Preses konferencē, kas pagājušonedēļ tika sasaukta, lai nomierinātu Irānas sabiedrību un pavēstītu, ka opozīcijas pārstāvji pārspīlē saslimušo skaitu Kumā, Irānas veselības ministra vietnieks Īradžs Harīrčī acīmredzami cieta no augstas temperatūras, spēcīgi svīda, smagi elpoja un kāsēja. Nākamajā dienā apstiprinājās, ka viņš pats ir inficējies ar “Covid-19”.
Preses konferencē, kas pagājušonedēļ tika sasaukta, lai nomierinātu Irānas sabiedrību un pavēstītu, ka opozīcijas pārstāvji pārspīlē saslimušo skaitu Kumā, Irānas veselības ministra vietnieks Īradžs Harīrčī acīmredzami cieta no augstas temperatūras, spēcīgi svīda, smagi elpoja un kāsēja. Nākamajā dienā apstiprinājās, ka viņš pats ir inficējies ar “Covid-19”.
Foto: AP/SCANPIX/LETA

Kādu lomu koronavīrusa “tracī” spēlē politika un reliģija 0

Pirms nedēļas trešdienā Turcijas aviosabiedrība izpildīja ierasto ikdienas reisu no Stambulas uz Rīgu. Nedz lidmašīnas salonā esošajiem pasažieriem, nedz apkalpei nekas neliecināja, ka šis reiss ir radikāli atšķirīgs un nākamajā dienā sacels tādu ažiotāžu divās valstīs – Latvijā un Igaunijā.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 79
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 139
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Uz klāja atradās ar jauno koronavīrusu inficēts pasažieris no Irānas. Valsts, kuru smagi skāris šīs slimības “Covid-19” uzliesmojums un par kuru ir bažas, ka stāvoklis tuvākajā laikā tikai pasliktināsies.

Saslimst pats veselības ministra vietnieks

Ceļotājs no Irānas uzskatāmi pierādīja – neviena valsts nav par tālu un eksotisku, lai tajā notiekošais neatbalsotos Rīgā. Ķīna, Itālija, Irāna un Dienvidkoreja ir jaunā koronavīrusa epicentri. Turklāt Irānas un Dienvidkorejas gadījumi ir ne tikai interesanti, bet arī ļoti pamācoši Latvijai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sociālajos tīklos atskanēja arī Latvijas cilvēku jautājumi – kādēļ tieši Irānā tik novēloti diagnosticēts koronavīruss un tik strauji izplatās infekcija? Turklāt patiesos slimības izplatības apmērus Irānā ir ļoti grūti aplēst. Lielā mērā tajā vainojama neuzticības gaisotne, kas valda starp oficiālo Teherānu un rietumvalstu galvaspilsētām.

Pašā Irānā ziņas par slimības izplatību kļuvušas par kārtējo bruģakmeni opozīcijas varas cīņās. Lai gan daudzviet Rietumos Irānu uztver kā totalitāru valsti, tomēr šis iespaids ir maldinošs. Pašreizējā autoritārā pārvalde ar garīgo līderi lielo ājatollu Alī Hameneī piedzīvo ļoti nopietnu kritiku un izaicinājumu varai – sākot ar mērenākām iebildēm varas politiķu rindās līdz asai kritikai opozīcijas politiķu starpā un protestētāju vidū ielās.

Opozīcijas pārstāvji un varas kritiķi apgalvo, ka inficēšanās apjomi ar jauno vīrusu esot daudzkārt lielāki par oficiālajiem skaitļiem.

Visticamāk, tas ir pārspīlēti, tomēr slimības izplatība noteikti ir plašāka, nekā par to liecina Irānas Veselības ministrijas statistika. Tas kļuva skaidrs, kad Irānas veselības ministra vietnieks Īradžs Harīrčī acīmredzami cieta no drudža preses konferencē, ko sasauca, lai paziņotu, ka epidemioloģiskā situācija tiek kontrolēta un izteikumi par liela skaita saslimušo slēpšanu neatbilst patiesībai.

Amatpersona acīmredzami mocījās, sviedri plūda aumaļām un Īradžs centās apslāpēt klepu. Drīz vien aizdomas apstiprinājās. Veselības ministra vietnieks pats bija inficējies, turklāt inficējis arī citus.

