Foto: Shutterstock.com

Uz pirti pēc smukuma? Pirtnieces un fizioterapeites ieteikumi 0

Pirtī rodama gan veselība, gan vairojams smukums, iespējams atbrīvoties no liekiem kilogramiem un celulīta, tikt pie kino dīvām raksturīgām ķermeņa aprisēm. Šajā pārliecībā iederas daudz ķermeņa lutināšanas un disciplinēšanas iespēju, kur patiesība dažkārt mijas ar mītiem.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
20 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena

“Tie, kuri tikai sāk iet pirtī, pirmajos mēnešos bieži vien visvairāk laika velta tieši kosmētiskajām procedūrām. Siltums, mitrums, kā arī nesteidzīgā gaisotne rada ļoti piemērotus apstākļus, lai kaut ko uzziestu, iemasētu – ar domu, ka tas vairos skaistumu. Šokolāde, dūņas, māli, citādas maskas. Priecīgais atklājums, kurā vērts padalīties ar citiem: pēc pirts nosvēros – tieši kilograms nost! Taču tie, kam pirtī gājēja stāžs sniedzas daudzos gados, nereti ar šādiem centieniem vairs tā neaizraujas, ne pirms, ne pēc rituāla uz svariem nekāpj, taču pirtī pavadīto laiku bieži vien paildzina līdz pat piecām sešām stundām,” pārdomās dalās fizioterapeite Anita Elksne, kura ir arī praktizējoša pirtniece.

Acīmredzot pieredze un zināšanas pamazām maina priekšstatu par to, kā vairot veselību un skaistumu. Nenoliedzot to, ka gan kosmētiskās maskas, gan citi uz ādas ziežamie līdzekļi tieši pirtī nodrošina ātri pamanāmu iedarbību, Anita rosina palīdzēt savam organismam sakārtoties, vairāk uzmanības veltot pirts klasisko vērtību izmantošanai.

Palīdz aknai – palīdz ādai

Viens no galvenajiem pirtsrituāla mērķiem ir uzlabot ādas stāvokli. Elastīga, maiga āda – skaists cilvēks. Taču cerēt sasniegt šo mērķi tikai ar veiksmīgi izvēlētu ārējo faktoru palīdzību ir diezgan veltīgi. Ādas veselīgums ir ļoti atkarīgs no tā, cik labi darbojas akna. Tāpēc rūpēs par ādas veselīgumu pirtsprocedūrā noteikti jāietver arī šī labu vielmaiņu nodrošinošā orgāna palutināšana.

Aknai patīk siltums. Tas sniedz enerģiju, uzlabo asinsriti, padara kustīgākus aknas attīrītājus no toksīniem – leikocītus un limfocītus.

Uzliekot aknas apvidū – zem labās paribes – izkarsētu pirtsslotiņu un brīdi to paturot, aktīvāk veidojas žults, uzlabojas vielmaiņa.

Šim orgānam patīk arī kustības – spēcīgāk darbojoties diafragmai, akna tiek masēta (tas panākams ar dziļo elpošanu – tā, lai ieelpā paceļas vēders). Vēdera dobuma orgānu, tostarp aknas, darbība tiek aktivēta arī ar vieglām pulksteņrādītāja virzienā veiktām pašmasāžas kustībām. Gandarījums par pūlēm – pamazām kļūst veselīgāka āda.

Bez pirtsslotas nav pirts

Aizvien biežāk uz pirti ejam bez slotiņas – nav taču laika to gatavot. Bez tās var gan izkarsēties, gan ieziesties ar šokolādi un pēc pagulēšanas uz lāvas baudīt ledaina ūdens kontrastu baseinā.

Tomēr pirtsslotiņa ir pats svarīgākais ķermeņa labsajūtas, tātad arī skaistuma vairošanas līdzeklis.

* Peroties tiek veikta ķermeņa masāža; tā uzlabo asinsriti un ļauj organismā nonākt augu bioloģiski aktīvajām vielām.

* Tikpat iedarbīga kā izpēršana ir ķermeņa izbraucīšana jeb izrīvēšana ar pirtsslotiņu – zariņi palīdz ievadīt ādā miecvielas, padarot to patīkami maigu un samtainu.

* Slotiņas vicināšana bagātina gaisu ar ēteriskajām eļļām un fitoncīdiem, kas caur elpceļiem nonāk plaušās un, sasniedzot centrālo nervu sistēmu, rada pozitīvas emocijas, vienlaikus nomierinot un uzmundrinot.

* Ūdenī, kurā slotiņa pēršanās starplaikos tiek mērcēta, sakrājas īsts vitamīnu un minerālvielu koncentrāts; rituāla beigās to uzlejot sev virsū, labums tiek gan ādai, gan matiem.

