Foto – Līga Vasiļūna

Talsos tomēr būs jauna slimnīca 5

“Puisim, kurš darba vietā guva smagu galvaskausa traumu, palaimējās, ka ātrā palīdzība viņu atveda pie mums un neiroķirurgs nekavējoties varēja veikt viņam operāciju. Šajā gadījumā tam laikam bija izšķiroša nozīme,” dažus mēnešus senus notikumus atceras Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāles vadītāja Kristīna Bidzāne. “Ir svarīgi, lai slimnīca atrodas pēc iespējas tuvāk vietējiem iedzīvotājiem.” Lai apkārtējo novadu pacientiem arī turpmāk būtu pieejama medicīniskā palīdzība, tiek celta jauna slimnīcas ēka.

140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku 7
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
Lasīt citas ziņas

Lai gan organizāciju “Latvijas Zaļā kustība” un “Par sakoptu Latviju” ierosinātā tiesvedība par būvatļaujas atcelšanu vēl nav beigusies un var ilgt pat vairākus gadus, divas tiesu instances atļāvušas to turpināt, tādēļ slimnīcas vadība nešaubās, ka jaunā slimnīca pacientiem durvis vērs jau nākamā gada aprīlī.

Ierobežo hospitalizācijas plāns


CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms sešiem septiņiem gadiem Veselības ministrijas darba grupa sadarbībā ar somu un norvēģu speciālistiem izstrādāja vērienīgu Talsu slimnīcas projektu, kurā bija paredzēts izbūvēt ne tikai lielu neatliekamās medicīniskās palīdzības centru, bet pat ginekoloģijas un dzemdniecības nodaļu un stacionāru ar 138 gultas vietām, no tām 96 – akūtiem pacientiem. Katrā palātā bija paredzēts seifs, kurā pacienti varētu glabāt dokumentus un naudu. Ja grandiozie plāni būtu īstenojušies, Talsu slimnīcu, visticamāk, piemeklētu nesen celtās Ogres rajona slimnīcas liktenis – tā šoruden slēgusi ēkas vienu stāvu, jo valsts apmaksāto pacientu ir pārāk maz.

Šobrīd vīzija par stacionāro aprūpi ir mainījusies, tādēļ lielāko daļu Rojas, Dundagas, Mērsraga vai Talsu novada iedzīvotāju, kuriem nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, ātrie ved uz Ventspili vai pat Rīgu. Talsu slimnīcā nonāk vien tie pacienti, kuriem saasinājusies kāda akūta iekšķīga kaite, piemēram, sākušies sirds ritma traucējumi, iedzēlusi čūska vai gadījies apdegums.

“Šobrīd operācijas zāles Talsu slimnīcā darbojas tikai dienā, tādēļ varam veikt plānveida operācijas, bet neatliekamo palīdzību varam sniegt tikai tiem pacientiem, kurus pie mums atved līdz pievakarei,” stāsta K. Bidzāne.

Jauna slimnīca Talsos ir ļoti vajadzīga, jo vecā, kas celta pirms vairāk nekā simt gadiem, ir pamatīgi nolietojusies – pamati saplaisājuši, bet vienā no slimnīcas nodaļām grīda tik stipri līgojas, ka tur vairs nejūtas droši ne ārsti, ne pacienti. To saprot arī vietējās pašvaldības, ar savu artavu atbalstot jauno Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansēto slimnīcas projektu – gan ne tik vērienīgu, toties atbilstošu rūkošajam vietējo iedzīvotāju skaitam.

Neliela un ekonomiska


“Jaunās slimnīcas plānojums ir ļoti racionāls, kompakts un ekonomisks, jo jārēķinās arī ar komunālajiem maksājumiem. Vietu skaits stacionārā atbilst tam, cik Nacionālais veselības dienests reāli maksā par pacientu ārstēšanu slimnīcā,” saka Talsu novada pašvaldības vadītājs Aivars Lācarus.

Jaunajā slimnīcā būs divas operāciju zāles, stacionārs un dienas stacionārs ar 40 gultas vietām un nelielas, mājīgas palātas ar iebūvētām tualetes telpām.

Pirmajā stāvā paredzēta plaša ambulatoro pakalpojumu nodaļa, kurā vairāki kabineti atvēlēti arī ģimenes ār-stiem, radioloģijas un rehabilitācijas nodaļas ar trenažieru un vingrošanas zālēm, masāžas un fizikālās terapijas kabinetiem. Talsu slimnīca īpaši lepojas ar Hemodialīzes nodaļu, kurā nieru aizstājterapiju saņem 17 tuvējo novadu iedzīvotāji. Lai šie cilvēki varētu normāli dzīvot un strādāt, arī jaunajās telpās seši “mākslīgās nieres” aparāti tiks darbināti divās maiņās piecas dienas nedēļā, arī sestdienās.

Slimnīca jau pieņēmusi darbā vairākus speciālistus, piemēram, nesen pacientus sākuši konsultēt divi traumatologi ortopēdi – viens no Kuldīgas, otrs no Rīgas, bet darbā tiks aicināts arī neirologs, ķirurgs un virkne citu. Lai piesaistītu slimnīcai jaunus ārstus, pašvaldība plāno piedāvāt viņiem dienesta dzīvokļus vai viesnīcas numuriņus, lai speciālists varētu ierasties pilsētā kaut vai uz dažām dienām, piemēram, kādas sarežģītas operācijas veikšanai.

Viedoklis


Rojas novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa: “Ceļš līdz Ziemeļkurzemes reģionālajai slimnīcai Ventspilī ir ap 80 kilometru, Kuldīga ir vēl tālāk. Uz Ventspili no Rojas pa tiešo ar autobusu nemaz nevar nokļūt – jābrauc ar pārsēšanos, tādēļ vienā dienā visas rindas pie dakteriem izsēdēt nemaz nav iespējams. Mūsu novada iedzīvotājiem visparocīgāk ir apmeklēt Talsu slimnīcu. Arī pacients, kas ārstējas stacionāri, jūtas daudz labāk, ja pie viņa var atbraukt ciemos. Jaunās slimnīcas projekts ir pārdomāts un ekonomisks, tāpēc mūsu pašvaldība labprāt tajā iesaistījās. Piemēram, padomāts gan par elektrības, gan siltuma taupīšanu, lai samazinātu ēkas uzturēšanas izmaksas.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Brīvprātīgajiem Valsts aizsardzības dienesta beidzējiem valsts varētu apmaksāt studijas. Cik cilvēku ik gadu izvēlētos šo piedāvājumu?
Latgalē kāds “veikls” policists par samaksu iedzīvotājiem nodrošinājis piekļuvi aizliegtām TV programmām
“Zītari LZ” apgalvo, ka atkāpšanās no NBS līguma uzņēmumam draud ar 1,1 miljona eiro līgumsodu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Centrāltirgus paviljoniem un kanālmalai steidzami nepieciešami būtiski ieguldījumi
23:11
Juris Lorencs: Atmiņas ir dzīvas, tās mainās līdzi laikam, un katra paaudze pagātni uzver citādi
22:40
Volgogradas “iniciatīvu grupa” vēlas pilsētai veco nosaukumu – Staļingrada
22:06