Izvelkot ērci, nevajadzētu saspiest tās ķermeni, jo tad tā saturs līdz ar slimību izraisītājiem nonāks brūcē.
Izvelkot ērci, nevajadzētu saspiest tās ķermeni, jo tad tā saturs līdz ar slimību izraisītājiem nonāks brūcē.
Foto – Shutterstock

Nedod inficētai ērcei iespēju: sargā potītes, vakcinējies, ārstējies 0

Latvija ir ērču encefalīta endēmiskais reģions. Tas nozīmē, ka risks saslimt ar šo infekcijas slimību ir augsts. Ar vīrusu, kas to izraisa, inficētas līdz 3% ērču, bet ar Laimas boreliozi – pat 30%. Šogad uz Rīgas Austrumu slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra laboratoriju pārbaudei atnesta jau 301 ērce, trīs no tām izrādījušās inficētas. Pērn ar šo centrālās nervu sistēmas infekcijas slimību saslima 214 Latvijas iedzīvotāji, no tiem 13 bērni, bet ar Laimas slimību – 612 cilvēki.

 

Bērnus vakcinē 30 novados

LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 138
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 299
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 142
1 diena
Lasīt citas ziņas

Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Antra Bormane stāsta, ka aizvadītā ziema ērcēm bijusi labvēlīga, taču to izplatību ietekmē arī citi apstākļi. “Mums ir ārkārtīgi nekopti mežu izcirtumi, kuros tiek atstātas zaru kaudzes. Vēl pirms gadiem 20 tāda postaža Latvijā nebija redzama. Protams, arī atmatā aizlaisti tīrumi, kas aizauguši ar garu zāli un sīkiem krūmeļiem, ir biotops, kas veicina ērču attīstību,” viņa norāda.

Tādēļ šogad ģimenes ārsti valsts apmaksātu bērnu vakcināciju pret ērču encefalītu veic jau 31 novadā, kur ērces rosījušās visaktīvāk. Kopš pagājušā gada endēmisko novadu saraksts ir kļuvis garāks. Lai gan no tā izsvītroti seši novadi (Gulbenes, Mālpils, Mērsraga, Rugāju, Sējas un Vārkavas), no jauna pievienoti veseli 10 – Iecavas, Jaunpiebalgas, Jaunpils, Krimuldas, Neretas, Nīcas, Priekules, Rūjienas, Salacgrīvas un Vecumnieku. Taču arī sešos šogad sarakstā neiekļautajos novados valsts turpinās maksāt par vakcinācijas kursa pabeigšanai nepieciešamo otro un trešo poti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visaugstākais inficēšanās gadījumu skaits ar ērču encefalītu – 114,7 uz 100 000 iedzīvotāju – pēdējo piecu gadu laikā reģistrēts Pāvilostas un vēl vairākos Kurzemes novados, taču vakcinēti tiks arī Baldones novadā deklarētie bērni, kurā šādu gadījumu skaits bijis vien 22,3 (Pasaules veselības organizācija iesaka vakcinēt visus cilvēkus endēmiskajos reģionos – vairāk par pieciem gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju gadā). 2017. gadā šajos novados bērni līdz 18 gadu vecumam saņēma 16 308 valsts apmaksātas pretērču potes. Pirmā pote tika veikta 4161 bērnam, otrā – 4009, bet trešā – 3176.

Bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus joprojām bez maksas vakcinē visā Latvijā neatkarīgi no dzīvesvietas, bet 50% apmērā to apmaksā visiem bērniem līdz 24 mēnešu vecumam. Dažas pašvaldības, kurās deklarētajiem bērniem nepienākas valsts atbalsts, par to gādā pašas. Piemēram, Ventspilī ieviests jauns pabalsta veids – bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu bērniem līdz trīs gadu vecumam. Pašvaldība šim mērķim atvēlējusi 14 000 eiro.

