Foto – Daina Brila

Par maz košuma hipeastru krāsās 0

“Kāpēc hipeastri zaudē krāsas? Vai mazos sīpoliņus vispār ir vērts audzēt, ja ziedi uzplaukst citā, daudz gaišākā krāsā?” 
Reinis Saldū

Reklāma
Reklāma

 

“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
Norvēģijā ir pilsēta, kuras iedzīvotājiem jau vairāk nekā 70 gadus ir aizliegts nomirt. Nežēlīgs liktenis sagaida tos, kuri saslimuši 30
TV24
Kad dzīvoju Rīgā, es nelietoju tik daudz alkoholu, cik šobrīd dzīvojot Ludzā, atzīst laikraksta redaktore
Lasīt citas ziņas

– Ja hipeastri pareizi sagatavoti uzziedināšanai, ziediem jābūt spilgtiem. Iespējams, augiem ir bijis īss miera periods un sīpolu uzziedināšana sākta par agru, ­­– spriež sīpolpuķu audzētājs Ēvalds Paupers. – Lai izplauktu krāšņi ziedu kausi, pavasarī un vasarā hipeastrus vajadzēja mēslot un līdz miera periodam regulāri laistīt.

Parasti hipeastrus uzziedina laikā no oktobra līdz aprīlim, taču, nodrošinot augiem attiecīgus apstākļus, uzziedināšanas laiku katrs audzētājs var regulēt pats.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc noziedēšanas ziedu nogriež kopā ar ziedkātu. Tas jādara, tiklīdz hipeastrs noziedējis un ziedi novītuši, nevis tad, kad jau izveidojusies sēklas pogaļa. Svarīgi augam saglabāt visas lapas, jo tajās joprojām norit asimilācijas procesi: sīpols aug, uzkrājot barības vielas. Laižot sīpolu miera periodā, lapām jāļauj dabiski nokalst, nevis jānogriež zaļas. Vasaras sākumā, tas ir, pēc salnām (maija beigās, jūnija sākumā) hipeastrus ar visiem podiem der iznest dārzā. Lai augsne podos strauji neiekalstu, tos pierok dobē. Augus ieteicams novietot zem koka vai krūma, lai tie būtu viegli apēnoti.

Augusta vidū vai beigās hipeastrus nes atkal telpās un lēnām ievada miera periodā – pārtrauc mēslošanu, pakāpeniski samazina laistīšanu un ļauj, lai lapas nokalst. Kamēr augi atpūšas, tos nelaista. Reizēm pārbauda, vai augsne puķu podos nav iekaltusi. Ja tā ir sausa, nedaudz aplej, lai neciestu sakņu kamols. Ūdeni lej uz paliktņa, lai saknes nepieciešamo mitrumu uzsūc no apakšas. Ja hipeastriem nav lapu, tos var turēt tumšā, siltā vietā, bet, ja ir lapas, jāglabā gaismā. Miera periods ilgst 2 – 5 mēnešus (tas atkarīgs no hipeastru šķirņu īpatnībām un temperatūras telpā, kurā tie atrodas), vēlama +15…+16 °C temperatūra. Telpā, kur atrodas hipeastri, nav vēlams palielināts mitruma daudzums un krasas temperatūras maiņas. Pēc miera perioda hipeastrus novieto istabas temperatūrā (+18…+20 °C), bet nelaista, iekams nav parādījušies ziedpumpuri. Kad izaug aptuveni 15 cm garš ziednesis, atsāk laistīt ar siltu ūdeni (sākumā laista mēreni, pēc tam – bagātīgi), augus var novietot vēsākā vietā. Atsāk arī piebarošanu, to dara reizi vai divas mēnesī.

Bet hipeastru kolekcionāre, Buciņu stādaudzētavas (Burtnieku novadā) saimniece Irina Simanoviča no savas pieredzes zina teikt, ka hipeastri mēdz zaudēt spilgto krāsu, ja zied ziemā, kad ir maz saules gaismas. Jo vairāk saules augi saņem, jo spilgtākas krāsas ziediem. Hipeastri ir ziemas beigu un agra pavasara vēstneši, jo parasti uzzied tieši šajā laikā. Taču, lai iegūtu košas krāsas, jāļauj tiem ziedēt vasarā un, protams, labi jāmēslo, jo šie augi ir ļoti ēdelīgi.

Hipeastrus var pavairot ar jaunajiem sānu sīpoliem, tos atdala, kad tiem izveidojušās dažas patstāvīgās saknes. Jaunos sīpoliņus iestāda atsevišķos puķu­podos, regulāri laista un piebaro. Hipeastri uzziedēs pēc diviem trim gadiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.