Skolēni.
Skolēni.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Tiesībsargs: Vecākiem ir jāizvēlas tāda izglītības apguve, kas vislabāk atbilst bērna vajadzībām 22

Rūpējoties par bērna tiesībām uz izglītības nodrošināšanu, vecākam ir jāizvēlas tāda izglītības apguves programma, kas vislabāk atbilst bērna vajadzībām, aģentūrai LETA norādīja Tiesībsarga birojā.

Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves 1
VIDEO. Pie vīrieša mājas durvīm Lielbritānijā pieklauvēja divi jaunieši, pēc kā pārsteigtais saimnieks gluži vai zaudēja valodu…
TV24
Militārais analītiķis: Krievijas tīkojumi uz Baltijas valstīm bija skaidri jau sen. Pēdējais solis ir, protams, militārais
Lasīt citas ziņas

Šonedēļ Ministru kabinets atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) “drošas skolas” rīcības plānu, kurā paredzēts, ka pret Covid-19 nevakcinētiem skolēniem ir jābūt testētiem dalībai klātienes mācībām.

Ja nevakcinētā skolēna vecāki vai pats skolēns, ja ir sasniedzis 14 gadu vecumu, ir atteikušies no iknedēļas testēšanas izglītības iestādē, bērns un skolu nedrīkst apmeklēt un izglītība 1.-8.klasei ir jāapgūst ģimenē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norādīja Tiesībsarga birojā, izglītības apguves formas izvēle ir vecāku ziņā. Izdarot izvēli par labu bērna apmācībai mājās, vecākam ir rūpīgi jāizvērtē savas iespējas nodrošināt bērna izglītību vai ar privātskolotāja atbalstu.

“Bērnam, neatkarīgi no vecāka izdarītās izvēles, ir jāsaņem atbilstošs atbalsts zināšanu apguvei, kā izglītības iestādē, tā apmācībā mājās. Bērna vecākam ir jāvienojas ar skolu, kā norisināsies savstarpējā sadarbība, piemēram, mācību materiālu saņemšanu, skolēna zināšanu pārbaude, jo skolotājam jānovērtē bērna zināšanu apguve un jāizliek vērtējums,” uzsvēra Tiesībsarga birojā.

Tiesībsarga birojā skaidroja, ka izglītība ģimenē ir viena no izglītības apguves formām, kā to nosaka Izglītības likums. Apmācībā mājās ik gadu zināšanas apgūst vairāk nekā 100 bērnu. Šī gada februārī bērnu skaits bija pieaudzis līdz 437.

Ja vecāka izvēle ir apzināta un izvērtēta, lai nodrošinātu labāko bērnam, tad apmācība mājās, tā vietā, lai bērnam nebūtu regulāri jāveic Covid -19 tests, ir atbilstošs risinājums, pauda Tiesībsarga birojā.

“Svarīgi, lai skola sadarbību ar vecāku veidotu atbildīgi nevis formāli, īpaši novērtējot bērna zināšanas, tā pārliecinoties, ka bērns ģimenē saņem pilnvērtīgu atbalstu un spēj apgūt mācību saturu,” sacīja Tiesībsarga birojā.

Savukārt, ja tiek konstatēts, ka tas nenotiek, skolai būtu jāinformē atbildīgās iestādes, kuru pienākumos ir izvērtēt situāciju, vajadzības gadījumā sniedzot atbalstu ģimenei vai izvērtējot vecāku spējas rūpēties par bērnu un nodrošināt viņa izglītību.

Nosakot, kādos gadījumos vecākiem būs jānodrošina bērna izglītība ģimenē, mērķis nav pārliecināt vecākus un mazināt viņu neticību Covid-19.

Nosakot minēto regulējumu, tiek darīts viss iespējamais, lai bērni, ievērojot epidemioloģisko drošību, var atgriezties skolās un mācīties klātienē.

Savukārt vecākam ir jāvērtē, kāds risinājums ir labākais viņa bērnam nevis jāpieturas pie savas pārliecības.

Ņemot vērā, ka ģimenes situācijas ir dažādas, tad būs bērni, kuriem apmācība mājās būs labākais viņu interesēm neatkarīgi no Covid – 19 testa nodošanas.

“Tas neizslēdz, ka būs bērni, kuriem izglītība ģimenē nedos pozitīvu rezultātu,” norādīja Tiesībsarga birojā.

