Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) uzņēma delegāciju no Ninbo (Ķīna) pilsētas pašvaldības komercijas departamenta, kā arī Ķīnā bāzētā tirdzniecības uzņēmuma “China-Base Ningbo group Co.Ltd” pārstāvjus.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) uzņēma delegāciju no Ninbo (Ķīna) pilsētas pašvaldības komercijas departamenta, kā arī Ķīnā bāzētā tirdzniecības uzņēmuma “China-Base Ningbo group Co.Ltd” pārstāvjus.
Publicitātes foto

Valsts drošības dienests uzrauga Ķīnas investoru aktivitātes Latvijā 0

Ievācot informāciju, investori no Ķīnas izrāda pastiprinātu interesi par iespējamo piedalīšanos ātrgaitas dzelzceļa projektā “Rail Baltica”. Lai arī ķīnieši nav izteikuši piedāvājumus līdzšinējos iepirkumu konkursos, tomēr šā brīža signāli liekot domāt par ķīniešu iespējamo vēlmi piedalīties “Rail Baltica” būvniecībā vai pat piedāvāt savu līdzfinansējumu kā privātā investoru daļu. Tas uzmanīgu jau darījis Valsts drošības dienestu (VDD), svētdien vēsta LNT TOP 10.

LA
LA.LV
Ziņas
“Valdības lēmums principā bija vērsts, lai veicinātu saslimstību!” Rungainis par to, kāpēc veikali ir jāatver, ne jāslēdz 250
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jā, ir temperatūra, slikta pašsajūta un drebuļi!” Infektoloģe Vīksna par sajūtām pēc Covid-19 vakcīnas 28
14 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Mēs abas ar Astrīdu Kairišu izmisušas vai vienā balsī pretim – nē, nekādu politiku!” Saruna ar košo Guntu Virkavu 3
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Ņemot vērā “Rail Baltica” projekta stratēģiski nozīmīgo lomu gan nacionālās drošības, gan ES un NATO drošības kontekstā, VDD skatījumā potenciālajiem sadarbības partneriem no valstīm, kas nav ES un NATO sastāvā, jāpievērš pastiprināta uzmanība. Vienlaikus VDD vērtējumā kāda uzņēmuma kapitāla izcelsme no vienas vai otras valsts nevar būt automātiski diskvalificējošs kritērijs,” teikts drošības iestādes paziņojumā raidījumam.

“Rail Baltica” biznesa attīstības vadītājs Kaspars Briškens apstiprina, ka ”patiešām šī interese ir pietiekami liela no Ķīnas puses”.

Šobrīd Ķīna uzskatāma par vienu no pasaules līderiem ātrgaitas dzelzceļa tehnoloģiju attīstībā. ”Rail Baltica” komercializācijas plānos būtu iespējas piesaistīt Ķīnas kravu plūsmas nākotnē, tai skaitā piesaistīt Ķīnas investīcijas dažāda veida ar loģistiku un kravu apstrādi saistītā termināļu infrastruktūrā,” pieļāva Briškens.

Ķīnas investīciju aktivitātes citās valstīs, piemēram, loģistikas centru būvniecībā Polijā un Baltkrievijā, liecina par vēlmi saņemt papildu privilēģijas. Visbiežāk tā ir prasība ļaut valstī ievest strādniekus no Ķīnas.

Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols (VL!-TB/LNNK) uzskata – pat ja Ķīna piedalītos ”Rail Baltica” realizācijā, tad visticamāk, Latvija noraidītu prasību ievest ķīniešu darbaspēku: ”Latvija nav kaut kāds Eldorado Ķīnai, jo mums ir diezgan strikta imigrācijas politika pret viesstrādniekiem, un es šaubos, vai politiski mēs esam gatavi likt savu parakstu zem šādiem izņēmumiem.”

Pieaugot kritikai par Ķīnas komunistiskā režīma izvērstajām ekonomiskajām ietekmes operācijām Eiropā, jo sevišķi Afrikā un Dienvidāzijā, Eiropas Parlaments (EP) pirms mēneša ir pieņēmis stingrus pasākumus trešo valstu investīciju izvērtēšanai, uzraudzībai un iespējas tās nobloķēt.

