Foto – Timurs Subhankulovs

“Tādas rindas iepriekš nav bijušas…” Slimnīcu uzņemšanas nodaļas ir pārpildītas ar pacientiem 95

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves 1
VIDEO. Pie vīrieša mājas durvīm Lielbritānijā pieklauvēja divi jaunieši, pēc kā pārsteigtais saimnieks gluži vai zaudēja valodu…
TV24
Militārais analītiķis: Krievijas tīkojumi uz Baltijas valstīm bija skaidri jau sen. Pēdējais solis ir, protams, militārais
Lasīt citas ziņas

Ģimenes ārstu prakses un slimnīcu uzņemšanas nodaļas ir burtiski pārpildītas ar pacientiem, kas ir Covid-19 pandēmijas sekas, jo daudzi veselības aprūpes pakalpojumi nebija pieejami un cilvēki ir ielaiduši savas slimības.

Pat asins analīzes par maksu?

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja un Balvu ģimenes ārste Līga Kozlovska sacīja, ka kovida atvilnis smagi sit arī pa pacientu naudas maku, jo daudzi netiek pie valsts apmaksātās ārstēšanas, tāpēc ir spiesti ārstēties par maksu. Balvos pat rentgena izmeklējumi esot jāgaida gana lielā rindā.

“Pagaidām nepieciešamības gadījumā vispieejamākās ir asins analīzes. Taču Veselības ministrija ir informējusi, ka analīžu valsts kvota, visticamāk, beigšoties oktobrī. Ja valdība nepiešķirs papildu naudu, tad gada nogalē pat analīzes būs par maksu,” brīdina ģimenes ārste.

Arī viņa savā praksē izjūt to, ka, tuvojoties rudenim un ziemai, kad atkal varētu būt ierobežota piekļuve ārstiem, cilvēki ļoti vēlas izmeklēties.

Pacienti nākot nepārtrauktā plūsmā, viņu vidū esot ļoti daudz tādu, kuriem ir sa­asinājušās hroniskās kaites. Patlaban jūtams arī to cilvēku pieplūdums, kuru veselība ir cietusi no vīrusu infekcijām, kas vasaras laikā arvien izplatās, īpaši enterovīrusu izraisītā vasaras gripa.

Nu jau ir sasniegts kovida seku pīķis, jo daudzi joprojām netiek vaļā no tā sauktā garā kovida, kā arī pēc slimošanas izraisītā noguruma un depresijas.

Līdzīgi pašreizējo situ­āciju raksturoja arī Skultes ģimenes ārsts Reinis Siliņš, kura praksē netipiski vasarai ir izteikts akūto pacientu pieplūdums.

Ap 120 pacientu diennaktī

Nepietiekamais valsts finansējums kovidu pār­slimojušo cilvēku ārstēšanai ambulatori, ārstu trūkums, kā arī vasaras atvaļinājumu laiks ir novedis pie tā, ka pārpildītas ir arī slimnīcu uzņemšanas nodaļas.

Piemēram, Jelgavas pilsētas slimnīcas vadītājs Kārlis Smilga pastāstīja, ka “tādas rindas uzņemšanā iepriekš nav bijušas”. K. Smilga: “Kovida briesmas ir pagājušas, un cilvēki vēršas pēc palīdzības.

Viņi netiek pie speciālistiem ambulatorajās iestādēs, viņiem sāp, un viņi mēģina to palīdzību saņemt tur, kur ir vaļā durvis.

Uzņemšanas nodaļā, kā zināms, vienmēr tās ir vaļā. Šajā nodaļā tiek ievesti vai paši ierodas ap 120 pacientu diennaktī, kas ir ļoti daudz. Agrāk augstākais punkts bija 80 cilvēku, bet tagad tas jau ir krietni pārsniegts.”

Līdzās strauji pieaugošajam slimnieku skaitam bažas radot arī rudens tuvošanās, jo nav zināms, vai valsts kompensēs elektroenerģijas tarifu vai nāks klajā ar paziņojumu par tarifu celšanu ārstniecības pakalpojumiem.

Kad slimnīcas saņēma piemaksas par kovida pacientu ārstēšanu, tad, kā sacīja Smilga, varēja tikt uz normāla ceļa un segt savas izmaksas. Bet no 1. jūlija, kad piemaksas ir noņemtas, situācija ir mainījusies uz slikto pusi.

Jelgavas pilsētas slimnīcas vadītājs Kārlis Smilga.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Arī Vidzemes slimnīcas ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa pastāstīja, ka pēdējā pusotra mēneša laikā esot neraksturīgi daudz pacientu.

