Foto-Shutterstock

Sanda pieredzes stāsts: beidzot saņēmos ārstēties no C hepatīta 0

C hepatīta slimnieka stāsts
Sandis, 36 gadi, pašnodarbinātais:

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
Lasīt citas ziņas

Man ir iedzimta nieru mazspēja un lielākās problēmas ar to sākās no 18 gadiem. Ir bijušas divas transplantācijas un šobrīd esmu gaidīšanas rindā uz trešo. Līdz šim regulāras plašākas veselības pārbaudes bija reizi trijos mēnešos un vienā no tādām apmēram pirms 5 gadiem asins analīzēs man atklāja C hepatītu. Nav gan bijušas daudz iespējas, kur šo vīrusslimību iegūt – operācijās un nieru hemodialīzēs, asins analīžu norises laikā un zobārsta vizītēs instrumentiem jābūt steriliem, bet kaitīgu ieradumu man nav. Nezinu, kur un kā esmu inficējies.

Ārstējošie ārsti toreiz teica, ka varu nesteigties un neārstēt, lai vīruss paliekot organismā, ja neko ārkārtēji ļaunu nedara, bet var arī ārstēt. Izmaksas tika aplēstas ap 120-150 latiem mēnesī un būtu jāārstējas vismaz gadu, lai slimību pilnībā uzveiktu. Man būtu arī papildus izdevumi, jo nedzīvoju Rīgā. Toreiz man tādas naudas nebija un es izlēmu neko nedarīt. Vēl jo vairāk tāpēc, ka man tas tobrīd netraucēja un fiziski nejutu nekādu diskomfortu.

CITI ŠOBRĪD LASA

No maniem paziņām, kuri tomēr atrada iespēju ārstēties, saņemtās atsauksmes nebija pozitīvas – blaknēs varēja būt gan regulāra augsta temperatūra, pat 39 grādi, gan liels nespēks un tamlīdzīgi. Zināju arī cilvēku, kurš ieguvis šo slimību narkotiku lietošanas dēļ un izvairījās no ārstēšanās, no ārstiem vispār. Tomēr arī tas nav risinājums.

Ja man nieru slimības dēļ netiktu regulāri veiktas asins analīzes, tad es nemaz neuzzinātu, ka man ir C hepatīts. Pats gan jau neietu un speciāli neizmeklētos, jo par simptomiem slimības atpazīšanai man nebija un vēl tagad nav daudz informācijas. Ja tas ietekmētu manu fizisko labsajūtu, tad laikam ietu gan, visticamāk gan tieši sievas mudināts. Nieru mazspēja pēc būtības ir pamats mazākam enerģijas daudzumam, bez nierēm cilvēks vispār vairāk par 7 dienām nevarētu izdzīvot, bet C hepatīts var ietekmēt arī to.

Kāpēc izdomāju ārstēt C hepatītu tieši šobrīd? Šogad ir piešķirtas jaunas kvotas, tiek kompensēti jaunāki, mūsdienīgāki medikamenti, kas labāk cīnās ar slimību un kam nav nekādu blakņu. Tāpēc vēlos izārstēt C hepatītu, paralēli iet uz nieru dialīžu procedūrām un pēc tam būt rindas augšgalā uz nieru transplantāciju. C hepatīta klātesamība mani nostumj “zemāk” rindā uz operāciju, jo prioritāte ir tiem, kuriem nav nekādu blakusslimību, kuri ir jauni, spēcīgi, veselīgāki. Savukārt gados vecākiem, ar lielu lieko svaru vai ar papildus kaut ko slimojošiem ir daudz lielāki riski dēļ tā, ka organisms varētu jauno nieri nepieņemt.

Interesanti, ka par to interesēties mani mudināja nevis mans ģimenes ārsts, bet dialīzes ārsti. Mans ģimenes ārsts nekad neteiktu, ka man jāiet ārstēt C hepatīts, viņš ir noslogots un, ja es pats neinteresējos, tad arī nekur uz analīzēm vai izmeklējumiem mani nesūta.

* Nieru dialīze: procedūra, kad izveidojot fistulu jeb savienojumu pie pacienta kakla, rokas vai kājas asinsvadiem, apmēram 4 stundu laikā asinis tiek filtrētas cauri mākslīgajai nierei jeb speciāliem medicīniskajiem filtriem.

