Rīgas 1. slimnīcas Covid-19 nodaļa.
Rīgas 1. slimnīcas Covid-19 nodaļa.
Foto: Zane Bitere/LETA

Slimnīcas pārprofilē kovida slimnieku ārstēšanai; esot “jāgatavojas sliktākam scenārijam” 10

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Šonedēļ var tikt pārsniegta slimnīcu kapacitāte kovida slimnieku uzņemšanai, proti, bija aprēķināts, ka robežšķirtne ir 1500 gultas, bet līdz 26. oktobrim slimnīcās jau ārstējās 1463 pacienti, katru dienu šim skaitlim palielinoties. Covid-19 slimniekiem kopā patlaban sagatavotas 1617 gultas. Turklāt jāņem vērā, ka, salīdzinot ar iepriekšējo kovida uzliesmojumu, vairāk nekā divreiz ir palielinājies to pacientu skaits, kuri ārstējas intensīvās terapijas nodaļās.

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 50
7 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 67
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 252
2 dienas
Lasīt citas ziņas
Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga vakar brīdināja valdību, ka “jāgatavojas vēl sliktākam scenārijam”.

Lai novērstu veselības aprūpes kolapsu, visticamāk, 2. novembrī valdība pieņems rīkojumu par mobilizācijas izsludināšanu, lai aicinātu ārpus veselības aprūpes jomas strādājošos mediķus, kā arī tos, kas ir nodarbināti privātās medicīnas sektorā, doties palīgā slimnīcu medicīnas personālam ārstēt kovida un citus akūtos slimniekus. Tādējādi ir plānots piesaistīt ap tūkstoš ārstu un medicīnas māsu. Heiberga skaidroja, ka tikšot izveidots štābs, izsūtītas pavēstes ierasties P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā vai Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS), kā arī septiņās reģionālajās slimnīcās, bet tiem, kas nepakļausies mobilizācijas pavēlei, varot iestāties kriminālatbildība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet patlaban Veselības ministrija (VM) strauji paplašina kovida slimniekiem paredzēto gultu skaitu slimnīcās, lai to kopskaits sasniegtu 2614.

Rīgas pašvaldības ārstniecības iestādei Rīgas 2. slimnīcai, kura ir specializējusies traumatoloģijā un ortopēdijā, ir pilnībā jāpārorientējas uz Covid-19 pacientu uzņemšanu un ārstēšanu un jāpārtrauc līdzšinējā profila slimnieku uzņemšana. Ministrija ir nolēmusi, ka traumu slimnieki tiks vesti uz otru Rīgas pilsētas galu – Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu, bet pilsētas 2. slimnīcā tikšot iekārtotas 170 gultas (patlaban tur ir 100 gultas) kovida pacientu ārstēšanai, kas izmaksāšot vairāk nekā vienu miljonu eiro. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) jau pirmdien pārtrauca turp vest tos, kuriem nepieciešama steidzama traumatologu palīdzība.

Slimnīcas vadība un mediķi par šādu tik pēk­šņu rīcību neesot bijuši informēti, taču NMPD hos­pitalizācijas plānā, kuru koriģē Nacionālais veselības dienests, jau pirmdien bija norādīts, ka 2. slimnīcā ir jāpārtrauc ierasto ārstniecības pakalpojumu sniegšana, lai varētu nodrošināt Covid-19 pacientu uzņemšanu.

“Tas mums bija diezgan paliels šoks, vēl jo vairāk tādēļ, ka informāciju saņēmām no medijiem. Tagad gaidām, kad sekos rīcība.

Slimnīca ir tieši pakļauta Rīgas pašvaldībai, un tad, kad no Rīgas domes saņemsim rīcības plānu, tad arī pēc tā darbosimies. Skaidrs, ka ir jāiesaistās kovida slimnieku ārstēšanā. Darīsim, ko varēsim! Slimnīca jau nepiepildās tikai ar pacientiem, ko atved NMPD, cilvēki ierodas arī paši, arī par viņiem jādomā. Daļa mūsu pacientu ir kādā noteiktā ārstēšanas etapā, un viņiem palīdzība būs vajadzīga tuvāko trīs mēnešu laikā. Mūsu slimnīcas traumpunktā diennaktī palīdzība tiek sniegta 40–50 cilvēkiem un vidēji dienā uzņemam 5–10 akūtus slimniekus,” pastāstīja slimnīcas galvenais ārsts, traumatologs ortopēds Jānis Keselis.

Pagaidām neesot skaidrs, kā traumatologi un ortopēdi pārprofilēsies kovida pacientu ārstēšanai, bet VM ir noteikusi, ka RAKUS koordinēs kovida slimnieku ārstēšanu arī Rīgas 2. slimnīcā. Aizvadītajā nedēļā slimnīcā viesojusies komisija, kas iepazinusies ar situāciju, pirms pieņemts lēmums par Rīgas 2. slimnīcas pārprofilēšanu pilnībā.

