“Vadot ekskursijas, necenšos izlikties gudrāks nekā esmu,” teic Pēteris Blate.
“Vadot ekskursijas, necenšos izlikties gudrāks nekā esmu,” teic Pēteris Blate.
Foto – Timurs Subhankulovs

Amatas pagastu stāstnieki gaida tūristus. Kurš labāk pazīst savu novadu? 0

Četrpadsmit Amatas novada senioriem pērnvasar bija lieliska iespēja apmeklēt gidu kursus, kas notika starptautiska projekta “Tourage” ietvaros. Mācības notika divus mēnešus sestdienās un, nokārtojot pārbaudījumu, visi saņēma ekskursiju pavadoņu apliecības. Vēl viņus dēvē par Amatas pagastu stāstniekiem. Tagad projekts ir beidzies, un seniori joprojām labprāt liek lietā jaunās zināšanas.

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Lasīt citas ziņas

Katru gadu mācos ko jaunu

Pēteris Blate (63), dārzkopis, jau 16 gadus ir Nītaures Krīgaļu dzirnavu pārvaldnieks. Viņam to apsaimniekošana uzticēta, kad ārsts Rūdolfs Keizers atguvis tēva mantojumu un izveidojis šeit elektrostaciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tie, kas iegriežas dzirnavās, parasti vispirms jau paviesojušies trīs kilometrus attālajā minizoodārzā “Salmiņi”. Savukārt citi bijuši “Zaķīšos” aplūkot trušus, kuru saimniece mēdz ieteikt atbraukt pie manis,” stāsta Pēteris.

Krīgaļu dzirnavas ir celtas 1938. gadā un savulaik bijušas vismodernākās Latvijā. Tās nav cietušas kara laikā, un arī tagad tur varētu malt miltus, jo visas iekārtas un mehānismi ir darba kārtībā. Tomēr tas vairs nav izdevīgi, tā kā dzirnavas pārkārtotas elektrības ražošanai.

Lai varētu tūristiem vairāk parādīt un pastāstīt, Pēteris turpina vākt materiālus par šejienes vēsturi. Dabūjis no kaimiņa vecu albumu un nokopējis bildes, kur redzama Krīgaļu māja pagājušā gadsimta 20. gados un kā būvētas dzirnavas.

“Sākumā nesapratu, kāpēc miltu gaņģi, dzirnakmeņi un grūbu aparāti ir pa divi, bet vēlāk izdomāju,” atklāj pārvaldnieks. “Agrāk saimnieki atklidzināja ar zirdziņiem no attāliem pagastiem, un dzirnavnieks nevarēja viņus raidīt prom. Katru dienu viens objekts bija darba kārtībā, bet otrs – rezervē.”

Dzirnavu otrajā stāvā pārvaldnieks sācis veidot vecu lietu muzeju. Bērniem esot interesanti noskaidrot, kam katrs priekšmets paredzēts. Interesentus izvadā arī pa pusotru kilometru garu meža taku, kur var apskatīt bebru postījumus un teju visus Latvijā sastopamos augus. Te ir arī burvīga vīgriežu pļava, kas nomierina stresa pārņemtus ekskursantus.

Gidu kursos Pēterim ļoti patikusi pasniedzēja, tūrisma speciālista Andra Klepera vadītā mācību ekskursija gar Amatas krastu, bet pats vērtīgākais šķitis noslēgums, kad katram dalībniekam par savu objektu bijis jāstāsta pārējiem. Kolēģi Skujenē, izrādot pilsdrupas, pat sagatavojuši spoku. Kursos atsvaidzinātas arī zināšanas, kā sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību.

“Pašam šķiet, ka tagad ekskursijas vadu profesionālāk nekā agrāk,” vērtē stāstnieks. “Skaidrs, ka skolnieciņiem nav vērts stāstīt pārāk ilgi, jo viņiem kļūs garlaicīgi, taču pusstundas laikā zeperi ar lielu interesi izstaigā visus trīs dzirnavu stāvus. Lauku bērnus nav jēgas vadāt pa meža taku, jo tā ir viņu ikdiena, bet pilsētniekiem patiks.

