Foto: pexels.com

Pie kā mūs novedīs “dzīve ekrānos”? 0

Komunicēšana sociālajos tīklos noņem spriedzi, bet pastiprina vēlēšanos. Ja šī vēlēšanās ilgi nepiepildās, vientulības sajūta tikai pastiprinās.

LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
18 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
17 stundas
LA
LA
Ziņas
“Tā ir plastmasa, zinām, ka cilvēkam kaitīga. Vai tiešām tas jānodara mūsu bērniem?” Aizsilniece par FFP2 respiratoriem 189
12 stundas
Lasīt citas ziņas
Telefona sarunas, sarakste feisbukā vai VK, WhatsAppā vai Skypā ir labi tikai tajā gadījumā, ja agri vai vēlu beidzas ar vārdiem: tiksimies rīt.

Lapā labkovskiy.ru var lasīt psihologa Mihaila Labkovska pārdomas par bēgšanu no reālās dzīves.

Daudzas dāmas (vīrieši – mazāk) pamanās ticēt attiecībām sociālajos tīklos. Ne jau tādās, kuras tur iesākušās un plūstoši pārtapušas reālā draudzībā, bet tikai virtuālajā veidā pastāvošas, ilgstošas un tā arī nenonākušas līdz īstiem apskāvieniem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāda veida – “starp mums ir dvēseļu radniecība” un epistolārs romāns. Gribas jautāt: kur jūs dzīvojat? Reālā vai virtuālā pasaulē? Ja pirmajā, tad arī attiecības jāveido šeit, uz zemes, un ar to, kuru var aptaustīt. Bet ja otrajā – mums ir problēma.

Foto: pexels.com

Sarakste, lai cik emocionāla būtu – ir tikai informācijas apmaiņa. Komunikācija, īsta komunikācija, kura dod mums prieku, siltumu, elkoņa un aizsargātības sajūtu, komunikācija, kura kalpo par pamatu vissvarīgākajam dzīvē – mīlestībai un draudzībai – iespējama tikai, kad cilvēki sēž blakus dīvānā, uz soliņa, palodzes, pie galda, kinoteātra krēslos… Pieskārieni, acu skatieni, mīmika, žesti, intonācija – lūk kas komunikācijā ir vissvarīgākais. Tā uzbūvēta cilvēka psihe, ka laimei tas nozīmīgāk par vārdiem!

Tiem, kuri paši nesaprot, speciālisti zinātniski un eksperimentāli pierādījuši pieskārienu, apskaušanās un acu skatienu kontakta vitālo nepieciešamību.

Ir pat statistika: komunikācijas nepieciešamība 80% tiek apmierināta uz emociju apmaiņas rēķina. Kā tu domā, kāpēc pie tāda tehnoloģiju attīstības līmeņa, kino un televīzijas, teātris turpina dzīvot un mirt negrasās? Tāpēc, ka tajā ir emocijas – dzīvas, kontakti – tieši. Tādēļ saskarsme ar mākslu izraisa spilgtas emocijas un ne ar ko nesalīdzināmas dziļas jūtas.

Protams, teātrī spēlēt ir sarežģītāk, ne katrs spēj atdot enerģiju, spīdēt un izstarot. Lūk, kāpēc visi teātra aktieri var spēlēt kino filmās, bet ne visi kinoaktieri spēj būt pārliecinoši uz skatuves. Iedomājieties teātrī, piemēram, Tomu Krūzu. Grūti, vai ne? Un protams, uzturēt attiecības reālajā dzīvē sarežģītāk nekā virtuālajā. Bet no tādām, piedodiet, arī atdeve lielāka.

Paralēli komunikācijai sociālajos tīklos pastāv arī trula atrašanās tajos. Sēdēšana.

Daudzas stundas, daudzgadīga. Un visi zina, kādas slimības simptoms tas ir – neizdevušās dzīves simptoms. Pilnīgas izgāšanās. Reālu draugu un reālu notikumu trūkums. Prieka un jēgas nepietiekamība. Savā dzīvē “piesmacis “ – paskatīsimies, kā dzīvo citi un padzīvosim tur. Tas ir bijis vienmēr: lūrēšana logos un atslēgu caurumos, klaču apsūkāšana, kolektīvās apspriedes un to cilvēku nosodīšana, kuri dzīvo aktīvi, pilnvērtīgi un bez atskatīšanās. Tagad klačām cits mērogs un forma, bet iemesls palicis tas pats – garlaicība un slinkums.

