Foto: Zane Bitere, LETA

Saskaņā ar iedzīvotāju virzīto iniciatīvu tiek meklēts juridiskais pamatojums Ždanokas partijas darbības aizliegšanai 140

Saeimā šodien plānots tālākai izskatīšanai Nacionālās drošības komisijā (NDK) nodot vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju virzīto iniciatīvu par Latvijas Krievu savienības (LKS) darbības izbeigšanu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Tomēr atbilstoši Saeimas Kārtības rullim, ja kaut viens deputāts iebilstu, šo priekšlikumu tomēr nevarētu izskatīt uzreiz konkrētajā Saeimas sēdē.

Iepriekš Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija atbalstīja deputāta Ainara Latkovska (JV) ierosinājumu par iniciatīvas nodošanu NDK.

CITI ŠOBRĪD LASA

Komisijas sēdes diskusijās arī izskanēja, ka Saeima nav tiesīga aizliegt kādu partiju, jo tas ir tiesībsargājošo institūciju un tiesu ziņā.

Kā ziņots, komisijas sēdē Valsts drošības dienesta (VDD) priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkus pauda, ka, ja kādai fiziskai vai juridiskai personai ir informācija, ka LKS darbība neatbilst Politisko partiju likuma jaunajiem nosacījumiem, tad to vajadzētu iesniegt VDD.

VDD vadītāja vietnieks uzsvēra, ka drošības dienests turpina sekot līdzi LKS aktivitātēm un, ja tiks konstatēts nesen spēkā stājušos Politisko partiju likuma nosacījumu pārkāpums, tad iestāde nevilcināsies ar virzību uz partijas darbības aizlieguma ierosināšanu. Cinkus skaidroja, ka VDD kā valsts iestādei kā juridisks fakts jākonstatē, kā LKS būtu veikusi likuma pārkāpumu pēc tam, kad jūnijā stājās spēkā jaunie likuma grozījumi. Pašlaik informācijas par šādiem juridiskiem faktiem iestādei nav.

Reizē Cinkus norādīja, ka vēl likuma iepriekšējā regulējuma laikā, šogad pirmajā ceturksnī, VDD izteica brīdinājumu LKS līderiem, kādas darbības nav pieļaujamas.

Arī Ģenerālprokuratūras pārstāvis, prokurors Armīns Reinis komisijā uzsvēra, ka, lai vērstos ar pieteikumu tiesā par partijas darbības izbeigšanu, ir jākonstatē kāds no likumā minētajiem pārkāpumiem. Kopš jūnija, kad stājās spēkā jaunais regulējums par partiju darbības nosacījumiem, no drošības iestādēm nav saņemta informācija par kādiem pārkāpumiem, kas būtu veikti pēc jūnija attiecīgā datuma.

Reklāma
Reklāma

Prokurors Reinis reizē uzsvēra, ka prokuratūrai nav šaubu, ka VDD monitorē situāciju un, ja attiecīga informācija tiktu saņemta, tad prokuratūra arī rīkotos jeb tiesā prasītu partijas darbības izbeigšanu.

Iedzīvotāju iniciatīvas pārstāvis Gatis Auziņš pauda, ka viņa ieskatā LKS Eiropas Parlamentā jūlijā iesniegtā petīcija par padomju armijas pieminekļu saglabāšanu un tajā izteiktie apvainojumi rusofobijā ir vērtējami kā nesaticības izraisīšana un būtu pietiekams iemesls, lai rosinātu LKS darbības izbeigšanu.

Kā ziņots, jūnijā spēkā stājās Saeimas galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Politisko partiju likumā, kas nosaka, ka partijām savā darbībā ir aizliegts vērsties pret Latvijas vai citu demokrātisku valstu neatkarību un teritoriālo nedalāmību.

Partijai savā darbībā aizliegts vērsties pret Latvijas vai citu demokrātisku valstu neatkarību, teritoriālo nedalāmību, izteikt vai izplatīt priekšlikumus par Latvijas vai citas demokrātiskas valsts iekārtas vardarbīgu grozīšanu, aicināt nepildīt likumus, ja to nepildīšana apdraud valsts drošību, sabiedrisko drošību vai kārtību, sludināt vardarbību vai terorismu, klaju nacisma, fašisma vai komunisma ideoloģiju, propagandēt karu, veikt darbības, kas vērstas uz nacionālā, etniskā, rasu, reliģiskā naida vai nesaticības izraisīšanu, slavēt vai aicināt izdarīt noziedzīgus nodarījumus.

Ja partijas darbība ir pretrunā ar Satversmi, likumiem vai citiem normatīvajiem aktiem, tā apdraud valsts vai sabiedrisko drošību vai ir pretrunā ar kādu no minētajiem aizliegumiem, tad partijas darbību var izbeigt tiesa.