Foto: Shutterstock

Ārstē viela, ne iepakojums! Aptieku reforma ļaus iegādāties lētākās zāles 0

Jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība, kas stājas spēkā no 1. aprīļa, paredz, ka ģimenes ārsti uz īpašās jeb rozā krāsas receptes vairs nenorādīs medikamentu komerciālo, bet gan aktīvo vielu jeb starptautisko nepatentēto nosaukumu.

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Lasīt citas ziņas
Farmaceitu pienākums – no vienādas iedarbības zālēm, kuru sastāvā ietilpst šī viela, pacientam izsniegt lētākās – references zāles.

Tas iedzīvotājiem ļaus ievērojami ietaupīt, jo pacientu līdzmaksājums par medikamentiem Latvijā līdz šim bijis viens no augstākajiem Eiropas Savienībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārstē aktīvā viela, nevis iepakojums

“Pacienti no izmaiņām tikai iegūs, it īpaši tie, kuriem vienlaikus ir vairākas smagas saslimšanas, piemēram, hipertensija, cukura diabēts, sirds vai nieru mazspēja. Tagad viņi spēs regulāri iegādāties visas zāles, kuras dakteris ir nozīmējis, un lietot tās atbilstoši savam veselības stāvoklim – lai būtu kārtīgi kontrolēts gan asinsspiediens, gan cukura līmenis asinīs.

Nereti pacientam jālieto pat desmit dažādi medikamenti, par kuriem jāatdod gandrīz puse pensijas. Protams, cilvēks sāk šķirot, kurus iegādāties, bet kurus ne. Tas nav labi, tā nedrīkst būt,” uzsver Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.

Ilustratīvs attēls
Foto: PEXELS

Arī pētījumu centra SKDS aptaujas dati liecina, ka, piemēram, 2018. gadā 45, 8% iedzīvotāju, kuri ir vecāki par 62 gadiem, atzina, ka pēdējā gada laikā kādas no ārsta izrakstītajām zālēm nav lietojuši vispār vai tikai daļēji, jo līdzmaksājums par tām bijis pārāk augsts. Piemēram, Somijā, kur šāda kārtība ir jau kopš 2003. gada, pacientu līdzmaksājumi par zālēm ir uz pusi mazāki nekā pie mums.

Līga Kozlovska uzskata, ka pacienti pakāpeniski pieradīs pie jaunās zāļu izrakstīšanas kārtības, tikai pirmajā laikā ārstiem būs tas jāizskaidro. “Mūsu darbu nosaka arī ieradumi, rutīna. Nav nekāda pamata domāt, ka lētāki medikamenti ar to pašu sastāvu, aktīvo vielu pasliktinās pacienta veselības stāvokli.

Es pati zāļu aktīvo vielu receptēs norādu jau ilgus gadus, un mani pacienti nekādā veidā no tā nav cietuši.

Tieši otrādi – redzu, ka viņi šīs zāles patiešām lieto. Vairs nav jādomā par to, vai viņi šīs zāles varēs atļauties. Ja jau kāds ir tik bagāts, ka no līdzvērtīgiem izvēlas pašus dārgākos medikamentus, lai tad pērk tos par pilnu cenu. Uzskatu, ka valstij ir jānodrošina pamata lietas, kompensējamie medikamenti ar references cenu,” viņa saka.

Starp citu, arī slimnīcu izrakstos sadaļā par pacientam nepieciešamo terapiju turpmāk būs obligāti jānorāda zāļu aktīvā viela, kas pasargās pacientus no papildu tēriņiem par oriģinālajiem medikamentiem, jo ģenērisko jeb patentbrīvo medikamentu cenas parasti ir no 20 līdz pat 90% zemākas.

Sagaida cenu mazināšanos

Nacionālā veselības dienesta vadītājs Edgars Labsvīrs norāda, ka zāļu aktīvās vielas izrakstīšana valsts kompensējamo zāļu receptēs līdz šim bijusi ierasta prakse daudziem Latvijas ārstiem. Kopumā valsts kompensējamās zāles e-veselības sistēmā regulāri izraksta ap 2500 ģimenes ārstu un speciālistu, bet pērn zāļu aktīvās vielas nosaukumu receptēs norādījuši 1800 ārsti. Taču noteikto 70% kritēriju (no visām kompensējamo zāļu receptēm 70% jābūt norādītai aktīvai vielai, kas nodrošina pacientam lētāko medikamentu), piemēram, šā gada janvārī izpildījuši tikai 3,5% ārstu.

Foto: Valdis Semjonovs

Vairāk nekā puse lauku ģimenes ārstu ikdienā izmanto lokālās programmas, kurās jau iestrādāta pāreja no zāļu oriģinālā nosaukuma uz aktīvās vielas norādīšanu. Līga Kozlovska domā, ka lielākās problēmas varētu sagādāt- e- veselība, kura pēkšņi var iziet no ierindas, kā tas palaikam mēdz gadīties.

Pilnīgi iespējams, ka sākumā recepšu izrakstīšana ārstam aizņems vairāk laika, savu laiku prasīs ar izmaiņu skaidrošana pacientiem. Tomēr nav pamata bažām, ka pacienti nevarēs saņemt ierastos medikamentus, kuri sniedz lielāko terapeitisko efektu vai kuriem ir mazāk blakņu. 30% gadījumu ārsti varēs turpināt izrakstīt arī oriģinālās zāles, tikai būs jāmin medicīniskais pamatojums, kādēļ tas tiek darīts.

