“Nedrīkstētu būt tāda situācija, ka lauksaimnieki jau ilgstoši ir gatavi veikt ieguldījumus un attīstīt kā savu, tā nozares darbu kopumā, bet ir spiesti salikt rokas klēpī un nenoteiktu laiku gaidīt,” uzsver LOSP valdes loceklis Kaspars Melnis.
“Nedrīkstētu būt tāda situācija, ka lauksaimnieki jau ilgstoši ir gatavi veikt ieguldījumus un attīstīt kā savu, tā nozares darbu kopumā, bet ir spiesti salikt rokas klēpī un nenoteiktu laiku gaidīt,” uzsver LOSP valdes loceklis Kaspars Melnis.
Foto: Zane Bitere/LETA

Noteikumu par ieguldījumiem kavēšanās būtiski bremzē lauksaimniecības darba procesus 1

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts? 6
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu? 42
Lasīt citas ziņas

Uz nenoteiktu laiku valdībā atlikta grozījumu veikšana noteikumos “Ieguldījumi materiālajos aktīvos”. Lauksaimnieku organizāciju viedokļi par noteikumiem būtiski atšķiras.

Viena no lauksaimnieku organizācijām “Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome” (LOSP) valdību aicina steidzami apstiprināt noteikumus “Ieguldījumi materiālajos aktīvos”. Tam gan nepiekrīt lielākos lauksaimniekus pārstāvošā organizācija “Zemnieku saeima”.

CITI ŠOBRĪD LASA

LOSP pārstāvji savā ārkārtas sanāksmē, kurā piedalījās Zemkopības ministrijas (ZM) un vairāku vadošo lauksaimniecības nozaru organizācijas un pārstrādes uzņēmumu pārstāvji, pauda satraukumu par valdības kavēšanos ar noteikumu “Ieguldījumi materiālajos aktīvos” pieņemšanu.

LOSP pārstāvji norāda, ka kavēšanās būtiski bremzē lauksaimniecības nozares darba procesus, kā arī veido negatīvu ietekmi uz nozares darbu kopumā. “MK jau ilgstoši kavējas lēmuma pieņemšana par normatīvo regulējumu. Nedrīkstētu būt tāda situācija, ka lauksaimnieki jau ilgstoši ir gatavi veikt ieguldījumus un attīstīt kā savu, tā nozares darbu kopumā, bet ir spiesti salikt rokas klēpī un nenoteiktu laiku gaidīt,” uzsver LOSP valdes loceklis Kaspars Melnis.

Lauksaimnieks uzsver, ka zemnieki jau savlaicīgi gatavo projekta pieteikumus un plāno ieguldījumus ilgtermiņa attīstībā, it īpaši šā brīža neskaidrajos apstākļos, kas saistīti ar energoresursu cenu straujo kāpumu. Lai lauksaimnieki nekavējoties varētu iesniegt projektu pieteikumus energoefektivitātes paaugstināšanai, regulējuma apstiprinājums ne dienu nedrīkst kavēties, uzsver Melnis.

Tajā pašā laikā biedrības “Zemnieku saeima” pārstāvji uzskata, ka noteikumu grozījumos nav ņemti vērā biedrības ieteikumi, uz ko organizācija ministrijai vērsusi uzmanību vairākkārt. “Zemnieku saeimas” valdes loceklis Mārtiņš Trons sarunā ar “Latvijas Biznesu” norāda, ka ZM nav ņēmusi vērā vairākus biedrības priekšlikumus saistībā ar noteikumu grozījumiem, tāpēc biedrība uzskata – sarunas jāturpina.

Esošais ZM piedāvājums liegtu vidējām un lielām saimniecībām saņemt finansējumu tehnikas iegādei vai būvju celtniecībai, kas nav saistītas ar vides investīcijām. Biedrību arī neapmierina tas, ka paredzēts piešķirt 25 punktus projektiem, kur paredzēti ieguldījumi energoefektivitātes palielināšanā vai atjaunojamās enerģijas ražošanai pašpatēriņam.

