Foto – Shutterstock

Noskaidrots, kurās Latvijas slimnīcās lielāka iespēja izdzīvot 0

Kad lielāka iespēja izdzīvot

Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
“Tas ir pats briesmīgākais ierocis, ko šobrīd Krievija ir pielietojusi.” Slaidiņš par notikumiem Ukrainā
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
Lasīt citas ziņas

Pasaules banka (PB) ir pabeigusi Veselības ministrijas (VM) 2014. gadā pasūtīto pētījumu par slimnīcās veiktajiem ārstēšanas apjomiem un to kvalitāti. Bez šāda pētījuma nav iespējams piesaistīt Eiropas Savienības fondu naudu infrastruktūrai, un ministrijai par šo darbu bankai nācās samaksāt 1,3 miljonus eiro.

“Ņemot vērā bankas konsultatīvos ieteikumus, ministrijai līdz 2017. gada aprīlim būs jāizstrādā reformu pakete. Bet to varēs izdarīt tikai tad, kad būs skaidrs, kādu veselības aprūpes finansēšanas modeli valstī ieviesīs, cik lieli resursi būs pieejami, vai tiks sašaurināts valsts apmaksāto veselības pakalpojumu grozs, to gan Veselības ministrija negribētu piedzīvot, vai šis grozs paliks līdzšinējā apmērā, vai saglabāsies pašreizējais slimnīcu kartējums un, ja ne, vai būs pieejami līdzekļi, lai nodrošinātu pacientu transportēšanu… Pagaidām nav skaidrības arī par citiem būtiskiem jautājumiem,” sacīja VM valsts sekretāra vietnieks Kārlis Ketners.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bankas eksperti ir analizējuši saikni starp slimnīcās veiktajiem procedūru apjomiem un veselības rezultātiem onkoloģijā, dzemdniecībā, jaundzimušo aprūpē, kā arī sirds un asinsvadu slimībās. Piemēram, onkoloģijas sadaļā ir aplūkoti četri izplatītākie vēža veidi Latvijā: krūts vēzis, olnīcu, resnās zarnas un aizkuņģa dziedzera vēzis. Pētījumā ir secināts, ka augsta riska procedūru gadījumā aprūpes kvalitāte ir cieši saistīta ar izdzīvošanas rādītājiem. Ar krūts vēzi sirgstošajiem pacientiem, kurus operējis ķirurgs, kurš veic vismaz 50 lielapjoma operācijas gadā, bija par 15 procentiem augstāks izdzīvošanas līmenis nekā zema apjoma ķirurgu pacientiem. Analīzes rezultāti liecina, ka mastektomija (visas krūts noņemšana) Rīgas Austrumu slimnīcā ārstējamiem agrīnās stadijas krūts vēža pacientiem tika veikta par 79% retāk nekā Stradiņa, Piejūras un Daugavpils slimnīcā. Noskaidrots arī tas, ka Daugavpils, Stradiņa, kā arī Rīgas Austrumu slimnīcā pacientiem, kas sirgst ar šo audzēja veidu, ir daudz lielākas izdzīvošanas izredzes nekā Piejūras slimnīcas pacientiem.

Tikai 14 no 73 ķirurgiem jeb 19% atbilda minimālā apjoma slieksnim vai 50 un vairāk krūts vēža operācijām gadā. Konstatēts, ka Stradiņa slimnīcā ir lielākais ķirurgu skaits, kas veic krūšu operācijas, bet zemākais augsta apjoma ķirurgu skaits (6%) salīdzinājumā ar 33% pārējās trīs slimnīcās.

Analizējot operētos vēža slimniekus, arī vēdera aortas aneirismas ārstēšanu un citas saslimšanas, secināts, ka tur, kur ir zemi ārstēšanas apjomi, tur arī ir lielāka mirstība. Piemēram, no 2012. līdz 2014. gadam 306 vēdera aortas aneirismas slimnieki nomira slimnīcā, 24 no šiem nāves gadījumiem notika zema apjoma slimnīcās, kur veiktas mazāk par 50 aneirismas operācijām un 36 no 38 mirušajiem jeb 95% ārstēja zema apjoma ķirurgi jeb ārsti, kuri gadā veic mazāk par 10 šādām operācijām.