“Vakcinēties var visu gadu jau no gada vecuma. Imunitātes izveidošanai nepieciešamas trīs vakcīnas devas – pirmās divas ar mēneša intervālu un trešā pēc nepilna gada. Pēc tam jāveic revakcinācija pēc trīs gadiem un tad ik pēc pieciem gadiem. Jāatceras, ka veciem cilvēkiem, kā arī maziem bērniem imūnā atmiņa nav tik noturīga, tādēļ pēc 60 gadu vecuma revakcinācija nepieciešama ik pēc trīs gadiem,” uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīca Bērnu vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska.

Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta vadītājs Ivars Vanadziņš uzskata, ka pret ērču encefalītu obligāti būtu vakcinējami mežstrādnieki, mežsargi, mežziņi, vides valsts inspektori un citi, kuri tiešā saskarē ar ērču encefalīta pārnēsātājiem nonāk, pildot darba pienākumus vai mācoties.

Vakcinējoties par savu naudu, Latvijas Infektoloģijas centrā atkarībā no vakcīnas ražotāja un pacienta vecuma tas izmaksā no 30 līdz 32 eiro, “Veselības centra 4” vakcinācijas dienestā – no 26 līdz 28,50, Ludzas medicīnas centrā – no 33 līdz 36, bet Ziemeļkurzemes Reģionālajā slimnīcā no 32 līdz 34,50 eiro.

 

Jāsargā potītes

“Arī cilvēkiem, kuri vakcinējušies pret ērču encefalītu, ejot pastaigāties brīvā dabā, vajag vilkt piemērotu apģērbu, kas pasargā no inficēšanās ar Laimas slimību un ērlihiozi, pret kurām vakcinēties nav iespējams. Ērces var slēpties ne tikai mežos, bet arī pļavās un krūmājos. Pirmkārt, no ērču pakļūšanas zem apģērba jānodrošina potīšu rajons, nosienot bikšu galus. Tā ir vieta, kur ērces pieķeras visbiežāk, tādēļ šortus, svārkus vai kleitu ģērbt gan nevajadzētu. Sākoties ogošanas un sēņošanas sezonai, uzmanība jāpievērš arī piedurknēm un galvassegai. Iznākot no meža vai garas zāles, uzreiz jāpārbauda apģērbs, vai pa to nerāpo ērces. Tieši tādēļ vajag izvēlēties gaiša, slidena auduma drēbes, lai ērces uz tā būtu labi redzamas un nevarētu pieķerties,” iesaka A. Bormane.

Par laimi, ar ērlihiozi – bakteriālu infekciju, ar kuru pēc ērces piesūkšanās pārsvarā saslimst dzīvnieki, – cilvēki slimo daudz retāk, lai gan to pārnēsā ap 5% ērču. Piemēram, pērn ērlihiozi (ar drudzi, galvas un muskuļu sāpēm) pārslimoja 26 cilvēki, bet 2016. gadā – 50.

Jāuzmanās ne tikai pašiem, bet jāsargā arī mājdzīvnieki, jo siltā klimata ietekmē pēdējos gados mūsu laukos un mežos izplatījusies vēl viena ērču suga – Dermacentor, kas agrāk mita tikai Lietuvā un Polijā. Tās ir lielākas, garākām kājām nekā abas vietējās sugas, turklāt arī ātrākas un pārnēsā ne tikai ērču encefalītu un Laimas slimību, bet arī suņiem bīstamo babeziozi, kuru izraisa kāds vienšūnu parazīts. “Suņiem un kaķiem vajadzētu iegādāties speciālas kakla siksnas, kas atbaida ne tikai kukaiņus, bet arī ērces. Pēc pastaigas brīvā dabā arī suņa kažoks būtu obligāti jāpārbauda, lai pārliecinātos, ka nav piesūkušās ērces, bet, ja ir, pēc iespējas ātrāk tās jānoņem,” iesaka epidemioloģe.

