Foto – Shutterstock.com

Sliņķis patiesībā netiek galā ar stresu… Preparējam slinkumu + 5 idejas, kā to uzveikt 2

Darba izpildes laiks strauji tuvojas beigām, taču neesmu tam pat pieķērusies. Žigli palūkošu, kas jauns sociālajos portālos, un sākšu. Labi, vēl tikai izmalkošu tasīti kafijas un tad gan uzreiz! Bet atrodas vēl citas nenozīmīgas nodarbes, un tik dārgās stundas aizskrien kā minūtes. 
Kādēļ ir tik grūti saņemties darbam?

Krieviem jauna raķešu uzbrukumu tendence – cenšas jaunos morāli sagraut,” atklāj Rajevs
“Azov vienība uz turieni gāja ne jau tādēļ, lai padotos gūstā.” Rajevs par Mariupoles turpmāko likteni
FOTO. Kļuvis zināms, kāpēc tiešraidē no “Eirovīzijas” fināla skatuves nozuda vakara vadītāja Laura Pauzīni
Lasīt citas ziņas

Slīmestu kritizē un kaunina, nenojaušot, ka visbargākais soģis sev ir viņš pats. Lai gan izskatās, ka tīši un ļaunprātīgi slinko, laiski un bezrūpīgi pavada laiku, visbiežāk slinkotājs klusībā mokās pašpārmetumos, ka nedara to, ko vajadzētu.

Ieskatoties dziļāk, slinkums slēpj virkni psiholoģisku iemeslu, stāsta psihoterapeite, topošā psihoanalītiķe Latvijas–Igaunijas psihoanalīzes grupā Aija Apele.

CITI ŠOBRĪD LASA

Konsultē Aija Apele, psihoanalīstiskā psihoterapeite.

Pašapmāna varā


Slinkošanu uztur ilūzija, ka, izvairoties no plānotā darba un pievēršoties kam citam, patīkamākam, esam ieguvēji. Piemēram, iegrimstam televizora ekrānā, kaut piemājas dārziņš teju pazudis nezāļu jūrā.

Ikvienam piemīt tieksme izvēlēties ātri gūstamu iepriecinājumu iepretī ilgstošam, apgrūtinošam darbam, kaut gan tas beigās sniegtu dziļāku gandarījumu. Vēlme izvairīties no negatīva pārdzīvojuma, šajā gadījumā – piepūles, ir spēcīgāka par vēlmi gūt pozitīvas emocijas.

Tas saistīts ar zemapziņā mītošo izdzīvošanas instinktu – neriskēt par daudz, skaidro psihoterapeite. Tomēr realitātē notiek citādi: darot par maz, rodas sāpīgi zaudējumi, kas ilgstošā laikposmā var kļūt neatgriezeniski, padara cilvēku nelaimīgu un pat izkropļo viņa dzīvi. Tādēļ ir svarīgi atrast veselīgu līdzsvaru starp pārmērīgu piesardzību un mešanos ikvienā izaicinājumā. Spēja pārvarēt iekšējo pretestību grūtībām attīstās līdz ar personības briedumu.

Pēc budistu domām, laiskuma pamatā ir seši prāta radīti slazdi: ir pārāk auksts vai ir pārāk karsts; ir pārāk agrs vai ir pārāk vēls; esmu pārāk izsalcis vai nu jau esmu pārāk pieēdies. Tā, pašapmānošām atrunām nomainot citai citu, bezdarbībā var aizritēt visa diena.

Zem slinkuma maskas – mazvērtības sajūta 


Tomēr problēmas sakne slēpjas dziļāk – personības konflikta līmenī. Sliņķa zemapziņā ir noglabātas jūtas, sāpīga pieredze, kas stājas kara pozīcijā pret apziņas nodomu kaut ko paveikt. Ilgstoša slīgšana bezdarbībā liecina par slēptām psiholoģiskām ciešanām, uzsver Aija Apele.

Tā dēvētais sliņķis, kurš citiem var šķist kaitinoši kūtrs, neuzmanīgs, neuzņēmīgs, virspusējs, vienaldzīgs un neadekvāts, patiesībā nespēj tikt galā ar stresu.

Nekā nedarīšana, atlikšana un vilcināšanās viņam kalpo kā drošs slēpnis, kas pasargā no neizdošanās, kļūdīšanās, atraidījuma, vilšanās un citām nepatīkamām izjūtām. Galvenais slinkuma izraisītājs ir mazvērtības sajūta, ar kuru tik ļoti negribam satikties, tādēļ labprātāk aizbēgam – kaut vai nīkšanā pie televizora ekrāna.

Saskaroties ar spēcīgiem stresa izraisītājiem, ikviens izmanto psihiskās aizsardzības mehānismus, ar kuru palīdzību pārveido, apspiež vai izstumj no apziņas satraucošu informāciju, lai izvairītos no grūti izturama emocionāla diskomforta. Piemēram, skatoties spogulī, sieviete pamana, ka ir pieņēmusies svarā. Viena to uztver mierīgi: būs kādu laiku jāatsakās no saldumiem. Cita acīm redzamo noliedz: man tā tikai šķiet. Vēl kāda gluži kā Skārleta O’Hāra atmet ar roku: par to es domāšu rīt.

