Foto – Shutterstock

Netīkama dāvana… Sviest laukā? Kā neaizvainot otru ar nederīgu krāmu? 0

Dažkārt saņemu kādu dāvanu, kas sagādā vilšanos, sarūgtinājumu, jo neatbilst ne manai gaumei, ne dzīvesstilam, ne izmēram. Rodas sajūta, ka dāvināts tiek ķeksīša pēc vai vēl trakāk – atdots kaut kas pašam nepiemērots, lieks. Pagāja Ziemassvētki un Valentīndiena, būs vārda un dzimšanas dienas draugiem, radiem, paziņām. Gribas apsveikt, bet negribas… apgrūtināt ar dāvanu. ILGA R. JELGAVĀ

Reklāma
Reklāma

Labāk maza, bet praktiska

Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
Vācu ģenerālleitnants prognozē, vai un kad Krievija varētu būt gatava uzbrukt NATO valstīm
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis” 67
Lasīt citas ziņas

– Dāvana nav ziedojums, bet velte no sirds, atgādinājums cilvēkam, ka tu par viņu domā, interesējies, atceries. Muļķīgi būtu, piemēram, vīrietim, kurš neaizraujas ar kulināriju, dāvināt blenderi. Iespējams, kāds nolemj tādā veidā atbrīvoties no pašam uzdāvinātas, bet nevajadzīgas lietas, – saka psihologs Aleksandrs Agešins. Viņš uzsver, ka vienmēr vajag dāvināt ar mīlestību. Nav sliktu vai labu dāvanu, bet ir konkrētai personai piemērotas vai nepiemērotas. Neatrodot kaut ko oriģinālu, prātīgāk ir izvēlēties nelielu, simbolisku, bet noteikti noderīgu lietu.

Tuviniekam piespēlēta nepiemērota lieta var liecināt, ka dāvinātāju absolūti neinteresē apdāvināmā iekšējā pasaule, vai arī dāvana ir formāla, iespējams, devēja mērķis ir dzēst kādu parādu. Tikpat labi tā var būt atriebība: tu man štruntu, un es tev arī. Tu man izrādīji necieņu, un es – tev.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Tā biežāk rīkojas sievietes, bet vīrieši nereti kļūdās neizpratnes, neiedziļināšanās dēļ. Interesanta vēsture mēdz būt tā sauktajām pārdāvinātajām lietām. No priekšmeta, kam neredz reālu izmantojumu, cilvēks cenšas atbrīvoties, atdāvinot tālāk, – novērojis psihologs.

Dažu valstu iedzīvotājiem esot ieradums izmest atkritumos neatvērtu dāvanas kārbu, saini, kas saņemta no sveša vai nepatīkama cilvēka. Lai nesaskartos ar negatīvām emocijām un attālinātos no tā, kurš neciena tevi vai kuru necieni pats.

Iepriecināt, bet ne aizvainot

Atgriežoties no ceļojuma, līdz ar iespaidiem mājās tiek atvesti suvenīri, dažkārt arī bezmaksas relikvijas. Viesnīcā vai kūrortā paņemtas ziepītes, šampūna pudelīte, dvielītis var sagādāt prieku trūcīgam cilvēkam, pensionāram, būt neliels uzmanības apliecinājums izpalīdzīgam kaimiņam, saprotošam domubiedram, toties, pasniegta dāvanas vietā dzimšanas dienā, visticamāk, tiks uztverta kā apvainojums, ņirgāšanās.

Tāpat tiek dāvināts, neiedziļinoties, ko īsti vēlas otrs. Vēlams tomēr respektēt dāvanas saņēmēja stilu un gaumi. Uzzināt tuva cilvēka intereses nav grūti, turklāt ģimenes locekļi sarunās mēdz nejauši atklāt savas vēlmes un vajadzības.

Protams, ne katram pa kabatai dārga dāvana, bet sagādāt patīkamus mirkļus, izvēloties dāvanu pārdomāti, noteikti iespējams.

Neapzināta rīcība sagādā problēmas

Savstarpēja apsveikšana, piemēram, gadumijā tiek organizēta gan darba kolektīvos, gan ģimenēs. Ar bezpersonisku dāvaniņu trāpīt desmitniekā izdodas ne vienmēr, un bez pārsteigumiem, protams, neiztikt.

Aleksandrs Agešins pieļauj, ka ne lietojamu, ne ārā metamu dāvanu cilvēks izvēlas neapzināti, satraukumā vai pēdējā mirklī paķerot pirmo, kas pa rokai, vai arī ieliekot nieciņu kādā no daudziem pārdāvināšanai noglabātiem maisiņiem.

Reklāma
Reklāma

Miegam līdzīga bezapziņa – tā var raksturot stāvokli, kad indivīds rīkojas, neiedziļinoties notiekošajā. – Paviršība un steiga neattaisno, bet nosodīt cilvēku nav vērts, dažs vienkārši tā pieradis dzīvot – bezapziņā. Ja ļaudis veidotu attiecības ar mīlestību, tādas dāvanas nerastos. No otras puses, kur likt divdesmit piekto smaržīgo sveci, konfekšu kārbu vai konjaka pudeli, kas grēdām gulst dažu speciālistu, piemēram, ārstu, plauktos?

Ja cilvēks ir pārliecināts, ka nav labi otram dāvināt čības vai asus priekšmetus, nedāviniet – lai viņš turpina ticēt māņticībai.

Sirsnīgi vārdi

Salīdzinājumā ar virtuālo dāvaniņu sūtīšanu sociālajos tīklos vai lielveikalā pēdējā brīdī pagrābto plašpatēriņa nieku nozīmīgāka un mīļāka ir paša rakstīta kartīte, mīļa īsziņa vai telefonisks apsveikums. Vārdi, kas pateikti, uzrakstīti no sirds, noteikti sniedz pozitīvu enerģiju.

– Kad pienāk laiks atvadīties no ilgus gadus glabātām apsveikuma kartītēm, vislabāk tās ar pateicību atdot ugunij, – iesaka psihologs. Savukārt popularizētās dāvanu kartes, viņaprāt, cilvēku ierobežo, apgrūtina, jo spiež doties uz konkrētu veikalu un, iespējams, piemaksāt, lai tiktu pie vajadzīgās preces.

PADOMS

Ja nav skaidrs, ko uzdāvināt, labāk pasniegt dažas banknotes glītā noformējumā, jo jebkurš zina, kur un kā naudu lietderīgāk iztērēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.