Publicitātes foto

Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1

Audio austiņas ir pārliecinoši iekarojušas savu vietu dažādu paaudžu lietotāju ikdienā – tās pašlaik īpaši aktīvi liekam lietā gan darba vajadzībām un izglītojoties, gan atpūšoties un sportojot. Tomēr jābūt piesardzīgiem – var un vajag atrast veidus, kā mazināt to lietošanas negatīvo ietekmi, īpaši, lai saudzētu jaunās paaudzes dzirdi.

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 146
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 166
16 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 168
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Daba cilvēkus nav radījusi pastāvīgam, ilgstošam troksnim, neesam fizioloģiski uzbūvēti tādiem pārbaudījumiem. Mūsu ausis noteikti nav piemērotas dzīvei mūžam aktīva vulkāna pakājē, kur dzirdams nepārtraukts troksnis. Daba vēlējusies, lai cilvēks saklausītu lapu čaboņu, kad uzglūn kāds bīstams zvērs, lai medījot dzirdētu, kur skrien zaķis.

Taču cilvēces radītās tehnoloģijas pārkāpj dabisko fizioloģisko robežu,” stāsta „Mēness aptiekas” pieaicinātais eksperts otolaringologs Veselības centru apvienībā Rihards Urtāns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pasaulē pieņemtais skaņas intensitātes solis ir trīs decibeli. Pieaugot skaņas intensitātei par trim decibeliem, pieļaujamais klausīšanās ilgums samazinās divas reizes. Piemēram, 50 decibelu skaņas intensitātē runā viens cilvēks. Ja vienlaikus runās divi cilvēki, skaņas intensitāte būs pieaugusi par trim decibeliem un nu jau sasniegs 53 decibelus,” skaidro ārsts. Atzīts, ka pie skaņas intensitātes līdz 70 decibeliem dzirde netiek bojāta, skaidro otolaringologs.

Dzirdes zudums var būt neatgriezenisks

Pasaules Veselības organizācija (PVO) atzīst, ka pasaulē troksnis ir otrs būtiskākais vides kaitīgais faktors aiz vides piesārņojuma. 2015. gadā PVO brīdināja, ka pieaug dzirdes bojāšanās jauniem cilvēkiem, izklaides nolūkā caur austiņām uztverot troksni. Aptuveni 1,1 miljards pusaudžu un jaunu cilvēku līdz 35 gadiem pasaulē ir pakļauti potenciālam sensoneirālam dzirdes zudumam, ko izraisa pārāk liela intensīvas skaņas ietekme.

PVO dati (par vidēju un augstu ienākumu valstīm) liecina, ka 50% cilvēku grupā no 25-30 gadiem ir pakļauti nedrošam trokšņa līmenim.

“Dzirde pamazām var bojāties, var parādīties nepārejošs troksnis ausīs, kas saglabājas visu mūžu un ar ko ir grūti sadzīvot. Ir jāapzinās, ka trokšņa izraisītie dzirdes traucējumi un dzirdes zudums var būt neatgriezenisks, tādēļ būtu jāveic preventīvas darbības, lai to novērstu,” brīdina „Mēness aptiekas” eksperts otolaringologs Rihards Urtāns.

Pētījumu dati ir pārliecinoši

Cenšoties izprast ar austiņu izmantošanu saistītās potenciālās dzirdes problēmas, pasaulē tiek veikti pētījumi un izdarīti svarīgi secinājumi. Rihards Urtāns stāsta: “2017. gadā Zviedrijā veiktais pētījums uzrādīja, ka jaunieši, kuri ikdienā klausās mūziku skaļumā virs 85 decibeliem vairāk nekā trīs stundas dienā, ievērojami biežāk saskaras ar troksni ausīs un viņiem biežāk tiek atklāta dzirdes pasliktināšanās. Konstatēts arī, ka 10% jauniešu, kuri klausās mūziku austiņās, to dara ievērojami skaļi jeb skaņas intensitātes diapazonā no 90 līdz 100 decibeliem.