Vieta var būt nez cik skaista, bet, ja gids to nemācēs parādīt, tūristiem nebūs interesanti. “Svarīgi arī, no kurienes viņi ieradušies, piemēram, dāņiem, kuru augstākais kalns ir 1120 metri, Sigulda liksies ļoti skaista, taču, iespējams, gruzīni te neko ievērības cienīgu nepamanīs.”

Nesen notikušajā ģimeņu rallijā “Amatas loki”, kurā piedalījās gandrīz simt ekipāžas, Krīgaļu dzirnavās bijis izvietots sestais kontrolpunkts. “Man vajadzēja dalībniekiem likt kaut ko darīt,” stāsta Pēteris. “Izdomāju uzdevumu, ko vajadzēja izpildīt uz veco laiku skaitīkļiem. Bija patīkami, ka lielākā daļa to veica ar lielu entuziasmu, bet daži jaunieši ņēma talkā telefona lietotni “skaitīkļi”.”

Pērn Pēteris draugiem organizējis sēņošanu. Trīs nedēļu laikā ik dienu atbraukuši citi cilvēki un visi ar lielu sajūsmu un pilniem groziem braukuši mājās. Viņš pats audzē šitakē sēnes un mēdz uzcienāt ekskursantus ar pašdarinātu vīnu. Katru gadu stāstnieks cenšas iemācīties ko jaunu, piemēram, pērn beidzis ne tikai gidu, bet arī biškopības kursus.Svarīgi pievērst uzmanību

“Pēc kursu beigšanas ar ekskursantiem jūtos drošāk, jo man ir vairāk zināšanu,” atzīst Dzidra Medvedeva. Foto – Timurs Subhankulovs

Bijusī skolotāja Dzidra Medvedeva (71) ir dzimusi Vecpiebalgā, bet iemīļojusi Nītauri. Viņas rados ir brāļi Kaudzītes, no kuriem mantots literārais talants un, kā viņa pati saka, skriešana pa pasauli. Nesen iznākusi Dzidras grāmata “Teiksmainā Nītaure” ar viņas savāktajām teikām, pašas literārajiem darbiem un fotogrāfijām.

“Kad internetā ieraudzīju piedāvājumu senioriem mācīties gidu kursos, pieteicos, jo esmu rosīga un gribu visur būt,” atzīst stāstniece. “Man patīk viss latviskais, senais, un es gribu, lai jaunieši mīl savu dzimto pusi. Vēlējos apgūt gidam nepieciešamās zināšanas. Tagad ar ekskursantiem jūtos drošāk, jo labāk zinu, kā uzvesties un piesaistīt cilvēkus.”

Parasti Dzidra ekskursantiem vispirms rāda Nī­taures muižu, aizved uz Vaļņa un Karātavu kalnu. Agrāk centusies atcerēties gadskaitļus. Dažkārt rakstījusi tos uz papīra lapas un rādījusi tūristiem, taču vēlāk secinājusi, ka tie tāpat nevienam nepaliek prātā. Arī kursos stāstīts, ka tie nav paši svarīgākie. Lai ieinteresētu, jāmudina domāt.

“Gidam jāģērbjas pamanāmi, atšķirīgi no pārējiem,” stāstniece dalās savā pieredzē. “Tā kā esmu maza auguma, cenšos pakāpties augstākā vietā. Ja tādas nav, lai mani labāk pamanītu, lietainā laikā izmantoju košu lietussargu. Parasti visi ekskursijās cenšas iet ātri, bet man to neļauj veselības stāvoklis. Esmu mierināta, ka tāpēc varu būt laba gide, jo palikšu kopā ar pēdējo, kas arī nevar ātri staigāt. Viņš priecāsies par pievērsto uzmanību, un tie, kas būs aizskrējuši pa priekšu, aizdomāsies, ka nav glīti pamest pārējos.”

