Foto: pexels.com

“Neviens neticēja, ka dzīvošu!” No 4. stadijas plaušu vēža – atkal dzīvē 0

Valentīna (60) pirms nepilna gada jau bija atvadījusies no dzīves. Pēkšņi atklāts strauji progresējošs plaušu vēzis 4. stadijā, metastāzes visos apkārtējos orgānos, ar tām cauraugušas ribas, kauli sadrupuši, sāpes neizturamas.

VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
Lasīt citas ziņas

Tā sākās šis gads, kad Valentīnai bija iespēja piedalīties klīniskā pētījumā, kurā plaušu vēža ārstēšanā tiek izmēģināta jauna zāļu kombinācija. Valentīna saņēmusi deviņus zāļu kursus un atzīst: ja būtu zinājusi, ka veselības uzlabošanās notiks tik strauji, nebūtu pametusi darbu. Viņas stāsts šķiet teju neticams.

Vēzi rentgenā neviens nepamanīja

CITI ŠOBRĪD LASA

-Jau pirms gada sūdzējos ārstam par muguras sāpēm. Strādāju par grāmatvedi, visiem skaidrs, ka sēdoša darba dēļ muguras sāpes nav nekāds brīnums. Taču kaut kas mani darīja bažīgu, aizdomājos, vai sāpes nav saistītas ar sirdi un aizgāju pie kardiologa.

Mani nosūtīja tālāk pie neirologa, iedeva zāles, it kā kļuva labāk un novembrī es devos ceļojumā. Krakovā viesnīcas numuriņā nevarēju aizvērt logu, nosalu. Domāju, ka tādēļ ceļojuma laikā strauji kļuva sliktāk – nebija spēka, nevarēju ne paiet, ne brīvi paelpot.

Man ir bronhiālā astma, un, kaut arī slimība ilgi bija remisijas fāzē, kad nevajadzēja pat lietot zāles, tomēr regulāri veicu plaušu rentgenu. Pirms pāris gadiem man divas reizes pēc kārtas bija augšējo elpceļu vīrusu infekcija. Nācās atkal atsākt lietot zāles. Pagājušā gada vasarā biju veikusi plaušu rentgenu, un ārsts teica, ka ar plaušām viss kārtībā.

Tomēr pēc ceļojuma lūdzu, lai man atkārto rentgenu. Aizdomu dēļ par onkoloģisku slimību mani uzreiz ielika Tuberkulozes un plaušu slimību centrā Sauriešos.

Tur veica bronhoskopiju un pēc divām dienām atzina – audzējs plaušu labajā daļā ir 7,2 cm liels, 4. stadija ar metastāzēm, operācija nav iespējama.

Pēc tam onkologs atzina, ka rentgenā, kas veikts jūnijā, audzējs aiz ribas jau bija saskatāms, tad tas bija aptuveni 2 cm liels. Nu metastāzes bija jau aknās, vēdera dobumā, cauraugušas divas ribas. Sāpes pieauga ar katru dienu.

Glābiņš – izmēģināt imūnterapiju

-Meita un dēls meklēja, vai kaut kur pasaulē pieejama ārstēšana, bet es vairs nespēju pat pārvietoties. Domāju, ka tās būs beigas. Mani izrakstīja no slimnīcas un nosūtīja uz Onkoloģijas centru pie dakteres Evas Vecvagares sākt ķīmijterapiju.

Foto – Shutterstock

Daktere man piedāvāja dalību dubultaklajā 3. fāzes pētījumā, kur es saņemtu imūnterapiju. Bija šādi noteikumi: plaušu vēža 4. stadija, noteikta PDL – 1 gēna mutācija, nesmēķētāja, nav bijusi operācija, nav bijusi ķīmijterapija. Par laimi, nekavējoties varēja veikt molekulārās analīzes, jo bronhoskopijā bija paņemts pietiekoši liels audu paraugs. Es atbildu visām prasībām, tikai nebiju droša, ka sagaidīšu pirmo zāļu devu. Mājās nespēju izturēt sāpes, lūdzu, lai uz gadu miju mani ievieto atpakaļ Sauriešos.

2. janvārī man veica scientogrāfiju, kas parādīja briesmīgu ainu – visi kauli jau bija saēsti, mugurkauls kā biezpiens.

Sāpju dēļ visu laiku gulēju pie sistēmas, biju novājējusi par 15 kilogramiem, izskatījos kā no koncentrācijas nometnes. Ēst neko negribēju un nespēju, riebums pret ēdienu, sāpes un nespēks pārmāca visu.

