Foto – Timurs Subhankulovs

“Tādas rindas iepriekš nav bijušas…” Slimnīcu uzņemšanas nodaļas ir pārpildītas ar pacientiem 90

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Krievija zaudējusi līdz 80000 vīru, bet ukraiņiem ir daudz priekšrocību, atzīst ASV
“Mēs atklājām vieliņas, kas vismaz 157 000 reižu samazina vīrusa koncentrāciju, bet turpmākam darbam valdībai naudas nav,” atklāj Kalviņš
Pilnībā indeksējamās pensijas līdz 534 eiro pieaugs vidēji par 23%, kas varētu nosegt prognozējamo inflācijas pieaugumu 56
Lasīt citas ziņas

Ģimenes ārstu prakses un slimnīcu uzņemšanas nodaļas ir burtiski pārpildītas ar pacientiem, kas ir Covid-19 pandēmijas sekas, jo daudzi veselības aprūpes pakalpojumi nebija pieejami un cilvēki ir ielaiduši savas slimības.

Pat asins analīzes par maksu?

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja un Balvu ģimenes ārste Līga Kozlovska sacīja, ka kovida atvilnis smagi sit arī pa pacientu naudas maku, jo daudzi netiek pie valsts apmaksātās ārstēšanas, tāpēc ir spiesti ārstēties par maksu. Balvos pat rentgena izmeklējumi esot jāgaida gana lielā rindā.

“Pagaidām nepieciešamības gadījumā vispieejamākās ir asins analīzes. Taču Veselības ministrija ir informējusi, ka analīžu valsts kvota, visticamāk, beigšoties oktobrī. Ja valdība nepiešķirs papildu naudu, tad gada nogalē pat analīzes būs par maksu,” brīdina ģimenes ārste.

Arī viņa savā praksē izjūt to, ka, tuvojoties rudenim un ziemai, kad atkal varētu būt ierobežota piekļuve ārstiem, cilvēki ļoti vēlas izmeklēties.

Pacienti nākot nepārtrauktā plūsmā, viņu vidū esot ļoti daudz tādu, kuriem ir sa­asinājušās hroniskās kaites. Patlaban jūtams arī to cilvēku pieplūdums, kuru veselība ir cietusi no vīrusu infekcijām, kas vasaras laikā arvien izplatās, īpaši enterovīrusu izraisītā vasaras gripa.

Nu jau ir sasniegts kovida seku pīķis, jo daudzi joprojām netiek vaļā no tā sauktā garā kovida, kā arī pēc slimošanas izraisītā noguruma un depresijas.

Līdzīgi pašreizējo situ­āciju raksturoja arī Skultes ģimenes ārsts Reinis Siliņš, kura praksē netipiski vasarai ir izteikts akūto pacientu pieplūdums.

Ap 120 pacientu diennaktī

Nepietiekamais valsts finansējums kovidu pār­slimojušo cilvēku ārstēšanai ambulatori, ārstu trūkums, kā arī vasaras atvaļinājumu laiks ir novedis pie tā, ka pārpildītas ir arī slimnīcu uzņemšanas nodaļas.

Piemēram, Jelgavas pilsētas slimnīcas vadītājs Kārlis Smilga pastāstīja, ka “tādas rindas uzņemšanā iepriekš nav bijušas”. K. Smilga: “Kovida briesmas ir pagājušas, un cilvēki vēršas pēc palīdzības.

Viņi netiek pie speciālistiem ambulatorajās iestādēs, viņiem sāp, un viņi mēģina to palīdzību saņemt tur, kur ir vaļā durvis.

Uzņemšanas nodaļā, kā zināms, vienmēr tās ir vaļā. Šajā nodaļā tiek ievesti vai paši ierodas ap 120 pacientu diennaktī, kas ir ļoti daudz. Agrāk augstākais punkts bija 80 cilvēku, bet tagad tas jau ir krietni pārsniegts.”

Līdzās strauji pieaugošajam slimnieku skaitam bažas radot arī rudens tuvošanās, jo nav zināms, vai valsts kompensēs elektroenerģijas tarifu vai nāks klajā ar paziņojumu par tarifu celšanu ārstniecības pakalpojumiem.