Bremzējoša ir problēmas intelektualizācija. Piemēram, ģimenei vajadzētu pelnīt par simts latiem vairāk, lai nepārtraukti nebūtu jāaizņemas. Varētu meklēt labāk atalgotu darbu vai papildu ienākumu avotu, taču var arī intelektualizēt: šobrīd ir grūti laiki, nav vērts mēģināt. Vai – viss ir likteņa varā. Visticamāk, šāds cilvēks patiesībā jūtas nedrošs, nespējīgs un nepārliecināts, ka tiks galā ar jauno dzīves uzdevumu.

Psihiska pašaizsardzība ir arī izolācija, kas satraucošo faktu vai reakciju uz to atšķeļ no jūtu un domu aprites. Jaunam puisim iepatīkas kāda meitene. Tomēr viņa psihē saslēdzas visu pagātnes vilšanos un atraidījumu virkne, kas piedzīvota gan saskarsmē ar sievietēm, gan bērnībā ar vecākiem, un šo emocionālo un seksuālo impulsu, vēlmi veidot attiecības it kā iesloga, neļaujot īstenot. Rīcība neseko – puisis sievieti tā arī neuzrunā, nesaņemas spert pirmo soli, nenodibina ģimeni. Šķiet skumjš, pasīvs un apātisks. Par viņu saka – slinks uz attiecību veidošanu. Lai gan pamatā ir dziļi emocionāli ievainojumi un psihes centieni aiztaupīt sev jaunus.

Tāpat rīcību kavē devalvācija jeb noniecināšana. Cilvēks ierauga skaistu automašīnu – viņš tādu ļoti vēlētos! Tomēr virsroku ņem nedrošība, nepārliecinātība par savām spējām nopelnīt pietiekami daudz naudas, un zemapziņa iedarbina pašaizsardzības mehānismu – tas, kuram pieder šāds auto, noteikti līdzekļus ir ieguvis krāpjoties. Godīgā ceļā tādu nopelnīt nevar.

Sliņķa negatīvais paštēls 


Tas, kuram ir zems pašvērtējums, sevi izjūt kā sliktu, nevērtīgu, nepievilcīgu, kā tādu, kas citiem nepatīk, ieslīgstot sāpīgā sarunā ar sevi: mana iniciatīva ir aplama, mana dzīve ir bezjēdzīga. Šis negatīvais paštēls var būt arī neapzināts, skaidro psihoterapeite. Tie, kas savu zemo pašvērtējumu apzinās, saka: man ir mazvērtības komplekss, tāpēc nobijos un neizdarīju. Savukārt, ja nevērtības sajūta ir masīva un neizturama, tā var tikt ieslēpta dziļos zemapziņas gaņģos un izpausties noliegumā: mani tas nemaz neinteresē; man šobrīd nav laika to paveikt.

Dažkārt zemo pašvērtējumu slēpj aiz iedomības un augstprātības maskas. Ja cilvēks jūtas nevērtīgs, nav iespējams īstenot pat visspožāko intelektu, talantu, iegūtu izglītību vai citu potenciālu.

Kāds, kurš vienmēr bijis darbīgs, pēkšņi var kļūt apātisks spēcīgu pārdzīvojumu ietekmē. Iemesls var būt darba zaudējums, laulības šķiršana, attiecību pārrāvums vai tuvinieka nāve. Šādas krīzes bieži vien izraisa reaktīvu depresiju, kuras pavadonis ir slinkums.

Kā uzveikt slinkumu


Jāatceras – slinkums ir nevis slikta rakstura īpašība vai izlaidība, bet gan simptoms, ka cilvēku kaut kas nomāc. Ja ilgstoši nav vēlmes neko darīt, radies intereses un dzīvesprieka zudums, jāmeklē iemesls, piekodina Aija Apele. Cilvēkam dabiski ir būt enerģiskam, rotaļīgam, gribošam un varošam.

* Svarīgi nevis ļauties pašapmānam, bet gan pamanīt sevī pretestību darīt iecerēto un aktīvi domāt – kāpēc atlieku, vilcinos, gribu noslinkot? Ieklausoties sevī, atradīsim emocionālu atbildi, kas varētu skanēt: Jūtos nedrošs; neticu, ka spēju; man nekad nekas neizdodas; neesmu tik veiksmīgs kā citi… Zemapziņā mītošo jūtu atmaskošana parasti mazina pretestību, dodot iespēju atjaunoties interesei par iecerēto darbu.

* Ja tuvinieks sācis slīgt slinkumā, nevajadzētu viņu kritizēt, pelt vai apelēt pie sliņķa sirdsapziņas, bet gan veltīt laiku atklātai, sirsnīgai sarunai, jautājot, kā jūtas, kas noticis. Tā varam palīdzēt atklāt zemapziņā apslēptos slinkuma, bet patiesībā – nedrošības vai nomāktības iemeslus.

* Pamanot sevī psihiskās aizsardzības izpausmes pret darīšanu – patiesībā pret stresu –, var nonākt pie ļoti interesantām atziņām par sevi, saprast patiesās domas par sevi.

