Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: SHUTTERSTOCK

Turpina pieaugt kokrūpniecības produktu eksports, vairāk eksportējam uz Igauniju 1

Lielākais eksporta vērtības pieaugums šā gada februārī tika reģistrēts koka un koka izstrādājumu eksportā, kas salīdzinājumā ar iepriekšējā gada februāri palielinājās par 27,2 miljoniem eiro jeb 16,7%, aģentūrai LETA atzina Finanšu ministrijā (FM).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Koka un koka izstrādājumu eksporta vērtība februārī visvairāk pieauga uz Igauniju, kam sekoja Apvienotā Karaliste. Uz Igauniju tika eksportēts par 10,5 miljoniem eiro vairāk koka un koka izstrādājumu nekā iepriekšējā gada februārī, kas ir gandrīz divkārtējs pieaugums, bet uz Apvienoto Karalisti šis kāpums veidoja 19% jeb 6,1 miljonu eiro.

Koka un koka izstrādājumu eksports palielinājās arī uz tādām valstīm kā Dānija, Somija, Dienvidkoreja, un kopumā šīs preču kategorijas eksporta kāpumu noteica ievērojamais kurināmās koksnes eksporta pieaugums.

CITI ŠOBRĪD LASA

FM norādīja, ka Latvijas preču eksporta vērtība šā gada februārī bija par 1% augstāka nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī, ko ietekmēja būtisks mehānismu un mehānisko ierīču reeksporta samazinājums. Tikmēr Latvijā ražoto preču eksports joprojām uzrādīja pieaugumu.

Dati par apstrādes rūpniecības produkcijas eksportu rāda, ka februārī Latvijas apstrādes rūpniecības apgrozījums eksportā bija par 13% augstāks nekā pirms gada.

Būtisks eksporta vērtības pieaugums februārī tika reģistrēts arī citās preču kategorijās. Ķīmiskās rūpniecības ražojumu eksports gada griezumā palielinājās par 14,7%, ko noteica mēslošanas līdzekļu būtisks eksporta kāpums uz Beninu, Poliju, Vāciju, kā arī labu pieaugumu uzrādīja farmaceitisko produktu eksports, īpaši uz Gruziju, Igauniju un Vāciju.

Savukārt kopējais lauksaimniecības un pārtikas produktu eksports februārī nedaudz samazinājās – par 0,9% salīdzinājumā ar 2018.gada februāri.

FM uzsvēra, ka eksporta izmaiņas būtiski atšķiras dažādu lauksaimniecības un pārtikas produktu griezumā, un secina, ka šīs preču kategorijas kopējo eksporta kritumu lielā mērā noteica graudaugu produktu eksports, kas samazinās jau kopš pērnā gada jūlija un kas ir saistīts ar zemo graudaugu ražu, 2018.gadā graudu kopražai sarūkot par 24%.

Tikmēr ēdamo dārzeņu eksporta vērtība februārī pieauga vairāk nekā divkārt. Tāpat par 16,2% palielinājās alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu eksports, no kā daļa veido reeksportu.

Mehānismu un mehānisko ierīču eksports februārī gada griezumā saruka par 27,7%, ko noteica turboreaktīvo dzinēju un citādu gāzturbīnu dzinēju eksporta kritums. Šis kritums ir saistīts ar Latvijas nacionālās lidsabiedrības “airBaltic” flotes atjaunošanu un attiecīgi tās tehnisko apkalpošanu, kad pērnā gada februārī lidmašīnu dzinēji 22,3 miljonu eiro vērtībā tika nosūtīti atpakaļ uz rūpnīcu ASV, lai veiktu to remontu.

Šā gada februārī samazinājās arī elektroierīču un elektroiekārtu eksports, kas arī lielā mērā ir saistīts ar reeksportu. Salīdzinājumā ar pērnā gada februāri šīs preču kategorijas eksporta vērtība saruka par 4,3%.

Reklāma
Reklāma

Būtisks kritums tika reģistrēts dzelzs un tērauda eksportā, transportlīdzekļu eksportā, kā arī minerālā kurināmā eksportā – attiecīgi par 13,1%, 9,2% un 9,1%.

“Latvijas rūpnieku novērtējums par eksporta pasūtījumiem šā gada sākumā bija samērā stabils un saglabājās apmērām iepriekšējā gada vidējā līmenī. Tomēr vājinoties globālās ekonomikas izaugsmei un samazinoties ārējam pieprasījumam, zemāks būs arī Latvijas preču eksporta izaugsmes temps, ko jau apliecina eksporta dati par pirmajiem diviem šā gada mēnešiem,” secināja FM.

Tikmēr Latvijas preču importā šā gada februārī tika reģistrēts kritums, salīdzinājumā ar 2018.gada februāri importēto preču kopējai vērtībai samazinoties par 1,7%. FM atzina, ka šo kritumu visbūtiskāk ietekmēja elektroierīču un elektroiekārtu, kā arī mehānismu un mehānisko ierīču importa vērtības sarukums.

Tādējādi Latvijas preču ārējās tirdzniecības bilance uzlabojās, deficītam samazinoties par 28 miljoniem eiro līdz 140,5 miljoniem eiro šā gada februārī.

Jau ziņots, ka Latvija šogad pirmajos divos mēnešos eksportēja preces 1,921 miljarda eiro apmērā, kas ir par 0,2% jeb 3,2 miljoniem eiro vairāk nekā 2018.gada attiecīgajā periodā, bet importēja – par 2,206 miljardiem eiro, kas ir samazinājums par 0,7% jeb 15 miljoniem eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tostarp februārī Latvija ir eksportējusi preces 959,006 miljonu eiro apmērā, kas ir par 0,4% jeb 3,5 miljoniem eiro mazāk nekā janvārī, bet par 1% jeb 9,4 miljoniem eiro vairāk nekā 2018.gada februārī.

Savukārt importējusi Latvija ir preces 1,099 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,7% jeb 7,2 miljoniem eiro mazāk nekā pirms mēneša un par 1,7% jeb 18,7 miljoniem eiro mazāk nekā pagājušā gada februārī.

Ārējās tirdzniecības bilance šogad februārī salīdzinājumā ar 2018.gada februāri uzlabojās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apmērā palielinoties no 45,9% līdz 46,6%.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.