Izplatību veicinošie faktori
Vīrusa izplatību veicinājuši vismaz četri nozīmīgi faktori: 1) pārliecība, ka situācija tiek kontrolēta, 2) izteikti hierarhiskā valsts pārvaldes organizācija – šādu slimību gadījumā svarīgi ir signāli no slimajiem un viņu ārstējošajiem ārstiem, nevis oficiālie paziņojumi, 3) diagnostikas iespēju trūkums – Ķīnai, kur vīrusa izplatība sākās, pašai trūkst reaģentu diagnozes apstiprināšanai, bet ASV sankcijas neļauj Irānai iegādāties iekārtas un reaģentus ne no Savienotajām Valstīm, ne to sabiedrotajām, 4) zemā ekonomiskā aktivitāte valstī ne tikai padziļina sankciju sekas, bet nozīmē, ka ļaudis pulcējas protestu aktivitātēs un daudz laika pavada arī citos kolektīvos pasākumos (tostarp svētnīcās) – tie ir ideāli apstākļi šādu vīrusu izplatībai.

Sociālo tīklu lietotāju neizpratni Latvijā izraisīja video ar acīmredzamu sanitāro normu ignorēšanu Irānā, kur video redzamie cilvēki skūpstīja vai laizīja barjeras un vitrīnas svētnīcās.
Ekrānuzņēmums no video

Reliģijas loma

Sociālajos tīklos parādījās arī video no Irānas, kuros redzami ļaudis svētnīcās,

kas ne tikai skūpsta, bet pat laiza barjeras vai stikla vitrīnas vietās, kur apglabāti svēto un mocekļu pīšļi.

Viņu vēstījums – nekāds koronavīruss mūs neuzveiks. Un atkal atskanēja jautājumi – kas tas ir? Vai tiešām reliģiskā tumsonība?

Reliģijai patiesi ir ļoti liela nozīme Irānas sabiedrībā, īpaši Kumas pilsētā, kas kļuva par slimības epicentru. Tā ir vienlaikus transporta mezgls un sena pilsēta, kas pazīstama ar savām svētnīcām. Visticamāk, tieši tādēļ te paviesojās tirgotājs no Ķīnas Hubei provinces – koronavīrusa izplatības epicentra. Šajā ziņā ir redzama līdzība ar Itāliju. Arī tur slimība ienākusi ar ceļotājiem.

Tomēr vienlaikus svētnīcās notiek arī plaša dezinfekcija. Attēlā 24. februārī tiek dezinficēta svētnīca Kumā).
Foto: AP/SCANPIX/LETA

Tomēr, kritizējot par reliģisku tumsonību, jāatceras, ka nezinām, vai tieši pirms minēto video filmēšanas šīs svētvietas nav tikušas rūpīgi dezinficētas. To šobrīd ļoti plaši veic šiītu svētvietās. Tāpat jāatceras, ka šādu video nodoms nav pamudināt citus laizīt svētvietu aizslietņus, bet gan mazināt paniku Irānas plašās mazizglītoto un reliģiski konservatīvo lauku iedzīvotāju masās. Pretējā gadījumā panika var izraisīt jaunu protestu vilni.

Un vēl – Irānā valdošais šiītu islāma paveids kā vienu no svarīgākajiem tikumiem izvirza gatavību sekot mocekļa Alī piemēram – pravieša Muhameda znotam, kura virsvadību noraidīja citi pirmo musulmaņu karavadoņi un kurš tika nogalināts vardarbīgā nāvē. Lai cik pārsteidzošs tāds vēstījums var šķist Latvijā, tas zināmā mērā nodod tieši šādas bezbailības ideju.

Sākās pagrīdes kristiešu sektā

To, ka reliģija ir nozīmīgs faktors koronavīrusa izplatībā, paradoksālā kārtā apliecināja arī tehnoloģiski ļoti attīstītā Dienvidkoreja. Epidemiologi nespēja izskaidrot tik strauju slimības izplatību.

Tikai nule atklājies, ka slimība sprādzienveidīgi aptvēra kādu pagrīdes kristiešu sektu.

Šī sekta sevi dēvē par Jauno debesu un zemes jeb Šiņčondži baznīcu. Sektas dalībnieki slēpa savu piederību tai, jo saskaroties ar apkārtējo cilvēku un varasiestāžu vajāšanu. Un epidemiologu maldināšana, noklusējot tik svarīgu informāciju, maksāja dārgi.