Kad slimnīcas saņēma piemaksas par kovida pacientu ārstēšanu, tad, kā sacīja Smilga, varēja tikt uz normāla ceļa un segt savas izmaksas. Bet no 1. jūlija, kad piemaksas ir noņemtas, situācija ir mainījusies uz slikto pusi.

Jelgavas pilsētas slimnīcas vadītājs Kārlis Smilga.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Arī Vidzemes slimnīcas ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa pastāstīja, ka pēdējā pusotra mēneša laikā esot neraksturīgi daudz pacientu.

“Ziemā uzņemšanas nodaļā bija vidēji 70 cilvēku diennaktī, bet tagad – jau pie simta.” Daudz slimojot bērni un veci hroniski slimi cilvēki. Ģimenes ārsti ir atvaļinājumos, un cilvēki izmantojot slimnīcas uzņemšanas nodaļu.

Apmēram puse šeit ierodas paši un pusi atved neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes. No visiem pacientiem apmēram 30% veselības stāvoklis ir tik slikts, ka tiek uzņemti stacionārā.

“Cilvēku pieplūdums ir sekas tam, ka kovida laikā bija grūti tikt pie ārstiem. Patlaban pie mums atved diezgan daudz slimnieku, kuri inficējušies ar koronavīrusu un kuriem radušās smagas problēmas ar veselību. Jūtam, ka saslimstība palielinās – šodien pat slimnīcā iestājās desmit šādi pacienti,” sacīja Ozoliņa.

Nevēlas gaidīt garā rindā poliklīnikā

Pandēmijas sekas izteikti jūt arī Daugavpils reģionālā slimnīca. Slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs uzskata, ka pacientu pieplūdums uzņemšanas nodaļā ir sekas tam, ka laikus nebija pieejama ārstēšana ambulatorajā sektorā, kas tagad izpaužas kā veselības problēmu saasinājums.

Piemēram, neirologi saņemot pacientus kā nekad ar ļoti retām saslimšanām. Pārslogoti esot gan terapeiti, gan kardiologi.

G. Semjonovs: “Labi, ja vizītē pie kardiologa tiek pēc diviem mēnešiem, bet bieži jāgaida trīs mēneši un pat pusgads. Pacientam tiek veikti izmeklējumi un atkal jāgaida vizīte pie šī speci­ālista, bet tikmēr veselības stāvoklis vēl vairāk pasliktinās un cilvēks nonāk uzņemšanas nodaļā.”

Akūto pacientu vidū esot tādi cilvēki, kuri nevēlas vērsties pie ģimenes ārsta, kā arī tādi, kurus ģimenes ārsts nosūta tieši uz uzņemšanas nodaļu. Viņi nevēlas gaidīt garā rindā poliklīnikās, bet viņi nesaprotot, ka vēl garākā rindā būs jāgaida slimnīcā.

“Jāņem vērā vēl kāda tendence. Iespējams, ka tās ir problēmas ar psihi, kāpēc netiek ievēroti satiksmes noteikumi.

Pēdējā laikā ir ļoti daudz avāriju un līdz ar to politraumu.

Atved nevis vienu cietušo, bet uzreiz trīs četrus smagi cietušus cilvēkus. Tas rada milzīgu papildu slodzi līdzās jau tā lielajai mediķu slodzei,” vērš uzmanību Daugavpils slimnīcas vadītājs.

Veselības ministrija informatīvajā ziņojumā valdībai ir norādījusi – lai nodrošinātu rehabilitāciju pēc Covid-19 izraisītajām sekām, kā arī gatavību ātri izvērst veselības aprūpes un vakcinācijas kapacitāti atbilstoši rudens scenārijam, papildus šī gada otrajā pusgadā būtu nepieciešami 20 miljoni eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI

Taču ministrija nav pieprasījusi papildu naudu, lai varētu ārstēt kovidu pārslimojušos cilvēkus, kuriem nepieciešams laikus saņemt speciālistu konsultācijas un izmeklējumus kovida atstāto seku ārstēšanai.