Tas pats attiecas arī uz cilvēkiem. Īpaši rūpīgi jāpārbauda paduses, apvidus ap nabu, jostasvietu, paceles bedrītes, mati, apvidus ap ausīm, cirkšņi – tur ērces piesūcas visbiežāk. Jo ilgāku laiku inficētā ērce ir piesūkusies, jo lielāka iespēja saslimt ar Laimas slimību. Pēc ērču encefalīta pārslimošanas imunitāte saglabājas visu mūžu, taču ar Laimas slimības izraisītāju var inficēties atkārtoti.

 

Ja piesūkusies ērce

* Pirms ērces izvilkšanas ar spirtu vai degvīnu dezinficē vietu, kur tā piesūkusies.

* Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni, ar apļveida kustību (kā skrūvējot) izvelk ērci ārā.

* Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien divas stipra diega cilpas un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci.

* Pēc ērces izņemšanas brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.

* Ja pēc ērces piesūkšanās parādījies ādas apsārtums (3 – 5 cm diametrā vai vairāk) vai citi simptomi, kuru iemesls ir neskaidrs, konsultējies ar ģimenes ārstu!

* Laimas slimības gadījumā jālieto antibiotikas. Ja slimība netiek laikus atklāta un ārstēta, var parādīties artrīts, nervu sistēmas bojājumi, sirds asinsvadu sistēmas darbības traucējumi.

* Ja notikusi inficēšanās ar ērču encefalītu, 1 – 3 nedēļu laikā parādās gripai līdzīgi simptomi, dažreiz arī slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, caureja, kas pēc nedēļas pāriet.

* Saslimstot ar ērču encefalītu, tiek traucēta cilvēka centrālās nervu sistēmas darbība un smagākos gadījumos var rasties ilgtermiņa neiroloģiski traucējumi, piemēram, grūtības koncentrēties, ilgstošs nespēks, muskuļu vājums, periodiskas galvassāpes. Ir gadījumi, kad slimības simptomi parādās tikai pusgadu vai pat gadu pēc ērces piesūkšanās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Bezdūmu nozares asociācija sāk kampaņu pret neatļautu e-cigarešu popularizēšanu 5
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārste skaidro var vai nevar vakcinēties, ja ir dažādas veselības problēmas 28
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 55
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vai vakcīna ietekmē vēža šūnas? Skaidro Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja 17
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 138
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 299
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 142
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 77
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 117
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 6
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 6
2 dienas
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
2 dienas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 93
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 38
4 dienas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 125
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts mediķu mobilizācijas rīkojumu valdībā tomēr šonedēļ nevirzīs 35
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Saspīlējums starp veselības nozari un ministru ir kritisks 40
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Bondars: Pavļutam pašam jālemj, vai turpināt darbu 11
1 stunda
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 2
48 minūtes
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 1
2 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 20
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā iereibis vīrietis komandantstundas laikā bēg no policijas un tiek pie 100 eiro soda 18
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Gadiem ilgā kapeņu senlietu sāga: vai skitu zeltu atdos Ukrainai vai Krievijai? 14
4 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Ar dažādām krāpnieku shēmām saskārusies virkne Latvijas slavenību. Finansiāli tiek apkrāpti tie, kas viltus reklāmām uzķeras 12
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kadri no Rīgas 1. slimnīcas Covid-19 nodaļas 31
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jaunā paaudze aug stulba.” Zaržeckis skaidro, kāpēc aizslēgt skolas ir liela kļūda 68
18 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 40
18 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No hercogienes par ASV prezidenti: Megana Mārkla turpina strādāt pie saviem ambiciozajiem plāniem 19
11 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Tuvojas ziema! Kā sagatavot guļbaļķu ēku, lai tur būtu sausi un silti?
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 16
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ralfs Nemiro: Enerģētikā jebkurš lēmums ietekmē mūsu nākotni turpmākos 15 gadus 12
13 stundas
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 2
22:37
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents: Vainīgo meklēšana Covid-19 krīzē ir drošs veids, kā šo krīzi padziļināt 5
22:06
LA
LA.LV
Ziņas
Bondars: Pavļutam pašam jālemj, vai turpināt darbu 11
21:30