“Ziemā uzņemšanas nodaļā bija vidēji 70 cilvēku diennaktī, bet tagad – jau pie simta.” Daudz slimojot bērni un veci hroniski slimi cilvēki. Ģimenes ārsti ir atvaļinājumos, un cilvēki izmantojot slimnīcas uzņemšanas nodaļu.

Apmēram puse šeit ierodas paši un pusi atved neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes. No visiem pacientiem apmēram 30% veselības stāvoklis ir tik slikts, ka tiek uzņemti stacionārā.

“Cilvēku pieplūdums ir sekas tam, ka kovida laikā bija grūti tikt pie ārstiem. Patlaban pie mums atved diezgan daudz slimnieku, kuri inficējušies ar koronavīrusu un kuriem radušās smagas problēmas ar veselību. Jūtam, ka saslimstība palielinās – šodien pat slimnīcā iestājās desmit šādi pacienti,” sacīja Ozoliņa.

Nevēlas gaidīt garā rindā poliklīnikā

Pandēmijas sekas izteikti jūt arī Daugavpils reģionālā slimnīca. Slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs uzskata, ka pacientu pieplūdums uzņemšanas nodaļā ir sekas tam, ka laikus nebija pieejama ārstēšana ambulatorajā sektorā, kas tagad izpaužas kā veselības problēmu saasinājums.

Piemēram, neirologi saņemot pacientus kā nekad ar ļoti retām saslimšanām. Pārslogoti esot gan terapeiti, gan kardiologi.

G. Semjonovs: “Labi, ja vizītē pie kardiologa tiek pēc diviem mēnešiem, bet bieži jāgaida trīs mēneši un pat pusgads. Pacientam tiek veikti izmeklējumi un atkal jāgaida vizīte pie šī speci­ālista, bet tikmēr veselības stāvoklis vēl vairāk pasliktinās un cilvēks nonāk uzņemšanas nodaļā.”

Akūto pacientu vidū esot tādi cilvēki, kuri nevēlas vērsties pie ģimenes ārsta, kā arī tādi, kurus ģimenes ārsts nosūta tieši uz uzņemšanas nodaļu. Viņi nevēlas gaidīt garā rindā poliklīnikās, bet viņi nesaprotot, ka vēl garākā rindā būs jāgaida slimnīcā.

“Jāņem vērā vēl kāda tendence. Iespējams, ka tās ir problēmas ar psihi, kāpēc netiek ievēroti satiksmes noteikumi.

Pēdējā laikā ir ļoti daudz avāriju un līdz ar to politraumu.

Atved nevis vienu cietušo, bet uzreiz trīs četrus smagi cietušus cilvēkus. Tas rada milzīgu papildu slodzi līdzās jau tā lielajai mediķu slodzei,” vērš uzmanību Daugavpils slimnīcas vadītājs.

Veselības ministrija informatīvajā ziņojumā valdībai ir norādījusi – lai nodrošinātu rehabilitāciju pēc Covid-19 izraisītajām sekām, kā arī gatavību ātri izvērst veselības aprūpes un vakcinācijas kapacitāti atbilstoši rudens scenārijam, papildus šī gada otrajā pusgadā būtu nepieciešami 20 miljoni eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI

Taču ministrija nav pieprasījusi papildu naudu, lai varētu ārstēt kovidu pārslimojušos cilvēkus, kuriem nepieciešams laikus saņemt speciālistu konsultācijas un izmeklējumus kovida atstāto seku ārstēšanai.

