Foto – Shutterstock

Pārdzīvot paniku, kad sirds auļo, trūkst elpas, liekas – zaudēsi samaņu vai mirsi 0

Ja kāds mēdz uzvesties pārlieku emocionāli un nervozi, mēs parasti iesakām necelt paniku, neiedziļinoties, kā aizrādījumu saņēmušais jūtas. Sirds auļo, trūkst elpas, pārņem bailes zaudēt samaņu vai pat nomirt. Pēc pētījumu datiem, astoņdesmit procenti cilvēku kaut vai reizi dzīvē ir piedzīvojuši panikas lēkmi.

Desmit minūtēs pāriet

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplatās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas 106
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
12 stundas
Lasīt citas ziņas

– Panikas lēkme, pirmo reizi ienirstot zem ūdens ar akvalangu un darbavietā strādājot pie rakstāmgalda, atšķiras. Kaut gan abas norit vienādi intensīvi, katrai ir citi cēloņi, – stāsta psihoterapeits un psihomedicīnas ārsts Jānis Vītiņš.

Panika ir ķermeņa normāla reakcija uz briesmām un ļoti stipras bailes no neesoša apdraudējuma. Ja divi cilvēki jūrmalā sauļojas un vienam pateikts, ka netālu izbēgusi kobra, viņš satrūksies pie katra mazākā troksnīša, kaut gan čūskas pludmalē nav, bet otram šķitīs, ka tur tikai nočabējis krūmiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Brīdī, kad kāds mums uzbrūk vai kad jūtamies apdraudēti, ķermenis ir gatavs cīnīties, bēgt vai arī sastingst. Pirmajā gadījumā aktivizējas simpātiskā nervu sistēma, paātrinās sirdsdarbība un elpošana, dažreiz iztukšojas urīnpūslis, lai varētu labāk aizstāvēties vai ātrāk skriet. Savukārt sastingstot pat aizturam elpu, lai mūs nepamanītu, – skaidro psihoterapeits.

Kaut gan panikas lēkme ir ļoti nepatīkama un ir lielāka nāves baiļu izjūta, nekā pastāvot reālām dzīvības briesmām, piemēram, miokarda infarkta gadījumā, tām nav reāla pamata. Piemēram, samaņu nav iespējams zaudēt, jo sirds darbojas pastiprināti un asiņu piegāde smadzenēm palielinās. Lai gan bailes ir īstas un šķiet, ka tās nekad nebeigsies, lēkme parasti pāriet aptuveni desmit minūšu laikā. Tāpēc ir svarīgi nevis to apturēt, jo tas neizdosies, bet gan izturēt. Smagā gadījumā var izsaukt ātro palīdzību.

Droši vien gandrīz katrs filmās būs redzējis, ka panikas pārņemts cilvēks elpo papīra turzā. – Agrāk pastāvēja teorija, ka organisms panikas lēkmes laikā zaudē pārāk daudz ogļskābās gāzes, un, lai atjaunotu tās līmeni, ieteica elpot maisiņā, taču pēdējā laikā izpētīts, ka ogļskābās gāzes daudzuma palielināšanās asinīs var saasināt lēkmi vēl vairāk.

Vaina ķermenī vai psihē?

Ja panikas lēkmes mēdz atkārtoties, vispirms vajadzētu doties pie ģimenes ārsta, lai noskaidrotu, vai to iemesls nav fiziska saslimšana. Jāpārliecinās, vai nav palielināta vai pazemināta vairogdziedzera aktivitāte, cukura diabēts vai bronhiālā astma, jo šīs slimības panikas traucējumus pastiprina.

Panikas lēkmes ir pietiekami biedējošas, un, piemēram, ja pirmā lēkme radusies, dzerot kafiju, cilvēks sāk izvairīties no kafijas dzeršanas, lai atkal nepiedzīvotu lēkmi. Ja panika pirmoreiz sākusies tukšā telpā vai liftā, atrašanās šādā vietā var provocēt lēkmi.

Traucējumu iemesls katram ir individuāls. Mūsu smadzenes neko neaizmirst. Atmiņas par situācijām, kurās esam jutušies nedroši, laiku pa laikam var likt par sevi manīt ar paniku.

Ja lēkmes atkārtojas, nepieciešama ārsta psihoterapeita palīdzība, jo paša spēkiem visbiežāk neizdosies tikt galā.

Novērš baiļu cēloni

Jānis Vītiņš min piemēru: kādai pacientei panikas lēkme sākusies brīdī, kad viņa parastā darba dienā rakstījusi pārskatu. Sieviete uzskatījusi, ka priekšnieks un kolēģi viņu pietiekami nenovērtē un ka viņa neko labu nav pelnījusi. Psihoterapijas gaitā atklājās un tika novērsti īstie baiļu un nepārliecinātības cēloņi. Tēvs agri pametis ģimeni, un bērnībā meitenei šķitis – tas tāpēc, ka viņa ir slikta. Mamma bieži piedzērusies viņas klātbūtnē, un meitā izveidojusies bezpalīdzības izjūta un neticība savām spējām. Atklājot slēptos iemeslus, lēkmes vairs neatkārtojās.

– Lai novērstu panikas lēkmes, jāsaprot baiļu iemesli. Visbiežāk psihoterapijas laikā nepieciešams atgriezties šajās situācijās, – stāsta ārsts. – Lai pacients justos pietiekami stabili un lēkmes neatkārtotos, vajadzīga aptuveni divus gadus ilga psihoterapija. Lai lēkmes mazinātu, pietiks arī ar īsāku laiku un kognitīvi biheiviorālo terapiju, taču 20 sesiju laikā nopietnus panikas traucējumus diez vai izdosies novērst.