Trons atgādina, ka lauksaimniecībā būtiskākie izaicinājumi turpmākajos gados ir augu aizardzības līdzekļu, mēslojuma un emisiju samazinājums, nevis atjaunojamās enerģijas ražošana pašpatēriņam. Pēc Zemnieku saeimas domām, finansējums atjaunojamās enerģijas ražošanai lauksaimniecības nozarē ir jānovirza no Ekonomikas ministrijas un VARAM finansējuma aploksnēm, kas paredzētas atjaunojamo energoresursu ražošanai.

SAISTĪTIE RAKSTI

Biedrība neatbalsta tik būtisku prioritāšu maiņu no vides un klimata jautājumiem uz enerģētiku un aicina maksimālo punktu skaitu piešķirt piecus punktus. “Mēs nenoliedzam, ka pašlaik ir enerģētiskā krīze, bet varam nonākt situācijā, ka visa atbalsta nauda – 50–60 miljoni eiro – var aiziet saules paneļu uzstādīšanai,” norāda M. Trons.

Tāpat “Zemnieku saeima” aicina veicināt kooperāciju un saglabāt 10 punktus, ja atbalsta pretendents vairāk nekā trīs gadus ir attiecīgās nozares atbilstīgas kooperatīvās sabiedrības vai Eiropas kooperatīvās sabiedrības biedrs. Organizācija neatbalsta ZM ieceri samazināt punktu skaitu uz pieci un atgādina, ka kooperācija ir viena no pašreizējām ministrijas prioritātēm. Grozījumus pasākumā “Ieguldījumi materiālajos aktīvos”, kas paredz noteikumu precizēšanu, bija paredzēts valdībā izskatīt 25. oktobrī, bet to izskatīšana atlikta. Pagaidām nav zināms, kad valdība atgriezīsies pie šī jautājuma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sākusies ērču sezona – paraugus var nodot bezkontakta punktos visā Latvijā
FOTO. Pirmie pavasara ziedi baltos un violetos toņos iekrāso romantisko Ķemeru vēsturisko parku
Bites sāk sezonu – jāiet steigšus skatīties, kas notiek dravā. Kā pavasari sagaida bites?
Sakopjam krūmmellenes – tām ir dažas kaprīzes, kas noteikti jāievēro
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
Lasīt citas ziņas
Zemnieki aicina bruņotos spēkus barot ar vietējo lauksaimnieku produkciju
Ceļu būves prioritāte šogad – pagastu savienojumi ar novadu centriem, lai veicinātu iedzīvotāju mobilitāti
Kooperējas arī gaļas liellopu audzētāji un bitenieki
Piena produktu eksports sasniedzis jaunu rekordu, vienlaikus arvien vairāk piena produktu arī importējam
Latvijā atgriežas gājputni – par tiem nepriecājas tikai lauksaimnieki
Lietuvā mājputniem konstatēta augsti patogēnā putnu gripa, kas ir īpaši lipīga
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Meņģelsone: Veselības nozarei šogad vajadzētu papildu 150 miljonus eiro
Kažociņš: Krievija jebkurā laikā var viegli un ātri izvietot taktisko kodolieročus Baltkrievijā
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
Labs ēdiens skolās un bērnudārzos – pašvaldību rokās
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Krapāne 2021. gadā parakstījusi vēstuli par informācijas nesniegšanu Covid-19 jautājumos – tiesas spriedums ir viņai par sliktu
23:09
Tu šodien būsi izlēmis, ka neatrisināmi jautājumi neeksistē! Horoskopi 28.martam
22:52
“Kariņa kabinets nr. 2 ir dāvana latviešu tautai ar domājošiem, saprotošiem, profesionāliem ministriem,” Egila Līcīša feļetons
22:29