Foto: Tommaso79/SHUTTERSTOCK

Vai drīkst atlaist, ja nevēlas mainīt darba vietu? 6

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192
Lasīt citas ziņas

Vai darba devējs var uzteikt darbu, ja es atsakos turpmāk strādāt uzņēmuma struktūrvienībā, kas atrodas citā pilsētā. Man tas ļoti sarežģītu ikdienu. Vai man ir tiesības atteikties no šādas pārcelšanas, saglabājot darba vietu? VALDIS V.

Stacionāra vai mobila darba vieta?

Valsts darba inspekcijas (VDI) Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte Laura Akmentiņa uzsver, ka attiecībā uz darba vietas maiņu jāizvērtē darba līguma nosacījumi par darba vietas noteikšanu: “Darba likuma 40. panta otrās daļas 4. punktā noteikts, ka darba līgumā norādāma darba vieta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet, ja darba pienākumu pildīšana nav paredzēta kādā noteiktā darba vietā, – tas, ka darbinieku var nodarbināt dažādās vietās. Tiesu praksē atzīts, ka darba līgumā iespējams noteikt darbiniekiem stacionāru darba vietu, kura darba tiesisko attiecību laikā netiek mainīta, vai mobilu – mainīgu darba vietu, kura darba tiesisko attiecību periodā var tikt mainīta un pielāgota darba pienākumu izpildei.

Ja darba līgumā noteikta mobila darba vieta, darba devējam nav katrā gadījumā, kad nepieciešams to mainīt, jāievieš īpaši grozījumi darba līgumā. Tomēr darba devēja pienākums ir savlaikus un pienācīgā kārtībā informēt darbinieku par viņa darba veikšanas vietu.”

Ja darbinieka darba līgumā minēta stacionāra darba vieta un nepieciešams to mainīt, jāgroza darba līguma noteikumi, ievērojot Darba likuma 97. vai 98. pantā noteikto kārtību.

Stacionāras darba vietas gadījumā darba devējs nav tiesīgs vienpersoniski bez darbinieka rakstveida piekrišanas noteikt citu darba pienākumu pildīšanas vietu.

Var sekot uzteikums

Ja stacionāras darba vietas gadījumā darba devējs piedāvā darba līguma grozījumus par darba vietas maiņu, darbiniekam, izvērtējot piedāvātos darba līguma grozījumus, ir tiesības atteikties no darba līguma grozīšanas. Taču jārēķinās, ka tādā gadījumā darba devējs var ne vēlāk kā vienu mēnesi iepriekš rakstveidā uzteikt darba līgumu (ar nosacījumu, ja darbinieks nepiekritīs darba attiecības turpināt atbilstīgi darba devēja piedāvātajiem darba līguma grozījumiem).

Taču šādā situācijā darba devējs ir tiesīgs uzteikt darba līgumu, vienīgi pamatojoties uz apstākļiem, kas saistīti ar darbinieka uzvedību, viņa spējām vai ar saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā Darba likuma 101. panta pirmajā daļā noteiktajos gadījumos.

Reklāma
Reklāma

Līdz ar to, ja darba devējam radies kāds no šiem apstākļiem, darba tiesiskās attiecības ar darbinieku uzsakāmas atbilstīgi Darba likuma 101. panta pirmajai daļai, ievērojot Darba likumā noteikto uzteikšanas kārtību un termiņus. Darba devējam arī jāizvērtē, vai nav kādi darba tiesisko attiecību uzteikšanas ierobežojumi, aizliegumi vai papildu noteikumi (uzskaitīti Darba likuma 108., 109. un 110. pantā).

IELĀGO!

Ja darba tiesiskās attiecības tiek uzteiktas tāpēc, ka darbinieks nepiekrīt darba līguma grozījumiem, bet darbinieks uzskata, ka uzteikums nav tiesiski pamatots, viņam ir tiesības celt prasību tiesā – uzteikumu atzīt par spēkā neesošu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.