Veselam
Psiholoģija

Slimība liek sasparoties. Ādažnieces Terēzijas Daugules pieredzes stāsts3


Terēzija Daugule
Terēzija Daugule
Foto – Karīna Miezāja

“Latvijas Avīzes” uzticīgā lasītāja, ādažniece Terēzija Daugule (74) pēc profesijas ir zootehniķe, bet pēc aicinājuma – literāte un māksliniece. Abi ar vīru Juri Dauguli 29. janvārī svinēs zelta kāzas. Izaudzināti trīs pašu un divi audžudēli. “Apprecējāmies ar platonisku mīlestību, kā divi jēriņi. Man ir ideāls vīrs, un es viņu ļoti mīlu,” pēc 56 pazīšanās gadiem atzīst Terēzijas kundze.

Kad ierodamies ciemos, viņa vispirms izrāda kūtiņu, kur mīt kazas un zoss. “Ja gribat dzīvot līdz 90 gadiem un ilgāk, dzeriet kazas pienu,” iesaka saimniece. “Bet, apēdot vienu zoss olu, nostiprināsiet imunitāti uz veselu gadu. Pārspīlēt gan nedrīkst, jo tā satur daudz holesterīna. Ola noteikti jāvāra pusstundu, lai ietu bojā tajā esošās salmonellas. Visiem saviem mīļajiem uz Lieldienām dodu pa olai,” viņa atklāj.

 

Viss sākās ar numeroloģiju

Terēzija Daugule: “42 gadu vecumā man sākās ģīboņu lēkmes, bet mani neviens neārstēja. Endokrīnā sistēma pārkārtojās uz klimaksu, taču es to nesapratu. Kaut būtu laikus zinājusi, ka jādzer lupstāju tēja! Vēl sāka lēkāt asinsspiediens, pie manis regulāri brauca ātrā palīdzība. Pēc injekcijas drusku pagulēju un turpināju strādāt, līdz reiz, braucot iepirkties, saļimu. Nogulēju slimnīcā ilgāk nekā mēnesi, bet, atbraucot mājās, turpināju savas ikdienas gaitas – ar mēslu ķerru un govij pie pupiem klāt. Pēc desmit mēnešiem sekoja otrs infarkts. Sapratu, ka varu kuru katru brīdi aiziet, un mana dzīve pilnībā mainījās.

Kad kādu laiku biju slimojusi, iegādājos brošūru par numeroloģiju. Tā kā krievu valodu zināju minimāli, blakus tai noliku vārdnīcu un tulkoju. Atbraucot mājās no slimnīcas, pa naktīm sāku šūt no dzīpariem un pērlītēm talismanus. Sirds slimniekiem guļot uznāk trauksme. Man bija bail, ka aizmiegot vairs nepamodīšos. Kad ap četriem rītā nodziedāja gaiļi, pabaroju vistiņas un gāju līdz desmitiem gulēt.

Veselībai uzlabojoties, šīs bailes pārgāja.

Reiz mans dēls Andris bija saticis gleznotāju Ligitu Cauni un teicis: “Jums ir tik skaistas gleznas, bet, ja jūs zinātu, kā mana mamma šuj!” Kad māksliniece apskatīja manus darbus, sarīkoja izstādi, kurai sekoja vairākas citas.

No dzīpariem izšūtu numeroloģijā pamatotu gleznu uzdāvināju tibetiešu mūkiem, kad viņi 2002. gadā viesojās Latvijā. Man nebija žēl vairāk nekā pusgadu ilga darba.

Strādājot pa kūti, man visu laiku kaut kā trūka. Sāku piedalīties literārajos konkursos, manus darbus publicēja. Kad slimošanas dēļ vairs nekāda strādniece nebiju, daļu lopu likvidējām. Domāju, ko tagad darīt? “Latvijas Avīzē” izlasīju aicinājumu pieteikties “Literārajā akadēmijā”. Aizsūtīju uz Rakstnieku savienību savus dzejoļus, un – mani uzņēma! Es, kas no kūts iznākusi, trīs gadus mācījos kopā ar rajonu avīžu redaktoriem, žurnālistiem un centos turēt līdzi. Kā svētkus gaidīju katru sestdienu, kad notika nodarbības. Apguvu rakstniecības teoriju, piedalījos dzejas meistarklasēs. Mācības pabeidzu 68 gadu vecumā. Pēc tam mainījās mana domāšana, apguvu arī ģērbšanās stilu un iemācījos saskaņot tērpus.

Es padaru savu dzīvi interesantu, vienmēr mācoties ko jaunu. Nu jau mūžībā aizgājušais mākslinieks Mārtiņš Dāboliņš, zinādams, ka šuju, iedeva man krītiņus, ieteica nopirkt krāsas un sacīja: “Tev galvā ir sistēma, sāc zīmēt – tā būs vieglāk nekā šūt.” Numeroloģijā katram burtam un skaitlim atbilst sava krāsa. Izšujot vai zīmējot es materializēju dziesmas, stāstus un lūgšanas.”

 

Zāļu vietā – ēdiens

“Pirms pāris gadiem man bija plaušu tūska,” atceras Terēzijas kundze. “Kļuvu atkarīga no ārstiem un zālēm, bet pēc kāda laika sāku domāt: cik ilgi tā dzīvošu? Īsts atklājums man bija Kijevā izdotā grāmata par astroloģisko uzturu, kurā rakstīts, kas katras zodiaka zīmes pārstāvjiem jāēd, lai neslimotu. Esmu pārliecinājusies, ka tas viss atbilst patiesībai. Lietojot atbilstošu pārtiku, slimība viegli krīt. Kaut man ne viss Jaunavas zīmes pārstāvjiem ieteiktais garšo, piemēram, pētersīļi, lieku tos klāt salātiem, jo man tas nepieciešams. Vai tad labāk patiks slimot un dzert zāles?”

