Foto: Shutterstock

Intīmas attiecības un diabēts: radušās grūtības ir risināmas 0

Sadzīvošana ar 2. tipa diabētu var nebūt viegla, taču iemācoties, kā tas ietekmē tevi, ir sperts pirmais solis, lai justos labāk, raksta portāls Healthline.com.

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Lasīt citas ziņas

Diabēts var ietekmēt ēšanas paradumus. Cukura līmeņa regulēšana asinīs var būt daļa no ikdienas paradumiem. Bieži var nākties lietot medikamentus, kas var iespaidot libido un kurām ir seksuāla rakstura blaknes.

Labā ziņa ir tā, ka seksuālie izaicinājumi ir visnotaļ viegli novēršami.
CITI ŠOBRĪD LASA

Veselīga seksuālā dzīve ir tieši tikpat svarīga, cik diabēta regulēšana, un tā var uzlabot tavas dzīves kvalitāti.

Kādā pētījumā secināts, ka 52% vīriešu ar diabētu ir saskārušies ar erektīlo disfunkciju. 2015. gadā veikts pētījumā atklāja, ka 78% sieviešu ar diabētu sūdzējās par seksuālām problēmām, īpaši tās, kurām konstatēta arī depresija.

Kas izraisa seksuālas problēmas cilvēkiem ar diabētu?

Jebkura vecuma cilvēks var piedzīvot seksuālo disfunkciju. Simptomi parasti palielinās līdz ar vecumu. Diabēta gadījumā seksuālo simptomu noteikšana ir sarežģīta, jo iemesli bieži vien ir daudzslāņaini. Taču ir iespējams meklēt atbildes.

Piemēram, Marks ar 2. tipa diabētu slimo vairāk nekā 15 gadu. Izmainot dzīvesveidu, viņš pieredzēja labsajūtas uzlabojumus. Lai gan viņam nekad nav bijusi erektīlā disfunkcija, taču interese par seksu bija mazinājusies. Marks to saistīja ar nogurumu, stresu par karjeru, sāpēm ķermenī un sliktām attiecībām laulībā.

“Vienīgais, ko vēlējos, atnākt mājās un iekrist lielajā mīkstajā krēslā,” Marks atzina.

Izrādās, ka jebkura labjūtes joma, kas nav līdzsvarā, var izraisīt seksuālos traucējumus – tā stāsta Banneras universitātes medicīnas centrs sieviešu seksuālās veselības nodaļas vadītāja Debra Vikmane. Ja cilvēkam ir kāda hroniska saslimšana, piemēram, diabēts, tad seksuālos traucējumus veicina problēmas vairākās jomās. Līdztekus fiziskajiem simptomiem tās var būt arī nervozas emocijas, konflikti attiecībās, u.t.t.

Seksuālie simptomi un problēmas ar urīnpūsli arī var būt diabēta pazīmes. Ja cukura līmenis asinīs ir augsts un netiek kontrolēts, tad diabēts var izraisīt nervu bojājumus, kas ietekmē dažādas ķermeņa daļas, ieskaitot dzimumorgānus. Tajos var rasties nejūtīgums, sāpes vai sajūtu trūkums. Vīriešiem samazināta asins plūsma var traucēt erekcijai un mazināt interesi par seksu.

Savukārt sievietēm samazināta asins plūsma, nervu bojājumi vai emocionāli pārdzīvojumi var radīt maksts sausumu, grūtības uzbudināties, sāpes dzimumakta laikā, zemu dzimumtieksmi.

“Ir neskaitāmas sievietes, kurām diabēta dēļ ir samazinājusies asins plūsma. Viņu nervu gali vairs nav veseli. Tādēļ viņas būs mazāk jutīgas, sāpīgāks sausāks sekss un tā visa rezultātā samazināts libido,” stāsta Lorīna Streičere, Nortvesternas universitātes Seksuālās veselības centra medicīnas direktore, dzemdniecības un ginekoloģijas klīniskā profesore.