Komentē Tolmane Ieva, Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas prezidente:

Nieru transplantācijas gadījumā neārstēts C hepatīts var bojāt arī transplantēto nieri, jo pēc tās pārstādīšanas tiek pielietota imunitāti nomācošu terapija un vīrusam ir visas iespējas iedarboties uz organismu intensīvāk un ātrāk. Tomēr pēc aknu vai nieru transplantācijas mēs varam veiksmīgi ārstēt 1.genotipa pacientus ar jaunās paaudzes medikamentiem.

Pirms transplantācijas pacientiem ir tādi paši ierobežojumi kā pārējiem C hepatīta pacientiem – visiem ir vienādi kritēriji.

Vīrusu diagnosticējot, uzreiz var arī nepielietot terapiju, ja slimība nav tālu progresējusi (to var izvērtēt, veicot aknu biopsiju), bet novērot pacientu un slimības attīstību. Gadījumos, kad C hepatītu nebija izdevies izārstēt ar interferonu jeb vecās paaudzes medikamentiem, jāturpina novērošana un jāskatās, kā slimība progresē. Ja tas notiek strauji, izmanto jaunās paaudzes medikamentus. Ja slimība neprogresē un aknu funkcija ir normas robežās, pacients jānovēro, priekšroka ārstēšanai dodama tiem, kuriem slimība progresē (tā tas ir arī citās Eiropas valstīs, jo medikamenti ir dārgi).

Teorētiski šo slimību var iegūt arī atkārtoti, bet tādi gadījumi Latvijā pēdējo dekāžu laikā ir tikai daži, turklāt tas vairāk raksturīgs narkotiku lietotājiem.

C hepatīta slimniekam būtu jāievēro veselīga dzīvesveida principi, kas saudzē aknas – jāizvairās no jebkurām toksiskām vielām, alkohola, bez vajadzības nav jālieto dažādi “brīnumlīdzekļi” – uztura bagātinātāji, trekni, saldi, stipri sacepti ēdieni, jāpiedomā, lai nerodas liekais svars, jāpotējas pret B hepatītu un citām infekcijām.

Statistika pirms dažiem gadiem liecināja, ka Latvijā hroniska C hepatīta pacienti ir 1,7% no visiem iedzīvotājiem jeb 40 tūkstoši. Šobrīd varētu būt pat vairāk, jo slimība turpina izplatīties. Īpaši gadījumos, kad slimnieki paši nezina, ka ir inficēti. Sadarbībā ar Amerikas epidemiologiem ir izstrādātas prognozes, ka ap 2030.gadu Latvijā būtu jau 50 tūkstoši pacientu, ja cīņu ar šo slimību turpinātu līdz 2015.gadam piešķirtā finansējuma apjomā. Tomēr no 2016.gada 1.janvāra ir piešķirts papildus finansējums, līdz ar to C hepatītu nu būs iespējams ārstēt efektīvāk.

Slimībai, kas ir viena no viltīgākajām un arī nopietnākajām, lielākajai daļai tās slimnieku nav gandrīz nekādu ārēju simptomu – nekas īsti nesāp, galva nereibst, nav alerģisku un redzamu reakciju uz ķermeņa, nav dzeltes, ko parasti visi saista ar aknu slimību, nav izteikta noguruma un tamlīdzīgi. C hepatīts ir akūta vai hroniska vīrusa izraisīta infekcija, kad veidojas aknu audu bojājumi, un to parasti iegūst nejauši – veicot manikīra, pedikīra procedūras vai iegūstot jaunu tetovējumu, lietojot intravenozās narkotikas vai piedzīvojot gadījuma seksu bez prezervatīva, retāk pie zobārsta vai medicīnas iestādēs.

“C hepatīts nav kā zobu sāpes, nepasliktina krasi ikdienas darbības, jo aknas nesāp pat hroniskas slimības gadījumā. Daudzus gadus var dzīvot kvalitatīvi, jo aknu funkcija nav bojāta. Līdz ar to nereti vīrusu diagnosticē tad, kad tas jau ir spēcīgi progresējis. Daļai pacientu, ja slimību neārstē, 15 vai 20 gadu laikā rodas aknu ciroze – neatgriezenisks process, kad aknās saaug saistaudi un tās savu funkciju vairs nevar izpildīt. Tad slimniekam parādās simptomi un rodas pat dzīvībai bīstama situācija,” stāsta Tolmane Ieva, Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas prezidente.