Foto: Pexels

Iesaku pārtraukt mēģinājumus dzīvot paralēlās pasaulēs, jo vairāk – ja tāda tieksme novērojama bērniem. Tiklīdz bērns tā vietā, lai ietu spēlēt futbolu, sēžas pie datora, izmantojiet visus līdzekļus, bet nepieļaujiet atkarības veidošanos! Tas ir tas pats ieradums, kurš kļūst liktenīgs: no virtuālām kaujām un nikiem draugu vārda vietā pie sociālajiem tīkliem, iepazīšanās portāliem un virtuālā seksa normālas ģimenes un attiecību vietā. Doza, kuru es uzskatu par nekaitīgu bērna psihei – 1,5 stundas pie datora – darba dienās un 4 stundas – brīvdienās. Ieskaitot laiku mācībām (referāti, konspekti un pārējais).

Atcerieties, ka komunikācija Interneta kopienās tikai padziļina bērna komunikatīvās problēmas. Patiesībā ne tikai bērnu, arī pieaugušo: tā vietā, lai beidzot izietu kontaktēties ar ārējo pasauli, viņi ieslīgst vēl dziļāk sevī.

Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Man patīk pēc darba dienas ieiet feisbukā, lai ko ierakstītu un palasītu visādas blēņas. Taču es daudz strādāju, katru dienu daudz notikumu, un tādēļ apgulties dīvānā ar planšeti rokās – svēta lieta. Es saprotu tos skolniekus, kuri, nosēdējuši skolā septiņas-astoņas stundas, vēl saņēmuši brāzienu no klases audzinātājas, knapi atvelkas mājās un cenšas relaksēties ar interneta palīdzību. Kam gan tā nav gadījies? Un tas ir normāli, kamēr ieraksti, komentāri, foto, video un spēles ir kā papildinājums piesātinātai dzīvei. Slikti, ja tie sāk to aizvietot.

Viena no drošām, pirmajām atkarības no sociālajiem tīkliem pazīmēm – ja tikko pamodies, tu vispirms pārbaudi, kas pa nakti noticis feisbukā, Instagramā utt.

Vajag taču uzzināt – cik “patīk”, ziņojumus saņēmi, vai tev atbildēja, novērtēja, vai apstiprināja draudzību? Tu meklē atzinības apliecinājumus no domubiedru kopas, kuri nu ir kļuvuši interesantāki par īstajiem. Vai arī, kad izejot no darba, atslēdzies no pasaules tīmekļa, tu tūdaļ ieej smartfonā, bet, atnākot mājās, ieslēdz datoru. Kāpēc? Tāpēc, ka svarīgākais, ko tu baidies pārtraukt – savu esamību onlainā! Tas viss liecina par nopietnām problēmām tavā reālajā dzīvē, un ar tām tev būtu jānodarbojas. Nekavējoties.

Vēl viens bēgļu no reālās dzīves paveids – cilvēki, kuri pēc darba nesteidzas satikties ar draugiem, vai komunicēt ar bērniem. Viņi parasti saka saviem mājiniekiem: ”Ļaujiet man normāli atpūsties! “ un sēžas skatīties seriālu. Saprast to vajag sekojoši: “ļaujiet man atpūsties no paša dzīves”.

Foto – Shutterstock

Jo, ja vienkārši filma – tas ir stāsts, kura sākums un beigas ietilpst divās stundās, tad seriāls – tā burtiski ir paralēlā dzīve, kurā skatītājs iegrimst līdz ausīm un dzīvo tajā gadiem.

Kinoteātrī neviens neiekrampējas krēslā atzveltnē un nezaudē esamības jēgu, kad seanss beidzas. Bet seriāli ievilina, viņu dēļ ne pa jokam pārdzīvo, gaida, strīdas, fano. Seriāls kļūst svarīgāks par dzīvu sarunu, tikšanos, randiņu. Cilvēki vairs neceļo, neiet ciemos, svinēt ģimenes svētkus, bet gandrīz vai pārvācas iluzorajā pasaulē, un bērni staigā pa istabu uz pirkstgaliem, kad mamma skatās seriālu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja tā notiek pastāvīgi – vai tas nav iemesls pajautāt sev: kas nav kā vajag? Kas mani nomāc reālajā dzīvē? Kāpēc es tā nogurstu? No darba, kurš man nepatīk? No kādām attiecībām? No kurām tieši? No konkrētā cilvēka, situācijas, konflikta?

