Foto: Shutterstock

Intīmas attiecības un diabēts: radušās grūtības ir risināmas 0

Sadzīvošana ar 2. tipa diabētu var nebūt viegla, taču iemācoties, kā tas ietekmē tevi, ir sperts pirmais solis, lai justos labāk, raksta portāls Healthline.com.

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
“Jūs aizbraucāt, bet kaut ko šeit uz ēdamgalda aizmirsāt!” – kempingā paviesojušies “sivēni”? 78
Lasīt citas ziņas

Diabēts var ietekmēt ēšanas paradumus. Cukura līmeņa regulēšana asinīs var būt daļa no ikdienas paradumiem. Bieži var nākties lietot medikamentus, kas var iespaidot libido un kurām ir seksuāla rakstura blaknes.

Labā ziņa ir tā, ka seksuālie izaicinājumi ir visnotaļ viegli novēršami.
CITI ŠOBRĪD LASA

Veselīga seksuālā dzīve ir tieši tikpat svarīga, cik diabēta regulēšana, un tā var uzlabot tavas dzīves kvalitāti.

Kādā pētījumā secināts, ka 52% vīriešu ar diabētu ir saskārušies ar erektīlo disfunkciju. 2015. gadā veikts pētījumā atklāja, ka 78% sieviešu ar diabētu sūdzējās par seksuālām problēmām, īpaši tās, kurām konstatēta arī depresija.

Kas izraisa seksuālas problēmas cilvēkiem ar diabētu?

Jebkura vecuma cilvēks var piedzīvot seksuālo disfunkciju. Simptomi parasti palielinās līdz ar vecumu. Diabēta gadījumā seksuālo simptomu noteikšana ir sarežģīta, jo iemesli bieži vien ir daudzslāņaini. Taču ir iespējams meklēt atbildes.

Piemēram, Marks ar 2. tipa diabētu slimo vairāk nekā 15 gadu. Izmainot dzīvesveidu, viņš pieredzēja labsajūtas uzlabojumus. Lai gan viņam nekad nav bijusi erektīlā disfunkcija, taču interese par seksu bija mazinājusies. Marks to saistīja ar nogurumu, stresu par karjeru, sāpēm ķermenī un sliktām attiecībām laulībā.

“Vienīgais, ko vēlējos, atnākt mājās un iekrist lielajā mīkstajā krēslā,” Marks atzina.

Izrādās, ka jebkura labjūtes joma, kas nav līdzsvarā, var izraisīt seksuālos traucējumus – tā stāsta Banneras universitātes medicīnas centrs sieviešu seksuālās veselības nodaļas vadītāja Debra Vikmane. Ja cilvēkam ir kāda hroniska saslimšana, piemēram, diabēts, tad seksuālos traucējumus veicina problēmas vairākās jomās. Līdztekus fiziskajiem simptomiem tās var būt arī nervozas emocijas, konflikti attiecībās, u.t.t.

Reklāma
Reklāma

Seksuālie simptomi un problēmas ar urīnpūsli arī var būt diabēta pazīmes. Ja cukura līmenis asinīs ir augsts un netiek kontrolēts, tad diabēts var izraisīt nervu bojājumus, kas ietekmē dažādas ķermeņa daļas, ieskaitot dzimumorgānus. Tajos var rasties nejūtīgums, sāpes vai sajūtu trūkums. Vīriešiem samazināta asins plūsma var traucēt erekcijai un mazināt interesi par seksu.

Savukārt sievietēm samazināta asins plūsma, nervu bojājumi vai emocionāli pārdzīvojumi var radīt maksts sausumu, grūtības uzbudināties, sāpes dzimumakta laikā, zemu dzimumtieksmi.

“Ir neskaitāmas sievietes, kurām diabēta dēļ ir samazinājusies asins plūsma. Viņu nervu gali vairs nav veseli. Tādēļ viņas būs mazāk jutīgas, sāpīgāks sausāks sekss un tā visa rezultātā samazināts libido,” stāsta Lorīna Streičere, Nortvesternas universitātes Seksuālās veselības centra medicīnas direktore, dzemdniecības un ginekoloģijas klīniskā profesore.

Labas ziņas: seksuālās problēmas ir ārstējamas

Ja seksuālās dzīves problēmas ir bieža diabēta komplikācija, tad labā ziņa ir tā, ka šīs blaknes ir ļoti labi ārstējamas.

Ir daudz iespēju, kuras gan sievietes, gan vīrieši var apskatīt kopā ar seksuālās veselības speciālistu.

Tomēr bieži vien pirmais solis labākai dzīves kvalitātei un apmierinātībai ar seksuālo dzīvi ir veselīgāka dzīvesveida ievērošana (tas arī palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs).

Cukura līmeņa kontrolēšana, fiziskās aktivitātes, veselīgāka ēšana un svara samazināšana ir saistīti ar diabēta simptomu uzlabošanos, pārliecības par sevi un enerģijas palielināšanos.

