Foto: Shutterstock

Ugunskura vieta pašu sētā: kā ierīkot? 2

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Ugunskura vieta dārzā – tā ir ekstra, kas nav pieejama pilsētas dzīvoklī. Savām rokām izveidojot āra pavardu, var pēc sirds patikas izbaudīt uguns rotaļas tajā un gūt mieru satrauktam prātam. Var pagatavot kaut ko garšīgu, jo uz dzīvas uguns gatavotu ēdienu papildina dūmu aromāts un tas vienmēr šķiet garšīgāks. Pie uguns vienmēr var sasildīties un lieliski pavadīt laiku ar saviem vistuvākajiem cilvēkiem.

Lai arī kaut kur redzētais pavards var izskatīties grezns un sarežģīts, tā ierīkošanai nebūt nav vajadzīgs daudz dārgu materiālu un laika. Ja vien ir kaut nedaudz iemaņu celtniecībā, ideju var īstenot pāris brīvās dienās.

Ar akmens apdari

CITI ŠOBRĪD LASA
1. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Lai ierīkotu 1. zīmējumā redzamo ugunskura vietu, jāsāk ar vietas atzīmēšanu dabā, uzzīmējot vēlamā diametra apli. Tad norok zemes virskārtu aptuveni 15 cm dziļumā. Grunti noblietē un ieklāj 10 cm biezu smilšu spilvenu, ko tāpat noblietē. Pavarda sienas platumā ieklāj betona kārtu un veido sienas. Iekšējo sienu daļu mūrē no ugunsdrošajiem šamota ķieģeļiem, savukārt sienu ārējo daļu no dolomīta radzēm vai laukakmens. Arī ugunskura vietas apakšai izmanto šamota ķieģeļus. Sienu augstums – trīs ķieģeļu kārtas, ja ķieģeļus mūrē, liekot uz sāna. Liekot ķieģeļus plakaniski, materiāla vajadzēs vairāk, un rindu skaits būs lielāks. Viens šamota ķieģelis nopērkams, sākot no viena eiro.

Sienu augšējo daļu var apdarināt ar dolomīta radzēm vai laukakmeni.

Izgatavojot atbilstīga izmēra restes gaļas un citu pārtikas produktu cepšanai, šāda ugunskura vieta pārtaps par liela izmēra mangalu.

No dobiem betona blokiem

2. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Ļoti ātri un vienkārši ugunskura vietu ierīkot no dobiem betona blokiem (2. zīmējums). Augsnes virskārtu norok 5 cm dziļumā. Lai augsni pasargātu no pārmērīga karstuma un būtu vieglāk izgrābt pelnus, ieklāj māla ķieģeļu kārtu, tos liekot cieši citu pie cita. Var izmantot savu laiku nokalpojušus krāsns ķieģeļus. Protams, var iegādāties jaunus, taču par vienu ķieģeli parasti jāmaksā 80 centu.

Betona blokus liek divās rindās vienu virs otra pamīšus. Tos nav nepieciešams savstarpēji sastiprināt. Dobo daļu var piepildīt ar sīkām akmens šķembām vai granti, savukārt augšējo malu nosegt ar akmens plāksnītēm, ugunskura vietu padarot glītu un akurātu. Plāksnītes gan jāpiestiprina ar āra darbiem paredzēto mūrjavu.

Viens dobais betona bloks (140 x 390 x 190 mm) nopērkams par 75 centiem.

Pusapaļas trotuāra maliņas un betona bruģakmeņi

3. zīmējums
Induļa Burkas zīmējums

Ugunskura vietu var ierīkot arī no pus­apaļām ielu apmalēm (3. zīmējums). Četras šādas apmales, kuru rādiuss ir 0,5 m, veidos pilnu apli. Apļa diametrs – viens metrs. Viena šāda apmales sekcija maksā aptuveni 12 eiro. Arī apmales vislabāk izvietot uz atbilstīga izmēra un formas ķieģeļu pamatnes.

Reklāma
Reklāma

Izmantojot dažādas formas bruģakmeni, tāpat kā ķieģeļus var veidot dažnedažādas formas ugunskura vietas apmales.

Riteņu diski un citas metāla konstrukcijas

Foto: SHUTTERSTOCK

Ugunskura vietas ierīkošanai noder arī priekšmeti, kas sākotnēji tam nešķiet piemēroti, piemēram, kravas automašīnas vai neliela izmēra traktora riteņu diski, kas jau daudzus gadu desmitus ieauguši sētmalē nātrēs. Ierokot tos zemē vai ierīkojot atbalsta kājiņas un nokrāsojot ar karstumizturīgu krāsu, tie var kļūt par lielisku dizaina elementu pagalmā. Šādus savu laiku nokalpojušus diskus par simbolisku samaksu iespējams iegādāties arī auto kapsētās. Formu dažādība ir ļoti plaša, tāpēc katrs pavards būs neatkārtojams un unikāls.

Par neparastu ugunskura ietvaru var kalpot pat metāla tvertne no salūzušas veļas mazgājamās mašīnas. Atliek tikai nomontēt visas plastmasas detaļas un piemetināt vai pieskrūvēt tai kājiņas. Caur nelielajām atverēm sānos varēs vērot lielisku uguns spēli.

Foto: SHUTTERSTOCK

Atliek vien ļaut vaļu fantāzijai un ķerties pie darba, lai vēl līdz Līgovakaram paspētu ierīkot jaunu, gaumīgu un funkcionālu ugunskura vietu!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.