Skaistam cilvēkam – elpojoša pēda

Ādas šūnas nepārtraukti dalās, vairojas, atmirst. Lai vieglāk attīstīties jaunajām, atmirušās noņemam – parasti berzējot ķermeni ar skrubīti. Dažkārt gan aizmirstot, ka viena no vietām, ko pirtī noteikti vajadzētu atbrīvot no beigtajām šūnām jo īpaši cītīgi, ir pēdas, papēži. Kad kājas kārtīgi izpērtas un ar karstu slotiņu izsildītas, laiks noberzēt papēžus ar speciāli šim nolūkam domātu vulkāniskas izcelsmes akmentiņu. Tad to āda ne sprēgā, ne plīst, ne pārklājas ar sabiezējumiem.

Elpojoša pēda dod enerģiju visam ķermenim.

Slotiņbrīdis krūšu profilaksei

Lai gan ārsti atgādina, ka krūšu iztaustīšanai, lai laikus pamanītu katru nevēlamu audu sablīvējumu, jākļūst par ikrīta tualetes sastāvdaļu, nereti steigā to aizmirstam. Pirtī tam laiks jāatvēl – lāvas siltumā jāiztausta krūtis, pārliecinoties, ka neviens bumbulis tur nav iezadzies.

Parasti nepievēršam uzmanību zem krūtīm sataustāmajai pusapļa līnijai, ko atstājuši krūštura metāla lociņi – uz krūškurvja kaulu maliņām ar pirkstiem bieži vien var sajust sīkus sacietējumus. Tur vielmaiņa apgrūtināta, tāpēc izveidojusies stāzīte, ko pirtī noteikti var un vajag izdzenāt. Vispirms ar slotiņu ādu ap krūtīm padara slidenāku, tad ar rokām izkliedē blīvos punktiņus.

Blīvs ķīselis ģenerāltīrīšanā nepiedalās

Organisma attīrīšanu no nevajadzīgā nodrošina laba vielmaiņa.

Visa veida šķidrumi, kas mūsos, pamatā ir limfa. Iesnu reizē limfa kopā ar gļotām un atmirušiem leikocītiem spiežas no deguna, savukārt asinis ir limfa, kam klāt dažādas specifiskas sastāvdaļas. Arī sviedri – limfa. Viens no iedarbīgākajiem limfas attīrīšanās veicinātājiem ir svīšana. Lielākā daļa no mums ikdienā svīst par maz. Vismaz reizi nedēļā pirtī ļauties šim procesam!

Taču, lai attīrīšanās labāk veiktos, jāpalīdz limfai kļūt šķidrākai; ja tā bieza kā ķīselis, tāda piesārņota arī paliek.

Ne ar krēmiem, ne maskām šis mērķis nav sasniedzams, bet ar siltumu gan. Tāpat ar īpašām sviedrējošām tējām – upenes un avenes kopā ar lapām, zariņiem un ogām, pelašķis, lakrica.

Tējas lietošanā svarīgi atcerēties, ka riktīgu krūzi vajadzētu iedzert jau stundas trīs pirms iešanas uz pirti. Augu vielām vajadzīgs laiks, lai pierunātu limfu attīrīšanas darbam.

Apelsīnu miziņai izkustināšana nepatīk

Arī tā var gadīties: uz papēžiem āda kā zīds, zem krūtīm ne mazākā cietumiņa, taču vēders un augšstilbi atgādina apelsīna miziņu. Celulīts! Šos netīkamos kalnus un gravas uz mūsu ķermeņa veido zemādas audos uzkrājušies sārņi. Organisms šīs toksiskās vielas nogulsnē tur, kur tās mazāk traucē dzīvībai svarīgākiem orgāniem – uz vēdera, gūžām, ciskām, ceļu spilventiņiem.

Šāda draza nerodas tikai saistībā ar neveselīgu dzīvesveidu – tie var būt arī organismā mītošu parazītu izdales produkti, kādas dziļi ieslēpušās slimības paustie signāli. Pretcelulīta krēms nespēj ieviest kārtību tādos atkritumu depo – vajag problēmu zonā veicināt asinsriti.

Te atkal vieta slotiņai, ar ko berzē celulīta pārņemto vietu, kamēr tā kļūst sārta.

Lai efekts būtu pārliecinošāks, slotiņas vietā var ņemt asu cimdu vai masāžas rullīti ar izcilnīšiem.

Procedūras beigās nav par ļaunu ieziest masēto vietu ar trīsprocentīgu ūdeņraža pārskābi. Krievu zinātnieks Ņeumivakins atklājis, ka šis savienojums, kura formulā ir par vienu skābekļa atomu vairāk nekā ūdenim – H2O2, organismā sadalās, veidojot ūdeni un atomāro skābekli, kas veic slimo šūnu likvidāciju, bet veselās piesātina un aizsargā. Atomārais skābeklis celulītam ļoti nepatīk.

Nevajadzētu censties vienā pirtsreizē mēģināt pabaidīt celulītu visās apelsīnmizas skartajās zonās. Labāk ķerties klāt vienai. Tā vieglāk pamanīt rezultātu un rast motivāciju darbu ar sevi turpināt, neskumstot, ka uz ātriem panākumiem te cerēt velti.