Mērija Robertsa, kurai 2. tipa diabētu diagnosticēja 2008. gadā, stāsta, ka diētas maiņa un svara zaudēšana ne tikai padarīja diabēta simptomus vieglāk kontrolējamus, bet arī palielināja apmierinājumu par seksuālo dzīvi. Ja agrāk viņa bija nogurusi un neapmierināta ar savu ķermeni, tad tagad viņai ir aktīva seksuālā dzīve un labāka dzīves kvalitāte.

Taču jāsaka, ka veselīgs dzīves veids ir svarīgs, taču tas, iespējams, nelikvidēs visus seksuālos traucējumus, kurus rada 2. tipa diabēts. Īpaši tas attiecas uz simptomiem, kas saistīti ar sāpēm un sausumu.

“Ir svarīgi atzīt, ka cilvēkiem ir specifiskas fiziskas problēmas, kas traucē izbaudīt seksu,” saka Strečere. Viņa aicina neuzskatīta dzīves stila izmaiņas par absolūtu iespēju likvidēt seksuālo disfunkciju.

Iespējamā ārstēšanās sievietēm

Neskatoties uz to, ka dzīves stila izmaiņas ir būtiskas, Strečere iesaka dažus specifiskus paņēmienus, lai sievietes varētu uzlabot savu seksuālo dzīvi:

Atrodi īsto lubrikantu

Cilvēkiem ar diabētu neder visi lubrikanti. Strečere diabētiķēm iesaka lubrikantus uz silikona bāzes, piemēram, “Replens Silky Smooth”, “Pulse Aloe-ahh”, “Uberlube”, jo lubrikanti uz ūdens bāzes bieži uzsūcas un var traumēt maksts sieniņas. Tāpat šādi lubrikanti bieži satur glicerīnu, kas ir tas pats cukurs un tādēļ slikta izvēle cilvēkam, kam ir jāregulē cukura līmenis asinīs.

Izpēti recepšu zāļu iespējas

Recepšu zāles, piemēram, esterogēna terapija, bieži vien var palīdzēt mazināt maksts sausumu vai palielināt libido. Tie var būt krēmi, gredzeni vai dzeramas zāles. Runā ar ārstu un izvēlies piemērotāko!

Parunā ar ārstu par vaginālo lāzerterapiju

Strečere bieži vien piedāvā lāzerterapiju, kas ir paredzēta sausiem, sāpīgiem audiem. Tā var palīdzēt palielināt mitrumu un pastiprināt asins pieplūdumu. Ir svarīgi piebilst, ka vaginālās lāzerterapijas drošība un efektivitāte vēl nav zinātniski pierādīta. Parunā ar ārstu par ieguvumiem un riskiem, lai izlemtu, vai tā tev ir piemērota.

Iespējamā ārstēšanās vīriešiem

Vīriešiem, kuri diabēta iespaidā piedzīvo erektīlo disfunkciju, ir pieejamas vairākas medicīniskas iespējas, kuras ir vērts apsvērt:

Lieto recepšu zāles

Dažas no visbiežāk lietotajām tabletēm ir sildenafils (Viagra) un tadalafils (Cialis, Adcirca), kas palielina asins pieplūdumu dzimumloceklim. Ja tabletes tev nav piemērotas, tad ir pieejamas arī injekcijas un svecītes. Konsultējies ar ārstu par labāko izvēli un izrunā to iespējamo mijiedarbību ar citiem medikamentiem, kurus patlaban lieto.

Izmanto vakuumsūkni

Vakuuma konstrikcijas ierīce, kuru reizēm dēvē par peņa sūkni, palīdz pievadīt asinis dzimumloceklim, tā veicinot erekciju. Ārsts tev palīdzēs izvēlēties ierīci, kas atbildīs tieši tavām vajadzībām.

Kā pāri var atgūt “karstumu” attiecībās?

Jūs varat ne tikai mainīt dzīves stilu un izmantot recepšu zāles, bet arī šādas iespējas, lai uzlabotu savu seksuālo dzīvi:

Meklē radošas alternatīvas

Deivids Spero, runājot savu erektīlo disfunkciju, kas ir hroniskas slimības rezultāts, stāsta, ka viņš un viņa sieva meklēja radošas alternatīvas fiziskai intimitātei bez dzimumakta, un iesaka citiem pāriem darīt to pašu. Piemēram, viņš iesaka lietot muti vai rokas, lai stimulētu sensitīvas ķermeņa daļas, ja dzimumakts nav iespējams.

Apmeklē konsultācijas vai seksa terapiju

Attiecību un seksa terapija ir vēl viens noderīgs darbības virziens. Vikmans saka, ka tas nodrošina papildu resursus attiecībās, ja pāri saskaras ar hronisku atsalumu, pasliktinātu dzimumtieksmi, pazeminātu pašvērtējumu, u.t.t.

Visbeidzot, ir svarīgi izprast, ka gadījumā, ja sekss tev vairs nav patīkams, ir pieejamas ārstēšanās iespējas. Daudziem vissvarīgākais ir atrast pareizo ārstu vai terapeitu, kura specializācija ir seksuālā veselība.

“Ja tev nav risinājuma, tas nenozīmē, ka risinājuma nav. Tev vienkārši ir jāiegūst pareizie resursi, lai pie tā tiktu,” atzīst Strečere.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.