LETA jau ziņoja, ka jaunajā 2021./2022.mācību gadā no 1.septembra klātienes mācībās drīkstēs piedalīties tikai tie skolēni un izglītības darbinieki, kuri digitālā vai papīra formātā varēs uzrādīt sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai negatīvu Covid-19 testa rezultātu.

Gadījumos, ja skolēnam netiks veikta Covid-19 testēšana, attiecīgais izglītojamais nevarēs nedz sākt, nedz arī turpināt izglītības ieguvi klātienē izglītības iestādē.

Tādā gadījumā pamatizglītības ieguve būs vecāku atbildība un tā iegūstama ģimenē. Izglītība ģimenē varēs tikt īstenota 1.-8.klasē.

Savukārt attiecībā uz 9.klases izglītojamiem izglītības ieguve ģimenē nav pieļaujama, jo 9.klases noslēgumā tiek kārtoti pamatizglītības pakāpes noslēguma valsts pārbaudes darbi un ir nepieciešama pastiprināta pedagoga iesaiste mācību procesā.

Klātienes izglītības procesā skolā un pirmsskolā netiek noteikti ierobežojumi izglītojamo skaitam un telpu platībai uz izglītojamo. Tāpat izglītības procesam iespēju robežās jānotiek vienā klasē vai grupā.

Izglītības iestādes vadītājs klātienes mācību procesu var ierobežot tikai gadījumos, kad attiecīgajam izglītojamam ir noteikta karantīna vai izolācija.

Skolēnam, sākot no piecu gadu vecuma, kuram noteikta karantīna vai izolācija, izglītības iestāde nodrošina attālinātas mācības, izņemot koledžas un augstskolu studiju programmās.

Pirmā testēšana pret Covid-19 nevakcinētiem skolēniem mācību gada sākšanai paredzēta no 23.augusta līdz 30.augustam, ierodoties izglītības iestādē.

Pirmā testēšana ir attiecināma tikai uz 1.septembri. Arī turpmāk, lai piedalītos izglītības procesā klātienē, izglītojamiem tiks veikta iknedēļas rutīnas testēšana, atbilstoši Slimības un profilakses kontroles centra (SPKC) algoritmam.

Testēšanu neveic personām, kurām ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Pamata un vidējās izglītības pakāpes izglītojamiem un pedagogiem testēšana tiek veikta par valsts budžeta līdzekļiem.

Kas attiecas uz mutes un deguna aizsegiem skolās, tie būs obligāti jālieto visiem skolēniem un pedagogiem, atrodoties skolas koplietošanas telpās.

Mutes un deguna aizsegu varēs nelietot bērni, kuri nav sasnieguši septiņu gadu vecumu, un personas ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai, kā arī sportisti sporta treniņu laikā.

Nodarbinātie izglītības iestādē, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, varēs nelietot mutes un deguna aizsegu.

Mutes un deguna aizsegus mācību telpā varēs nelietot arī izglītojamie, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Ņemot vērā, ka izglītojamie jaunākajā vecumposmā, 1.-3.klasē, vēl tikai mācās mācīties, tostarp apgūst lasītprasmi un attīsta komunikācijas prasmes, mutes un deguna aizsegu lietošana var to apgrūtināt.

Turklāt izglītojamiem šajā vecumposmā trūkst iemaņu pareizu mutes un deguna aizsegu lietošanā, līdz ar to 1.-3.klases izglītojamie mācību telpā nelietos mutes un deguna aizsegus.

Minētais izņēmums nav attiecināms uz mutes un deguna aizsegu lietošanu koplietošanas telpās, piemēram, izglītības iestādes gaiteņos, vai gadījumā, kad izglītības iestādes vadītājs, izvērtējot epidemioloģisko situāciju, ir pieņēmis ar dibinātāju saskaņotu pamatotu lēmumu par mutes un deguna aizsega lietošanu.

Ņemot vērā mūzikas instrumentu spēles, vokālās mākslas un dejas apguves specifiku, arī šajā gadījumā nav jālieto mutes un deguna aizsegi.

