Foto: Pixabay

Slims pēc paša vēlēšanās? 0

“Pēc grūtā projekta pabeigšanas saslimu ar pneimoniju.” “Meita sāka iet skolā, un viņai gada laikā jau ceturtais bronhīts, lai gan pirms tam nekā tamlīdzīga nebija…” Daudziem saikne starp emocijām un slimībām nav acīmredzama. Bet tā ir! Bieži vien tikai sadarbība ar psihoterapeitu palīdz izprast kaites cēloni, raksta portālā Psychologies.

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 178
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 383
6 stundas
Lasīt citas ziņas

“Man trīs gadu vecumā sākās neirodermīts,” atceras 33 gadus vecā V. “Āda iekaisa, es slikti gulēju, jo viss niezēja. Pie kādiem tikai ārstiem mani neveda, ar ko tikai neārstēja. Viņi teica, ka tas pāries, kad sāksies pubertāte, bet tā nenotika.

Kad es apprecējos un dzemdēju mazuli, kļuva vēl sliktāk. Viss beidzās tikai tad, kad es pirms septiņiem gadiem aizgāju prom no mātes un sāku dzīvot atsevišķi.” V. joprojām nav pārliecināta, vai tā bija nejauša sakritība, lai gan viņai ir aizdomas, ka ādas izsitumi kaut kādā veidā bija saistīti ar mātes valdonīgo dabu un viņas nespēju kaut ko iebilst.

Slēptie slimību cēloņi

CITI ŠOBRĪD LASA

Izveidots īss saraksts ar slimībām, kurām ir psihosomatiskas raksturs. Tās pazīstamas ar nosaukumu “Čikāgas septiņnieks” un tajā ietilpst: bronhiālā astma, hipertonija, divpadsmitpirkstu zarnas čūla, čūlainais kolīts, tireotoksikoze, reimatiskais artrīts, neirodermīts.

Šo fizisko kaišu parādīšanās gadījumā galveno lomu spēlē psihe un tam piekrīt pat oficiālā medicīna.

Taču psihoterapeiti apgalvo, ka jebkurai slimībai ir psiholoģiski iemesli. Piemēram, bezmiegs saistīts ar neuzticēšanos dzīvei, sieviešu slimības – ar viņu bailēm no tām un dermatīts bērniem – ar emocionāli saspringtām attiecībām ģimenē.

“Aiz mūsu slimībām stāv slepenas vēlmes, bailes un konflikti, kas izspiesti zemapziņā,” ir pārliecināts psihoanalītiķis Dmitrijs Oļšanskis. “Ķermenis spēj runāt, bet tas saka tādas lietas, ko mēs nesaprotam. Tāpēc vispirms jāatrisina zemapziņas mīkla. Un pēc tam jāsper otrais solis – mainīties psiholoģiski. Ja pacients varēs to izdarīt, slimība izzudīs.”

Psihoanalītiķis atceras, kā pie viņa ieradās 27 gadus veca tukla sieviete. Viņa ievēroja diētas, trenējās līdz spēku izsīkumam, bet kilogrami tikai nāca klāt.

“Es lūdzu pastāstīt par sevi un burtiski pirmais, ko viņa teica, bija tas, ka viņa ir no nepilnas ģimenes,” stāsta Dmitrijs Oļšanskis. “Tēvs bija viņus pametis bez acīmredzama iemesla, un kopš tā laika viņi nesazinājās.

Kliente joprojām nespēja saprast un izskaidrot viņa rīcību. Man kļuva skaidrs, ka pacientes simptoms veidots ap pilnību/nepilnību: vienā gadījumā ķermeņa pilnība, otrā – ģimenes nepilnīgums. Taču nav iespējams kompensēt vienu ar otru! Mēs sākām ar to strādāt, un pēc dažiem mēnešiem pacientes svars normalizējās. Tas vienkārši pārstāja būt viņai vajadzīgs.”