* Taču, ja slinkums rada ilgstošu diskomfortu, regulāri tiek nokavēti darbi un termiņi, dzīvē ieviešas haoss, ar šādu pašizpēti nepietiks. Atbrīvoties no slinkuma var palīdzēt psihoterapija, kā arī psihoanalīze. Nerīkojoties emocionālais stāvoklis, iespējams, kļūs aizvien sliktāks. Ķēdīte ir šāda: slinks – gauss – lēns – letarģisks – apātisks – nomākts – depresīvs.

* Ieteicams lasīt psiholoģisko literatūru par šo tēmu, apmeklēt personības izaugsmi veicinošus kursus un seminārus.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
Valdis Keris: Veselības ministra katra diena amatā ir kā nagla veselības nozares zārkā
Ko mēs zinām par miegaino narkolepsijas rēgu
Risinājumi īslaicīgu sāpju mazināšanai mājas apstākļos
Krieviem jauna raķešu uzbrukumu tendence – cenšas jaunos morāli sagraut,” atklāj Rajevs
“Azov vienība uz turieni gāja ne jau tādēļ, lai padotos gūstā.” Rajevs par Mariupoles turpmāko likteni
FOTO. Kļuvis zināms, kāpēc tiešraidē no “Eirovīzijas” fināla skatuves nozuda vakara vadītāja Laura Pauzīni
“Es, cilvēks, kurš dzimis Sibīrijā un kuram kabatā represēto apliecība?” Krištopans atbild uz pārmetumiem par viņa partijas nostāju
FOTO. Ambera Hērda tiesā atzinusies, ka tomēr neziedoja labdarībai 7 miljonus, ko saņēma no Depa, bet pie tā vainīgs esot tieši viņš
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
Sāpes sprandā… Sildošu ziedi vai parasto?
6 universāli padomi acu veselībai pavasarī
Kā mūsdienu farmācijā izmanto mājas dakteri – alveju
Kā pateikt “nē” pagurumam pavasarī
Riska faktori un risinājumi jutīgiem zobiem
Visiem “Repharm” farmācijas uzņēmumu darbiniekiem ir iegādāta veselības apdrošināšanas polise
Mundruma avots – diedzēti graudi un sēklas
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
Regulāri aizmirstais piedegušais katliņš uz plīts ir signāls, ka vajadzīga konsultācija. Kā saglabāt atmiņu?
Kā risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Ētera personība iesaka: Ja gribas lustīgu noskaņojumu, salasiet tējai sauju kļavas ziedu!
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Statistika nav iepriecinoša – Latvijā sastopamas trīs bīstamas ērču sugas
Krieviem jauna raķešu uzbrukumu tendence – cenšas jaunos morāli sagraut,” atklāj Rajevs
Pirmās instances tiesa attaisno deputātu Zakatistovu un uzņēmēju Tamužu
Vitenbergs: Tā ir greizsirdība, jo Pavļutam nekad nav bijis tāds nozares atbalsts kā man
FOTO. Holivudas drosmīgākā grūtniece Rianna sagaidījusi savu pirmo bērniņu
Monika Zīle: Kampaņas “Paldies, Ilze!” atkārtojums tagadējā priekšnesumā izskatījās smieklīgs
FOTO. Latvijas populārākie influenceri un pašmāju slavenības ballējas “Collex” atklāšanā
FOTO. Par Latvijas čempioniem kļūst “VEF Rīga” basketbolisti
VIDEO. Andris Kivičs beidzot satiek savu vecāko meitu. Tikšanās viņu aizkustina līdz asarām
“Azov vienība uz turieni gāja ne jau tādēļ, lai padotos gūstā.” Rajevs par Mariupoles turpmāko likteni
“Ir sliktas ziņas – karavīri tika aizvesti ar mašīnām, kas pārvadā noziedzniekus” – Rajevs par aktuālo Mariupolē
Bēgļi Latvijā bez atbalsta nepaliks – “Tie, kuri gribēja palikt, ir atraduši darbu un dzīvokli”
Vai Putinam varētu būt dubultnieki? Komentē Rajevs
Valdis Keris: Veselības ministra katra diena amatā ir kā nagla veselības nozares zārkā
Skatītāja neizpratnē: “No latviešu valodas ne smakas! Daugavpils viesnīcas TV tikai krievu kanāli!”
VIDEO. “Plēsēji te ir bijuši?”: Baibu Sipenieci-Gavari no rīta mājās sagaida nepatīkams pārsteigums
Māris Gulbis: Ja turpināsim maksāt ukraiņu bēgļiem, mēs atņemsim naudu sev
FOTO. Ambera Hērda tiesā atzinusies, ka tomēr neziedoja labdarībai 7 miljonus, ko saņēma no Depa, bet pie tā vainīgs esot tieši viņš
Konkurss. “Juka Rislaki starp Latviju un Somiju”!
23:55
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Andris Tiļļa
23:30
FOTO. Holivudas drosmīgākā grūtniece Rianna sagaidījusi savu pirmo bērniņu
23:09