Lielu prieku pensionētajai skolotājai sagādājuši bijušie audzēkņi, kuri agrāk palīdzējuši vākt teikas par Nītauri. Kad internetā uzzinājuši, ka viņa beigusi gidu kursus, pieteikušies ekskursijā, lai visi atkal satiktos.


Dalīties pieredzē

“Strādāt ar pieaugušiem tūristiem ir grūtāk nekā ar bērniem,” uzskata Daira Cīrule. Foto – Timurs Subhankulovs

Daira Cīrule (71) ir bijusī nītauriete, tagad – cēsniece. Pensionētā skolotāja jau agrāk organizējusi ekskursijas sadarbībā ar Cēsu ceļojumu aģentūru “Dzelde”, komplektējot grupas.

Viņa mēdz vadīt ekskursijas pa Ieriķiem un Nītauri. Vislabprātāk Daira strādā ar bērniem, pieaugušie esot sarežģītāka auditorija.

“Kursos uzzināju daudz jauna. Mums bija ļoti labi lektori, kuri pastāstīja, kā doties dabā un organizēt ekskursijas,” vērtē Daira. “Iepazinām visu Amatas novadu. Eksāmenā mums bija ekskursanti no Valmieras un Siguldas. Katrs no mūsējiem, stāstot par savu objektu, bija izdomājis kādu pārsteigumu. Deviņos no rīta sēdāmies autobusā un tikai piecos pēcpusdienā Ieriķu dzirnavās šķīrāmies.”

Šīs dzirnavas Daira iesaka apskatīt visiem, kaut vai piestājot pa ceļam paēst pusdienas, un arī izstaigāt pusotru kilometru garo dabas taku. Viņasprāt, īpaši skaisti dzirnavas izskatās ziemā, kad uzsnidzis sniegs un tās tiek izgaismotas. Tā kā objektiem pievienoti apraksti, varot iztikt arī bez gida.

“Mums kursos bija izveidojies ļoti labs kolektīvs,” uzskata Daira. Ceru, ka rudens pusē visi atkal sanāksim kopā, lai dalītos pieredzē, pastāstītu citiem, ko esam ieguvuši un kā ir veicies. Manuprāt, būtu lieliski, ja šādi kursi notiktu arī citos novados, jo, kur vien skaties, pensionāri dodas ekskursijās.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
Tavas iespējas šodien kaut ko sasniegt ir ļoti lielas! Horoskopi 25.septembrim
Agris un Agrita – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
FOTO. Princis Harijs karalienes nāves dienā bijis tik saniknots, ka noraidījis sava tēva Čārlza ielūgumu uz vakariņām. Kas starp abiem notika? 38
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Pilnībā mainījis savu dzīvi! Ar ko tagad nodarbojas kādreiz TV skatītāju iemīļotais Valters Krauze? 19
Lasīt citas ziņas
VIDEO. Kāds ir vienmēr perfektās frizūras noslēpums? Latviešu aktrise Ieva Florence-Vīksne atklāj, kā rūpējas par saviem matiem 5
FOTO. Dziedātāja Līga Rīdere kļuvusi par māmiņu ceturto reizi: bērniņam dots pavisam neparasts vārds
“Facebook” dibinātājs Marks Zakerbergs priecīgs paziņo – kļūs par daudzbērnu tēvu
Tu ar savu neatlaidīgo attieksmi šodien pārsteigsi daudzus! Horoskopi 24.septembrim
Vanda, Veneranda un Venija – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi? 1
FOTO. “Kamilla gandrīz aizrijās ar tēju”: princis Harijs neierasti piedāvājis atrisināt domstarpības karaliskajā ģimenē
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Pirmdien Latvijā demonstrēs augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas HIMARS
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 4
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Ukrainā diennakts laikā iznīcināti 400 iebrucēji
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Auto jaunumu tirgus bagātīgi piedāvā “skaisto” un nelietderīgo
11:22
Ukrainā diennakts laikā iznīcināti 400 iebrucēji
11:20
Pirmdien Latvijā demonstrēs augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas HIMARS
11:13