Kāpēc mums ir izdevīgi saslimt?

Mums visiem gadījies apsaldēties un vairākas dienas pavadīt gultā tieši tad, kad esam noguruši vai mūs gaida kādas nepatīkamas lietas. Mēs rājam sevi par to, ka saģērbāmies par plānu, sakām: “Nu galīgi nelaikā!”, bet zemapziņas līmenī mēs iegūstam tieši to, kā mums pietrūka: iespēju neiet uz neciešamo darbu, partnera uzmanību, kuru citādi vakaros nevar vien atraut no televizora un vecākus, kurus mēs reti redzam. Sasirgšana var mums to visu nodrošināt, lai gan uz īsu brīdi.

“Slimība ir veids, kā iegūt to, ko bez tās nekādi neizdotos,” apgalvo geštaltterapeite Irina Dibova un uzskaita piecas priekšrocības, ko mēs iegūstam slimojot.

1. Ļaujam sev atpūsties. No nebeidzamajiem darbiem un pienākumiem, sanāksmēm, termiņiem – no visa, ko nevar pamest. Atpūsties ar tīru sirdsapziņu daudzi no mums var tikai atvaļinājumā. Bet līdz tam vēl jānodzīvo un bieži vien divu vai trīs dienu slimības lapa ir vienīgā iespēja atvilkt elpu. Arī bērni (izņemot tos, kas mācās mājās) nevar neiet uz skolu. Viņi bieži vien slimo tikai tāpēc, ka ir noguruši.

2. Mēs varam nerisināt to, ko negribas. Ja bērns ir smagi slims, būs jāpagaida ar laulības šķiršanu. Paša slimība ļauj atlikt darba maiņu un jaunos projektus. Ilgtermiņa rūpēšanās par tuviniekiem ir labs iemesls, lai netiktu uzdoti jautājumi par personīgo dzīvi un karjeru.

3. Iegūstam tiesības uz aprūpi. Ja ģimene ignorē šo SOS, ļoti iespējams, ka slimība attīstīsies un kādā brīdī viņiem nāksies mūs sadzirdēt. Slimnieka vēlmēs ir pieņemts ieklausīties un, saslimstot ar reimatismu vai drudzi, beidzot var piespiest vīru salabot krānus un pielikt durvju rokturi.

4. Mūs sāk cienīt. Ja tas, ar ko mēs pašlaik nodarbojamies kāda iemesla dēļ neizraisa atbalstu un cieņu (pirmkārt, mums pašiem), tad nopietna slimība labos situāciju. Cilvēki ar satraukumu domās: “Nedod Dievs man ko tādu!”

5. Mēs varam redzēt pasauli no citas puses. Kad stundām skaties uz aizkaru krokām vai meklē dīvainu dzīvnieku figūras griestu plaisās, pasaule kļūst citāda. Slimība liek domāt par to, kam agrāk neatlika laika. Notiek “sistēmas pārstartēšana” un pat dzīves pārvērtēšana.

Iemācīties sadzirdēt savas vajadzības

Varbūt pienāks brīdis, kad psihologi un ārsti apvienos spēkus, lai diagnosticēšanā un ārstēšanā ņemtu vērā pacienta personības īpatnības, situāciju viņa vidē. Pagaidām mēs ārstējamies pie vieniem un apmeklējam psihoterapijas seansus pie otriem. Hronisks astmatiķis turpina lietot terapeita nozīmētās zāles. Bet, piemēram, psihodrāmas terapeita kabinetā cenšas apvienot ķermeniskus pārdzīvojumus ar vārdiem, kas tiem piešķir nozīmi, un sameklēt atmiņā notikumu, kas izraisīja slimību.

“Ir svarīgi noteikt kritisko punktu, no kura slimība rodas,” saka psihoterapeits Fransuā Moro. “Tad mēs sapratīsim, kāpēc slimība parādījās tagad, nevis pirms gada vai pieciem gadiem.”

