“Arī ēšanā cenšamies ievērot dabīgus akcentus. Ja paši pagatavojam saldējumu, tam ir pavisam cita, daudz izcilāka garša. Svarīgi, ka arī abi bērni – Gustavs un Alma – piedalās šajā procesā,” priecājas Žanete.
“Arī ēšanā cenšamies ievērot dabīgus akcentus. Ja paši pagatavojam saldējumu, tam ir pavisam cita, daudz izcilāka garša. Svarīgi, ka arī abi bērni – Gustavs un Alma – piedalās šajā procesā,” priecājas Žanete.
Foto: Matīss Markovskis

Man patīk izjūta, ka kaut kas iet mazumā. Diplomētas vecmātes zaļā dzīvošana 0

“Sevis izzināšanai un zaļākai dzīvošanai īpaši pievērsos savas mammītes dēļ. Viņa nomira pirms četriem gadiem, slimoja ar vēzi. Šis notikums kļuva par manu lielāko skolotāju. Tā saka Žanete Eglīte, divu bērnu mamma, diplomēta vecmāte un pirtniece, interneta bloga Jasmīns veidotāja. Žanete apguvusi dabīgās kosmētikas gatavošanu, labprāt dalās receptēs gan savā blogā, gan interneta vietnē Instagram.

Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu 118
Lasīt citas ziņas

Patlaban Žanete ir pilna laika mamma, dzīvo mājās ar mazo Almu, vecākais dēls Gustavs apmeklē bērnudārzu, drīz svinēs triju gadu jubileju. Tētis, ģimenes galva Mārtiņš, studē Zviedrijā – maģistrantūrā apgūst programmēšanu. Viņi abi ir zaļākas dzīves piekritēji. Žanete smaidot teic, ka Mārtiņš ir minimālists pēc pārliecības, bet viņa gan nāk no kārtīgas krājēju cilts.

Lai gaiss un galva svaiga!

CITI ŠOBRĪD LASA

“Notika tā, ka mums ar vīru nācās sakārtot divu radinieku dzīvesvietas pēc viņu aiziešanas mūžībā. Tad ieraudzīju, kādas sekas ir lieku mantu krāšanai, kaut tas darīts ar labu nodomu. Ja visi stūri ir piebakāti ar mantām, šķiet, ka telpās trūkst gaisa. Mana mamma bija mūžīgā māksliniece, visu gribēja paturēt, sak, varbūt noderēs, ievajadzēsies kaut ko šūt, tamborēt vai salīmēt. Tā loriņi krājās. Lielāko daļu viņa tā arī neizmantoja.

Kad pārcēlāmies uz šo dzīvesvietu, es arī daudz ko atstiepu līdzi. Skapis bija pārpildīts drēbēm, ko sen nevalkāju, visur nieciņi, suvenīri… Tad lēnām mantu pa mantai sākām atvadīties no agrākās iedzīves. Vairumu lietu atdevām veikalam Otrā elpa, šo to piedāvājām sociālajos tīklos.

Vīra vecāki, redzot mūsu aktivitātes, arī iesaistījās krāmu mazināšanā. Prieks, ka kādam noderēja simt trīslitru burkas, ko viņi gadiem bija krājuši.

Man patīk izjūta, ka kaut kas iet mazumā. Rodas brīva telpa, svaiga galva! Reizi pusgadā atkal eju visam cauri, pārskatu, vai nav kas lieks. Tomēr lielākā māksla ir nesākt atkal pirkt, nestiept vietā jaunas lietas.”

Ģimenes skapi tagad pilda gandrīz tikai lietots apģērbs. Sev Žanete cenšas izveidot tā dēvēto kapsulas garderobi, kas sastāv no neliela daudzuma drēbju, ko viegli kombinēt. Viņa aizraujas, meklējot dažādas apģērba un apavu pērles, piemēram, andelemandele.lv mājaslapā. Meklē nesteidzīgi, ik pa laikam ieiet internetā un pārskata piedāvājumu. Un tiešām – allaž atrod tieši to, ko meklējusi.

“Man ļoti patīk apziņa, ka netērēju lielu naudu un izmantoju jau saražoto, tā taupot gan savus, gan dabas resursus. Es varu dot lietām otru mūžu. Pievēršanās minimālismam ir man papūtusi nost miglu, ļāvusi skaidrāk saskatīt dzīves prioritātes.”

Bez kļūdām neiztikt

Vannasistabas plauktiņus rotā pudelītes un dozītes, kur ieslēpts Žanetes radīts pildījums. Dabīgās kosmētikas gatavošanu Žanete iemācījusies mācību centra Elisanda kursos. Viņa prot dabūt gatavu visu, ko vien var iedomāties: krēmu, šampūnu, zobu pastu, dezodorantu, ķermeņa sviestu un skrubi, arī mājas tīrīšanas līdzekļus. Protams, ir lietas, ko pērk gatavas, tomēr arī tās izvēlas atbilstīgas saviem standartiem un attieksmei pret dabu un dzīvniekiem.