Fizisko aktivitāšu laikā personai ir apgrūtināta elpošana, tāpēc to norisē arī nav jālieto mutes un deguna aizsegi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
VIDEO. Pie vīrieša mājas durvīm Lielbritānijā pieklauvēja divi jaunieši, pēc kā pārsteigtais saimnieks gluži vai zaudēja valodu…
TV24
Militārais analītiķis: Krievijas tīkojumi uz Baltijas valstīm bija skaidri jau sen. Pēdējais solis ir, protams, militārais
Kokteilis
FOTO. “Nabaga sieviete!” Ingrīdas Circenes izskats rada satraukumu par viņas veselību
Kokteilis
FOTO. “Viņa zobi ir sakosti, viņš nervozi pieskaras aprocēm” – princis Viljams publiskā pasākumā ieradies manāmi saspringts
Lasīt citas ziņas
TV24
Kādi divi grupējumi Kremļa iekšienē cīnās par varu? Komentē NBS majors Slaidiņš
Netanjahu uzstāj uz kaujinieku grupējuma “Hamās” iznīcināšanu pēc pamiera beigām
TV24
Vai esam nodzīvojušies līdz tam, ka skolēniem ir tikai tiesības, bet nav pienākumu?
Kokteilis
FOTO. “Viņa zobi ir sakosti, viņš nervozi pieskaras aprocēm” – princis Viljams publiskā pasākumā ieradies manāmi saspringts
Ziemeļeiropas valstis nosūtīs karakuģus uz Baltijas jūru zemūdens infrastruktūras aizsardzībai
09:28
TV24
Vai esam nodzīvojušies līdz tam, ka skolēniem ir tikai tiesības, bet nav pienākumu?
09:04
Receptes
Kliņģeris stundas laikā. Gatavošana soli pa solim
08:32
Kā kafijas biezumi var padarīt betonu stiprāku? Var! Austrālijas pētnieki atklājuši unikālu metodi
Kokteilis
“Ceru, ka visi pievienosies man cīņā pret šo briesmīgo slimību…” Dižākās rokzvaigznes Fredija Merkūrija nāve izmainīja sabiedrības priekšstatus par AIDS
Receptes
Kliņģeris stundas laikā. Gatavošana soli pa solim
TV24
Juris Millers: “Rīga tiešām stāv uz kauliem! Bet Senču iela ir visizteiktākais piemērs”
Dārzs
Kannas ir augi no tropu reģioniem. Kā tās mūsu apstākļos saglabāt nākamajam gadam?
Trešdien spīdēs saule, savukārt vēlāk vakarā gandrīz visā Latvijā ilgstoši snigs
Ignats un Virgīnija – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
VIDEO. Pie vīrieša mājas durvīm Lielbritānijā pieklauvēja divi jaunieši, pēc kā pārsteigtais saimnieks gluži vai zaudēja valodu…
Cihanouska aicina atbalstīt baltkrievu aktīvistus ārvalstīs, kuri Lukašenko režīma represiju dēļ pametuši Baltkrieviju
FOTO. Uz Ukrainas pilsētu Čerņihivu izbraukuši desmit Rīgas dāvinātie autobusi ar ziedojumiem
Tev labāk klāsies, ja tu šo dienu pavadīsi vienatnē! Horoskopi 29. novembrim
TV24
Filips Rajevskis: Ja gribi ielaist migrantus, tad ir jārada dubultā juridiskā sistēma
Krievija saskārusies ar nopietnām problēmām. ASV analītiķi skaidro, kas noticis
FOTO. Rinkēvičs izpētījis Rīgas Centrālcietumu. Ko Valsts prezidents secināja pēc ielūkošanās dežūrdaļā un ieslodzīto kamerās?
Vai NATO ģenerālsekretāra Stoltenberga vietā sēdēs Kariņš? Latvijas politiķis sevi prezentējis Briselē
Kur 2 eiro, tur drīz 3 eiro…Iebraukšana Jūrmalā no 1. februāra maksās dārgāk un ne tikai vasaras sezonā
VIDEO. “Ak mans dievs!” Soctīklotājus pārsteidz burvīgs suns ar “itāļu akcentu”
Mājas
Kas jāzina par sniega tīrīšanu no jumta? Eksperta padomi
Somija izlemj slēgt arī pēdējo robežšķērsošanas punktu uz robežas ar Krieviju
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
TV24
Nīderlandē pie varas nācis cilvēks, kas vēlas pārtraukt palīdzību Ukrainai. Kā tagad būs?
Kādu zīmolu auto kļuvuši par konkursa “Latvijas Gada auto 2024” finālistiem?
Receptes
Kartupeļu biezzupa ar fenheli
TV24
Militārais analītiķis: Krievijas tīkojumi uz Baltijas valstīm bija skaidri jau sen. Pēdējais solis ir, protams, militārais