Neticami, bet dzīvoju

-Esmu saņēmusi jau 9 zāļu kursus, rezultāti ir neticami. 4. janvārī, kad sāku ārstēšanos, audzējs plaušu labajā daļā bija 8,3 cm, tagad – 2,4 cm. Jau pirmajā izmeklējumā audzējs bija sarucis līdz 3,45 cm. Lielākais limfmezgls plaušu saknē bija 1,95, tagad – 0,87 cm, videnē ir daudzi specifiski limfmezgli, lielākais bija 2,52 cm, tagad – 0,7 cm. Aknas tagad ir parasta lieluma, lielākais perēklis tajās sākumā bija 6,23 cm, tagad – 1,26 cm. Otra metastāze aknās bija 6,83 cm, tagad – 1,43 cm.

Sestais perēklis, kuru kontrolē, sākumā bija 2 cm, tagad ir 0,4 cm. Biju zaudējusi arī balsi, kaklā rēgojās paipalas olas lieluma limfmezgls. Tas uzsūcās jau pēc pirmās procedūras. Metastāzes vēdera dobumā vairs nav atrodamas. Janvāra sākumā domāju: tas ir viss, ko tur ar jaunajām zālēm mēģināt, lai man dod ķīmijterapiju un pretsāpju līdzekļus.

Gadu mijā atvadījos no dzīves, jo man šķita, ka nomiršu neizturamo sāpju dēļ.

Atgriešanās dzīvē

-Ja pēc pirmās zāļu devas bērni mani aizveda un aiznesa, tad jau janvāra beigās pati spēju piecelties. Tikai – negribēju iet ārā, nevēlējos pat skatīties pa logu, jo biju jau atvadījusies no dzīves, atgājusi no šīs pasaules, norobežojusies. Paļāvos, ka tā, kā Dievs būs lēmis, tā arī notiks.

Februārī atgriezās apetīte, pāris mēnešu laikā atguvu savus 15 kilogramus.

Sāka rasties vēlmes un domas, ko es vēl varētu izdarīt. Man patīk vēsturiskas vietas, bet visvairāk pareizticīgo svētvietas. Novembrī dēls bija atvedis mācītāju, kurš pieņēma grēksūdzi. Februārī jau gribēju pati uz baznīcu aiziet. Izlēmu, ka man jāuzliek kapos piemineklis bijušajam vīram un arī vecmammai, kas atdusas pierobežā.

Tagad domāju – ja būtu zinājusi, ka tik ātri atgūšos, nebūtu aizgājusi no darba. Bija labs amats, algas pielikums pagājušajā gadā. Mani gaidīja četrus mēnešus, bet tobrīd nevarēju apsolīt, ka drīz varēšu atsākt strādāt. Nebūtu jau viegli, mani joprojām moka sāpes, jo kauli ir sadrupuši, bet cenšos izturēt bez pretsāpju līdzekļiem.

Draudzene, kas mani aprūpēja, kad nespēju piecelties, tagad nespēj beigt brīnīties.

Meita bija daudz lasījusi par onkoloģiju, viņas pirmā meitiņa trīs mēnešu vecumā nomira no onkoloģiskas slimības. Nu jau 15 gadi pagājuši. Es arī vienmēr esmu interesējusies par medicīnu, biju pat iestājusies Medicīnas skolā, bet pirmajā gadā to pametu, jo sapratu, ka netikšu galā ar sevi, ja kādreiz kļūdīšos un manas kļūdas dēļ cilvēks ies bojā. Biju meitene no provinces, maz pieredzējusi, bailīga. Izstudēju ekonomiku, bet visu dzīvi turpināju lasīt par medicīnu populārzinātniskā līmenī.

Nākotni neplānoju

-Par savu nākotni neko nezinu. Esmu dzirdējusi par divus gadus ilgu zāļu kursu, bet to noteiks mans veselības stāvoklis. Zāļu blakus parādības man nav izteiktas, varbūt nieze pastiprinājusies. Esmu samierinājusies – cik būs lemts dzīvot, tik dzīvošu.

Bet zinu – pats šausmīgākais ir stāvoklis, kad sevi nevari aprūpēt, to nevēlos atkal piedzīvot.

Negribu būt nevienam uz kakla, negribu vairs nekad sajust tādas sāpes.
Reizēm domāju, ka iekļūt šādā programmā ir kā laimēt loterijā. Jābūt konkrētai gēnu mutācijai, vēl citiem noteikumiem, piedāvājumam laika un vietā, un – tu dzīvo tālāk. Ja kārtis nesakrīt – tu mirsti. Visiem jaunākā ārstēšana nav pieejama.