Savukārt 2018. gadā Nīderlandē veikts pētījums, kurā piedalījās 3316 bērni no 9 līdz 12 gadiem. Dzirdes pasliktināšanās augstajās skaņas frekvencēs tika konstatēta 14,2 % bērnu. Tas ir liels skaitlis! Problēma ir tajā, ka bērns šo dzirdes pasliktināšanos neizjūt, ar gadiem pierod, ka dzirdes slieksnis aizvien pieaug, un paiet ilgs laiks, līdz sāk sajust dzirdes pasliktināšanos.

Šajā 14,2% grupā ikvienam tika atklāts kāds dzirdes nerva bojājums un konstatēta tā saistība ar austiņu izmantošanu ikdienā. Tiesa, pētījumā atklājās, ka ir bērni, kuri katru dienu klausās mūziku austiņās, taču viņiem dzirdes bijājums nav konstatēts. Iespējams, viņi austiņas lietoja pareizi, ar mazāku skaņas intensitāti.”

Kas notiek ausīs un kāpēc rodas dzirdes bojājuma risks?

Svarīgi, cik laika pavadīts, klausoties mūziku drošā skaņas intensitātē – jo ilgāks laiks paiet augstākā skaņas intensitātē, jo lielāka iespēja sabojāt dzirdi.

“Bojājums rodas iekšējā ausī dzirdes gliemeža matiņšūnās, kas ir mūsu dzirdes receptori – saņemto mehānisko impulsu tie pārvērš elektriskā impulsā. Nerodoties bojājumiem, dzirdes gliemezis var izturēt noteiktu skaņas slodzi, taču, jo lielāka ir skaņas intensitāte, jo ātrāk ausis nogurst.

Ja šī robeža ir pārsniegta, pamazām sāk veidoties bojājums. Līdzīgi, kā ar cilvēka balsta un kustību orgānu sistēmu – varam intensīvi trenēties, taču ir noteikts limits, cik muskuļi var izturēt. Kad slodzes ir par daudz, muskuļi plīst, cīpslas un audi gūst traumu.

Dzirdes gliemeža iespējas arī nav bezgalīgas – to pārslogojot, matiņšūnu līmenī veidojas asinsizplūdumi un traumas. Sākumā šie bojājumi vēl ir novēršami, taču tas iespējams ne vienmēr. Cik drīz dzirdes traucējumi kļūs neatgriezeniski, atkarīgs no tā, cik intensīvi – ilgi un bieži – ausis būs pakļautas troksnim,” skaidro „Mēness aptiekas” pieaicinātais eksperts otolaringologs Rihards Urtāns.

Mūzikas klausīšanās austiņās – ar mēru

Noskaidrots, cik un kā cilvēki drīkst klausīties austiņas, lai nerastos iekšējās auss dzirdes gliemeža nogurums.

“Austiņās var sasniegt lielu skaņas intensitāti – līdz pat 100 decibeliem. Taču, jo intensīvāku skaņas klausīšanos izvēlamies, jo īsāku laiku drīkst klausīties, nenodarot sev pāri. Mūziku ar 80 decibelu skaņas intensitāti ir pieļaujams klausīties līdz aptuveni 40 stundām nedēļā vai vidēji nepilnām sešām stundām dienā.

Tiklīdz tiek sasniegta 100 decibelu skaņas intensitāte, lai neveidotos dzirdes bojājums, mūziku drīkst klausīties tikai līdz 24 minūtēm nedēļā. Kādēļ tā? Pasaulē pieņemtais skaņas intensitātes solis ir trīs decibeli. Pieaugot skaņas intensitātei par trim decibeliem, pieļaujamais klausīšanās ilgums samazinās divas reizes.

Piemēram, 50 decibelu skaņas intensitātē runā viens cilvēks. Ja vienlaikus runās divi cilvēki, skaņas intensitāte būs pieaugusi par trim decibeliem un nu jau sasniegs 53 decibelus,” skaidro ārsts.

Atzīts, ka pie skaņas intensitātes līdz 70 decibeliem dzirde netiek bojāta.

Kā bērniem un jauniešiem lietot austiņas, nenodarot pāri dzirdei?

Lūk, „Mēness aptiekas” pieaicinātā eksperta Riharda Urtāna apkopotās rekomendācijas!