Visa iesākums, iespējams, ir medicīnas zināšanas, kuras Žanete ieguvusi, apgūstot vecmātes profesiju. Daudz ko izdevies uzzināt Pirtsskolā, kur viņa skolojusies par pirtnieci.

“Gatavojot dabīgo kosmētiku, mani uzrunā vidi saudzējošais faktors un nekaitīgums veselībai. Varu izpētīt visas sastāvdaļas, to izcelsmi un īpašības. Pamazām esmu nomainījusi gandrīz visu, ko ikdienā lietojam. Recepšu jau daudz, bet svarīgi atrast to, kura tiešām patīk. Tad nu eksperimentēju.

Protams, gadās kļūdas. Vāru krēmu, bet jau pēc diennakts ūdens daļa atdalās no eļļas daļas.

Nesaprotu, kāpēc tā. Izrādās, dažu vielu temperatūrām jābūt ļoti precīzi saskaņotām.

Nereti jautā, vai pašam gatavot kosmētiku iznāk lētāk. Noteikti! Īpaši, ja salīdzina ar dārgu firmu produkciju. Sākumā nākas izdot vairāk, lai nopirktu izejvielas, tomēr laika gaitā tas atmaksājas. Pareizi glabātas sastāvdaļas der vismaz 3–4 mēnešus, galvenais, lai tām brīvi netiek klāt gaiss un saules stari.

Izmantoju dabīgās kosmētikas veikala BB Factory produkciju – tur var atrast visu nepieciešamo. Man prieks, ka savu padomu neliedz veikala saimniece Ieva Biedrīte. Izejvielas var nopirkt arī citur, piemēram, veikalos Mana aromstudija vai Calendula.

Foto: Matīss Markovskis

Nopelnīt pulksteni

Vai kosmētikas gatavošanai vajag īpašu aprīkojumu? Žanete teic, ka speciāli pērk tikai dažas lietas, pārējo piemēro. Katliņu taču var kārtīgi izmazgāt un izkarsēt, lai nekaitētu ne kosmētikai, ne ēdienam.

“Noteikti nesāku ar aprīkojumu – visu sapirkšu un tad tikai sākšu. Tas ir līdzīgi kā ar sportošanu. Vispirms iegādājas dārgu tērpu un tad mēģina saņemties. Vīrs vienmēr saka: sportam nevajag naudu, uzvelc tupeles un skrien.

Nesen man ļoti sakārojās viedo pulksteni, kas skaita soļus, mēra pulsu, rāda nodedzinātās kalorijas un uzrauga aktivitātes līmeni. Bet es sev teicu: vispirms paveic kaut ko, pierādi, ka esi to pelnījusi!

Pēc abiem bērniem man bija pieaudzis svars, jutos ne savā ādā. Kopā ar draudzenēm iesaistījos īpašā treniņprogrammā, kas deva arī veselīga dzīvesveida rekomendācijas.

Sakārtoju ēdienkarti, ik rītu vingroju, gāju aukstā dušā, katru dienu nosoļoju teju desmit kilometru.

Sāku justies labāk, svars saruka. Atzinu, ka tagad jūtos nopelnījusi viedo pulksteni, un Ziemassvētkos to saņēmu dāvanā no vīra.”

Vaicāju par Žanetes aktivitātēm internetā. Viņa teic, ka tā ir vēlme dalīties labajā. Pateikt citiem, ko uzzini, iemācies. Tā radās blogs Jasmīns. Pēc tam viņa sāka arī instagramā ievietot bildes un stāstiņus par savu ikdienu: rādīja, kā klājas mammai ar diviem bērniem, kā kuļ krēmu vai pagatavo jēdzīgu zobu pastu.

“Es vienkārši daru to, kas mani iedvesmo, un ar to dalos. Ja tas iededz uguntiņas manās acīs, viss ir kārtībā!”

RECEPTES

Mūsmāju saldējums

Foto: Matīss Markovskis

Vispirms sagriežu ripiņās banānu un to ievietoju ledusskapja saldētavā, kamēr sasalst. To blendēju kopā ar mango un dažādām ogām, var saldētām.

Pievienoju nedaudz Indijas riekstu, rīsu krēmu vai kokosriekstu pienu (var citu augu pienu). Turpinu visu blendēt, kamēr kārums iegūst tīkamu konsistenci.

Lūk, veselīgais saldējums gatavs!

Mājas tīrībai

Ar šo mazgāju teju visu: grīdu, virsmas, izlietni, klozetpodu.

Nopērku šķidrās ziepes (uz beziepakojuma veikalu Turza dodos ar savu trauku). Tās ieleju 250 ml traukā – pirksta biezumā. Pievienoju eikalipta ēterisko eļļu un ūdeni. Un viss!