Kad atvadījos no dzīves, domāju, ka nepareizi esmu dzīvojusi. Vienu laiku daudz klausījos par svētajiem. Cilvēki nav svēti, tikai onkoloģiska vai cita smaga slimība spēj padarīt cilvēku labāku, nesavtīgāku. Pati tagad jūtu, ka uz visu skatos citādi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Reizēm, kad dēls zvana un jautā, vai esmu pilnībā atveseļojusies, apzinos, ka tas nav iespējams, vismaz kauli neatjaunosies. Nevaru neko smagu nest, mugura sāp visu laiku. Bet tie ir sīkumi, salīdzinot ar to, ko pārcietu. Man kaut kā gribas pasauli padarīt labāka, bet daudz nevaru izdarīt. Cik varēšu, izdarīšu. Bet esmu pateicīga, ka man jau ir dāvāti vairāki mēneši dzīves.

Atšķirībā no daudzām Eiropas valstīm, Latvijā jauno imūnterapijas medikamentu plaušu vēža pacientiem, kas Valentīnai dāvājis iespēju dzīvot jau gandrīz gadu, valsts diemžēl neapmaksā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Dažiem tauku saturs kā krējumam!” Uztura speciālistes Lizetes Pugas padomi, izvēloties bezpiedevu jogurtu
Enzīmu ābece. Kad un kāpēc tos lietot?
90% slimnieku nenojauš, ka kaut kas nav kārtībā. Nieru veselības nedēļā aicina pievērst uzmanību profilaktiskajām veselības pārbaudēm
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
“Atgādina padomju sistēmu – bagātiem noņemsim, nabagiem iedosim un beigās visi vienādi nabagi,” Kreituse par pabalstiem
Eiropa piekrīt glābt “Air Baltic”. Cik miljons tā dos šoreiz?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
Pagājušajā nedēļā gripas intensitāte Latvijā ir samazinājusies
Smaga situācija onkoloģijā: jāmazina pacientu līdzmaksājumi, jāapmaksā jaunas zāles
Lai saule nenodara pāri!
Ģimenes ārsts skaidro, kādēļ šogad gripa vēl plosās maijā
Kalviņš skaidro, vai jaunās Covid-19 mutācijas varētu būt spēcīgākas par pirmo vīrusa variantu?
Kad kovids norimies, infektologi sāk runāt par jaunu vīrusu! Cik bīstamas ir pērtiķu bakas?
Zelenskis: Jau 23. februāra vakarā mēs saņēmām pirmos ieročus no Latvijas. Paldies, kamēr citi meklēja atrunas, jūs rīkojāties!
Rīgas dome apsver visus padomju armijas pieminekļa nojaukšanas variantus, arī spridzināšanu
Roberts Zīle: Pat pārdodot mazākus apjomus, Krievija tagad nopelna vairāk. Iespējams, ka jau gada beigās viss iesaldētais tiks atgūts
Jana Bunkus: Kariņš un viņa ministri ir augstākās raudzes politiķi, taču sabiedrības sašķeltību rada “twitter ballītes” pēc MK sēdēm
Rīga un Tampere rīkos 2023.gada pasaules hokeja čempionātu
Attālināto mācību turpināšanu arī pēc ārkārtējās situācijas beigām atzīst par atbilstošu Satversmei
Eiropa piekrīt glābt “Air Baltic”. Cik miljons tā dos šoreiz?
Gints Narogs: Hokejistu parādītais sniegums vairākās spēlēs, maigi sakot, bija ļoti neizteiksmīgs
VIDEO. Lielo izmēru pašmāju modele Tatjana Mackeviča: “Man vēl nebija sešpadsmit, kad piedzemdēju savu dēlu”
Dzidra, Dzidris, Gunita un Loreta – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Lauris Reiniks pēc koncerta sarūgtināts: “Bērnus nevajag laist uz skatuves. Tā vienkārši nedrīkst!”
“Ir ziņas, ar ko Mariupolē šobrīd nodarbojas krievu karaspēks,” Rajeva dienas notikumu apskats
“Dieva vārdā, kad mēs stāsimies pretī ieroču lobijam?” Baidens par asinspirti ASV skolā
Vai forsītijas ir piemērotas dzīvžoga veidošanai?
Ļoti gardi! Sparģeļu un zirņu biezzupa
“Slimīgi greizsirdīgs un kontrolējošs”: vēl viena Holivudas aktrise tiesā sniegusi neglaimojošus faktus par kopdzīvi ar Džoniju Depu
“Es esmu lasījis visu, ko viņš smagā reibumā krieviem epastos rakstīja!” Lapsa Adamsonu nosauc par nožēlojamu
Bruno Javoišs: Ar tiem, kuri šeit izturas kā iekarotāji, kā “krievu pasaules” kungi un noteicēji, integrēšanās nebūs iespējama
16:03
Gints Narogs: Hokejistu parādītais sniegums vairākās spēlēs, maigi sakot, bija ļoti neizteiksmīgs
15:53
Krievijas karaspēks ieņēmis lielāko daļu Limanas
15:46