  • Vienkāršs veids, kā saprast, vai tas, kurš klausās mūziku austiņās, to dara droši: ja, blakus stāvošais cilvēks mūziku var labi sadzirdēt, skaņas intensitāte austiņās noteikti ir par lielu.
  • PVO ieteiktais pieļaujamais diapazons ir skaņas intensitāte no 70 līdz 83 decibeliem, klausoties austiņās ne ilgāk par astoņām stundām diennaktī. Tā kā dažiem cilvēkiem ausis var izrādīties jutīgākas uz akustiskām traumām nekā citiem, drošs veselīgais kompromiss būtu 75 decibelu skaņas intensitāte.
  • Modernajiem viedtālruņiem (Apple, Samsung) ir lietotnes, kas mēra veselības datus, tostarp, troksni, klausoties austiņās, un parāda, cik un kāda intensitātē nedēļas laikā lietotājs ir klausījies mūziku. Lietotnē var veikt iestatījumu, lai saņemtu brīdinājumu, pārsniedzot normu, un arī automātiski klusinātu skaņu austiņās. Ja piemēram, vecāki vēlas, lai bērna austiņās nebūtu pārsniegti veselībai nekaitīgie 75 decibeli, šādu robežu var iestatīt, tā nodrošinot pienācīgu dzirdes higiēnu. Tiesa gan, bez sarunas par šo tēmu arī neiztikt, jo īpaši, ar pusaudzi. Būs vien jāizskaidro iespējamie riski un sava rīcība jāpamato.
  • Var izvēlēties īpaši modernas austiņas, kas maskē apkārtējo troksni. Šādas austiņas gan nav lēts prieks, toties tām ir noderīga priekšrocība – tās slapē apkārtējo troksni, tomēr reaģē, ja piemēram, uzrunā kāds cilvēks vai uzrej suns. Kādēļ tās ir labas? Apslāpējot apkārtējo troksni, var labāk saklausīt mūziku un ir mazāka vajadzība klausīties to pēc iespējas skaļāk.
  • Ir tāds teiciens: praktizē to, ko sludini. Tas ir noderīgs padoms vecākiem, kuri arī paši lieto austiņas. Rūpējoties par jaunās paaudzes dzirdi, jārāda pozitīvs piemērs.
  • Svarīgi ir sekot līdzi bērna sajūtām – varbūt sūdzas, ka ausīs pīkst vai ausis šad tad sāp, vai, iespējams, kāda brīdī bērnam rodas iepriekš nebijusi nepatika pret konkrētiem trokšņiem (metāls saskaras ar metālu u.tml.). Šādas pazīmes norāda uz to, ka ausis ir trokšņa nomocītas un tātad – jārīkojas, kamēr nav par vēlu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 120
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 32
5 dienas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 146
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 166
16 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 168
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 133
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Jau no rīta, pamostoties, tu jutīsies “izredzēts”! Horoskopi 23.septembrim
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
2 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
5 dienas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 99
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
5 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku? 1
6 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 35
Nedēļa
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvijā pēta Covid-19 antivielas mediķiem, lai formulēto viedokli par revakcinācijas nepieciešamību 36
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens
2 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Nakts mērs” vai “nakts karalis” – alternatīva dienas mēram? Rīgas naktsdzīvei grib dot jaunu elpu 4
1 stunda
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Par nodokļu politiku tuvākajā nākotnē neviens nedomā.” Kāpēc FM negatavo nodokļu politiku tuvākajiem gadiem? 11
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 12
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs nedrīkstam ļaut sevi pazemot.” Kučinskis par kaimiņattiecībām ar Krieviju un pieminekļiem 34
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Žurnāliste Anita Daukšte vadīs jaunu raidījumu 12
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēcpusdienā sāks bagātīgi līt. Laika prognoze ceturtdienai
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …” 46
22 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
22 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 34
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 59
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pāragri mūžībā devies kulta seriāla “Sekss un lielpilsēta” aktieris 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
22 stundas
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču 6
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ķekavas dome atceļ iepriekš izsniegto licenci azartspēļu zālei
11:18
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Stilisti, mūziķi un TV personības pulcējas “Stockmann” rudens – ziemas kolekcijas modes skatē 1
10:45
LE
LETA
Ziņas
Robežsargi trešdien novērsuši 20 cilvēku mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu 3
10:37