Lai novērstu mātes un jaundzimušā problēmas

Apskatot dzemdniecības apjomu tendences, PB atzinusi, ka visas Latvijas slimnīcas atbilst nacionālajam minimālajam standartam – 200 dzemdības gadā. No 2012. līdz 2014. gadam notika 61 195 valsts finansētas dzemdības 21 slimnīcā. Gadā dzemdību skaits svārstījies no 295 dzemdībām Preiļu slimnīcā līdz 7148 dzemdībām Rīgas Dzemdību namā.

Noskaidrots, ka dzemdniecības sarežģījumi zema riska dzemdību gadījumā bija biežāk sastopami zema apjoma slimnīcās (260 līdz 960 dzemdību gadā). Turklāt 33 zema riska gadījumos pirmo septiņu dzīves dienu laikā iestājās nāve, galvenokārt nedzīvi piedzimuši bērni, 66% šo agrīnās nāves gadījumu notika slimnīcās, kur ir zems dzemdību skaits. Eksperti norādījuši, ka augsta riska grūtniecība ir saistīta ar sarežģītām dzemdībām un tām būtu jānotiek specializētas aprūpes līmenī, lai novērstu mātes un jaundzimušā veselības problēmas. Taču Latvijā 35% augsta riska grūtnieču nokļūst tieši pirmā līmeņa slimnīcās, kur ir neliels dzemdību apjoms. PB secinājusi, ka augsta riska grūtniecību gadījumā nepieciešama labāka nosūtījumu prakse.

Atzīts, ka liela daļa dzemdību zema apjoma slimnīcās ir ar patoloģijām un līdz ar to ir arī augstāka jaundzimušo mirstība. Patoloģiskas dzemdības, kas pārsniedz vidējo līmeni valstī (20%) notikušas vairākās slimnīcās, tostarp Kuldīgas (34%), Rēzeknes (32%) un Ziemeļkurzemes (45%). Tiesa, PB norāda, ka divu gadu laikā patoloģisko dzemdību skaits ir ievērojami samazinājies.

Analīze liecina, ka 24% priekšlaicīgi dzimušo mazuļu pasaulē nākuši tieši pirmā līmeņa slimnīcās tā vietā, lai saņemtu aprūpi vai tiktu nosūtīti uz augstāka līmeņa slimnīcām. Lielākā daļa priekšlaicīgi dzimušo bērnu (22 – 27 nedēļas), kas dzimuši pirmā līmeņa slimnīcās, koncentrējas Latgales reģionā, kur slimnīcas atrodas vidēji 100 kilometru attālumā no perinatālā centra. Taču Zemgales reģiona slimnīcas, kur notikušas 205 priekšlaicīgas dzemdības, atrodas tikai 40 minūšu attālumā no Rīgas, bet tur ārsti topošās māmiņas nav nosūtījuši.

Eksperti konstatējuši, ka jaundzimušo mirstība priekšlaicīgu dzemdību gadījumā pirmā līmeņa slimnīcās ir no 0 procentiem Siguldas un Madonas slimnīcā līdz 56% Preiļu slimnīcā. Augstāka apjoma slimnīcās mirstības rādītāji ir no 5% Liepājā un Jēkabpilī līdz 15% Daugavpilī. Stradiņa slimnīcā un Rīgas Dzemdību namā 55 līdz 67% priekšlaicīgi dzimušo zīdaiņu tiek nosūtīti uz Bērnu slimnīcu, taču eksperti ir pārsteigti, ka neviens no perinatālajiem centriem Liepājas, Jēkabpils un Vidzemes slimnīcā nenosūta nevienu mazuli uz Bērnu slimnīcu.

Pirms plānot pacientu pārvirzīšanu

Ilustratīvs foto.
Foto – Evija Trifanova/LETA

PB iesaka rūpīgi izvērtēt zema apjoma slimnīcas ar zemiem rezultātiem, kas atrodas ģeogrāfiski tuvu augsta apjoma slimnīcām. Ja šīs slimnīcas atrodas izolētās vietās, reģionalizācija esot rūpīgi jāapsver. Medicīnas pakalpojumu apjoma standartu un nosūtījumu ieviešanai nepieciešama tālāka analīze, tostarp konsultācijas ar pakalpojumu sniedzējiem, slimnīcu vadītājiem un pacientiem, jo pakalpojumu reorganizācija, balstoties uz apjomu, var radīt negatīvu ietekmi uz aprūpes pieejamību. Piemēram, slimnieku pārvietošana no nelielām slimnīcām uz lielajiem medicīnas centriem nozīmē, ka šiem centriem jāspēj uzņemt vairāk pacientu un nodrošināt savlaicīgu aprūpi. Rezultāti liecina, ka šajos augsta veselības aprūpes pakalpojumu apjoma centros ir liels skaits zema apjoma ķirurgu, kas veic sarežģītas medicīniskās procedūras, līdz ar to viņiem ir zemāka aprūpes kvalitāte un vājāki rezultāti. PB secina, ka pacientu drošība un neatliekamās medicīniskās aprūpes kvalitāte un efektivitāte ir problēmas, kas jārisina un jāuzlabo, pirms plānot pacientu pārvirzīšanu.

