Foto: Shutterstock

“Tiks apdraudēta citu dzīvnieku un cilvēku veselība un dzīvība!”: PVD skaidro, kāpēc ukraiņu dzīvniekiem, kas ieceļo Latvijā, ir noteikta karantīna 0

Kopš Krievijas agresijas Ukrainā pajumti Latvijā sniedz ne tikai Ukrainas iedzīvotājiem, bet arī mājdzīvniekiem. Pirms dažām dienām izskanējusi informācija, ka Pārtikas un Veterinārais dienests piemērojis nepamatoti ilgu karantīnas periodu šiem dzīvniekiem. Dzīvnieku glābēji pārmet, ka šajos apstākļos tas esot nepieņemami. Jāpiebilst, ka šajā rakstā runa ir tieši par bezsaimnieku dzīvniekiem, nevis mājdzīvniekiem, kuriem ir veiktas kalendāri atbilstošas trakumsērgas vakcīnas!

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Pārtikas un Veterinārais dienests skaidro, kāpēc ir noteikta karantīna un kāpēc tās ievērošana ir tik ļoti būtiska!

Ukrainā konstatēti daudzi trakumsērgas gadījumi

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējās dienās esam uzklausījuši daudz publisku pārmetumu par to, ka bezsaimnieku dzīvniekiem, kurus dzīvnieku glābēji ieveduši Latvijā no Ukrainas, tiek piemērots nepamatoti ilgs karantīnas periods.

Pēdējo divu gadu laikā Ukrainā vairāk nekā 1600 dzīvniekiem ir konstatēta trakumsērga. No šiem dzīvniekiem lielākā daļa bija suņi un kaķi.

Šobrīd Eiropas Savienība humānu apsvērumu dēļ, neraugoties uz augstajiem trakumsērgas riskiem, ir piemērojusi atvieglojumus dzīvniekiem, kuri iebrauc no Ukrainas kopā ar saviem saimniekiem. PVD ir panācis, ka šo dzīvnieku vakcinēšana, čipēšana un reģistrēšana Ukrainas pilsoņiem ir bez maksas.

Tomēr ES neplāno uzņemties vēl lielākus riskus, atļaujot ievest bezsaimnieku dzīvniekus vai piemērojot tiem tādus pašus atvieglojumus kā dzīvniekiem, kuri iebrauc kopā ar savu saimnieku. Bezsaimnieku dzīvnieku veselības statuss ir neskaidrs un līdz ar to trakumsērgas riski daudz augstāki.

Trakumsērga ir simtprocentīgi nāvējoša kā cilvēkiem, tā dzīvniekiem

Atgādināsim, ka trakumsērga ir letāla gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Tās inkubācijas periods var būt ļoti ilgs – pusgads un pat vēl ilgāks. Tas nozīmē, ka dzīvnieks var izskatīties vesels, bet būt inficēts.

Tieši tāpēc, balstoties uz veterinārmedicīniskiem, ne emocionāliem argumentiem, ir noteikti karantīnas periodi, kuri ir jāievēro, lai ievestie dzīvnieki neapdraudētu citus dzīvniekus un cilvēkus. Šie periodi nav no pirksta izzīsti vai sadomāti speciāli šai situācijai. Tie ir noteikti normatīvajos aktos un ir zinātniski pamatoti.

Neievērojot karantīnu, tiks apdraudēta citu dzīvnieku un cilvēku veselība un dzīvība.

Lai gan Polijas uzraudzības dienests ir informējis, ka bezsaimnieku dzīvnieki ES teritorijā ielaisti netiks, tie tomēr šeit ir nonākuši. Dienests atkārtoti aicina nenodarboties ar bezsaimnieku dzīvnieku ievešanu Latvijā.

Reklāma
Reklāma

Ja esat ievedis dzīvnieku no Ukrainas, vērsieties dienestā pēc palīdzības

Vienlaikus Pārtikas un veterinārais dienests aicina ikvienu, kurš ir ievedis Latvijā no Ukrainas dzīvniekus, vērsties dienestā, lai katru situāciju atsevišķi izvērtējot, noteiktu karantīnas laikus dzīvniekiem. Karantīnas mērķis ir pasargāt dzīvniekus un citus cilvēkus no nāvējošas slimības.

Trakumsērgas riski šobrīd ir ļoti reāli un PVD uzskata, ka pie tiem dzīvnieku apjomiem, kas šobrīd tiek ievesti ES un Latvijas teritorijā, pirmais trakumsērgas gadījums ir tikai laika jautājums.

Aicinām dzīvnieku glābējus būt atbildīgiem un atsaukties dienesta aicinājumam, lai kopīgi rastu risinājumus trakumsērgas risku mazināšanai,” – teikts Pārtikas un Veterinārā dienesta paziņojumā.