Balvu ģimenes ārste, kuras praksē reģistrēti vairāki tūkstoši pacientu, atzīst, ka medicīniska nepieciešamība, piemēram, alerģiskas reakcijas dēļ, pēc oriģinālajiem vai nedaudz dārgākiem ģenēriskajiem medikamentiem ir tikai diviem trim.

Veselības ministrija prognozē, ka jaunā zāļu izrakstīšanas kārtība varētu mudināt ražotājus noteikt zemākas cenas medikamentiem, kas ietilpst kompensējamo zāļu A sarakstā.

Jau šobrīd 250 zālēm ražotāji ir samazinājuši cenu, tajā skaitā arī 50 references jeb pašām lētākajām zālēm.

Lai neveidotos situācija, ka pacients nevar saņemt ārsta izrakstītās zāles, jo, piemēram, ražotājs tās nav piegādājis, no aprīļa tiks ieviesta elektroniska lieltirgotavu zāļu krājumu kontroles sistēma. Lieltirgotavām būs pienākums Zāļu valsts aģentūrai ziņot par medikamentu un medicīnas preču krājumiem. Šādas izmaiņas ļaus laikus atklāt un novērst deficīta riskus, piemēram, ka valstī uz laiku pietrūkst kādu vakcīnu vai pacientam atkārtoti jādodas pie ārsta, jo izrakstīto zāļu nav nevienā aptiekā.

“Vairākas lieltirgotavas jau to dara brīvprātīgi, un šī informācija pieejama mūsu aģentūras mājaslapā sadaļā “Zāļu piegādes pārtraukumi”. Plānots šos datus integrēt zāļu reģistrā, lai ārstu rīcībā arvien būtu jaunākās ziņas par zāļu krājumiem lieltirgotavās. Tas ļaus izvēlēties tos medikamentus, kurus pacients aptiekā var saņemt uzreiz vai pasūtīt,” uzsver Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens.

Foto: pexels.com

Kontroles sistēma ļaus arī sekot līdzi zāļu eksportam uz citām valstīm un uz laiku ierobežot lieltirgotavu iespējas brīvi rīkoties ar valsts kompensējamajiem medikamentiem, par kuriem Nacionālajam veselības dienestam un zāļu ražotājam ir noslēgts finansiālās līdzdalības līgums, ja tas rada zāļu nepieejamības risku. Šī norma stāsies spēkā no šā gada 1. jūlija.

Zāļu aktīvā viela

• Tā ārstē, bet palīgvielas tikai nodrošina zāļu formu, krāsu, garšu un citas īpašības.

• Dažādi ražotāji zālēm ar vienādu aktīvo vielu dod atšķirīgus nosaukumus, var piešķirt tām citu krāsu, formu vai iepakojumu un, protams, arī cenu.

• Zāļu aktīvās vielas jeb starptautiskais nepatentētais nosaukums ar maziem burtiem norādīts uz zāļu iepakojuma un zāļu lietošanas instrukcijā.

• Tas ir latīņu valodā, lai būtu vienādi saprotams ārstiem un farmaceitiem visā pasaulē.

• No 1. aprīļa ārsts kompensējamo zāļu receptē norādīs tikai zāļu aktīvās vielas nosaukumu, bet valsts no vairākām zālēm ar vienādu aktīvo vielu un iedarbību kompensēs tās, kurām ir zemākā cena.

Oriģinālās un ģenēriskās zāles

Zāles, kuru sastāvā ir jaunas aktīvās vielas (oriģinālās). Pirms tās nonāk tirgū, Zāļu valsts aģentūra pārliecinās par to sastāvu un terapeitisko efektu, pārbauda, vai tās ir drošas un neizraisa blakusparādības, kuras neatsver ieguvumus no to lietošanas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēc tam ražotājam, kas zāles reģistrējis, tiek piešķirtas ekskluzīvas tiesības uz 10 gadiem vienīgajam pārdot medikamentus ar šo aktīvo vielu.

Pēc 10 gadiem arī citi farmācijas uzņēmumi drīkst ražot zāles ar šo aktīvo vielu (ģenēriskās). Pirms tās nonāk tirgū, ražotājam jāpierāda, ka zāles būs tikpat kvalitatīvas un efektīvas. Pašas aktīvās vielas drošība un iedarbība vairs nav jāpierāda, kas ievērojami samazina šo zāļu cenu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
Man sāp mugura, bet ģimenes ārsts sūta pie fizioterapeita. Vai vingrojot, sāpes tiešām pazudīs?
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi? 13
VIDEO. Pacients aizkustināts līdz asarām, kad terapijas zirgs mierīgi noliek galvu uz viņa krūtīm
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai 1
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Izskan ideja apsvērt atteikties no skolēnu rudens brīvlaika 19
Svelme turpināsies. Laika prognoze otrdienai
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu
17:30
Porziņģis beidzot atklājis savu pozīciju, ka ir pret Krievijas agresiju Ukrainā 2
17:18
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
17:07