Kosmētikas noņēmējs

Foto no privātā albuma

• 80 g ūdens vai ziedūdens

• 15 g tenzīda, virsmaktīvās vielas (putojošā sastāvdaļa, kas palīdz noņemt dekoratīvo kosmētiku)

• pa 1 g aktīvās vielas, kas mīkstina un aizsargā ādu (D-pantenols, Oligoquat vai hialuronskābe)

• 15 pilienu konservanta (izmantoju Cosgard)

• ēteriskā eļļa pēc sajūtām un garastāvokļa

Visas sastāvdaļas liek traukā un sajauc. (Es gatavoju uzreiz 250 ml, ar to pietiek pāris mēnešiem.)

Konservants nepieciešams, jo ūdens klātbūtnē līdzeklis ātrāk bojājas, var sarūgt pat nedēļas laikā. Ja pievieno konservējošo vielu, ir svaigs vairākus mēnešus.

Ja jūtu, ka āda pārāk daudz savelkas, nākamreiz pievienoju mazāk tenzīda vai pieleju klāt nedaudz ūdens. Ja kosmētiku nevaru efektīvi noņemt, tātad tenzīda ir par maz. Es izmantoju kokosriekstu betaīnu, nereti babassu betaīnu vai decilglikozīdu.

Trauku, kurā leju produktu, izmantoju daudzkārt, atliek vien rūpīgi izmazgāt ar ziepēm un mazo pudeļbirstīti.

Mana zobu pasta

Foto no privātā albuma

• 15 g balto mālu

• 50 g kalcija karbonāta (abrazīvā viela)

• 5–7 g ksilitola vai pēc garšas (dabīgais saldinātājs, kas nekaitē mutes veselībai)

• naža gals ksantāna sveķu

• 3 pilieni kanēļa ēteriskās eļļas

• 3 pilieni citrona ēteriskās eļļas

Sākumā sasver un samaisa sausās sastāvdaļas. Tad palēnām pievieno ūdeni un maisa, līdz iegūst vēlamo konsistenci. Visbeidzot pa pilienam pievieno ēteriskās eļļas, ik pa laikam pagaršojot, vai ir tīkami.

Baltos mālus un kalcija karbonātu var miksēt sev tīkamās proporcijās, abi kopā tie veido maigi abrazīvu konsistenci, taču tā nebojā zobu emalju. Kalcija karbonāts ir dabīgs minerāls, tas attīra zobus no aplikuma un mazina zobakmens veidošanos.

Ksantāna sveķus iegūst glikozes fermentācijas procesā, tas ir pulveris, kas palīdz biezināt. To pievienojot ūdenim vai ziedūdenim, izveidojas tāda kā želeja.

Ēteriskās eļļas var izvēlēties sev tīkamākās. Taču tās nedrīkst pielikt par daudz, īpaši, ja ir jutīga mutes gļotāda. Tas attiecas arī uz bērniem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Konsultējos ar zobārsti, vai šāda zobu pasta ir gana laba. Daktere atzina to par derīgu. Lai saņemtu fluorīdu, kas arī nepieciešams, pāris mēnešu gadā der palietot pirkto zobu pastu ar fluorīdu, jo pasta jau tāpat ik pa laikam jāmaina.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Trīs pazīmes, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu – to var pamanīt arī ikdienišķās sadzīves situācijās
“Latvija ir valsts, kur daudz lieto alkoholu… Narkologiem dīkstāves nav nevienu brīdi,” tā narkologs Mārtiņš Ennītis
Kā smieties vairāk, un kāpēc tas ir veselīgi
Vīram pēc insulta galvas asinsvadā ielika stentu. Vai tas tur paliks uz mūžu?
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
Uz Saules atklāts jauns milzu caurums. Jau tuvākajās dienās Zemes iedzīvotāji izjutīs tā sekas
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Valsts žēlo naudu cilvēka cieņpilnai aiziešanai – mērķis ieviest hospisa pakalpojumu atkal tiks novilcināts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
Nepārvaramais krievu šķērslis vārdā Bahmuta. Lielā kauja starp pēdējo impēriju un civilizēto pasauli vēl priekšā
Kad beidzot Latvijā sāks kursēt jaunie vilcieni? Ministrs pats regulāri zvanot “Pasažieru vilcienam” par šo
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
“Slaktiņš Eiropas sirdī” – Klūniju ģimenes izveidotā juristu komanda izmeklē Krievijas noziegumus Ukrainā
VIDEO. Čārlzs III dažu minūšu laikā ieguvis tūkstošiem vāciešu simpātiju: ko Lielbritānijas karalis izdarīja, viesojoties Vācijā?
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
Sākusies sezona: Jūrmalā no 1.aprīļa atkal iekasēs maksu par iebraukšanu Jūrmalā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Cīņa par cīsiņiem – Latvijas olimpiskajā sporta saimē neapmierinātība par nespēju nozarei būt vienotai
22:09
Nīderlandes studenti: policija pārkāpj robežas, ir pārāk brutāli
21:38
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
21:06