Dažkārt psihoterapiju kombinē ar medikamentiem, kas neizraisa atkarību, jo cilvēkiem ar panikas traucējumiem piemīt šāda tendence.

PADOMS

Panikas lēkme katram mēdz izpausties atšķirīgi, taču visbiežākā pazīme ir paātrināta sirdsdarbība. Var rasties smakšanas sajūta, svīšana, galvas reibonis, trīce, kā arī bailes noģībt vai pat nomirt.

3 pašpalīdzības veidi panikas lēkmes laikā

1. Mierīgi elpot. Vēlams apsēsties. Piecas sekundes dziļi ieelpo tā, lai redzētu, ka vēders piepūšas kā balons, un pēc tam mierīgi izelpo. Atkārto piecas reizes, tad divas reizes elpo kā parasti un atkal piecas reizes šādi. Nevajag censties apturēt panikas lēkmi – tas neizdosies. Jūsu uzdevums ir to izturēt.

2. Apgūt muskuļu pakāpenisku relaksāciju. Ieteicams to sākt, jūtot mieru, lai panikas brīžos relaksācija izdotos labāk.

Vingrojumam vēlams veltīt 15 minūtes. Jāatrod mierīga vieta, kur apsēsties, un jānovelk apavi. Pirmās 7–14 dienas to vajadzētu darīt divreiz dienā, lai iemaņas nostiprinātos.

Koncentrējoties uz noteiktu ķermeņa daļu, lēni un dziļi ieelpo. Vienlaikus, cik vien stipri var, aptuveni 10 sekundes sasprindzina un tad atslābina konkrētās grupas muskuļus. Vienlaikus izelpo, lai justu, cik brīva kļūst šī ķermeņa daļa. Uz brīdi paliek šajā stāvoklī, lēni un dziļi elpojot. Pēc tam pievēršas nākamajai muskuļu grupai.

Muskuļu grupu secība: labā pēda–kreisā pēda–labais apakšstilbs–kreisais apakšstilbs–labais augšstilbs–kreisais augšstilbs–gurni un sēžamvieta–vēders–krūtis–mugura–labā plauksta un roka–kreisā plauksta un roka–kakls un pleci–seja.

SAISTĪTIE RAKSTI

3. Iemācīties pašsuģestiju. Lēkmes laikā, lai mazinātu trauksmes sajūtu, koncentrē domas uz kaut ko patīkamu un nomierinošu, piemēram, vārdu balts, iedomājoties sniegu.

Noderēs arī tā sauktās drošības kartes, kas jāsagatavo iepriekš, uzrakstot uz papīra, ka panikai nav iemesla un tā pēc laika pāries.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
2 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 65
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplatās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas 106
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plūdu draudu dēļ iedzīvotājus aicina būt gataviem evakuācijai. Kurās apkaimēs pastāv lielākais plūdu risks?
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama?
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 1
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
4 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Gatavojieties mainīt maskas! Respiratori gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem
5 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Materiālus gan esošajā, gan jaunajā ēkā izvadās roboti!” Gavars stāsta, kā attīstās “Gulbja laboratorija” 9
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Atkarīgās sievietes: ASV populāri “mammīšu dzērieni”, pieskatot bērnus, bet Latvijā dāmas ik vakaru izdzer pāris vīna pudeles 43
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
ASV ķirurgi pirmo reizi veiksmīgi pārstādījuši cūkas sirdi cilvēkam 22
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
Notekūdeņu izpēte atklāj, kurās pilsētās strauji izplatās omikrons, kurās joprojām dominējošais ir Covid-19 delta paveids 8
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Vētras postījumi Latvijā: daudzviet lūzuši koki, ēkām norauti jumti, traucēta satiksme un apskādēta Doma baznīca 22
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairākas ģimenes palikušas bez pajumtes: Ādažos vētrā pilnībā norauts jumts daudzdzīvokļu mājai 3
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Traģiska nelaime Jūrmalā: uzkrītot vēja nolauztam zaram, gājusi bojā sieviete 5
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plūdu draudu dēļ iedzīvotājus aicina būt gataviem evakuācijai. Kurās apkaimēs pastāv lielākais plūdu risks?
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vienā diennaktī ar Covid-19 saslimušo skaita ziņā viens novads pārspējis līdzšinējo rekordistu Mārupes novadu
5 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 5
9 stundas
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
19 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir kovida laiks un ģimenes atrodas ļoti dažādās situācijās,” Ašeradens uzskata, ka cilvēkiem vēl vairāk jāpalīdz nomaksāt rēķinus 34
19 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 166
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 256
1 diena
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Katrā karā visas puses veic kara noziegumus – lielākā vai mazākā apmērā. Galvenais ir nebūt zaudētāju pusē 64
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Pētījumos iezīmējas, ka 1989. gads bija viens no lūzuma punktiem,” Karušs uzskata, ka arvien biežāk piedzīvosim ekstremālus laikapstākļus 6
1 diena
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā 106
2 dienas
LA
LA
Ziņas
“Kad nevari pasargāt cilvēku no saslimšanas, tad to nevajag darīt un tērēt resursus,” skaidro krīžu vadības eksperts Druvaskalns 95
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas 98
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Notekūdeņu izpēte atklāj, kurās pilsētās strauji izplatās omikrons, kurās joprojām dominējošais ir Covid-19 delta paveids 8
23:13
LE
LETA
Ziņas
Daudzviet Latvijā autoceļi joprojām slideni un satiksme palēnināta 3
21:25
DJ
Diāna Jance
Ziņas
Par mūža ieguldījumu suminās Izjumovu un Resni
21:09