Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis apmeklē frontes karaspēku Avdijivkā, 2023.gada 29.decembrī.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis apmeklē frontes karaspēku Avdijivkā, 2023.gada 29.decembrī.
Foto: ZUMAPRESS.com/SCANPIX

Ukraina atvilkusi karaspēku no vairākiem ciematiem Harkivas apgabalā; Zelenskis krievu ofensīvas dēļ atceļ vizīti uz Spāniju 54

Ukraina atvilkusi karaspēku no vairākiem ciematiem Harkivas apgabalā, kur Krievijas karaspēks kopš pagājušās nedēļas virzās uz priekšu un apšauda apdzīvotās vietas gar robežu, paziņojusi Kijiva.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Daži jūtas kā no ķēdes norāvušies, citi otru reizi uz tā paša grābekļa neuzkāps. Es… nekad nevēlos tur atgriezties” – Līnas stāsts par tikšanu prom no krīzes centra 14
Skolas direktora viedoklis par skolotāju apdāvināšanu mācību gada noslēgumā: “Sabiedrība ir morāli slima ar šīm dāvanām un pateicībām”
Kokteilis
VIDEO. Iemīļotais aktieris Andris Keišs benzīntankā piedzīvojis smieklīgu “tikšanos” pats ar savu balsi 8
Lasīt citas ziņas

“Dažos apgabalos, ap Lukjanciem un Vovčansku, reaģējot uz ienaidnieka uguni un sauszemes karaspēka uzbrukumiem, kā arī lai glābtu mūsu karavīru dzīvības un izvairītos no zaudējumiem, mūsu vienības pārvietojās uz izdevīgākām pozīcijām,” paziņoja Ukrainas bruņotie spēki.

Krievijas karaspēks 10.maijā sāka ofensīvu Harkivas apgabalā un tam izdevies sagrābt savā kontrolē vairākus ciematus. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sacīja, ka armija dara visu iespējamos, lai nepieļautu frontes izplešanos, un sākusi pretuzbrukumus, ziņoja LETA.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis par Krievijas ofensīvu Harkivas apgabalā video uzrunā soctīklā “X” pauž: “Katru dienu Krievijas teroristi ar raķetēm un vadāmām aviobumbām uzbrūk Harkivai, citām pilsētām un kopienām pierobežas un frontes zonās. Lai palielinātu aizsardzību pret Krievijas terorismu, ir jāpastiprina mūsu pretgaisa aizsardzība, tostarp paplašinot iznīcinātāju koalīciju un paātrinot apmācību un piegādi.”

Zelenskis tāpat uzsver, ka Ukraina zina to, kādas ir viņu sabiedroto partneru spējas. “Ir vajadzīgi skaidri politiski lēmumi,” viņš uzsver.

“Mēs varam arī redzēt, kādas likmes izdara Putins. Viņš vēlas pilnībā pielāgot Krieviju karam un paplašināt to, palielinot spiedienu. Tā vietā mūsu spiedienam uz agresoru – visu pasaules iedzīvotāju, kas iebilst pret karu, kopējam spiedienam – ir jāstrādā un jānovērš Krievijas uzbrukuma plāni gan kaujas laukā, gan diplomātijā,” norāda Zelenskis savā video vēstījumā soctīklā “X”.

Zelenskis sacīja, ka viņu Miera samitam sagatavošanās maratona pirmajās nedēļās viņš personīgi ir uzaicinājis gandrīz trīsdesmit līderus no dažādiem reģioniem un pasaules daļām. “Mums jau ir daudz apstiprinājumu,” teica viņš. Ukrainas prezidents uzskata, ka ir ļoti svarīgi saglabāt globālu vienotību taisnīga miera atbalstam. “Kad tas izdosies Ukrainai, tas izdosies jebkurai uzbrucēju skartajai valstij,” rezumēja Zelenskis.

ISW: Krievijas karaspēks mainījis uzbrukuma taktiku Harkivas apgabalā

Krievijas ofensīvas temps Harkivas apgabalā pēdējo 24 stundu laikā ir palēninājies un Krievijas karaspēks ir mainījis uzbrukuma taktiku, secinājuši ASV Kara studiju institūta (ISW) pētnieki.

Reklāma
Reklāma

Viņi norāda, ka Krievijas operāciju raksturs atbilst vērtējumam, ka krievu prioritāte ir izveidot buferzonu pie robežas, nevis iekļūt dziļāk Harkivas apgabalā.

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes (HUR) priekšnieks Kirillo Budanovs otrdien paziņoja, ka situācija Harkivas apgabalā sākusi stabilizēties pēc papildu Ukrainas vienību izvietošanas un aizsardzības pasākumu sākšanas.

Abu pušu avoti arī ziņoja, ka Krievijas karaspēks izmanto jaunu taktiku – izmanto nelielas uzbrukuma grupas – ne vairāk kā piecus cilvēkus vienā grupā, lai iefiltrētos Ukrainas pozīcijās, un pēc tam tās apvienojas ar citām nelielām grupām, veidojot lielākas trieciena grupas.

Tomēr mazo uzbrukuma grupu izmantošana var novest pie lieliem upuriem un palēnināt kopējo ofensīvas tempu, uzskata ISW pētnieki.

Ukrainas armijas ģenerālštāba priekšnieks Anatolijs Barhilevičs izteica pieņēmumu, ka Krievijas spēki šajā virzienā tikai pēdējo 24 stundu laikā vien ir zaudējuši līdz 1740 karavīru. ISW norādīja, ka aplēstais zaudējumu skaits varētu atbilst vispārējam ofensīvas tempa kritumam, kas tika novērots 14.maijā.

Ja ofensīvas temps saglabāsies salīdzinoši zems, Krievijas spēki, visticamāk, koncentrēsies uz jaunu pozīciju nostiprināšanu un buferzonas izveidi pierobežas reģionā, nevis virzīsies dziļāk apgabalā, pieļauj eksperti.

Mediji: Zelenskis atcēlis piektdien plānoto vizīti Spānijā

Tiek ziņots, ka Ukrainas prezidents Zelenskis ir atcēlis piektdien, 17.maijā, plānoto vizīti Madridē, ziņo Spānijas mediji.

Spānijas karaļa pils informēja, ka atcelta piektdien plānotā Spānijas karaļa Felipes VI un Ukrainas prezidenta tikšanās.

Spānijas mediji ziņoja, ka Zelenskis nolēmis atcelt vizīti pēc tam, kad Krievijas karaspēks sāka ofensīvu Harkivas apgabalā.

Laikraksts “El Pais” vēstīja, ka Zelenskis un Spānijas premjerministrs Pedro Sančess plānoja parakstīt divpusēju vienošanos par drošības garantijām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.