Foto – Artūrs Kārkliņš/LETA

Latvijā beidzot saražo pietiekami elektroenerģiju pašu patēriņam 6

Vieniem traģēdija, citiem veiksme. Tā var nosaukt lietavas, kuras šogad plosījās un joprojām neatkāpjas Latvijā. Kaut arī oficiālus datus “Augstsprieguma tīkls” (“AST”) publicēs tikai janvāra vidū, jau šobrīd diezgan droši var prognozēt, ka Latvijā beidzot izdevies saražot tik daudz elektroenerģijas, lai ar šo apjomu nodrošinātu visu valstī esošo elektrības patēriņu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Lasīt citas ziņas

Jau novembra sākumā “AST” informēja, ka pirmo reizi pēdējo desmit gadu laikā 12 secīgos mēnešos (2016. gada oktobris – 2017. gada septembris) Latvijā saražots vairāk elektroenerģijas, nekā patērēts, vietējai ģenerācijai sasniedzot 101% no patēriņa. Gada griezumā “AST” oficiālus datus plāno paziņot nākamā gada janvāra vidū. Taču apskatot Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datus, redzam, ka šogad jau 11 mēnešos elektrības saražota vairāk nekā visā gadā pērn. Tā kā pērn decembrī saražoja 748 miljonus kilovatstundu elektrības un patērēja mazāk – 668 mlj. kWh, tad lietavu dēļ var diezgan droši prognozēt, ka šā gada decembrī hidroelektrostacijas, termoelektrostacijas, koģenerācijas stacijas un vēja stacijas būs saražojušas ne mazāk elektrības arī šā gada decembrī, ar ko vajadzētu pietikt, lai 2017. gads beidzot būtu enerģētiski neatkarīgs.

Lieliskos šā gada elektroenerģijas ražošanas rādītājus var lasīt arī “Elektrum” decembra elektroenerģijas tirgus apskatā. “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs norāda, ka labos rezultātus sekmējusi elektroenerģijas izstrāde Daugavas hidroelektrostacijās (DHES). “Provizoriskie rezultāti liecina, ka šā gada vienpadsmit mēnešos DHES saražotas 3774 TWh jeb 57% no kopējās Latvijā izstrādātās elektroenerģijas. Salīdzinājumam – 2016. gadā tādā pašā periodā izstrādātas 2112 TWh jeb 39%. DHES izstrādi veicinājusi ūdens lielā pietece Daugavā, vidēji 767 m3/s jeb 89% virs apjoma, kas novērots attiecīgajā periodā gadu iepriekš,” norāda Ā. Žīgurs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt kompānijas tirdzniecības daļas speciālists Jurģis Kalniņš norādījis, ka nokrišņu ietekmi var izteikti redzēt arī novembrī. “Daugavas hidroelektrostaciju izstrāde novembrī salīdzinājumā ar oktobri pieaugusi par 27% līdz 460 GWh. Salīdzinājumam – pēdējo piecu gadu laikā novembrī vidēji tika izstrādāti 206 GWh elektroenerģijas. Arī Rīgas termoelektrostaciju izstrādes apjoms jau trešo mēnesi pēc kārtas uzrādījis kāpumu, novembrī sasniedzot 113 GWh, kas pret oktobri ir kāpums par 11%,” norāda J. Kalniņš.