Ambulatoro pacientu apjoms ir pamatīgi palielinājies, taču iespējas viņus ārstēt nav pieaugušas. Šīs sekas vispamatīgāk tagad jūt slimnīcu uzņemšanas nodaļas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pirmdien Latvijā reģistrēts 1731 jauns Covid-19 inficēšanās gadījums, no tiem 759 nevakcinētie 4
“Galva strādā, krunku nav, mati aug!” Anitra Tooma par ugunspuķes tējas labo iedarbību
Gailenes, baravikas, bekas ne tikai vēderpriekam. Arī veselībai! 1
Ārste: Lēkšana uz galvas ūdenī ir viens no izplatītākajiem mugurkaula traumu iemesliem 6
Krievija zaudējusi līdz 80000 vīru, bet ukraiņiem ir daudz priekšrocību, atzīst ASV
“Mēs atklājām vieliņas, kas vismaz 157 000 reižu samazina vīrusa koncentrāciju, bet turpmākam darbam valdībai naudas nav,” atklāj Kalviņš
Pilnībā indeksējamās pensijas līdz 534 eiro pieaugs vidēji par 23%, kas varētu nosegt prognozējamo inflācijas pieaugumu 56
LSA iebilst studentu iesaukšanai valsts aizsardzības dienestā: kritizē piedāvāto atalgojumu 300 eiro mēnesī
Iespējams, ka šodien tu nokļūsi situācijā, kad izejas no tās īsti nebūs… Horoskopi 9.augustam
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Pārtikas produktus ar titāna dioksīdu jeb E171 vairs nevarēs laist tirgū 14
Sapļauj kājas, nozāģē pirkstus… Kā izvairīties no “tipiskajām vasaras” traumām? 1
Apinis: Par bioloģisko novecošanos, biomarķieriem vecuma noteikšanai, ilgu un veselīgu mūžu 39
Pacientus akūtos gadījumos vairs nevedīs uz tuvāko rajona slimnīcu, bet gan tādu, kur var sniegt adekvātu palīdzību 43
Ja sabiedrība būtu labāk apguvusi veselības mācību, nebūtu tik liela Covid-19 izplatība? Atbild dakteris 41
FOTO, VIDEO. “Bez šīs puķes es nemācētu dzīvot!” Anitra Tooma atklāj savu mūžīgās jaunības noslēpumu 26
Valdība atbalsta siltumapgādes un apkures izmaksu segšanu mājsaimniecībām 6
“Tā situācija brīžiem šķita ļoti līdzīga…” Romanovskis stāsta, kāds Pavļuts bija ekonomikas ministra krēslā
Kļūs vēl siltāks. Laika prognoze trešdienai
Kalnu Karabahas konflikta uzliesmojums sakrita ar Erdogana un Putina sarunām Sočos, bet Turcijas rīcībā ir spēcīgāki trumpji 8
“Mēs atklājām vieliņas, kas vismaz 157 000 reižu samazina vīrusa koncentrāciju, bet turpmākam darbam valdībai naudas nav,” atklāj Kalviņš
Viļņā saņem draudus par plāniem novietot spridzekļus Baltkrievijas opozīcijas pasākumu norises vietās
“Nevienā priekšvēlēšanu kampaņā nedzirdu galveno – kā mēs pelnīsim?” Ēķis par tukšiem politiķu solījumiem
100000 iedzīvotāji varētu saskarties ar grūtībām apmaksāt apkures rēķinus, prognozē LPS
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. Ukraiņi ar vācu haubicēm smagi apšauda krievu pozīcijas – okupanti tās medī ar droniem
16:56
Atpakaļ ierindā: Gatis Čakšs pēc Laimas slimības pievarēšanas ar pozitīvām domām gatavojas Eiropas čempionātam
16:54
“Tā situācija brīžiem šķita ļoti līdzīga…” Romanovskis stāsta, kāds Pavļuts bija ekonomikas ministra krēslā
16:06