Rīgas 1. slimnīcā ir paredzētas 120 gultas Covid-19 pacientiem arī par vairāk nekā miljonu eiro. VM skaidro, ka abu slimnīcu iesaiste palīdzēšot pārorganizēt pacientu plūsmu, atslogojot klīniskās universitātes slimnīcas no pacientiem, kuri neprasa augstāka līmeņa palīdzību. Universitātes slimnīcas joprojām kalpos par akūto pacientu uzņemšanas vietu un izvērtēs, kā arī prioritizēs pacientus, pieņemot lēmumu par piemērotāko terapijas vietu atbilstoši pacienta stāvoklim un ārstniecībai nepieciešamajiem resursiem.

 

Jau laikus sāka gatavoties

Vairāki ārstniecības ie­stāžu vadītāji uzskata, ka pie tās dīkstāves un zemās vakcinācijas aptveres, kas veselības aprūpes jomā bijusi vasarā, bija jābūt pavisam naivam, lai, strādājot nozarē, domātu, ka šoruden un ziemā slimnīcas netiks pārplūdinātas ar kovida pacientiem. Lielākā daļa slimnīcu, sevišķi to, kur vadībā vēl ir ārsti, saprata, ka tuvojas kolapss, kā to tagad dēvē veselības aprūpes nozares pārvaldītāji, un sāka tam laikus gatavoties.

Kovida slimniekus pirmo reizi uzņems, piemēram, Cēsu klīnika, jo pirms tam tajā šādas iespējas nebija remonta dēļ. “Daļa no iekšķīgo slimību nodaļas ir pārprofilēta par kovida nodaļu, kurā ir 12 gultas. Tas nozīmē, ka ir samazināts gultu skaits terapijas nodaļā, kur ārstējas akūti slimnieki, un puse no šīs nodaļas patlaban ir kovida nodaļa. Izveidotas arī četras reanimācijas gultas, kas arī ir jauns projekts, kas tika īstenots šī gada sākumā, pamatojoties uz valdības lēmumiem.

Redzot esošo situāciju, mēs jau no septembra gatavojāmies tam, ka būs lielas problēmas. Sagādājām medikamentus, iekārtas, apmācījām personālu, kas ikdienā nestrādā ar elpināšanas ierīcēm, un veicām citus pasākumus. Kad Veselības ministrija izdeva rīkojumu, ka arī Cēsu klīnikai ir jāatver gultas Covid-19 slimnieku uzņemšanai, mēs to nekavējoties arī izdarījām,” pastāstīja klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa.

 

Plānveida pacientus ārstēs par maksu

Valsts operatīvā medicīniskā komisija ir nolēmusi, ka no 18. oktobra 19 slimnīcām ir jānodrošina noteikts gultu skaits Covid-19 pacientu uzņemšanai un jāpārtrauc plānveida pakalpojumi stacionārā. Visi slimnīcu rīcībā pieejamie resursi ir jānovirza akūto, kā arī kovida pacientu ārstēšanai. Tomēr katrā slimnīcā ir ārsti, kuri netiek iesaistīti Covid-19 un akūto slimnieku ārstēšanā, piemēram, ginekologi, oftalmologi, ķirurgi, traumatologi. Bet slimnīcām ir aizliegts veikt operācijas dienas laikā, tāpēc daļai speciālistu veidojas dīkstāve, kura, kā norādījusi VM, netiks apmaksāta no valsts budžeta naudas.

Vienlaikus šīs nelielās, bet pacientiem nepieciešamās operācijas joprojām ir atļautas universitātes slimnīcās, Liepājas reģionālajā slimnīcā, kā arī visos ambulatorajos centros, kas veic operācijas dienas stacionārā, piemēram, “Veselības centrā 4”, medicīnas centrā “ARS”, Veselības centru apvienībā, “MDF” un citur.

Šāds VM lēmums ir radījis nevienlīdzību veselības aprūpes pieejamībā lauku iedzīvotājiem, jo ambulatorie centri lielākoties atrodas lielajās pilsētās.

Kā skaidroja vairāku slimnīcu vadītāji, pacientiem nav pieejami dienas stacionāra pakalpojumi pilsētās un novados, kur slimnīca ir vienīgais vai lielākais dienas stacionāra pakalpojumu sniedzējs. Jāņem vērā arī tas, ka ambulatoro centru darbība lielā mērā ir vērsta uz maksas pakalpojumu sniegšanu un tie nevar nodrošināt visiem pacientiem nepieciešamās operācijas.

