Jāņa Rukšāna foto

Pasaulē lielākā krokusu “vēstniecība” – Stalbē! 0

Šogad astronomiskais pavasaris sāksies 20. martā plkst. 6.30. Un vieni no pirmajiem par tā tuvošanos vēstīs košie krokusu ziedi.

Reklāma
Reklāma
Veselam
11 drošas pazīmes, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā
VIDEO. “Kaut ko tādu dzīvē nebiju redzējusi!” Kristīne netālu no Valmieras vakarā sastapusies ar veselu “zoodārzu” 8
RAKSTA REDAKTORS
“Absolūti vējā izmesta nauda!” Apmeklētāji sūkstās par Rīgas zooloģiskā dārza biļešu cenām
Lasīt citas ziņas

Latvijas dārzos un parkos visbiežāk tie sastopami triju krāsu – balti, zili un dzelteni. Ko par krokusiem der zināt, skaidroju pie pazīstamā selekcionāra JĀŅA RUKŠĀNA. Viņa pasaulē lielākajā krokusu kolekcijā Pārgaujas novada Stalbes pagastā atrodami aptuveni 180 šo augu sugu. Rukšāna siltumnīcā krokusi zied ļoti dažādās krāsās, sākot no baltas līdz pavisam tumši purpursarkanai.

Ar krokusu audzēšanu Jānis Rukšāns nodarbojas jau 50 gadus. Savus pirmos krokusus atvedis no Igaunijas laikā, kad mācījās pēdējā kursā Bulduru dārzkopības tehnikumā (tagad Bulduru dārzkopības vidusskola).

CITI ŠOBRĪD LASA

* Savvaļā krokusi visvairāk izplatīti Turcijā un Adrijas jūras reģionā. Vistālākā vieta ziemeļos, kur tie aug brīvā dabā, ir Karpati un Polijas dienvidi. No Ķīnas rietumiem līdz Atlantijas okeānam – tāds ir krokusu izplatības areāls.

* Šobrīd pasaulē ir zināmas 233 krokusu sugas. Populārākās no tām ir pavasara krokuss (C. Vernus), zeltziedu krokuss (C. chrysanthus) un rudenī ziedošais krāšņais krokuss (C. speciosus). Pēdējo pārdesmit gadu laikā atklātas un aprakstītas gandrīz simt jaunas sugas un gandrīz ceturto daļu no tām savos kalnu ceļojumos atklājis selekcionārs Jānis Rukšāns.

* Krokusu ziedēšanas sezona sākas rudenī. Rukšāna kolekcijā ir gan rudens krokusi, kas zied no augusta līdz salam, gan pavasarī ziedošie. Rudens krokusu ziedi galvenokārt ir balti un violeti. Tomēr viskrāšņāk šīs sīpolpuķes zied pavasarī. Tiklīdz nokūst sniegs, pirmie ziedus raisa zeltziedu krokusi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.