EP nolēmis pasargāt tādas nozares kā ūdensapgādi, enerģētiku, veselības aprūpi, transportu, komunikāciju tehnoloģijas, ar mākslīgo intelektu saistītas aktivitātes un robotiku.

No Latvijas deputātiem šī uzraudzības mehānisma izveidē piedalījies Roberts Zīle (VL!-TB/LNNK): ”Pusotra divu gadu laikā Eiropa kļuvusi nopietna par šīm investīcijām, nav vairs tik naiva kā tas bija iepriekš, kad ļāva jebkurai trešajai valstij nākt iekšā un pirkt jebkurus uzņēmums, tai skaitā Ķīnai. Skaidrs, ka Ķīnas privātais bizness ir ļoti saaudzis ar publisko – valsts pārvaldi, Komunistu partiju un attiecīgi valsts pārvaldes līmeni – līdz ar to tam parasti nāk līdzi citi mērķi.”

Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Māris Andžāns intervijā LNT TOP 10 aicināja kritiski un pat noraidoši izturēties pret Ķīnas valdībai piederošo banku un Ķīnas uzņēmumu iespējamajiem piedāvājumiem aizdot naudu ”Rail Baltica” īstenošanai vai arī citos lielajos infrastruktūras objektos.

Andžāns norāda, ka ar projektu kreditēšanu Ķīna esot pakļāvusi teju vai visu Āfriku un lielu daļu Āzijas: ”Tās valstis nespēj vairs parādus atmaksāt un tad nonāk faktiski Ķīnas kontrolē. Akadēmiķi to sauc par sava veida jauno koloniālismu. Ķīniešiem šis termins ļoti nepatīk, bet tiešām izskatās, ka ķīnieši izvērš jaunu veidu pakļaušanai.”

Arī R.Zīle izsak pieļāvumu, ka Ķīnas ekonomiskās aktivitātes esot vērtējamas kā mūsdienu ”Trojas zirgs” – lai ar laiku gūti kontroli stratēģiski nozīmīgās infrastruktūrās tajās valstīs, kas ir Ķīnas tranzītam nozīmīgas. ”Tie ir transporta mezgli, ostas, dzelzceļš. Tas ir tas kā risinājums parādiem un, protams, vēl ir politiskais spiediens. Es negribu Āfrikas piemērus pielīdzināt Eiropai, bet Āfrikas piemērs ir bēdīgs. Var tikt prasītas biznesa prasības, teiksim, kā pārdot ostu kā tas notika ar Pirejas ostu Grieķijas gadījumā,” saka Zīle.

Savukārt Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Andžāns turpina: ”Tā kā Grieķijas Pireju osta nonākusi ķīniešu kontrolē, tad var redzēt, kā Grieķija ieņem pozu, kad Eiropas Savienības ietvaros ir runa par cilvēktiesību pārkāpumiem Ķīnā, Dienvidķīnas jūras konfliktu vai citiem gadījumiem. Līdzīgas situācijas bijušas arī vēl citviet Eiropas Savienībā, piemēram, Ungārijā. Šobrīd strauji samazinās valstis, kas atzīst Taivānu kā neatkarīgu valsti. Ķīna, sekojot vienas jostas politikai liek izvēlēties – vai nu jūs sadarbojaties ar Taivānu vai arī lielo Ķīnu.”

Eksperts norāda, ka ir arī valstis, kas vienkārši grib iegūt Ķīnas daudzmiljonu vai pat miljardu eiro vērtās investīcijas ekonomiskās attīstības veicināšanai, un tad apsverot dažādus pretimnākšanas variantus. Rīgas brīvosta, kas cer iegūt ķīniešu daudzmiljonu investīcijas, gan noraida iespēju, ka apmaiņā pret to ķīniešiem ļautu, piemēram, nopirkt zemi ostas teritorijā.

”Normatīvie akti šobrīd nepieļauj zemes iegādi ostas teritorijā, tā ka šajā gadījumā mēs varam runāt tikai par nomas tiesībām. Nomas tiesības ir terminētas atkarībā no veiktajām investīcijām – jo lielākas investīcijas, jo attiecīgi nomas periods ir garāks. Šobrīd nomas periods ir līdz 45 gadiem, kas varētu būt maksimālais periods,” raidījumam LNT TOP10 skaidro Rīgas Brīvostas pārvaldes pārvaldnieka vietnieks juridiskajos jautājumos Mārtiņš Ziemanis.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā, kas Ķīnas bankām un uzņēmumiem aktīvi piedāvā izvērst darbību Rīgas brīvostai piederošajās Spilves pļavās, uzsver – nekādas aizmuguriskas vai slēptas vienošanās par labu Ķīnas investoriem nevar būt arī citos tautsaimniecībai svarīgos uzņēmumos vai nozarēs.

