

Tiem, kam netīk lietot medikamentus vai arī tie izraisa blaknes, piemērota ārstēšanas metode ir adatu terapija. Pētījumi liecina, ka seansa laikā organismā notiek bioķīmiski procesi, ietekmējot hormonu, piemēram, endorfīnu un serotonīna, izdali, kas uzlabo pašsajūtu.

Adatu terapiju ieteicams kombinēt ar masāžu, homeopātisko zāļu lietošanu, mūzikas vai aromaterapiju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pašsajūtu uzlabo ēteriskās eļļas, ko katram piemeklē individuāli, jo ietekme var būt atšķirīga.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
“Mēs nedomājām, ka ir tik slikti…” Onkoloģijas pacientu pārstāvis komentē VK revīzijā atklāto
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Arno Jundze: Stāsts par veselību kā prioritāti ir sabiedriskās attiecības – tam nav nekāda seguma
Veselam
Fizioterapeite: Ilgstoša sāpju paciešana padara veselības problēmu dziļāku un grūtāk ārstējamu
“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
Krimināls
Cēsu novadā vīrietis caur logu šauj istabā, lai aizbiedētu nelūgtus viesus. Policija nodarījumā saskata slepkavības mēģinājumu
VIDEO. Ekskluzīvi. Putins atpūšas Somijā – gaužām neveikls, kautrīgs un absolūti “tautiskā stilā”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
Kā vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
Kā iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Gāzēts dzēriens slāpju veldzēšanai. Vai labāks par ūdeni?
Ko stāsta aknu rādītāji asins analīzēs
Puisīti vai meitenīti aprīlī? Vai tomēr citu gad’?
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
Veselam
Ieaudzis kājas nags. Kā ārstēt?
Veselam
11 pārsteidzoši iemesli, kādēļ kāds varētu tevī iemīlēties
Pazīmes, kas liecina, ka bērnam varētu būt cukura diabēts
Vīrietis mēnesi atsakās no “baltās nāves” un atklāj, ko pieredzējis šī eksperimenta laikā. Vai viņš atteiksies no saldumiem?
Skride atklāj, kas ir cilvēku “klusais slepkava” un dod padomus, kā pagarināt veselīgas dzīves ilgumu
Panākta konceptuāla vienošanās par ieceri konfiscēt Krievijas transportlīdzekļus, ja tie nepamestu Latviju
Krimināls
Cēsu novadā vīrietis caur logu šauj istabā, lai aizbiedētu nelūgtus viesus. Policija nodarījumā saskata slepkavības mēģinājumu
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
VIDEO. “Vilks bija ļoti drošs!” – strādnieks Ludzas novadā satiek un nofilmē vilku ar netipisku uzvedību
Veselam
“Mēs nedomājām, ka ir tik slikti…” Onkoloģijas pacientu pārstāvis komentē VK revīzijā atklāto
Iedzīvotāju sašutumu izraisa automašīna ar provokatīvu uzrakstu krievu valodā. Policija atklāj, kā rīkosies
VIDEO. Ekskluzīvi. Putins atpūšas Somijā – gaužām neveikls, kautrīgs un absolūti “tautiskā stilā”
“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Veselam
Vesels kā rutks! Kas rutkā ir vērtīgs?
Veselam
“Autoimūnās slimības ir sastopamas arvien biežāk.” Vasiļevskis iesaka, kā pacientam apturēt agresīvo slimību
Veselam
stresa hormoni ietekmē veselību? Ekspertes padomi, kā mazināt spriedzi
Viedoklis
Pēteris Apinis. Par piesārņota gaisa un smēķēšanas ietekmi uz diabēta attīstību un diabēta komplikācijām
Vakcinācijas kabinetos pieejamas jaunas vakcīnas pret Covid-19; tas ir valsts apmaksāts pakalpojums
Veselam
FOTO. “Nožēlotu, ja nebūtu izdarījusi visu, kas man var palīdzēt.” Rēzija ir pirmā, kurai Bērnu slimnīcā veikta unikāla smadzeņu operācija
Ne tikai karā vai vardarbībā pārdzīvotais, arī ekstrēmi laikapstākļi var būt posttraumatiskā stresa cēlonis
Veselam
Jautā skatītāja: “Mazmeita neēd piena produktus. Ko darīt bērniem, jo viņi bērnudārzā tādēļ bieži atrodas tādā kā bada stāvoklī?”
Skatītājs jautā: Kādēļ uzturlīdzekļu parādniekus nesūta piespiedu darbos?
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
23:03
VIDEO. Floridā aligatora žokļos atrod sievietes līķi
22:35
Receptes
Košā burkānu kūka ar glazūru un šokolādes skaidiņām
22:04