Rūpējoties par normālu holesterīna līmeni asinīs, seniore pāris reizes nedēļā atļaujas nopirkt gabaliņu laša.

Stresa brīžos, kad uznāk milzīga apetīte, Terēzijas kundze tai neļaujas, bet padzeras ūdeni vai kazas pienu – tas nomierina.

Lai izvairītos no aizcietējumiem, viņa vāra ķīseli no āboliem un melleņu ievārījuma, pievienojot nedaudz cietes, un ēd ar kazas pienu. Nieru veselībai tiek gatavota limonāde no ābolu sulas, kam pievieno samaltas saldētas dzērvenes.

Arī aknas vecumdienās reti ir pilnīgi veselas, tādēļ Terēzija iesēj auzu graudus un, kad skariņas sāk ziedēt, nogriež un vāra tēju. Pašas audzēti augi esot enerģētiski spēcīgāki.

“Veci cilvēki nevar ēst daudz griķu, jo tie recina asinis, taču pa druskai der,” atzīst Terēzija Daugule. “Ielieku krūzē prāvu ēdamkaroti pa nakti uzbriedinātu griķu putraimu un uzleju puskrūzīti kazas piena. Ja jūs zinātu, kā nāk spēks! Pēc mēneša var just, ka veselībai bumba ielikta,” viņa secina.

Sava ātrā palīdzība

Terēzijas kundze par daudziem labiem padomiem pateicas laikraksta “Pavards” redaktorei Dzin­trai Šulcei un ārstei Jeļenai Mališevai, kura konsultē televīzijas raidījumā “Zdorovje” (“Veselība”).

No avīzēm un žurnāliem izgrieztās publikācijas viņa sakārtojusi pa noteiktiem tematiem. Kad radi vai draugi sūdzas par savām problēmām, viņa atver savu kladi un pastāsta, ko šādā gadījumā varētu darīt.

“Protams, visvieglāk ir iedzert zāles. Cilvēki negrib par sevi rūpēties – tā ir kā slimība. Ja tas būtu manā varā, es skolu programmā ieviestu mācību par ārstniecības augiem un veselīgu uzturu,” viņa saka.

Terēzija nevēlas būt pilnībā atkarīga no ārstiem un medikamentiem, tādēļ viņas ātrā palīdzība ir punktu masāža. Ja uznāk liels nogurums un drūmas domas, viņa saspiež punktu bedrītē starp īkšķi un rādītājpirkstu, skaita līdz 15 un to atkārto trīs reizes. Kad jūt tuvojamies sirdslēkmi, pamasē roku mazos pirkstiņus vai kreiso auss ļipiņu. Ja vājums vēl nepāriet, piespiež punktu starp degunu un lūpām.

Terēzija tikusi galā pat ar rozi – uzlikusi slimajai vietai kompresi ar propolisu eļļā, un vaina pēc piecām dienām pārgājusi.

Sievietēm, kuras nomoka smaga menopauze, viņa iesaka lupstāju tēju, kuru vajag lietot, tiklīdz parādījušās pirmās klimaksa izpausmes. Laba šim nolūkam esot arī kazeņu lapu tēja.

 

Uz ļaunu atbild ar labu

Terēzija Daugule: “Ja kāds ir nodarījis pāri, pastāv trīs rīcības varianti. Pirmais – viņam “atzāģēt”. Otrais – piedot un lūgt par to cilvēku, lai smagums aiziet. Es parasti izmantoju trešo: ja man kāds izdara sliktu, es pretim – labu.

Saistītie raksti

Kad pirms vairākiem gadiem manu jau tā niecīgo pensiju samazināja par 20 latiem, biju ļoti dusmīga uz valdību. Nopirku veselu somu ar stādiem un, asarām šķīstot, iestādīju 50 ogu krūmus, lai tiktu vaļā no niknuma. Neiešu taču piketēt vai Saeimai logus dauzīt! Pēc katras izraktās bedres jutos arvien labāk. Pensiju vēlāk atdeva, bet ogulāji ir kārtīgi paaugušies. Šogad apgādāju ar ogām bērnu ģimenes un vēl naudu nopelnīju. Tiem, kas mūžīgi dusmojas un grib citiem atriebties, iesaku atrast kādu nodarbi, lai piepildītu savu dzīvi.

Trīs gadus pēc kārtas braucu uz Pjuhticas klosteri, kur pareizticīgo mūķenes iemācīja lūgt par nelabvēļiem. Kad biju šo rituālu paveikusi, divu gadu laikā man 12 cilvēki lūdza piedošanu. Mācītājs to izskaidroja tā: man aizlūdzot par viņu labklājību, pāridarītājos pamodās sirdsapziņa.”

 

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
“Paldies, ka man ziedojāt, bet vispār valstij tas būtu jādara!” Kā “Latvijas lepnuma” balva palīdzēja Jurkām nepadoties
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. “Nolaupītā vērtība varētu būt pusmiljons eiro, bet Balandinu atstāja dzīvu kā brīdinājumu,” Krieķis atklāj patiesību 16
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Notikušais ar Navaļniju saistīts ar Latviju: sarunā ar Francijas prezidentu Putins nāk klajā ar pārsteidzošu versiju
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Gūlās manā gultā un teica, ka jāguļ kopā.” Pašvaldība Sanitai sagādā pārsteigumu, dzīvoklī izmitinot svešinieku
56 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Smaga avārija uz Vidzemes šoseja: kravas auto ietriecies mikroautobuss, daļēji bloķēta satiksme
5 stundas