Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Vakcinācijai ir jābūt brīvprātīgai, kā to valdība sākotnēji arī solīja! Opozīcija kritiska par piespiedu potēšanu 59

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Lasīt citas ziņas

Saeima ceturtdien konceptuāli sāka vērtēt valdības iesniegtos grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā.

Likumprojekts vakar tika pieņemts pirmajā lasījumā un otrajā (galīgajā) lasījumā to plānots skatīt pēc 18. augusta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Likuma grozījumi pēc 1. oktobra dotu tiesības atbrīvot darbiniekus veselības aizsardzības, ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas, kā arī izglītības ie­stādēs, ja viņi nevarēs uzrādīt Covid-19 drošības sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas vai vīrusa izslimošanas faktu.

Projekta kritiķi no opozīcijas, kas paši lielākoties ir vakcinējušies, pret piespiedu vakcināciju iebilda vairāku iemeslu dēļ.

Viņi norādīja gan uz riskiem zaudēt profesionālus darbiniekus, kuru trūkumu jau tagad jūtot skolās, gan uz valdības neizdarībām, neizmantojot citus instrumentus, lai nodrošinātu drošu darba vidi klātienē.

Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (JKP), kura vadītā komisija sagatavoja projektu izskatīšanai pirmajā lasījumā, sēdē paskaidroja, ka projekta mērķis ir nodrošināt epidemioloģiski drošu pakalpojumu sniegšanu un darba vidi.

Darba devējiem būšot tiesības vērtēt katru gadījumu individuāli.

Ja darbiniekam nebūs drošības sertifikāta, viņu varēs pārcelt citā darbā vai nodrošināt iespējas strādāt attālināti. Taču tas var notikt ne ilgāk kā trīs mēnešus, pēc tam darbinieku varēs atbrīvot no darba, ja bez attaisnojoša iemesla viņš nebūs vakcinējies.

Ir paredzēta iespēja šos cilvēkus nodarbināt citā amatā, ja tāda iespēja ir. Taču darba devējs nevarēs uzteikt darbu grūtniecēm vai personām, kas atrodas pēcdzemdību atvaļinājumā.

Komisijas priekšsēdētājs arī norādīja, ka, uzliekot par pienākumu cilvēkiem vakcinēties, valsts uzņemas atbildību par vakcinācijas rezultātā radītu kaitējumu veselībai.

Vakcinācija pret Covid-19 Latvijā un pasaulē
Tā vietā, lai veiktu skaidrojošu pārliecināšanu par nepieciešamību vakcinēties, nauda tiekot tērēta neefektīvās reklāmas kampaņās un cenšoties izmantot piespiedu vakcinēšanos, uz ko norādīja Valērijs Agešins (“Saskaņa”).

Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki nevēlas vakcinēties, ir objektīvas un skaidrojošas informācijas trūkums, uzskata arī Edgars Tavars (ZZS). Viņaprāt, tas būtu jādara nevis politiķiem, jo valsts varai ir zems uzticības līmenis, bet gan profesionāļiem.

Vairāki deputāti kā neizmantoto iespēju minēja ģimenes ārstu institūciju, kurai varētu būt liela loma, lai cilvēki vakcinētos, ja vien ģimenes ārstiem būtu pietiekams finansiālais atbalsts, uzskata Sergejs Dolgopolovs, Regīna Ločmele (abi “Saskaņa”) un vēl vairāki deputāti.

“To naudu, kas ieguldīta reklāmas kampaņās, atdodiet ģimenes ārstiem,” teica R. Ločmele.

Visi opozīcijas deputāti uzsvēra, ka vakcinācijai ir jābūt brīvprātīgai, kā to valdība sākotnēji arī solīja. Aleksandrs Kiršteins (NA) neizslēdza, ka var sagaidīt tiesvedības, ja atbrīvotie darbinieki atsauksies uz to, ka viņiem ir uzspiestas vakcīnas, kas vēl atrodas izpētes stadijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.