47 gadus vecā Olga veica savu pētījumu par šo tēmu: “Es paņēmu kaimiņa dēla un manu bērnu medicīniskās kartes – kopā četras. Viņi tajā laikā bija 3-7 gadus veci. No kartēm izrakstīju bērnu slimošanas datumus. Blakus stabiņā sarakstīju notikumus ģimenēs. Un izrādījās, ka laikā, kad notika strīdi, pārcelšanās, mana laulības šķiršana, nelūgtu viesu ierašanās, pat tēva saspringto darbu laikā, bērni slimoja daudz biežāk…”

Vai var kaut kā novērst slimību? “Jā, ja iemācies sadzirdēt savas vajadzības un prasības: kas man ir nepieciešams, ko es patiešām gribu,” ir pārliecināts Dmitrijs Oļšanskis. “Un mēģināt to darīt zināmu, iesaistīties dialogā ar tiem, no kuriem ir atkarīga šo vajadzību apmierināšana. Pretējā gadījumā šī vajadzība tāpat tiks apmierināta, tikai uz slimības rēķina.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Par ko mēs runājam? Pirmkārt, par nepieciešamību pēc drošības – gan finansiālas, gan emocionālas, gan fiziskas, pēc tuvības – maiguma, rūpēm, glāstiem, uzmanības. Dažreiz aiz mūsu slimībām slēpjas vēlme pēc varas un manipulēšana. Mūsu uzdevums ir saprast sevi, būt vienlaikus veseliem un mīlētiem!

Psihosomatika vai nē?

Pēc amerikāņu psihoanalītiķa Franca Aleksandera domām ir vairākas pazīmes, kas var liecināt par slimības psihogēno raksturu. Galvenās no tām ir:
• pēc ārstēšanas kursa nenotiek ievērojama stāvokļa uzlabošanās;
• slimības atkārtošanās pēc atbilstošas ārstēšanas;
• dažādu simptomu daudzveidība, to biežas pārmaiņas;
• slimība rodas un izzūd spontāni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcu biedrības vadītājs: Kovida gultas atver uz hroniski slimu pacientu rēķina, kuriem vēlāk ārstēšana būs daudz nopietnāka un dārgāka 50
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 4
14 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 30
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 178
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 383
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 264
12 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 1
7 stundas
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 293
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Gunita Berķe: “Eiropas valstīs vēzis ar metastāzēm ir hroniska slimība!” 10
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Atnācis pozitīvs rezultāts, bet es šo testu neesmu veicis!”: vai ir iespējamas šādas kļūmes Covid-19 testēšanā 30
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
2 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
2 dienas
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 9
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 383
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā atklāta jauna Covid-19 “delta” paveida apakšmutācija. Vai tā jau ir Latvijā? 28
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks pret Covid-19 nevakcinēto darbinieku atlaišanas gadījumā? 36
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Levits: Pēc mājsēdes beigām jāsaglabā stingri ierobežojumi pret Covid-19 nevakcinētajiem 72
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons
21 minūtes
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Cik lielam vajadzētu būt minimālajam iztikas grozam jeb ienākumu līmenim mēnesī? 8
2 stundas
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem 51
6 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Otrdien sāksies jaunā NBA sezona. Vai Porziņģis būs labāks nekā jebkad?
35 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 264
12 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 36
15 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 31
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina 10
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karalienes Elizabetes II ekskluzīvākais transportlīdzeklis pasaulē. Taču viņai nepatīkot tajā braukt! 3
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 178
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Elīna, Drosma un Drosmis 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 9
23 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons
21:09
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Otrdien sāksies jaunā NBA sezona. Vai Porziņģis būs labāks nekā jebkad?
20:55
LE
LETA
Ziņas
Vairākās slimnīcās pilnībā aizņemtas smagā stāvoklī esošiem Covid-19 pacientiem paredzētās intensīvās terapijas gultas 3
20:37