Aģentūra AFP ziņo, ka Dienvidkorejā uzskaitīto inficēšanās gadījumu skaits pēdējās dienās strauji pieaudzis, varasiestādēm veicot koronavīrusa testus vairāk nekā 260 tūkstošiem šīs baznīcas locekļu. 61 gadu vecai sektas loceklei 10. februārī sācies drudzis, bet viņa apmeklējusi vismaz četrus dievkalpojumus Degu pilsētā, pirms viņai tika diagnosticēts šis vīruss. Vairāk nekā puse cilvēku, kam konstatēta inficēšanās ar “Covid-19” vīrusu, esot saistīti ar Šiņčondži baznīcu.

Nedzeriet no kopīga biķera!

Risks, ka vīruss var izplatīties reliģiskās iestādēs ciešā kontaktā – saskūp­stoties, apkampjoties, sarokojoties (un nepietiekami bieži un kārtīgi mazgājot rokas pēc sarokošanās), visticamāk, nav pietiekami novērtēts.

Šādas reliģiskas prakses nav raksturīgas tikai tālām valstīm un eksotiskām reliģijām. Turklāt Dienvidkorejas gadījumā runa ir par kristiešu sektu.

Arī Latvijas kristīgajās baznīcās netrūkst paražu, kas var būt bīstamas epidemioloģiskā ziņā.

Dažādu reliģisku priekšmetu skūpstīšana notiek gan katoļu, gan pareizticīgajā baznīcā. Un pat evaņģēliski luteriskās baznīcas rituālā Latvijā ir pieskaršanās ar lūpām vīna kausam, kas simbolizē Kristus asiņu biķeri.

Simboliskā šo priekšmetu slaucīšana ar kokvilnas drānu, ja vien tā nav samērcēta spirtā vai citā dezinfekcijas līdzeklī, nekādi nemazina infekciju izplatības risku.

Koronavīruss ir caurmērā smagāka saslimšana pacientam nekā sezonālā gripa (tās A un B tipi), jo slimība vienlaikus skar augšējos un apakšējos elp­ceļus. Tomēr kopumā pacientu izredzes ir optimistiskas. Ne visi cilvēki, kas saskaras ar koronavīrusa slimnieku, saslimst.

SAISTĪTIE RAKSTI

Un absolūti lielākā daļa saslimušo atlabst samērā īsā laikā. Un spēkā paliek arī speciālistu ieteiktie parastie higiēnas priekšraksti – tajā skaitā bieža un kārtīga roku mazgāšana.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 28
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 86
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 79
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 139
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pienācis laiks plūkt laurus! Horoskopi 20.septembrim
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 23
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
3 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 32
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Vēža pacientu pārstāvji norāda uz onkoloģisko pacientu skaita pieaugumu un finansējuma trūkumu ārstēšanai 12
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kas tavam skolas bērnam brokastīs? 5
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Profesors Ģirts Briģis: viens no iespējamajiem risinājumiem cīņā ar Covid-19 – ieviest papildus ierobežojumus nevakcinētajiem 255
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 139
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijas pētniekiem aizdomas par plaģiātismu Daugavpils tiesneša un pasniedzēja Arvīda Ozerska doktora disertācijas darbā 2
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 23
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
18 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 9
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nelikumīgi Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojušo imigrantu mobilajos tālruņos konstatēta bērnu pornogrāfija 11
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 79
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare brīdina: lūk, kas notiek ar tiem, kas vēlas suni! 33
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Verners un Muntis
18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Ar kreiso roku tikai tualetē kaut ko dara”: krišnaīts Uģis Kuģis paskaidro, kāpēc ēdiens jāpasniedz tikai ar labo roku 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 22
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
3 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 171
3 dienas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 86
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pienācis laiks plūkt laurus! Horoskopi 20.septembrim
21:48
LR
Linda Rumka
Ziņas
“Filma atklāj mūsu sabiedrības šķērsgriezumu!” Ko gaidīt no jaunās pilnmetrāžas spēlfilmas “Bedre”?
21:32
LE
LETA
Ziņas
Krievijas pētniekiem aizdomas par plaģiātismu Daugavpils tiesneša un pasniedzēja Arvīda Ozerska doktora disertācijas darbā 2
21:31