Viedokļi

Jevgēnijs Kalējs, Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs: “Pasaules bankas ieteikumus nav iespējams izpildīt bez papildu finanšu seguma. Kā lai ķirurgs kļūst par augsta līmeņa ķirurgu, ja valsts piešķirtās kvotas jau jūnijā ir beigušās. Pietiekamu medicīnisko pakalpojumu apjomu nevar nodrošināt ar pašreizējo medicīnai piešķirto valsts finansējumu.

Apmēram 80 procenti no PB pētījumā konstatētā gan slimnīcu vadītājiem, gan mediķiem ir zināms, paliek tikai jautājums, kā to izpildīt.”

 

Valdis Keris, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs: “Iepazīstoties ar Pasaules bankas pētījumu, jāsecina, ka tas ir veikts rūpīgi un galvenā atziņa, kas no tā izriet, ir plānveida operāciju koncentrēšana slimnīcās ar pietiekamu tehnoloģisko nodrošinājumu un mediķu pieredzi. Tajā pašā laikā pētījumā minēts arī tas, ka turpmākie lēmumi būtu jāpieņem pietiekami uzmanīgi, lai nepasliktinātu pieejamību veselības aprūpes pakalpojumiem reģionos. Tas nozīmē, ka ir jāsaglabā pašreizējais infrastruktūras pārklājums, proti, slimnīcās un lielajos centros koncentrējamo tehnoloģiju skaits nedrīkst būt pārmērīgi liels.

Pasaules banka jau iepriekš veikusi pētījumu, kurā norādījusi, ka būtiska problēma medicīnā ir cilvēkresursu trūkums.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi?
VIDEO. Pacients aizkustināts līdz asarām, kad terapijas zirgs mierīgi noliek galvu uz viņa krūtīm
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai 1
C vitamīnam nepatīk, ja to cep vai vāra
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
“Tas ir pats briesmīgākais ierocis, ko šobrīd Krievija ir pielietojusi.” Slaidiņš par notikumiem Ukrainā
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
VIDEO. Kas notiks, ja Tavos jaunajos saules paneļos iespers zibens? 4
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 18
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Kā noteikt savas atmiņas kvalitāti un rūpēties par tās saglabāšanu
Vēstule par rezervēm – Pabrikam, Pavļutam un visiem deputātu kandidātiem, kas domās sevi redz sēžam aizsardzības vai veselības ministra krēslā 21
Otrdien reģistrēts 1881 jauns Covid-19 inficēšanās gadījums, no tiem 803 nevakcinētie 36
Pirmdien Latvijā reģistrēts 1731 jauns Covid-19 inficēšanās gadījums, no tiem 759 nevakcinētie 4
“Galva strādā, krunku nav, mati aug!” Anitra Tooma par ugunspuķes tējas labo iedarbību 12
Gailenes, baravikas, bekas ne tikai vēderpriekam. Arī veselībai! 1
Saeima pieņem atbalsta paketi apkures izmaksu pieauguma segšanai iedzīvotājiem
VIDEO. Baltkrievijas robežsargi mudina migrantus šķērsot Baltkrievijas-Polijas robežu 8
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
“Jūsu nesavtīgais atbalsts dod spēku nesabrukt zem traģisko notikumu sloga.” Ukrainas ārsti strādā Rīgas slimnīcā
Suns ir priecīgs, ka atradis cilvēku. Saruna ar cilvēku meklētāju biedrības “Helper Latvia” dibinātājiem
Latvijas Saeima Krieviju atzīst par terorismu atbalstošu valsti, aicina citas valstis rīkoties tāpat 132
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā
Pret Latvijas Saeimas resursiem norit apjomīgs Krievijas agresiju atbalstošu kiberaktīvistu uzbrukums
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pirms 30 gadiem sākās Pirmā pasaules latgaliešu konference
23:03
Šaha saime paliek uz Krievijas nots
22:07
Latvijas basketbola izlases atvērtajos treniņos piedalās teju visi līderi, arī Kristaps Porziņģis
21:32