Līdz šī gada janvārim C hepatīta ārstēšana bija apmaksāta 75% apjomā, līdz ar to pacienta līdzmaksājums bija 25% apmērā jeb 150-200 eiro mēnesī. Ilgums terapijai bija pusgada līdz gada garumā. Tātad vienam pacientam ārstēšanās izmaksāja vismaz 1000 eiro, turklāt bez garantijas par sekmīgu rezultātu, jo tā sauktajai interferona terapijai diemžēl ir blaknes, tā nav viegli panesama un tikai puse no pacientiem izārstējās. Tomēr 15 gadus tā bija vienīgā ārstēšanās iespēja visā pasaulē.

Šobrīd Latvija ir Eiropas līmenī un ārstēšanās iespējas vērtējamas kā labas, jo līdz ar papildus piešķirto finansējumu pacientiem vairs nav jāveic līdzmaksājumi un vairāki inovatīvie medikamenti iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. Jauno zāļu terapija dod 95% – 100% iespēju izārstēties, ir augsti efektīva, dažos gadījumos saīsina ārstēšanās ilgumu līdz 3 vai 6 mēnešiem, tomēr lielo izmaksu dēļ to šobrīd pielieto tikai patiešām smagos gadījumos. Tāda shēma ir arī Rietumeiropas valstīs un citur pasaulē.

“Jāsaka paldies veselības ministram Guntim Belēvičam un arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas pārstāvjiem (Aijai Barčai, Gundaram Daudzem un citiem), jo tikai šogad esam panākuši, ka pacienta līdzmaksājums vairs nav un jaunās paaudzes medikamenti iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā – tāpat kā visās citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, arī Lietuvā un Igaunijā. Ir izstrādāti stingrāki higiēnas nosacījumi kosmētiskajiem saloniem, Veselības ministrija domā par citiem profilaktiskiem noteikumiem vietām, kur notiek manipulatīvas darbības ar iespējamiem inficēšanas draudiem, piemēram, tetovēšanas saloniem,” mediķu viedokli pauž I.Tolmane.

SAISTĪTIE RAKSTI

Protams, narkotiku lietotāju vidū slimība ir ļoti izplatīta, to kontrolēt ir grūti. Arī medicīnas nozarē ir savas vājās vietas. Diemžēl nav prasību kosmetoloģijas jomu apmācību programmās iekļaut informāciju par inficēšanas riskiem, slimībām, ko var pārnest procedūru laikā. Jo, dezinficējot instrumentus, vīruss 100% neiet bojā, tas notiek tikai sterilizācijas procesā, kad nonāvē pilnībā visus mikrobus. Daudzos posmos C hepatīta slimības izplatībā liela nozīme ir cilvēka godaprātam un informētībai.

Būtu ideāli, ja katrs Latvijas iedzīvotājs vismaz reizi piecos gados pārbaudītu, vai nav inficējies ar C hepatītu. To var darīt ar nosūtījumu vai maksājot pašam par asins analīzēm, bet viena no labākajām iespējām ir ziedot asinis. Tās vienmēr pārbauda gan uz hepatītiem, gan HIV, turklāt darot labu darbu cilvēks var arī bezmaksas noskaidrot, vai pats nav slims.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Lieto uzmanīgi – veselībai kaitīgās vielas! No tām jāvairās, gan veicot remontu, gan tīrot māju 3
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 24
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 35
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 1
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs 6
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
Signāls Rietumiem – Krievijas energovēstījums caur gāzesvadiem 26
Procentuāli visvairāk plusu no saviem sarakstiem saņēmuši Rosļikovs, Šlesers un Rinkēvičs
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Ziemeļvalstu elektrības cenu nacionālās īpatnības 9
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
Rīgas mikrorajonos šodien notiek militārās mācības. Iedzīvotājiem nav jāsatraucas 19
Rīgā apkuri daudzdzīvokļu mājām pieslēgs pakāpeniski
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 29
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Rīgā apkuri daudzdzīvokļu mājām pieslēgs pakāpeniski
11:19
Okupētajā Doneckā ieradušies 500 mobilizētu kriminālnoziedznieku
11:16
Šauļos sāk būvēt Lietuvas trešo jauno militāro bāzi
11:10