Tā vietā, lai turpinātu blenzt monitoros un ekrānos, jāapzinās un jāsāk risināt konkrētas problēmas. Tad pienāks diena, kad būsi vienkārši laimīgs, un tā nebūs iemīļotā seriāla jaunas sezonas atklāšanas diena.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
18 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu
18 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt?
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 65
2 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
18 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
17 stundas
LA
LA
Ziņas
“Tā ir plastmasa, zinām, ka cilvēkam kaitīga. Vai tiešām tas jānodara mūsu bērniem?” Aizsilniece par FFP2 respiratoriem 189
11 stundas
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā 103
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Situācija ir ļoti nopietna: šefpavārs Mārtiņš Rītiņš jau vairākas nedēļas smagā stāvoklī atrodas slimnīcā 21
6 dienas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 1
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
3 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Gatavojieties mainīt maskas! Respiratori gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem
4 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Materiālus gan esošajā, gan jaunajā ēkā izvadās roboti!” Gavars stāsta, kā attīstās “Gulbja laboratorija” 9
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Atkarīgās sievietes: ASV populāri “mammīšu dzērieni”, pieskatot bērnus, bet Latvijā dāmas ik vakaru izdzer pāris vīna pudeles 43
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
ASV ķirurgi pirmo reizi veiksmīgi pārstādījuši cūkas sirdi cilvēkam 22
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Raidījums: VID plānotajā rotācijā amati būs jāatstāj Pelēkajai, Podiņam un virknei citu vadošo darbinieku 5
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietā par it kā Pulkam paredzēta kukuļa piesavināšanos sodīts Edvīns Kočāns, ziņo “De facto” 5
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīdina par iespējamu Rīgas teritoriju applūšanu pirmdienas pēcpusdienā 7
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ķibermanis triumfē EČ bobslejā četriniekiem 4
9 stundas
LA
LA
Ziņas
“Tā ir plastmasa, zinām, ka cilvēkam kaitīga. Vai tiešām tas jānodara mūsu bērniem?” Aizsilniece par FFP2 respiratoriem 189
11 stundas
LA
LA
Ziņas
“Pieredze ir vakardienas nāve! Jāattīsta zināšanas, bet tas, protams, ir grūtāk,” Kļava par šaubām cilvēkos
7 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kad nevari pasargāt cilvēku no saslimšanas, tad to nevajag darīt un tērēt resursus,” skaidro krīžu vadības eksperts Druvaskalns 24
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā, Ogrē, Salaspilī un Kauguros decembrī augušas sērijveida dzīvokļu cenas 3
17 stundas
LA
LA
Ziņas
“Amerikā ārsti, kuriem ir omikrons vieglā formā, turpina strādāt,” Aizsilniece norāda, kāpēc Latvija atkal “iebremzē” 250
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Valdība māna mūs un mēs mānām valdību!” Brante emocionāli par to, ka nedrīkst cilvēkiem likt dzīvot mūžīgi aizliegumos 82
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Plašķis, teicamas atzīmes, gari oficieru zābaki: Daniels Pavļuts parāda, kā viņš izskatījies 15 gadu vecumā 38
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Es sevi dēvēju par veselīga un laimīga dzīvesveida entuziasti!” Jaunā “Māmiņu kluba” vadītāja Kristīne iepazīstina ar savu ikdienu 26
1 diena
VV
Vivanta Volkova
Praktiski
“Prieks, ka latviešu jaunās ģimenes vēlas te redzēt nākotni un sakārtot vidi!” Kā Agnese, divu bērnu māmiņa, “atdzīvina” virsnieku namu Karostā 7
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Neviena valsts to vairs nespēj! Dumpis par testēšanu un omikronu 117
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vecāki ir iedomājušies, ka skolotāji, tāpat kā oficianti, ir tikai un vienīgi apkalpojošās sfēras pārstāvji 44
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Ja jūra pēkšņi izskalotu kādu pamatīgu, vērtīgu koka vraku, tad gan mums būtu lielas pro­blēmas!” Saruna ar arheologu Jāni Meinertu 6
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Zvejnieks: Kas no Tūnbergas baidās, tas mežā neiet 22
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev ir izvēle – vai nu padodies vai meklē citu ceļu un iet tālāk! Horoskopi 17.janvārim
22:58
LE
LETA
Ziņas
Augstākais Covid-19 saslimstības līmenis Latvijā ir Mārupes un vēl divos novados
22:01
LE
LETA
Ziņas
Lietā par it kā Pulkam paredzēta kukuļa piesavināšanos sodīts Edvīns Kočāns, ziņo “De facto” 5
21:28