Ambulatoro pacientu apjoms ir pamatīgi palielinājies, taču iespējas viņus ārstēt nav pieaugušas. Šīs sekas vispamatīgāk tagad jūt slimnīcu uzņemšanas nodaļas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
“Vēža ārstēšanā pats svarīgākais ir laiks.” Onkoloģijas pacientu organizācija izteikusi prasības iekļaušanai 2024.gada valsts budžetā
Kokteilis
“Ceru, ka visi pievienosies man cīņā pret šo briesmīgo slimību…” Dižākās rokzvaigznes Fredija Merkūrija nāve izmainīja sabiedrības priekšstatus par AIDS
Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju nepietiek laika aktivitātēm ārpus darba
Veselam
Mazāk mīlestības, vairāk īgnuma. Pazīmes, ka vīrietis vēlas “pakot čemodānus”
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
VIDEO. Pie vīrieša mājas durvīm Lielbritānijā pieklauvēja divi jaunieši, pēc kā pārsteigtais saimnieks gluži vai zaudēja valodu…
TV24
Militārais analītiķis: Krievijas tīkojumi uz Baltijas valstīm bija skaidri jau sen. Pēdējais solis ir, protams, militārais
Kokteilis
FOTO. “Nabaga sieviete!” Ingrīdas Circenes izskats rada satraukumu par viņas veselību
Kokteilis
FOTO. “Viņa zobi ir sakosti, viņš nervozi pieskaras aprocēm” – princis Viljams publiskā pasākumā ieradies manāmi saspringts
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Veselam
Kozlovska par ģimenes ārstu pieejamību: “Laukos visā Eiropā un arī Latvijā būs tā saucamie medicīniskie tuksneši”
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija: Aprūpes iestādes atsakās uzņemt bez vecāku gādības palikušus bērnus, pamatojot to ar brīvu vietu neesamību
TV24
Ārsts: Mīksto audu sarkomas nesāp, turpretī kaulu audzēji sāp ļoti; tie aug ārkārtīgi ātri
Veselam
FOTO. Bērnu slimnīcā veikta Latvijā pirmā navigētā iegurņa traumas operācija bērnam – smagā autoavārijā cietušai pusaudzei
TV24
Ja pagājis pusgads pēc Covid-19 vakcinācijas, vai varam paļauties, ka vakcīna vēl pasargā?
Veselam
VIDEO. Anotālijs Danilāns un Hosams Abu Meri atbild uz gadiem šķetinātiem jautājumiem – cik veselīgi ir dzert kafiju un citronūdeni?
TV24
Kādi divi grupējumi Kremļa iekšienē cīnās par varu? Komentē NBS majors Slaidiņš
Ziemeļeiropas valstis nosūtīs karakuģus uz Baltijas jūru zemūdens infrastruktūras aizsardzībai
TV24
Vai esam nodzīvojušies līdz tam, ka skolēniem ir tikai tiesības, bet nav pienākumu?
Kokteilis
FOTO. “Viņa zobi ir sakosti, viņš nervozi pieskaras aprocēm” – princis Viljams publiskā pasākumā ieradies manāmi saspringts
Kā kafijas biezumi var padarīt betonu stiprāku? Var! Austrālijas pētnieki atklājuši unikālu metodi
Kokteilis
“Ceru, ka visi pievienosies man cīņā pret šo briesmīgo slimību…” Dižākās rokzvaigznes Fredija Merkūrija nāve izmainīja sabiedrības priekšstatus par AIDS
Receptes
Kliņģeris stundas laikā. Gatavošana soli pa solim
TV24
Juris Millers: “Rīga tiešām stāv uz kauliem! Bet Senču iela ir visizteiktākais piemērs”
Kāpēc iepriekš nekad nerunāja par pēcdzemdību depresiju. Tādas nebija vai nemanījām?
Veselam
Inga Akmentiņa-Smildziņa: “Latvijā vecāki vēro, domā, cer, un tad viņi klusējot sakrāmē savus koferus un aizbrauc…”
Veselam
Plīsusi acs tīklene… Par ko tas liecina un ko pēc notikušā iesākt?
Veselam
Aija Šmidre par pacientes uzbrukumu ārstei: Latvijā mēs nedzīvojam tikai tādi mierīgie latvieši! Jādomā, kā pasargāt mediķus
Veselam
TOP 5 galvenās veselības pārbaudes vīriešu veselībai. Iesaka farmaceits
Veselam
Nieru mazspējas izplatība Latvijā ir viena no augstākajām Eiropā! Arvien svarīgāka kļūst multidisciplināra pieeja pacientu ārstēšanā
Veselam
Dzīve pēc smadzeņu bojājuma – insulta. Trīs neiroloģes ieteikumi veselības uzlabošanai
Slimnīcām nepieciešami asins krājumi! Valsts asinsdonoru centrs aicina jauniešus kļūt par supervaroņiem un ziedot asinis!
VIDEO. Kļuvušas par atraitnēm grūtniecības laikā: ukraiņu sievietes, kuras zaudēja savus vīrus kaujaslaukā
Krimināls
VIDEO. Vairāku restorānu īpašnieks citu cilvēku acu priekšā brutāli iekausta sievieti: “Tas viss tepat Rīgas klusajā centrā”
09:52
Pieci “Michelin” atzinību guvušie restorāni ir nodokļos valstij parādā vairākus simtus tūkstošus eiro
09:50
Ziemeļeiropas valstis nosūtīs karakuģus uz Baltijas jūru zemūdens infrastruktūras aizsardzībai
09:28