Pirms kovida rudens uzliesmojuma slimnīcās plānveida palīdzība tika sniegta tiem cilvēkiem, kas to nebija saņēmuši iepriekšējā Covid-19 viļņa laikā, kad arī tika ierobežota plānveida ārstniecība. Šī situācija, kad plānveida pakalpojumi stacionāros gandrīz pilnībā ir aizliegti, strauji palielinās akūto slimnieku skaitu tuvākajā nākotnē, kā arī, visticamāk, radīs tiesvedību risku, ja būs nāves gadījumi, uzskata stacionāru vadītāji.

 

Saslimstības līkne strauji kāpj uz augšu

Latvijā patlaban vidēji dienā atklāti 2442 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi.

Stacionēto Covid-19 pacientu skaits nedēļas laikā pieaudzis par 21% – dienā vidēji tiek stacionēti 167 slimnieki. Pieaug stacionāros esošais Covid-19 pacientu skaits – līdz vakardienai 1463 pacienti, par 23% palielinājies pacientu skaits ar smagu Covid-19 klīnisko gaitu, būtiski (par 55%) palielinājies mirušo Covid-19 pacientu skaits (vidēji 20 gadījumi dienā).

Jaunākās saslimstības un hospitalizācijas prognozes liecina, ka jau novembra sākumā stacionēto Covid-19 pacientu skaits var pārsniegt 2500.

Covid-19 saslimstības 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā šobrīd ir 1256,8 (pirms nedēļas – 864,4). Eiropas Savienībā vidēji šis rādītājs ir 189,96, Igaunijā – 1086,6, Lietuvā – 1163,3.

Lielākā daļacilvēku,kuri saslimst ar Covid-19 un kuriem smagas slimības norises gaitas dēļ bija vajadzīga ārstēšana slimnīcā,nav bijuši vakcinēti pret šo infekcijas slimību. Piemēram no septembrīstacionētajiem 375 Covid-19 pacientiem332pacienti(88,5%)nebija vakcinētipret Covid-19 vai vakcinācijas kursu vēl nebija pabeiguši, bet43pacienti (11,5%) bija vakcinēti. Septembrī nevakcinētie vai vakcinācijas kursu nepabeigušie cilvēki ar Covid-19 tika stacionēti 5,1 reizi biežāk nekā vakcinētie.

SAISTĪTIE RAKSTI

No pagājušajā nedēļā atklātajieminficēšanās gadījumiem12 883cilvēkinebija vakcinēti pret Covid-19 vai vakcinācijas kursu vēl nebija pabeiguši, kas kopumā ir 76% no visiem aizvadītajā nedēļā inficētajiem, bet 4074inficētie (24%) bija vakcinēti.

Avots: Veselības ministrija, Slimību profilakses un kontroles centrs, Nacionālais veselības dienests

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 14
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 50
7 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 67
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 252
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 97
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai princis Čārlzs tiešām atteiksies no troņa un uzticēs to savam dēlam princim Viljamam? 7
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
3 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas 2
5 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 69
Nedēļa
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
Nedēļa
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 10
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 50
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Jautājam rīdziniekiem: vai biedē jaunais Covid-19 paveids? 26
5 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 67
9 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Drūms noslīkušo rekords! Riskējot ar dzīvību, nelegālie migranti pārpildītās gumijas laivās turpina šķērsot Lamanša šaurumu 36
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas dome liek “Clean R” par sliktu ietvju tīrīšanu maksāt sodu 900 eiro dienā 20
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc ASV lūguma policija aiztur Latvijas valstspiederīgo lietā par 7 miljonu ASV dolāru izkrāpšanu 6
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Bezdarbnieku nemieri Rīgā: tūkstoši ielaužas Rīgas darba apgādes kantorī un pieprasa “darbu un maizi” 4
6 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Kāpēc vajag valsts ministrus? Koalīcijā nav vienprātības par Valsts prezidenta ierosinājumu 55
19 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Uz veikalu pēc sniega lāpstas: ar kādu kātu, cik dārgu un no kāda materiāla pirkt?
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 6
19 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 14
10 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Kāpēc godīgi cilvēki melo un maldina? 29
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pirmo reizi vēsturē galvaspilsētā izsludināts sarkanais brīdinājums par ekstremāli stipru snigšanu 41
14 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 13
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija varētu būt aktīvāka.” Dace Melbārde strostē Latvijas mediju organizācijas par kūtrumu 16
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“Tautumeitas” grib teju visi! Saruna ar etnogrupas tautumeitām Asnati un Aurēliju Rancānēm 31
1 diena
LL
Lilija Limane
Stāsti
Rēzeknē pieaug bezdarbnieku skaits, to rindas papildina arī no karantīnas atlaistie bēgļi 2
23:01
GN
Gints Narogs
Ziņas
Krikunovs sāk ar zaudējumu! Rīgas “Dinamo” piedzīvojusi sesto zaudējumu pēc kārtas
22:51
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 10
22:40