Labas ziņas: seksuālās problēmas ir ārstējamas

Ja seksuālās dzīves problēmas ir bieža diabēta komplikācija, tad labā ziņa ir tā, ka šīs blaknes ir ļoti labi ārstējamas.

Ir daudz iespēju, kuras gan sievietes, gan vīrieši var apskatīt kopā ar seksuālās veselības speciālistu.

Tomēr bieži vien pirmais solis labākai dzīves kvalitātei un apmierinātībai ar seksuālo dzīvi ir veselīgāka dzīvesveida ievērošana (tas arī palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs).

Cukura līmeņa kontrolēšana, fiziskās aktivitātes, veselīgāka ēšana un svara samazināšana ir saistīti ar diabēta simptomu uzlabošanos, pārliecības par sevi un enerģijas palielināšanos.

Mērija Robertsa, kurai 2. tipa diabētu diagnosticēja 2008. gadā, stāsta, ka diētas maiņa un svara zaudēšana ne tikai padarīja diabēta simptomus vieglāk kontrolējamus, bet arī palielināja apmierinājumu par seksuālo dzīvi. Ja agrāk viņa bija nogurusi un neapmierināta ar savu ķermeni, tad tagad viņai ir aktīva seksuālā dzīve un labāka dzīves kvalitāte.

Taču jāsaka, ka veselīgs dzīves veids ir svarīgs, taču tas, iespējams, nelikvidēs visus seksuālos traucējumus, kurus rada 2. tipa diabēts. Īpaši tas attiecas uz simptomiem, kas saistīti ar sāpēm un sausumu.

“Ir svarīgi atzīt, ka cilvēkiem ir specifiskas fiziskas problēmas, kas traucē izbaudīt seksu,” saka Strečere. Viņa aicina neuzskatīta dzīves stila izmaiņas par absolūtu iespēju likvidēt seksuālo disfunkciju.

Iespējamā ārstēšanās sievietēm

Neskatoties uz to, ka dzīves stila izmaiņas ir būtiskas, Strečere iesaka dažus specifiskus paņēmienus, lai sievietes varētu uzlabot savu seksuālo dzīvi:

Atrodi īsto lubrikantu

Cilvēkiem ar diabētu neder visi lubrikanti. Strečere diabētiķēm iesaka lubrikantus uz silikona bāzes, piemēram, “Replens Silky Smooth”, “Pulse Aloe-ahh”, “Uberlube”, jo lubrikanti uz ūdens bāzes bieži uzsūcas un var traumēt maksts sieniņas. Tāpat šādi lubrikanti bieži satur glicerīnu, kas ir tas pats cukurs un tādēļ slikta izvēle cilvēkam, kam ir jāregulē cukura līmenis asinīs.

Izpēti recepšu zāļu iespējas

Recepšu zāles, piemēram, esterogēna terapija, bieži vien var palīdzēt mazināt maksts sausumu vai palielināt libido. Tie var būt krēmi, gredzeni vai dzeramas zāles. Runā ar ārstu un izvēlies piemērotāko!

Parunā ar ārstu par vaginālo lāzerterapiju

Strečere bieži vien piedāvā lāzerterapiju, kas ir paredzēta sausiem, sāpīgiem audiem. Tā var palīdzēt palielināt mitrumu un pastiprināt asins pieplūdumu. Ir svarīgi piebilst, ka vaginālās lāzerterapijas drošība un efektivitāte vēl nav zinātniski pierādīta. Parunā ar ārstu par ieguvumiem un riskiem, lai izlemtu, vai tā tev ir piemērota.

Iespējamā ārstēšanās vīriešiem

Vīriešiem, kuri diabēta iespaidā piedzīvo erektīlo disfunkciju, ir pieejamas vairākas medicīniskas iespējas, kuras ir vērts apsvērt:

Lieto recepšu zāles

Dažas no visbiežāk lietotajām tabletēm ir sildenafils (Viagra) un tadalafils (Cialis, Adcirca), kas palielina asins pieplūdumu dzimumloceklim. Ja tabletes tev nav piemērotas, tad ir pieejamas arī injekcijas un svecītes. Konsultējies ar ārstu par labāko izvēli un izrunā to iespējamo mijiedarbību ar citiem medikamentiem, kurus patlaban lieto.

