FOTO: Facebook/Jānis Gavars/Grupa “Latvijas daba”

Pat ābelēs, kas aug tālu no ceļiem, šoruden āboli daudzviet bija “netīri” – pārklāti ar pelēku kārtu. Kas tas ir? 57

“Facebook” grupā “Latvijas daba” Jānis Gavars dalījies ar kādu foto ar “netīriem” šīrudens āboliem. Izrādījās, ka šī tēma šoruden aktuāla ļoti daudzos dārzos.

Reklāma
Reklāma
“Paēdušais neēdušo nesaprot!” Publiskots Saeimas deputātu saraksts, kurus vairs neapkalpos bāros un restorānos PVN balsojuma dēļ 81
“Šķiet, ka pasaule šobrīd jūk prātā.” Tramps pirms Parīzes Dievmātes katedrāles atklāšanas aci pret aci runājis ar Makronu un Zelenski 139
Nosaukts dzēriens, kas var pagarināt dzīves ilgumu. Tas ir teju katrā Latvijas iedzīvotāja mājā
Lasīt citas ziņas

Jānis raksta: “Šogad āboli Latvijā dabā daudzviet ir netīri. Foto ir no ābeles, kura aug meža vidū. Iespējams, netīrumi parādījās pēc lietavām. Dabu piesārņo grantainie ceļi. Braucot pāri Kangaru kalniem, putekļu mākoņi ir milzīgi, izplatās lielā attālumā.”

Daudzajos komentāros gan atrodama arī atbilde uz jautājumu. Pie vainas neesot vis grants ceļi, bet gan slimība, patogēns: Gloeodes pomigena. Tā ir sēnīšu slimība, kas visbiežāk skar ābolus, retāk arī bumbieres, plūmes un citrusaugļus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Āboli, kuri ir “netīri” nekādā veidā nekaitē cilvēka veselībai, tos droši var ēst pat nemazgātus.

Kāda komentētāja pie Jāņa ieraksta saka: “Šādi āboli bija jau 30-40 gadu sena pagātnē redzēti (kad es vēl biju maza). Tā ir sēne, kura visbiežāk izplatās uz augļiem (āboliem, bumbieriem, plūmēm) lietainās, slapjās vasarās. Un arī tad, ja ābele aug ēnainā, mitrā vietā (mežā). Garšas kvalitāti neietekmē.”

Cits komentētājs arī zina teikt: “Ja negrib netīrus, tad jāmiglo. Mūžīgā dilema – vai smuki vai bez ķīmijas.”

Un vēl kāds, iespējams, noderīgs komentārs: “Sēne ir izplatīta problēma ābelēs ar sliktu gaisa cirkulāciju vai vietās, kur vēsajā sezonā ir augsts mitrums. Sēne Gloeodes pomigena ir atbildīga par tumšo, netīro krāsas maiņu, kuras ietekmē āboli izskatās bojāti. Audzētājiem par laimi sodrēju plankumi uz āboliem ir tikai virsmas slimība; tas var apgrūtināt jūsu ābolu pārdošanu tirgū, bet, ja tos ēdat mājās vai konservējat vēlākai lietošanai, rūpīga mazgāšana vai mizošana noņems visas sēnītes.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.