”Projekti, kas saistīti ar Ķīnu un saistīti ar stratēģiskajiem jautājumiem, kas ir nodefinēti Eiropas Komisijas līmenī, tos mēs visus saskaņojam ar ārlietu dienesta starpniecību, gan iesaistot Eiropas Savienības pārstāvniecību,” saka Ģirts Blumers, LIAA Investīciju projektu departamenta Projektu attīstības nodaļas vadītājs.

Eiropas Parlamentā par satraucošu tendenci sauc arī ķīniešu izvērstās inovāciju medības, proti, tiek nopirkti eiropiešu radītie tehnoloģiskie patenti.

Piemēram, ārējās tirdzniecības portālā exim.lv ievietotā informācija liecina, ka Ķīna šobrīd Latvijā meklē 24 inovācijas, piemēram, jaunos materiālus, augsto tehnoloģiju ķimikālijas, alternatīvās enerģijas patentus, inovatīvus risinājumus enerģijas uzkrāšanai, datorredzes tehnoloģijas.

Latvijas Valsts drošības dienests atbildē LNT TOP 10 apstiprina, ka Ķīnas ekonomiskās aktivitātes ir viņu uzmanības lokā, liekot saprast, ka tiek analizēta arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras ciešā sadarbība ar Ķīnu: ”Ekonomiskās drošības jomā VDD seko līdzi ārvalstu investīciju projektiem Latvijas ekonomikā, īpaši tautsaimniecībai nozīmīgos uzņēmumos un nozarēs, izvērtējot iespējamos riskus mūsu valsts ekonomiskajai suverenitātei un nacionālajai drošībai. Par identificētajiem riskiem VDD regulāri informē valsts augstākās amatpersonas un valsts un pašvaldību institūcijas, kuru kompetencē ir lēmumu pieņemšana un konstatēto risku novēršana.”