Izmanto vakuumsūkni

Vakuuma konstrikcijas ierīce, kuru reizēm dēvē par peņa sūkni, palīdz pievadīt asinis dzimumloceklim, tā veicinot erekciju. Ārsts tev palīdzēs izvēlēties ierīci, kas atbildīs tieši tavām vajadzībām.

Kā pāri var atgūt “karstumu” attiecībās?

Jūs varat ne tikai mainīt dzīves stilu un izmantot recepšu zāles, bet arī šādas iespējas, lai uzlabotu savu seksuālo dzīvi:

Meklē radošas alternatīvas

Deivids Spero, runājot savu erektīlo disfunkciju, kas ir hroniskas slimības rezultāts, stāsta, ka viņš un viņa sieva meklēja radošas alternatīvas fiziskai intimitātei bez dzimumakta, un iesaka citiem pāriem darīt to pašu. Piemēram, viņš iesaka lietot muti vai rokas, lai stimulētu sensitīvas ķermeņa daļas, ja dzimumakts nav iespējams.

Apmeklē konsultācijas vai seksa terapiju

Attiecību un seksa terapija ir vēl viens noderīgs darbības virziens. Vikmans saka, ka tas nodrošina papildu resursus attiecībās, ja pāri saskaras ar hronisku atsalumu, pasliktinātu dzimumtieksmi, pazeminātu pašvērtējumu, u.t.t.

SAISTĪTIE RAKSTI

Visbeidzot, ir svarīgi izprast, ka gadījumā, ja sekss tev vairs nav patīkams, ir pieejamas ārstēšanās iespējas. Daudziem vissvarīgākais ir atrast pareizo ārstu vai terapeitu, kura specializācija ir seksuālā veselība.

“Ja tev nav risinājuma, tas nenozīmē, ka risinājuma nav. Tev vienkārši ir jāiegūst pareizie resursi, lai pie tā tiktu,” atzīst Strečere.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Konjunktivīta iemesls var būt arī Covid-19 1
Atklātā vēstule: Par ārstu tiesībām būt brīviem savā profesionālajā darbībā
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 183
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Pasaules Gastroenteroloģijas organizācijas komitejās turpmāk būs pārstāvēta arī Latvija – ievēlēts VCA gastroenterologs asociētais profesors Aleksejs Derovs
Ražo enerģiju un sargā šūnas – koenzīms Q10 2
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt 3
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Viss sākās ar padsmitgadnieku, suni un liellopu aizkuņģa dziedzera ekstraktu! Apinis par izgudrojumiem, kas pagarināja mūsu mūžu
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
Andris Bačkurs: Asistenti ir atslēga uz „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku integrēšanu sabiedrībā un psihoemocionālās veselības saglabāšanu 69
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 57
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 3
Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās
Saslimstības rādītājs pieaudzis līdz 3584,4. Cik jauni kovida slimnieki atklāti trešdien?
Par balstvakcīnas nenodrošināšanu Lembergs no IeVP pieprasa kompensāciju 10 000 eiro apmērā 7
Kremlis: Krievijas apsvērumi ASV atbildē par “drošības garantijām” nav ņemti vērā
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
“Kur ir Patiesības ministrija?” Diskusija par dezinformācijas definīciju jeb to, kas ir meli un kas nav meli
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 1
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 100
“Šī gaļa nākotnē varētu būt 40% dārgāka!” Atklāj, kam bez tomātiem un gurķiem strauji augs cenas 40
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir? 60
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
Racionālā dvēsele. Eduards Dorofejevs vērtē Māras Kažociņas gleznu izstādi “Spirāle” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā
14:40
Kur beidzas pasaka. Ilze Kļaviņa vērtē iestudējumu „Mans tēvs – Pīters Pens” Valmieras Drāmas teātrī
14:23
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits slimnīcās sarucis 1
14:07