Skaistums tiešām nāk no iekšpuses

Katram no mums ir savs priekšstats par ķermeņa daiļumu. To nosaka gan valdošā mode, gan cilvēka vecums un sociālais statuss. Viss, ko darām šo priekšstatu īstenošanai, ir tikai apsveicami. Tomēr varbūt vēl svarīgāk ir padomāt, kā sevi sakārtot, lai skaistums mistu pašā, nāktu no iekšpuses, liecinot: ik šūnai pietiek enerģijas un izejvielu nepārtraukti atjaunoties. Pirtī šos procesus iespējams veicināt un gudri vadīt.

Labi, ja tiekšanās pēc šāda smukuma kļūst par dzīvesveidu, par pastāvīgu rituālu ar savu ķermeni, par ieradumu, kas uz visu mūžu ielikts labsajūtas programmā.

* Kosmētiskie līdzekļi galvenokārt ātri iedarbojas ārēji, turpretī pastāvīgu ādas veselību garantē labs organisma iekšējais stāvoklis.

* Organisma zaudētās šķidruma rezerves nepapildinot, pirtī iespējams atbrīvoties no ne viena vien kilograma, taču, ja tas nav saistīts ar vispārēju organisma attīrīšanu, – vairāk zaudējums nekā ieguvums.

Saistītie raksti

* Pirtī attīrītai ādai nevajag triept virsū ne putojošus mazgāšanās līdzekļus, ne eļļu vai krēmu – ļausim tai elpot!

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Veselam
Kā liegt vīrusam iekļūt cilvēka šūnās? Covid-19 Proteīnu pētījumu rezultātā ir iecere izstrādāt zāles
1 stunda
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
VIDEO. Ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt, ja bērns ir aizrijies. Skaidro ārsts
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 statistika tiek “mākslīgi uzpūsta”? Daugavpils mērs komentē saslimušo skaitu pilsētā 2
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
20 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. TV šovā izplūcas deputāts Aldis Gobzems un modele Māra Sleja. “Viņa bija ļoti agresīva!” – teica Aldis 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 8
1 diena
VB
Vija Beinerte
Ziņas
“Vīrusus neinteresē mūsu viedoklis, plāni un nodomi.” Kā apturēt sērgu? Saruna ar profesoru Ģirtu Briģi 22
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
20 stundas
LE
LETA
Veselam
Epidemiologs prognozē Covid-19 pieauguma tempa apstāšanos 9
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Viņķele: Jārēķinās, ka ārkārtējā situācija tiks pagarināta 3
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kas palīdzēs novērst dzelzs deficītu organismā? 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Aukstumpumpa – jau vairāk nekā 100 gadus zināma vīrusa infekcija
1 diena
Ieva Ēvalde
Stāsti
Astrīdas kundze viena cīnījās ar plūdiem dzīvoklī. Vai avārijas dienesta darbinieki nobijās no kovida? 2
3 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
liegt vīrusam iekļūt cilvēka šūnās? Covid-19 Proteīnu pētījumu rezultātā ir iecere izstrādāt zāles
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Laiks mainīsies novembra izskaņā. Sinoptiķu prognoze turpmākajām dienām
1 stunda
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Modeles un deputāta kašķis pieaug. “Es neesmu tava bijusī, pamani manī skaisto!” – pukojas modele 15
2 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā izstrādāta apzinātības lietotne, kas klausās cilvēka balsi
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. “Depo” nozagts dārgs bruņurupucis. Vai godīgi, ka zaudējumi jāsedz pārdevējai?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ticējums vēsta: “kāda Katrīna, tāda diena”. Laika prognoze trešdienai
2 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. TV šovā izplūcas deputāts Aldis Gobzems un modele Māra Sleja. “Viņa bija ļoti agresīva!” – teica Aldis 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena
SK
Skaties.lv
Veselam
VIDEO. Ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt, ja bērns ir aizrijies. Skaidro ārsts
17 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Esi saslimis ar Covid-19: kas tev jāzina par darbnespējas lapu?
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VIDEO: “Ko es izdarīju?” Lielveikala apmeklētāju pārsteidz kāda strādnieka veiktās darbības 9
1 diena
AB
Anita Bormane
Ziņas
FOTO. “Spēlmaņu nakts” svinīgā ceremonija aizvadīta Liepājā: mākslinieki saņem balvas tukšā zālē 2
22 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Griķi izsmalcinātos ēdienos: 4 burvīgas receptes
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurš drīkstēs pieteikties dīkstāves pabalstam? 1
21 stundas
LE
LETA
Laukos
Zivju pārstrādes uzņēmumā “Brīvais vilnis” saslimšana ar Covid-19 konstatēta 77 darbiniekiem
10:56
LE
LETA
Ziņas
Uzticoties solījumiem par lielu peļņas gūšanu, labprātīgi krāpniekiem ieskaita 20 000 eiro
10:52
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Kā muzejā”, “Vēl tikai Ļeņina pietrūkst”: Rīgas centrā izīrē ekskluzīvu dzīvokli, kas raisa pretrunīgas atsauksmes
10:52