Taču vienlaikus Valsts drošības dienestam ir jāuzmana tie Latvijas politiķi, iestāžu vadītāji, viedokļu līderi un lēmumu pieņēmēji, kuri pakļaujas, Ķīnas valdības, tā sauktajai, kaviāru politikai – aicina apmaksātos braucienos uz Ķīnu, tādējādi cenšoties iegūt simpātijas un rīkoties Ķīnas labā, kad pienāks pareizais laiks. Šo par risku nacionālajai drošībai jau nosaucis Lietuvas drošības dienests.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdības lēmums principā bija vērsts, lai veicinātu saslimstību!” Rungainis par to, kāpēc veikali ir jāatver, ne jāslēdz 250
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jā, ir temperatūra, slikta pašsajūta un drebuļi!” Infektoloģe Vīksna par sajūtām pēc Covid-19 vakcīnas 28
14 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Mēs abas ar Astrīdu Kairišu izmisušas vai vienā balsī pretim – nē, nekādu politiku!” Saruna ar košo Guntu Virkavu 3
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ tev būs daudz darba un ikdienas rūpju, tas var radīt stresu! Horoskopi no 25. līdz 31. janvārim
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 127
2 dienas
Lasīt citas ziņas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Korupcija ir absolūtais ļaunums!” GRECO Latviju kritizē par atklātības trūkumu Saeimas deputātu darbā 13
3 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Prokuratūrā iestrēgusi lieta pret LAU šefu Kononovu; Udalovai apsūdzība nav celta
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās pēdējā diennaktī atklāti jaunie Covid-19 gadījumi Latvijā?
5 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Stāsti
“Par Rīgu gan jāpiekrīt – te situācija ir kritiski slikta!” Saruna ar ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu 2
7 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
Miegainība, kam nav nekāda sakara ar nogurumu. Kas ir maz pazīstamā narkolepsija? 1
22:57
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvija apsteidz Izraēlu, ASV un Lielbritāniju, kuras ilgstoši daudzinātas kā jaunuzņēmumiem labvēlīgas zemes 3
22:26
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Nevajadzētu koncentrēties Ādažos, līdz kurienei no bāzes Krievijas teritorijā “Iskander” raķete atlido sešās minūtēs 4
22:00
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Viņķele sapņo saldus sapnīšus, bet Pavļuts kustas kā dzīvsudrabs!” Egila Līcīša feļetons 5
7 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Katrai mūsdienīgai sievietei iekšā uguntiņa – ne jau tikai Jāņu naktī!” Saruna ar Aurēliju Rancāni 4
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Circene: Cilvēkam, kurš nevakcinējas, ir vieglprātīga attieksme pret savu un līdzcilvēku veselību 79
10 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
“Pumpēt” lūpas ir droši, bet vakcīna kaitīga un tās formulā atrodams “Lucifera skaitlis”. Nē, viduslaiki nav nekur pazuduši 60
14 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
“Diennaktī pārstrādājam divus dzelzceļa vagonus ar kūtsmēsliem!” Kā vietējie lauksaimnieki gudri “bremzē” globālo sasilšanu 4
7 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Daudzas nesaprotamu lietu – dažu dienu mājsēde, ministri lemj par zeķ­biksēm, bet policija neļauj ar kolēģi braukt uz darbu 9
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jā, ir temperatūra, slikta pašsajūta un drebuļi!” Infektoloģe Vīksna par sajūtām pēc Covid-19 vakcīnas 28
14 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
Miegainība, kam nav nekāda sakara ar nogurumu. Kas ir maz pazīstamā narkolepsija? 1
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Cepties par to, kādā situācijā šobrīd esam, ir muļķīgi – tikpat nejēdzīgi kā sūdzēties, ka līst vai snieg,” mākslinieki runā par pandēmiju 11
12 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Cēsinieki pierāda, ka aprites ekonomika iederas arī vides mākslā, un izglīto apkārtējos par bezatkritumu dzīvesveidu 4
6 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Zaudēju redzi un gribēja atņemt dzīvokli – aprakstītais burtiski “iededzināts ādā”!” Saruna ar Francisku Ermleru
7 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Tie paši cilvēki, kas protestēja pret “Whatsapp”, jau desmitiem gadu nodod savus datus lielajam tehnoloģiju piecniekam 6
7 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Ja bērni uz skolu ietu desmitos, sekmes būtu daudz labākas!” Miega speciālisti pamato, kāpēc mums nepareizs dienas ritms 48
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Protestējot pret komandantstundu, jaunieši Nīderlandē nodedzina Covid-19 testēšanas centru 7
9 stundas
DZ
Dzintra Zālīte
Praktiski
Liepas kalna burvestību atklājot! Kā tēvs pēc atgriešanās no Sibīrijas uzcēla māju blakus septiņtūkstoš gadus vecajām smilšakmens alām 4
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdības lēmums principā bija vērsts, lai veicinātu saslimstību!” Rungainis par to, kāpēc veikali ir jāatver, ne jāslēdz 250
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kleitu kari: Lēdijas Gāgas kleita esot “kopija” krievu dziedātājas Allas Pugačovas tērpam 13
15 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Kokteilis
Pols Makartnijs atklāj, kurš no “Bītliem” bijis labs dārznieks un kāpēc viņš mēdz runāt ar koku 7
12 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Jūrmalnieku dzīve bailēs: Apkārt klejo asinskāri suņi, kuri uzbrukuši arī bērniem 26
15 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Aptiekā zāles ir, bet tās nedod!” Emīlija nesaprot, kāpēc atsaka gadiem lietotās kompensējamās zāles 29
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kašers un viņa mīļotais Jānis: attiecībās mēs esam līdzvērtīgi – nav neviens “sievišķīgāks” vai “vīrišķīgāks” 81
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai Mušmires raksturs burciņā mainās? Marinētu sēņu noslēpumi, kas jāzina katram latvietim 5
1 diena
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Mēs abas ar Astrīdu Kairišu izmisušas vai vienā balsī pretim – nē, nekādu politiku!” Saruna ar košo Guntu Virkavu 3
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu varēsi šodien palīdzēt citiem un ieredzēsi gaismu tuneļa galā! Horoskopi 25.janvārim
7 stundas