Foto – Shutterstock

Vai esmu pasargāta no masalām? 0

Lasītāja jautā: “Dzirdēju radio, ka tagad ir iespēja saslimt ar masalām, esot jau vairāki cilvēki slimi. Atceros – mana māsa šo slimību izslimoja 17 gadu vecumā, bija ļoti smagi. Baidos saslimt un nezinu, vai esmu savulaik vakcinēta. Man ir 56 gadi. Kā rīkoties, lai zinātu, ka esmu pasargāta?”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru 114
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
TV24
“Ukraiņi atraduši alternatīvu ATACMS raķetēm,” atklāj NBS majors Slaidiņš 105
Lasīt citas ziņas

“Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka kopš 2014. gada augusta Latvijā nebija konstatēts neviens saslimšanas gadījums ar masalām, tomēr šobrīd ir laboratoriski apstiprināti vairāki saslimšanas gadījumi pieaugušajiem,” apstiprina centra komunikācijas nodaļas speciāliste Edīte Tettere.

Saskaņā ar mūsu valstī pieņemto vakcinācijas kalendāru bērnus pret masalām vakcinē divas reizes: 12–15 mēnešu un 7 gadu vecumā. Ja bērns minētajā vecumā nav saņēmis vakcināciju, valsts apmaksāto vakcināciju vēl var saņemt līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saņemot divas potes, ir stabila vakcinācija, un cilvēks dzīves laikā ir pasargāts.

Slimību profilakses un kontroles centrs aicina ģimenes ārstus un vecākus pārbaudīt bērnu vakcināciju statusu. Ja nav veiktas visas paredzētās potes, tad vajadzētu to izdarīt, lai novērstu inficēšanos.

Ja žurnāla lasītājai ir neziņa un uztraukums, vajadzētu konsultēties ar savu ģimenes ārstu, kopā pieņemot lēmumu, vai vajag pārbaudīt imunitāti pret masalām laboratoriski, un, ja nepieciešams, veikt vakcināciju.

Valsts apmaksāta vakcinācija pret masalām paredzēta arī personām, kuras bijušas kontaktā ar masalu slimnieku, tad ģimenes ārsts pieņem lēmumu par vakcinācijas nepieciešamību.

Vakcinācija pēc kontakta ar masalu slimnieku ieteicama 72 stundu laikā, bet pie noteiktajiem apstāk-ļiem (piemēram, cilvēks strādā masalu skartajā iestādē), kā arī vēlāk vakcinācija būtu lietderīga.

Vakcinācija nav nepieciešama šādos gadījumos:

* cilvēks ir pārslimojis šo infekciju, un masalas tikušas laboratoriski apstiprinātas;

* ir saņemts vecumam atbilstīgais vakcīnu skaits, par to ir ieraksts medicīniskajā dokumentācijā vai potēšanas pasē;

* cilvēks ir pārbaudījis un pierādījis imunitāti laboratoriski;

* ja cilvēks dzimis pirms 1958. gada – tas tāpēc, ka, ņemot vērā pēdējos gados reģistrēto masalu slimnieku vecumu, kā arī imunizācijas pret masalām uzsākšanu Latvijā (1968. gads), var pieņemt, ka masalas ir pārslimotas un persona var tikt uzskatīta par imūnu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.